Град

bolnica-donacije-(23)

Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo doneo je odluku  o dodeli sredstava na konkursu za finansiranje odnosno sufinansiranje izgradnje, održavanja i opremanja zdravstvenih ustanova u Vojvodini. Za tri zdravstvene ustanove u Kikindi odobreno je ukupno 58,5 miliona dinara.

Opšta bolnica, po osnovu pomenute odluke, nabaviće 4K video laparoskopski stub sa setom za laparoskopiju i setom za histeroskopiju za koji je odobreno 17,2 miliona dinara, ultrazvuk za radiologiju u iznosu od 10,3 miliona, optički koherentni tomograf u iznosu od 9,2 miliona, aparat za anesteziju  za koji će biti izdvojeno 6,1 milion, aparat za intraoperativno spašavanje krvi u iznosu od četiri miliona, transportni respirator vredan 1,8 miliona dinara i  bronhoskop od 1,5 miliona dinara. Ukupan iznos na koji Opšta bolnica može da računa je 50,3 miliona dinara.

Po istom konkursu Domu zdravlja pripalo je ukupno 4,3 miliona dinara.  Za nabavku osam komada  autoklava za stomatološku zdravstvenu zaštitu opredeljeno je 3,8 miliona dinara, a za sedam  kompresora za stomatološku zdravstvenu zaštitu 545 hiljada dinara.

Zavodu za javno zdravlje za nabavku aparata za parazitološki pregled fecesa koji koristi naprednu AI tehnologiju i digitalnu mikroskopiju sa pripadajućim podacima odobreno je 3,8 miliona dinara.

A.Đ.

 

 

dan-autizma-3

Povodom Svetskog dana osoba sa autizmom, u amfiteatru Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača održano je stručno predavanje pod nazivom „Rano prepoznavanje poremećaja iz spektra autizma“, koje je okupilo prosvetne radnike, stručnjake i predstavnike institucija sa ciljem da se jedna od najosetljivijih tema današnjice približi široj javnosti.

Predavanje je održala prof. dr Marija Cvijetić Vukčević sa Pedagoškog fakulteta u Somboru, koja je istakla da je upravo rano prepoznavanje presudno za dalji razvoj deteta.

-Poremećaji iz spektra autizma su složeni neurorazvojni poremećaji, ali imaju neuporedivo bolji ishod ukoliko se na vreme prepoznaju i ako se rano krene sa intervencijama – naglasila je ona.

Poseban akcenat stavljen je na razbijanje predrasuda koje i dalje postoje u društvu.

-Jedna od najčešćih zabluda je da će deca sa autizmom „prerasti“ taj poremećaj. Nauka kaže da to nije tačno – deca sa autizmom postaju odrasli sa autizmom. Uz adekvatnu podršku mogu biti funkcionalnija i uspešnija, ali autizam ostaje njihova trajna karakteristika – objasnila je profesorka.

Ona je dodala da obrazovni sistem u Srbiji kontinuirano radi na unapređenju inkluzije, ali da prostora za napredak uvek ima, posebno u edukaciji vaspitača i učitelja, koji često prvi uočavaju rane znake.

Predavanje je organizovala OŠ „6. oktobar“, u saradnji sa Visokom školom strukovnih studija, a direktor Srđan Stojanović istakao je značaj praktične primene znanja.

-Ovo je prilika da stručnoj javnosti približimo alate koji mogu da pomognu u ranom prepoznavanju. Predstavljena je i baterija jednostavnih testova koji se mogu primeniti i u kućnim i u obrazovnim uslovima, kako bi se na vreme uočila potreba za dodatnim stručnim mišljenjem – rekao je Stojanović.

Događaju je prisustvovala i zamenica gradonačelnika Biljana Kikić, koja je ukazala na društveni značaj teme.

-Ovo je problem koji je prisutan u našem društvu, ali o kojem se nedovoljno govori. To je tiha patnja porodica koje se sa tim suočavaju. Zato je važno da kao zajednica budemo informisaniji i spremniji da pružimo podršku –  poručila je Kikić.

Ona je naglasila da lokalna samouprava ima interes da se ovakve teme otvaraju, kako bi se unapredili mehanizmi podrške porodicama.

Poremećaji iz spektra autizma spadaju u neurorazvojne poremećaje koji se javljaju u ranom detinjstvu. Rani znaci mogu uključivati kašnjenje u govoru, slabiji kontakt očima, izbegavanje socijalne interakcije i ponavljajuća ponašanja. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije ‘Dr Milan Jovanović Batut’, u registru je evidentirano više od 1.600 dece sa dijagnozom autizma, dok se procenjuje da u Srbiji živi nekoliko desetina hiljada osoba iz spektra autizma.

T. D.

gimnazija-mjuzikl-2

Kikinda ponovo pokazuje svoje najlepše lice – lice solidarnosti, brige i zajedništva. Učenici Gimnazije pridružuju se sugrađanima u humanitarnoj akciji prikupljanja sredstava za Jasnu Stokić, organizujući posebno veče ispunjeno umetnošću i humanošću.

U ponedeljak, 6. aprila, u Narodnom pozorištu, sa početkom u 18 časova, gimnazijalci će izvesti mjuzikl „Nekad i sad – gimnazijalci za jednu mamu“. Kroz pesmu, ples i glumu, mladi će poslati snažnu poruku podrške i pozvati sve sugrađane da se uključe u pomoć.

Inače, premijera ovog petog, jubilarnog gimnazijskog mjuzikla pod nazivom „Onda i sad“ bila je krajem februara. Prema rečima profesorke Snežane Zamurović, tema je poređenje kasnih osamdesetih godina i savremenog doba, predstavljeno na vedar i zabavan način.

-Scenografija je prikazala porodicu iz 1986. godine – starinski televizor, hekleraj, devojčicu koja čita knjigu i dečaka koji igra fudbal – nasuprot porodici iz 2026. godine, gde dečak igra igrice sa slušalicama na ušima, a devojčica vreme provodi na TikToku.

Program spaja rok i pop klasike ex-jugoslovenske i svetske scene, uz plesne koreografije i scenske detalje koji prizivaju duh prošlih vremena. Profesorica Zamurović radila scenario i režiju, a profesorica muzičkog, Dragana Armacki, radila je sa solistima, revidirala odabir pesama i pomogla izvođačima da se pripreme.

Organizatori pozivaju sve Kikinđane da dođu, uživaju u programu i, pre svega, budu deo akcije koja ima za cilj da pomogne jednoj majci. Jer, ponekad je dovoljno malo da bismo učinili mnogo.

T. D.

muzicka-skola

Koncertom najuspešnijih učenika i svečanom dodelom diploma večeras je zaokruženo 11. školsko takmičenje Muzičke škole, koje je i ove godine pokazalo koliko talenta raste u Kikindi. Sala Narodnog muzeja bila je ispunjena do poslednjeg mesta, a publika je nagrađivala svaki nastup snažnim aplauzom.

Na sceni su se smenjivali mladi izvođači, sigurni, koncentrisani i iznad svega — talentovani. Atmosfera je bila topla i podržavajuća, a svaki izlazak na scenu donosio je novu energiju i iskrenu radost.

Direktorka škole Margita Detari istakla je da je ovogodišnje takmičenje donelo značajnu novinu.

– Ove godine smo uključili i učenike drugog ciklusa, od četvrtog do šestog razreda, što ranije nije bio slučaj. Imamo čak 383 učenika, što govori o velikom interesovanju za muzičko obrazovanje – rekla je Detari.

Na takmičenju je učestvovalo 78 učenika, a kako naglašava direktorka — svi su pobednici.

– Razlikuju se samo po broju bodova. Neki učenici su dobili i više priznanja jer su nastupali u više oblasti – dodala je ona, napominjući da će najuspešniji predstavljati školu na republičkom takmičenju kao i na republičkom festivalu u Subotici 7. maja.

Rukovodilac tima za školsko takmičenje i zamenica direktora Eva Francuski Aranjoš objasnila je da je koncept takmičenja osmišljen tako da bude dostupan svoj deci.

– Ovo nije nastup samo za najbolje učenike. Želeli smo da svako dete oseti atmosferu takmičenja, da se motiviše i stekne samopouzdanje. Ocenjivali smo memoriju, stil, scenski nastup, ritam, tempo i ukupan utisak – navela je ona.

Posebnu pažnju publike privukli su najmlađi izvođači, koji su na sceni delovali sigurno i bez treme.

Jedan od njih je i jedanaestogodišnji Andrija Dukić, koji je osvojio čak tri prve nagrade — za solfeđo, klavir i harmoniku.

– Nije mi bilo teško da se pripremim i nemam tremu kad sviram. Ova nagrada mi mnogo znači, jer mogu da se pohvalim. Sada je vreme za odmor – rekao je Andrija uz osmeh.

Slične utiske deli i desetogodišnja Lejla Jović, učenica saksofona.

– Osećala sam se prijatno dok sam nastupala i nisam imala tremu. Osvojila sam prvo mesto i veoma sam zadovoljna. Želim da budem još bolja, a već ovog meseca me očekuje republičko takmičenje – kazala je Lejla.

Na kraju večeri, svim učesnicima uručene su diplome, uz dugotrajan aplauz publike koja je još jednom pokazala koliko podržava mlade talente.

Ovaj koncert nije bio samo takmičenje — već proslava rada, truda i ljubavi prema muzici, koja se, sudeći po ovim mladim izvođačima, u Kikindi neguje sa posebnom pažnjom.

T. D.

aprilijada-2026-(1)

Bašaid je danas, 1. aprila, bio centar dobre zabave, humora i veselog duha, jer je uspešno održana „Aprilijada 2026“. Narodna biblioteka „Jovan Popović“, Mesni ogranak u Bašaidu, i Mesna zajednica  organizovali su bogat program pun smeha i druženja.

Manifestacija je i ove godine okupila veliki broj učenika i nastavnika, pretvarajući prostor u susret igre, književnosti i dečjeg stvaralaštva. Program je osmišljen kao spoj scenskog izraza, čitanja i interaktivnog učešća, sa ciljem podsticanja čitalačke kulture, kreativnosti i razvoja komunikacijskih veština kod dece.

-Kroz scenske nastupe, recitacije i neposrednu interakciju sa publikom, učenici su na živ i pristupačan način govorili o vrednostima kao što su prijateljstvo, poštovanje, saradnja i humor koji povezuje. Program su obogatile recitacije i scenski prikazi inspirisani srpskom dečjom književnošću, sa posebnim osvrtom na stvaralaštvo Jovana Jovanovića Zmaja, čime je uspostavljena veza između književnog nasleđa i savremenog načina izražavanja – istakla je v.d. direktorica Narodne biblioteke „Jovan Popović“ Dunja Brkin Trifunović.

U programu su učestvovali učenici Osnovne škole „1. oktobar“ i vrtića „Maslačak“ iz Bašaida, kao nosioci scenskih sadržaja, zatim učenici OŠ„Vasa Stajić“ iz Mokrina, kao i učenica škole „Petar Kočić“ iz Nakova, čime je ostvarena značajna međuškolska saradnja i razmena iskustava.

Gošće manifestacije bile su pesnikinje Desanka Ristić i Zorica Despotov, koje su svojim učešćem omogućile deci neposredan susret sa poezijom i savremenim književnim stvaralaštvom. U središtu manifestacije bio je „Veseli kviz“, u kojem su se nadmetale ekipe „Veselići“, „Klovnovi“, „Smajli“ i „Šaljivdžije“. Kroz pitanja, zagonetke i logičke zadatke, učesnici su pokazali znanje, snalažljivost i izražen timski duh. Pobednička ekipa „Klovnovi“ nadmetala se u sastavu: Relja Tot, Andrijana Jankov, Nemanja Todorović i Ognjen Armacki.

 

Ova manifestacija nastavlja da neguje tradiciju humora i radosti u Bašaidu, a osmesi učesnika i gostiju najbolja su potvrda njenog uspeha.

A.Đ.

 

muzej-uskrs-radionice-(3)

U susret Uskrsu u Narodnom muzeju i ove godine organizuju se edukativne radionice koje su namenjene, prvenstveno deci, ali i svim zainteresovanim sugrađanima. Ove godine nose naziv „Čuvarkuća“, ističe Ljubica Takačev, koja je uz Slavicu Cvijetić, moderatorka radionica.

-Uskrs je najradosniji hrišćanski praznik i naš cilj je bio da pažnju posvetimo običajima koji ga prate. Deci je najinteresantnije farbanje jaja, a posebnu simboliku ima „čuvarkuća“ prvo jaje koje se ofarba na Veliki petak i koje ostaje do naredne godine. Ukrašavanje i farbanje jaja je kreativan proces i daje mašti na volju – rekla je Takačev.

Osim farbanja jaja, deca imaju priliku da saznaju sve o običajima koji prate Uskrs, kao i da prave uskršnja jaja od papira, kartona, stiropora da izrade uskršnje piliće, zeke. Tu je i radni list o Uskrsu, ali i zanimljive igre prilagođene uzrastu.

Radionice se organizuju još od 2009. godine, a i ove su, kao i prethodnih godina besplatne za učesnike. Prva je održana 31. marta, a naredne su 1. i 2. aprila, kao i 7, 8. i 9. aprila od 13 do 16 sati.

A.Đ.

 

IMG-83991cbeb9e0959fb0e6f668e5985ff7-V

U hali KSC „Jezero“ danas je svečano otvorena manifestacija „Sport u policiji 2026“, koja je okupila pripadnike policije iz Severnobanatskog okruga u duhu fer-pleja, timskog rada i zdravog života. Otvaranju su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, policije i sportskih organizacija, a takmičenje je započeto utakmicama malog fudbala.

Manifestaciju su organizovali Sportski savez Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova, a na lokalnom nivou realizaciju su preuzeli Sportski savez Kikinde i Policijska uprava Kikinda.

Predsednica Sportskog saveza grada Kikinde Jelena Čudanov istakla je da je reč o takmičenju koje se već godinama uspešno organizuje širom Srbije.

-Ovo je takmičenje koje se sprovodi na teritoriji cele države. Danas igra sedam ekipa mali fudbal, sutra su na programu odbojka i stoni tenis, dok će se streljaštvo održati 15. aprila. Drago mi je što se ovoliki broj ekipa odazvao i verujem da ćemo imati kvalitetnog predstavnika za dalje takmičenje na regionalnom nivou u Subotici, a potom i na republičkom – rekla je Čudanov.

Da sport u policiji ima mnogo širi značaj od samog takmičenja, naglasio je načelnik Policijske uprave Kikinda Pavle Rajkov.

-Ponosan sam što ova manifestacija traje i što imamo ekipe koje učestvuju. Sport i razvijanje sportskog duha predstavljaju važan vid samokontrole policijskih službenika na terenu. Od vas tražim samo jedno – da čuvate svoje kolege, čak i kada ste na suprotnim stranama sportskog terena. Neka najbolji pobedi – poručio je Rajkov.

 

Manifestaciju je svečano otvorio gradonačelnik Mladen Bogdan, koji je istakao značaj ovakvih događaja za zajednicu.

-Hvala vam što svakodnevno savesno obavljate svoj posao, čuvate zakon, red i mir i doprinosite da se građani osećaju bezbedno. Ovaj događaj nije samo takmičenje – on je promocija sporta, zdravog života i zajedništva koje među vama postoji – naglasio je Bogdan.

Takmičenje u Kikindi predstavlja deo šireg ciklusa „Sport u policiji 2026“, koji se održava širom Srbije, a najuspešnije ekipe izboriće plasman na regionalna i republička nadmetanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

T. D.

muzej-vez-karadjordjevic-(8)

U Narodnom muzeju otvorena je izložba „Veženi portreti dinastije Karađorđević – nekad i sad“ u saradnji da Muzejom slatka – kuća Cvetića iz Kraljeva. Ideja je  da se objedini, i u tehnici tradicionalnog veza reprodukuje sve javnosti gotovo nepoznate mustre sa motivima kraljevkog para kralja Aleksandra I i kraljice Marije Karađorđević, kao i njihove dece, koji se čuvaju na dozidnicama u etnološskim zbirkama narodnih muzeja širom Srbije, i u privatnim kolekcijama.

-Projektom je obuhvaćeno sedam muzeja iz Kikinde, Kragujevca, Kraljeva, Čačka, Valjeva, Aranđelovca i Pirota, sa ciljem da otkrijemo, animiramo i artikulišemo rad lokalnih vezilja, praveći sponu između njih kao čuvara tradicije i muzeja kao riznica, odnosno čvorišta kulture. Izložena su 32 unikatno izvežena rada u tehnikama narodnog i umetničkog veza, koji izražavaju jedinstvenu stilsku crtu i umeće svake od 21 vezilje i jednog vezioca učesnika projekta, nastalih trukovanjem ponovljenih i rekonstruisanih mustri u izradi sertifikovane trukerke Smiljke Bulatović, prvi put nakon 70 godina. Replike izvornih uzoraka, kao i originali koji im prethode, svedoče o oživljenoj niti između ovog fenomena koji je pratio kraljevsku porodicu od 1922. godine do Drugog svetskog rata, i prakse današnjih zanatlija, predstavljajući integralni doprinos reprezentaciji nacionalne kulture, identiteta i narodne umetnosti Srbije  – istakla je dr Lidija Cvetić Vučković, kreativni direktor Muzeja slaka – kuća Cvetića iz Kraljeva.

Poseban doprinos izložbi dao je i senćanski Gradski muzej koji čuva preko 8.000 različitih artefakata trukerskog zanata, što predstavlja jednu od najvećih kolekcija u Evropi. Odabrane mustre sa tematikom kraljevskih portreta nastaviće da komuniciraju i u formi autentičnih suvenira, koje će svaka od učesnica moći da ponudi u okviru svoje prakse. Muzeji su tu da ih plasiraju publici i tako podrže kreativni ručni rad i žensko preduzetništvo sa izvorištem u tradiciji, kao i vrednost povezanosti modernih zanatlija sa institucijama kulture.

Ovaj projekat nastaviće se u novoj fazi koja bi,pored Beograda i Novog Sada u kojima se čuva veći broj dozidnica sa patriotskom tematikom, obuhvatila i sve preostale gradove, kao i privatne kolekcije koji čuvaju motive sa tematikom kraljevskih portreta Karađorđevića. Naredna faza započeće kolektivnom izradom svečanog zidnjaka, sa likom Kralja Petra II u medaljonu, tokom izložbe na Belom Dvoru.

Projekat je podržalo Ministarstva kulture, a pod pokroviteljstvom je Nj.K.V. princeze Danice Karađorđević.

A.Đ.

ugovor-licni-pratilac-(2)

Ugovore o namenskim transferima u oblasti socijalne zaštite predstavnicima 125 lokalnih, samouprava ukupne vrednosti 600 miliona dinara, uručila je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski. U ime grada, ugovor vredan 6,6 miliona dinara, potpisao je gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Sredstva su namenjena unapređenju rada Dnevnog boravka za odrasle osobe sa smetnjama u razvoju pri Centru za pružanje usluga socijalne zaštite, što predstavlja nastavak kontinuiranih ulaganja u kvalitet usluga za najosetljivije sugrađane i njihove porodice. Ovom podrškom Kikinda još jednom potvrđuje svoju posvećenost odgovornoj i solidarnoj socijalnoj politici. U saradnji sa nadležnim Ministarstvom, nastavljamo da unapređujemo uslove rada i postojeće usluge socijalne zaštite u lokalnoj zajednici – rekao je gradonačelnik Bogdan.

 

Demografska slika je takva da ima veliki broj samačkih i staračkih domaćinstava. Stoga je značajno da se razvija usluga kao što je pomoć u kući, odnosno usluge geronto domaćica koje pružaju podršku najstarijima.

-Važno je i da razvijamo usluge poput personalne asistencije, kao što je porodični asistent. Paralelno radimo na opremi koja služi centrima za socijalni rad i lokalnim samoupravama, kako bi bili efikasniji u pružanju upravo tih usluga – istakla je ministarka Đurđević Stamenkovski.

Ovom priliko napomenuto je da je Ministarstvo raspisalo i javni poziv za udruženja koje se bave unapređenjem položaja osoba sa invaliditetom koji mogu konkurisati za kupovinu prigodnog pristupačnog vozila za osobe sa invaliditetom, za starija lica i za sve one koje imaju izvesne smetnje i poteškoće u razvoju, u kretanju.

Đurđević Stamenkovski je podsetila da je radna grupa usvojila Nacrt Zakona roditelj-negovatelj i dodala da je cilj da primena zakona počne od jeseni:

 

-Članovi radne grupe jednoglasno su stali iza verzije koja je usaglašena i koja predviđa da roditelji dece, koja su korisnici uvećanog dodatka za tuđu negu i pomoć i koji se 24 sata brinu o svojoj deci, odnosno nisu radno angažovani, imaju mesečnu naknadu u iznosu od 65.000 dinara plus uplatu poreza i doprinosa, što znači da će bruto naknada na mesečnom nivou iznositi preko 90.000 dinara. Nismo želeli da ukidamo druge vrste pomoći, pa će deca nastaviti da primaju uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć, koji iznosi nešto više od 41.000 dinara, čime će to uz ovaj dodatak za roditelje biti značajna podrška njihovom porodičnom budžetu.

Posebno je naglašeno da država nastavlja da unapređuje sistem podrške porodicama, kako bi se očuvala i proširila prava, uključujući i pravo na dečji dodatak.

A.Đ.

 

 

 

ruskoselski-festival-plesa

Treći Ruskoselski festival plesa, u organizaciji plesnog studija „Jefimija“, održan je juče u Ruskom Selu i još jednom potvrdio da igra može da spoji umetnost, zajedništvo i humanost.

Na sceni se predstavilo oko 90 učesnika, koji su publici priredili bogat i raznovrstan program. Uz nastupe domaćina i gostiju, koncert je protekao u spektakularnoj atmosferi, ispunjenoj energijom, ritmom i aplauzima.

Festival je ispunio svoju humanitarnu misiju – prikupljena novčana sredstva biće donirana vrtiću „Bubamara“ u Ruskom Selu.

Organizatori poručuju da su ponosni na sve učesnike i da ovaj događaj predstavlja podstrek za dalji rad i nove izazove koji ih očekuju.

Već u narednom periodu plesače „Jefimije“ očekuju važni nastupi – Svetsko prvenstvo u Senti od 15. do 17. maja, kao i završni koncert studija 31. maja, gde će publika ponovo imati priliku da uživa u njihovom talentu i posvećenosti.

T. D.

error: Content is protected !!