Град

сајам-запосљавања-1

Филијала Националне службе за запошљавање организује сајмове запошљавања чији је циљ да се на једном месту сретну послодавци и незапослени, односно они који желе да конкуришу за понуђена радна места. У Кикинди ће бити одржан 22. априла, у Спортској хали „Партизан“ од 11 до 14 сати, истакла је директорица Филијале НСЗ Јелена Митровић:

-До сада се за Сајам запошљавања пријавило 25 послодаваца са територије нашег града који имају потребу за 150 радника. Позивам и остале привреднике, предузетнике и институције, којима  у наредном периоду требају радници, да искористе прилику и буду део сајма. Ово је права прилика да се, кроз посредовање у запошљавању, повежу послодавци и  они који траже запослење.

Дефицитарна занимања на територији Кикинде, према евиденцији кикиндске Филијале су дипломирани инжењер информационог система, лекар, дипломирани инжењер машинства, дипломирани инжењер електро струке, дипломирани ветеринар, ветеринарски техничар, дипломирани грађевински инжењери, професор физике, професор биологије, педагог, дипломирани инжењер пољопривреде – заштита биља, дипломирани економиста – ревизор, фармацеут, возач теретњака, бравар.

Закључно са фебруаром, на евиденцији незапослених у нашој средини биле су 1.952 особе.

У претходном периоду сајмови запошљавања су организовани у Кањижи и Сенти. Послодавци су у овим општинама тражили оператере у производњи, ЦНЦ обрађиваче метала, продавце, агенте теренске продаје, алатничаре, пословође у малопродаји, конобаре, куваре, машинбраваре, млинаре, електричаре, грађевинске раднике, књиговође, мануелне раднике у индустрији, виљушкаристе, раднике на пилани, машинске инжењере, инжењере заштите од пожара, сараднике у људским ресурсима, сараднике за логистику.

А.Ђ.

вук-фасада-(3)

На конкурсу Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице  Основној школи „Вук Караџић” за текуће одржавање фасаде прошле године додељено је 18,4 милиона динара. Ових дана радови су започели и рок за завршетак је месец дана.

– Ради се адаптација комплетне фасаде, како оне са стране трга, тако и из улице Генерала Драпшина – сазнајемо од директора школе Ивана Пантелића. – Зграда наше школе изграђена је 1897. године и под заштитом је Завода за заштиту споменика од којег су добијене све неопходне сагласности. Фасада је дотрајала и почела је да се круни и отпада, те ју је било важно реконструисати. Са овим послом, поред самог изгледа зграде, она ће бити безбеднија.

На недавно расписаном конкурсу поменутог Покрајинског секретаријата школа је конкурисала за замену столарије.

-У ранијем периоду заменили смо столарију у простору у којем се налази сала за физичко васпитање, а потребно је исти посао урадити и у осталим учионицама и канцеларијама. Надам се да ће нам новац бити одобрен – наводи наш саговорник.

ОШ „Вук Караџић“ има 380 ученика у 17 одељења, а зграду деле и са ученицима Економско-трговинске школе која се реконструише.

А.Ђ.

куд-мокрин-(5)

Чланови Културно-уметничког друштва „Мокрин“ другог дана Васкрса одржали су Ускршњи концерт. Већ по традицији песмом и игром затворили су Васкршње свечаности у Мокрину које су ове године организоване 36. пут. У сали Дома културе, која је била мала да прими све гледаоце, представиле су се све фолклорне групе од најмлађе коју чине предшколци до најстаријих чланова окупљених у изворној групи. Ускршњи концерт је један од најважнијих догађаја у току године и организационо најзахтевнији, сазнајемо од Радослава Прибиша председника Управног одбора КУД-а „Мокрин“:

-Половином фебруара смо наставили са радом после зимске паузе и имали смо мало времена за припрему, нама посебно значајног, концерта. Дошло је и до промене уметничких руководилаца, те је и то захтевало време и прилагођавање. И поред свега,  све групе приказале су се у најбољем светлу, наша верна публика уживала у програму.

Концерт је био хуманитарног карактера. Сав приход је  дониран је за куповину специјалних колица Хани Докић (14) из Мокрина, а из КУД-а и овом приликом позивају све људе добре воље да помогну.

-Наше друштво има око 180 чланова који раде у шест фолклорних група, млађој певачкој групи и рецитаторској секцији. Наш циљ је очување културног наслеђа и народног стваралаштва, традиције и игара, као и да чланови активно учествују у варошким активностима и допринесу развоју заједнице – навео је Прибиш.

У мокринском Културно-уметничком друштву већ су започели са припремом и организацијом Међународног дечијег фестивала фолклора, који ће се одржати четврти пут  и  који је планиран за другу половину јуна.

 

А.Ђ.

удрузење-глувих

У свету у којем се све брже говори, а све мање слуша, постоје људи који су одлучили да науче – како да разумеју тишину. У просторијама Међуопштинске организација глувих и наглувих у Кикинди данас је завршена обука знаковног језика, а седморо полазника сада носи знање које може значајно да промени нечији свакодневни живот.

Према речима Јована Вујкова, секретара Организације глувих и наглувих у Бечеју и тумача знаковног језика, обука је трајала три месеца, са часовима два пута недељно, а највећа вредност лежи у томе што ниједан полазник није одустао.

– Имамо леп број полазника и драго ми је што су истрајали од првог до последњег дана. Данас су положили и добиће званичне сертификате – истакао је Вујков, додајући да је потреба за познаваоцима знаковног језика велика, посебно у јавним установама.

Управо у тим свакодневним ситуацијама – у банци, код лекара, у општини – најчешће се осети тежина комуникационе баријере. Зато је ова обука много више од личног усавршавања – она је друштвена одговорност.

Једна од полазница, Валентина Рађеновић, која ради у заштитној радионици са особама са инвалидитетом у Лири, истиче да јој је курс отворио нову перспективу.

 

– Сада можемо боље да комуницирамо са колегама који су глуви или наглуви, да им олакшамо рад и помогнемо да се потпуније укључе у радну средину – каже она.

Али ова прича иде и даље – до системских изазова. Председник Савеза глувих и наглувих Војводине, Срђан Владисављевић, указује да је највећи проблем управо недостатак информација за особе са оштећеним слухом.

– Када не можете да чујете, ви сте одсечени од онога што други размењују. Зато је важно да што више људи научи бар основе знаковног језика – наглашава он.

У Кикинди, Мсеђуопштинска организација глувих и наглувих броји око 150 чланова, међу којима су и деца са кохлеарним имплантима и они који користе слушне апарате. Поред курсева, организују се и бесплатна тестирања слуха за грађане, као и радионице и дружења – јер, како истичу, изолација је чест проблем са којим се ове особе суочавају.

 

Бесплатан курс учења основа знаковног језика поновиће се када се сакупи довољан број заинтересованих. Сви који желе, могу да дођу да се пријаве радним данима у просторијама Међуопштинске организације глувих и наглувих у Кикинди.

Т. Д.

ВРТИЦИ-1-СЕПТЕМБАР-2

Предшколска установа „Драгољуб Удицки” расписала је конкурс за упис деце у јаслене и групе од три  године до поласка у школу за школску 2026/2027. годину. Пријем пријава почео је 15. априла и траје до 15. маја. Документација се може поднети лично у управној згради у Доситејевој  улици 43 сваког радног дана од 8 до 12 сати, у свим сеоским вртићима или путем еУправе односно еВртић.

У јаслену групу могу да се упишу деца која ће септембра имати најмање 12 месеци.  За упис је потребна попуњена молба, извод из матичне књиге рођених за дете, потврде о запослењу за оба родитеља, МА образац. Све информације о упису доступне су на сајту предсколскакикинда.еду.рс.

-И ове године очекујемо да ће највеће интересовање бити за целодневни боравак и јаслене групе. Листе чекања, које смо имали након прошлогодишњег уписа решили смо, захваљујући локалној самоуправи, тако што смо део припремно-предшколских група изместили у поједине основне школе. Простори у којима су  предшколци су наменски преуређени и адаптирани потребама наших малишана и испуњавају све потребне услове и норме. Деца се уписују у установу по редоследу који се одређује на основу броја бодова, тако да позивам родитеље и старатеље да обрате пажњу шта им је од документације неопходно за упис. У нашим вртићима тренутно је 1.615 малишана – истакла је Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.

Увелико се ради на томе да се формира нова група и то у Башаиду.

 

-Ради се о једној групи целодневног боравка у Башаиду. Предшколци би били у издвојеном одељењу у Основној школи „1. октобар“  чиме би задовољили потребе родитеља и на селу, када је у питању упис деце, јасленог и млађег узраста. Увелико радим о на томе да испунимо све законске норме и верујемо да ћемо добити сагласност свих надлежних институција – открива наша саговорница.

Предшколска установа у складу са својим могућностима и исказаним потребама породица за различитим програмима предшколског васпитања и образовања, на захтев родитеља, односно старатеља, врши упис деце предшколског узраста.   Првенство при упису деце у предшколску установу имају деца из осетљивих група и она се изузимају из система бодовања. Приликом попуњавања електронског формулара родитељи су у обавези, да до последњег дана истека рока уписа, доставе и лично сву потребну документацију у управну зграду Предшколске установе. За сву децу која се уписују у нову радну годину потребна је потврда о лекарском прегледу детета, уредно попуњен здравствени лист и картон имунизације. Последњи рок за доношење здравствене документације је дан поласка детета у вртић.

 

Почетком јуна биће објављене прелиминарне, а крајем и коначне листе уписане деце које ће бити истакнуте у свим вртићима.

А.Ђ.

01

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди ухапсили су М. Ђ. (1998) из Кикинде, због сумње да је починио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Полиција је претресом стана и других просторија осумњиченог у Кикинди пронашла више од 19 килограма биљне материје за коју се сумња да је марихуана.

Осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину.

стипендије-уговори-2025-(10)

 

На основу спроведеног Јавног конкурса за доделу студентских стипендија и студентских подстицаја Града Кикинде за школску 2025/2026 годину, Градска управа обавештава студенте да ће у уторак, 21. априла у 10 сати, у Свечаној сали Градске куће, спровести потписивање уговора о додељеним студентским стипендијама и студентским подстицајима.

Ове године стипендије и подстицаје добиће 365 студената. Стипендија ове године износи 10.000 динара, док је подстицај 5.000 динара.

Диал он радиатор

Грејна сезона и званично ће бити завршена 15. априла. Стекли су се временски услови за то, а то је и препорука удружења топлана.  Како наводи в.д. директора ЈП „Топлана“  Душан Марјановић пратиће се дневне температура, а поступаће се у складу са градском одлуком.

-Уколико се деси да до 10. маја температура буде нижа од 12 степени у 21 сат три дана узастопно, систем ће поново бити покренут. Од 16. априла неће бити грејања у јутарњим и вечерњим сатима – каже Марјановић.

Од 15. априла, па све до краја грејне сезоне 2025/2026. евидентирана је 21 хаварија.

-То је изнад просека који смо имали последњих неколико година. На вреловоду су биле две хаварије, у октобру и јануару, и то у улици Браће Татић испред бројева 1 и 2. Оне су изискивале да се грејање искључи свим корисницима у центру и то је проблем који ћемо решавати. Сви остали кварови десили су се на појединачним прикључцима, а највише их је било на Микронасељу испод станова. Цеви су испод станова у приземљу и сличне хаварије очекујем и у наредним годинама с обзиром на то да су унутрашње инсталације у становима све старије – прецизирао је наш саговорник.

Након потпуног гашења котлова ће започети ремонти. У току је израда плана шта ће бити урађено у овој години.

-Најпре ћемо решавати проблеме који су се појавили током овогодишње грејне сезоне на локацијама где је било хаварија и где је потребно заменити цевовод. У складу са субвенцијама које су планиране за „Топлану“ у градском буџету, очекујем да ове године започнемо пројекат проширења цевоводне мреже у Доситејевој улици. Ово улагање је капитално и подразумева радове од почетка Доситејеве улице до зграде у којој РФЗО и Фонд ПИО односно Филијале НСЗ. Потребно је поставити цеви и прикључити нове кориснике даљинског грејања – подсећа Марјановић.

А.Ђ.

мацак-црњански-1

У дворишту Средње стручне школе „Милош Црњански“ већ годинама живи један необичан „становник“ – мачка коју сви знају под именом Црњански. Иако формално није део наставног кадра, ова црна лепотица постала је нешто много више – права школска маскота и тихи сведок свакодневице ученика.

Како прича Миња Балинт, ученица друге године смера архитектонски техничар, име је настало спонтано, али сасвим логично.

– Наш разредни старешина Вања Томашев се досетио имена. Мачка је црне боје, а школа носи име Милоша Црњанског, па је то некако било савршено. То је мачка, али у улози мачора – кроз осмех објашњава Миња.

Иако нико са сигурношћу не зна када се тачно појавила, једно је извесно – Црњански је ту већ годинама.

– Кад сам ја дошла у први разред, она ме је већ „дочекала“. Сада сам друга година и она је сваког дана ту. Сигурно је већ три-четири године у школи – каже ученица.

Њено присуство ученици су брзо прихватили, а временом су је и заволели. Иако није претерано наклоњена мажењу и углавном „гледа своја посла“, Црњански зна када је време за дружење.

– Најчешће нам прилази за време великог одмора, кад жели да јој дамо нешто да једе – прича Миња.

Дане проводи у школском дворишту, не напуштајући свој „терен“. Ретко улази унутра, и то углавном на позив ученика. Један такав тренутак остао је посебно упамћен.

– Унели смо је једном на новогодишњу радионицу. Сви су је мазили, хранили, правили смо јој машнице… било је баш лепо – присећа се Миња.

Брига о овој необичној „ученици“ подељена је међу свима. Нема једног задуженог, али зато има много добрих намера.

– Понекад јој дајемо грануле, а често делимо са њом и ужину – додаје она.

Временом, Црњански је постао више од случајног госта – данас је, како ученици кажу, и незванично маскота школе. Њено присуство уноси посебну топлину у школске дане и подсећа на важност бриге и емпатије.

– Мени је јако драга јер је стално ту. Обрадује ме кад је видим. Драго ми је што су је сви прихватили – искрено каже Миња.

Судећи по свему, Црњански ће још дуго остати део школског живота, тихи сапутник генерација које долазе. Јер, не уче се све лекције из уџбеника – неке се науче управо у школском дворишту, уз једну црну мачку која је пронашла свој дом.

Т. Д.

 

кувари-базар

Економско-трговинска школа обележиће Дан школе у петак, богатим и разноврсним програмом који спаја хуманост, образовање и спорт. У оквиру обележавања, биће настављене хуманитарне активности започете концертом „Сви за једну маму“. Овог пута, прикупљена средства намењена су Хани Докић, за набавку неопходних колица. Програм ће бити одржан у дворишту ОШ „Вук Караџић“ од 11.30 до 14.15 часова.

-Ученици образовних профила конобара и кувара припремаће колаче, лимунаду и здраву храну, која ће се продавати, а сав приход биће усмерен за помоћ Хани. Хуманитарни део програма биће употпуњен спортским садржајем – турниром у фудбалу, у којем ће ученици играти међусобно, док ће победничка екипа одмерити снаге са тимом професора. Професорски тим чиниће наставници из ОШ „Вук Караџић“, Гимназије „Душан Васиљев“ и ЕТШ – сазнајемо од директора економско – трговинске школе, Роберта Вуњака.

Истог дана, у јутарњим часовима, од 9 сати, у просторијама школе у Улици војводе Путника 2, биће организована и дебата за средњошколце, на којој учествују ученици ЕТШ и Техничке школе. Тема дебате биће развој критичког мишљења, културе дијалога и јавног наступа, кроз актуелна питања попут значаја формалног и неформалног образовања, граница слободе говора и утицаја вештачке интелигенције на савременог човека.

Организатори позивају све суграђане да се придруже и подрже ову манифестацију, која осим прославе Дана школе носи и снажну поруку солидарности и заједништва.

Т. Д.

error: Content is protected !!