Град

дан-гимназије

Свечаном академијом у позоришту, уз беседе, рецитале, музику и сценски програм, Гимназија „Душан Васиљев“ обележила је 168 година постојања, настављајући традицију неговања знања, културе и младости.

 

Обележавање Дана школе почело је јутрос полагањем цвећа на гроб Душан Васиљев, док је вечерњи програм окупио ученике, професоре, званице и бројне госте.

-Данас смо обележили овај значајан датум, а вечерас смо кроз програм наших ученика показали због чега је кикиндска гимназија оно што јесте – истакао је директор Александар Аћимов.

Он је нагласио да школа има много разлога за понос.

-У последњих шест месеци већ имамо 15 ученика који су се пласирали на републичка такмичења из физике, математике, енглеског и биологије. Имамо и изузетне спортске резултате – државне прваке у пливању и репрезентативце у рукомету.

Током свечаности додељене су плакете најуспешнијим ученицима – њих 16, који су током школовања остварили изузетне резултате, али и посебно признање професору др Јовици Тркуљи за посебан допринос Гимназији.

Тркуља је признање примио са емоцијом, подсећајући на вредност овакве плакете.

-Ово признање ме подсећа на време када смо и сами као ученици добијали похвалнице. Сматрам да смо сви ми велики дужници нашим професорима – они су нам отварали путеве ка другим световима и културама.

 

Као посебан дар школи, он је припремио књигу о својој генерацији и гимназијским данима, коју је поклонио колективу, уз иницијативу да се до великог јубилеја – 170 година постојања – изради и званична монографија гимназије.

Свечаности је присуствовао и градоначелник, који је и сам некадашњи ученик ове школе, истичући значај који гимназија има за читав град.

-У временима која се брзо мењају, знање остаје најсигурнији ослонац. Гимназија је место где се стварају људи који обликују свет – поручио је Младен Богдан.

Посебно признање додељено је и граду за допринос очувању лика и дела Душан Васиљев, кроз књижевну награду која носи његово име.

Програм академије употпунили су рецитали поезије Душана Васиљева, хорски наступи и позоришна представа у којој је лик песника оживео кроз интерпретацију ученика, чиме је још једном потврђено да гимназија није само образовна установа, већ и важно културно средиште Кикинде.

Са 341 учеником и бројним успесима у настави, науци и спорту, Гимназија „Душан Васиљев“ наставља да гради своју дугу и богату традицију – корак по корак, генерацију по генерацију.

Т. Д.

стрелисте-канализација-(6)

Изградња фекалне канализације на Стрелишту поново је настављена. Радови започети у мају прошле године,  у четвртак су  настављени.

Подсетимо да је уговорена вредност радова више од 308 милиона динара, а рок за извођење је 540 календарских дана. Посао обухвата улазак механизације на терен,  копање рупа, поставку цеви и канализационих чворишта и пропратне радове.

-Како би посао био урађен квалитетно, без застоја и уз поштовање свих рокова, упућен је апел житељима овог дела града да покажу разумевање – истакнуто је у локалној самоуправи.

Инвеститор радова је Министарство за заштиту животне средине.

инклузивни-клуб-уговор-(2)

У Палати Србија одржано је свечано потписивање уговора које је организовало Министарство за бригу о породици и демографију. Овом догађају присуствовао је градоначелник Младен Богдан који је са  министарком Јеленом Жарић Ковачевић потписао уговор  вредан шест милиона динара.

Средства су намењена за суфинансирање нове услуге подршке породицама и деци ,,Породични сервис подршке” – Унапређење саветодавних услуга и успостављање инклузивног клуба за децу и младе са инвалидитетом у Кикинди.

Градоначелник је истакао да се израженија потреба за оваквом врстом подршке деци и родитељима исказала пре неколико година. Иницијативама родитеља и разговорима са њима, разумели смо да је оваква услуга потребна .

-Реч је о новој услузи која би требало да премости период од завршетка основне школе до могућности уписа и похађања Дневног боравка за одрасле. Нажалост, број деце са вишеструким сметњама у развоју се повећава и због тога морамо дугорочно да размишљамо о овом изазову. Инклузивни клуб за децу са сметњама у развоју имаће задатак да омогући очување стечених вештина код деце и одржање њиховог укупног функционисања – појаснио је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

БЕЛГРАИД-2026-Сумар

ЈП „Кикинда” учествовала је на фестивалу БелгрАИД 2026. – „За моју планету!“.  Манифестација на једном месту окупља уметност, културу, хуманост и екологију ради подизања свести о значају очувања животне средине и одговорног развоја заједнице. Кроз разноврстан програм, фестивал нуди садржаје за све генерације, спајајући едукацију и активизам са креативним и културним изразом.

Ове године у фокусу је била екологија и сав приход од манифестације биће усмерен на пошумљавање територије града Кикинде, чиме се директно доприноси повећању шумског фонда у једном од најмање пошумљених подручја у Србији.

 

У оквиру БелгрАИД организована је и панел дискусија под називом: „Можемо ли деци обећати сигурну будућност?“ у којој је учествовао и Миодраг Радовановић, инжењер шумарства у ЈП „Кикинда“. Дискусија је била посвећена питањима будућности животне средине и опстанка наредних генерација, са посебним фокусом на очување шума, примену регенеративне пољопривреде и одговорно управљање отпадом као темељима одрживог развоја. Радовановић је у свом излагању говорио о изазовима и могућим решењима у области шумарства, указујући на значај системског пошумљавања, нарочито у срединама са изразито ниским процентом шумских површина, као што је наша средина.

Учешће представника ЈП „Кикинда“ на овом значајном догађају потврђује опредељеност предузећа ка активном укључивању у иницијативе које доприносе заштити животне средине и стварању одрживије и здравије будућности за све.

А.Ђ.

колибријада-2026-(13)

Наступом свих малишана из вртића „Колибри“ отворена је трећа „Колибријада“. Деца и васпитачи су родитеље и госте поздравили химном вртића након чега су маме и тате заједно са својом децом учествовали у радионицама организованим у радним собама.

-„Колибријада“ је јединствена манифестација у нашем граду и циљ јој је да прослави сарадњу са породицом – истакла је руководилац вртића „Колибри“ васпитачица Александра Лудајић. – Деца сваке године одлуче која је тема овог догађаја, а ове године то је „Аладинова променада“. Све су започели предшколци који су реализовали пројекат „Папир нам шушка, папир нам говори“.

Аладин, васпитач у „Колибрију“ Предраг Поповић, провео је децу и родитеље кроз 10 различитих радионица на тему најпознатијих бајки.

-Правили смо чаробне ћилиме, истраживали смо пут до блага, славићемо симбол среће који представља Аладинова лампа. У манифестацији је учествовало 190 деце са својим родитељима. Током читаве године, кроз разне садржаје, деца радо уче о бајкама, а манифестација је ту да наш рад представимо.

На самом крају организована је дискотека на отвореном, у дворишту вртића, уз ватромет којем су се највише обрадовала деца.

А.Ђ.

смарт

У присуству директорице Директората за парламенте привредника Тамаре Љубовић одржана је проширена седница Парламента привредника Регионалне привредне коморе Севернобанатског управног округа , на којој је представљена нова дигитална платформа Привредне коморе Србије.

„Маркет  Плус“ је иновативна дигитална Б2Б платформа направљена са циљем да модернизује пословање домаће привреде и олакша повезивање компанија. Она функционише као централни дигитални екосистем који омогућава предузећима да повећају свој видљивост, пронађу нове партнере и ефикасније управљају набавком и продајом. Платформа нуди неколико битних алата за унапређење пословања као што су претрага уз помоћ вештачке интелигенције, дигитални продајни канал, ефикаснија набавка и пласирање захтева за давање понуда…Чланство у платформи „Маркет Плус“ доноси додатну сигурност у пословању што олакша промоцију на домаћем и међународном тржишту.

На седници је било речи и о перспективама и изазовима тржишта дигиталне имовине,
како унапредити пословање уз њену помоћ и о примени дигиталних платформи као бизнис
модела. О томе су говорили мр Жељко Стевановић, координатор Сектора услуга Привредне
коморе Београда, Богдан Вујовић – директор „Дигитал Ассетс Цонсултинг“ и заменик председника
Савета за дигиталну имовину, Александар Бонџулић из ,,ЕЦД“ и Милош Станчић.

 

Дигитална имовина представља дигитални запис вредности који се може електронски
куповати, продавати, размењивати или преносити. Она се користи као средство размене или у
сврху инвестирања, а њено издавање и промет у Србији су регулисани Законом о дигиталној
имовини. То су виртуелне валуте (криптовалуте) попут Битцоина и Етхереума, затим дигитални
токени – врста нематеријалног имовинског права (нпр. право на коришћење неке услуге или удео у добити пројекта), као и јединствени дигитални записи који доказују власништво над дигиталним уметничким делом, музиком или предметима у видео-играма НФТ (Нон-Фунгибле Токенс).

расписан-конкурс-за-награду-дусан-васиљев-за-2022-годину

Награда „Душан Васиљев”, која се  додељује за најбољу књигу поезије или прозе ове године додељена је Гордана Ђилас за књигу „Анђели у капи мастила” и Зоран Богнар за дело „Све су смрти (само) део нашег сата:” Жири у саставу: Радован Влаховић, председник и чланови Селимир Радуловић и Ђорђе Писарев одлуку је донео једногласно.

Циљ је афирмација савремене српске књижевности у знак сећање и израз поштовања према делу кикиндског песника и писца Душана Васиљева ове године је била мотивација за чак 62 аутора.

Уручење признања, које додељује Град Кикинда биће уприличено у петак, 27. марта,  у Свечаној сали Градске куће.

нато-венци-2026-(1)

Ваздушни напади НАТО снага на територију тадашње Савезне Републике Југославије почели  су 24. марта 1999. До 10. јуна, до када је трајала НАТО агресија, према подацима Министарства одбране Србије, убијен је 1.031 припадник војске и полиције, а рањена су 5.173 војника и полицајца. И ове године код споменика погинулим и несталим борцима Кикинде од 1991 – 1999. године, „Туга“, положени су венаца у знак сећања на све који су изгубили животе.

Слађана Бунић из Кањиже први пут је, на овај датум, дошла да се поклони сенима свога оца Јеленка Бунића.

-Мој отац, који је био полицајац, погинуо је 16. априла 1999. године у Ђаковици на Косову. Имао је свега 21 годину. Тада сам имала 14 месеци. Воли приче о оцу и то што сви кажу да сам на њега, што је за мене највећи комплимент. Сви га памте као доброг човека, спремног да помогне – казала је Слађана Бунић.

На спомен плочи је 37 имена, а међу првима, који су тог 24. марта изгубили живот, је и суграђанин Миодраг Гладишев, старији водник прве класе, који се налазио у Куршумлији.

Морамо живети даље, али не треба опростити, казао је градоначелник Младен Богдан, обраћајући се присутнима:

– Са дужним поштовањем, одајемо почаст и сећамо се и војника и полицајца, али и свих невиних жртава ратова деведесетих. Тих дана живело се у страху и неизвесности, али тињала је и нада да ћемо победити, да ће све престати и да ћемо поново живети у миру. Сваки изгубљени живот није само број, него је име породица и прича. Чувамо сећање на све наше суграђане и никада нећемо заборавити. Снага заједништва и данас је наша највећа вредност.

Венце су положили представници локалне самоуправе, гарнизона из Куршумлије и Бачке Тополе, породице погинулих, борачке организације. У програму су учествовали Милан Вашалић који је свирао на гајдама и ученици ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина.

А.Ђ.

 

.

хуманитарни-концерт

Народно позориште у Кикинди било је испуњено до последњег места на хуманитарном концерту „Сви за једну маму“, који је окупио ученике, професоре, културна друштва и бројне суграђане са једним циљем – да помогну лечење Јасне Стокић.

Публика је током вечери уживала у разноврсном програму – песми, рецитацијама и наступима који су, осим уметничког, носили и снажан емотивни набој. Атмосфера је била топла и весела, прожета осећајем заједништва и искрене жеље да се помогне.

Ова акција, која је потекла од ученика Економско-трговинске школе, за кратко време прерасла је у покрет који је окупио читав град.

– Безрезервну подршку ученици су добили од мене, директора и свих ученика из разреда, а потом и ученичког парламента. Цела школа се подигла на ноге да реализује ову идеју која је настала у учионици, а прерасла у нешто велико – истакла је Ивана Којић, разредни старешина одељења ИИ1 ЕТШ.

Она је додала да су се позиву одазвали и ученици других школа, хорови и културна друштва, а посебно ученици Основне школе „Вук Караџић“, са којима деле зграду.

– Често мислимо да млади немају емпатије као некада, али вечерас смо видели да она и те како живи у њима – рекла је Којић, нагласивши да су се ученици укључили на различите начине – од наступа до организације и прикупљања прилога.

Посебну тежину вечери дале су речи Јасне Стокић, којој је концерт и био посвећен. Она се, заједно са ћерком Јеленом, на крају концерта захвалила свим окупљенима. Иако, како каже, није било лако прихватити да јој је потребна помоћ, подршка коју добија мења све.

– Осећај вечерас био је предиван. У почетку није било тако, јер није лако тражити помоћ. Али када видите колика армија људи стоји иза вас, онда је то нешто што вас тера да идете даље – рекла је она.

Додала је да јој много значи сваки гест подршке, било да долази од пријатеља, комшија, деце или потпуно непознатих људи.

– Један обичан човек одвоји од своје породице колико може, и то је за мене огромно. Не могу се довољно одужити свима за ову хуманост – истакла је Стокић.

Да је акција пробудила емпатију широм града, потврђују и млади који су се одазвали позиву.

– Дошла сам да подржим другарицу и њену маму. Највише ме је дирнуло то што људи желе да помогну и што су спремни да буду хумани – рекла је ученица Калина Скубан.

Идејни творац акције, ученица ЕТШ, Ива Киш, није крила задовољство што је иницијатива прерасла у нешто много веће.

– Када видим да је моја идеја постала стварност, баш ми је драго. Окупило се много људи и сви су изашли у сусрет. Најлепши тренутак је ово јединство – види се да је Кикинда град великог срца – рекла је она.

На великој сцени Народног позоришта вечерас су наступили женска певачка група „Мелизми, хор Културног центра „Аттендите“, хорови ОШ „Вук Караџић“ и ЕТШ, ученици и рецитатори више школа, АДЗНМ „Гусле“, као и Милан и Вид Вашалић.

Хуманитарни концерт „Сви за једну маму“ показао је да, упркос свакодневним изазовима, солидарност и даље живи међу људима. Вече испуњено песмом и добротом још једном је потврдило да, када се заједница уједини, нико није сам.

Т. Д.

пеxелс-оллy-3756693

Национална служба за запошљавање 23. марта расписала је 11 јавних позива, путем којих ће, кроз директну финансијску подршку послодавцима и незапосленим лицима, у мере активне политике запошљавања бити укључено више од 15.000 особа.

Као и претходних година, тежиште ће бити на теже запошљивим категоријама лица у које првенствено спадају: лица без основног образовања и завршене средње школе, млади до 30 година без радног искуства, жене, а посебно жене из мање развијених и девастираних подручја, особе са инвалидитетом, Роми и Ромкиње, корисници новчане социјалне помоћи и других услуга социјалне заштите, лица старости 50 и више година, дугорочно незапослена лица која посао траже дуже од 12 месеци, а посебно незапослени који посао траже дуже од 18 месеци, самохрани родитељи, супружници из породице у којој су оба супружника незапослена.

Већина јавних позива биће отворена до 30. новембра 2026. године, док је рок за подношење захтева за поједине мере намењене особама са инвалидитетом 31. децембар. Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање биће отворен до 15. маја.

Захтеви за учешће у мерама подносе се надлежним организационим јединицама Националне службе за запошљавање, према месту рада лица или седишту послодавца, непосредно, путем поште или електронским путем.

Све информације у вези расписаних јавних позива су доступне на интернет страници www.нсз.гов.рс, путем званичних страница на друштвеним мрежама као и у свим организационим јединицама Националне службе за запошљавање.

error: Content is protected !!