Град

d8ee46d2-fdee-4f4b-8a9d-435a2ca91c18

Еко карневал окупио је малишане из вртића „Плави чуперак“, „Пчелица“ и „Бамби“. Шетњом Градским тргом скренули су пажњу суграђанима о важности очувања животне средине. Карневал је и највеселија активност у оквиру обележавања Еколошке недеље која је почела 22. и траје до 26. априла, рекла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

 

-Маскирани малишани, њих седамдесетак, најбољи су амбасадори природе. Они су овим путем послали поруку колико је важно да чувамо и негујемо наше окружење, а израђујући маске научили су пуно тога о животној средини и како је заштити – истакла је наша саговорница.

Организовано је и одношење тонер касета из јавних установа. Она се годинама организује у Градској управи, а циљ је да се прошири и на школе и друге установе.

-Активност, коју у сарадњи са Пољопривредном стручном службом, организујемо први пут носи назив „Заштитимо плодне равнице“ и она обухвата адекватно збрињавање амбалаже од пестицида и хербицида. Пољопривреднике упознајемо на који начин да прикупљају отпад у својим домаћинствима. У јуну ће фирма, која се бави одлагањем ове врсте опасног отпада, обићи домаћинства и покупити га на начин како је то законом прописано – навела је Мирослава Наранчић.

У четвртак ће у школама бити промовисани QR кодови под називом „Очитај и сазнај – еко снага града“. Ученици ће путем кодова моћи да сазнају какво је стање са аерополеном у граду, комуналном буком, квалитетом ваздуха и хигијенском исправношћу воде на јавним чесмама. Поред најновијих, ту је и база података из ранијег периода. Акцијом „Спашавајмо животну средину“, чланови ДВД  из Кикинде, ватрогасци „Нафтагаса“ и запослени у Секретаријату у петак ће чистити Симићев салаш.

 

 

У току је и акција сакупљања кабастог комуналног отпада из домаћинстава. Велики контејнери у граду и селима биће доступни до 5. јула.

А.Ђ.

4fa21c19-3135-46e6-9475-d9c6c0bd9ddb

„Добродошли у наш свет бајки“ назив је приредбе којом су ученици ОШ „Иво Лола Рибар“ из Нових Козараца обележили 75. Дан школе. Публика је имала прилику да ужива у бајкама Зунзарина палата и Снежана и седам патуљака које су извели ученици нижих разреда док је највише осмеха изазвала Пепељуга коју су ђаци завршног разреда прилагодили данашњици.

Драгана Радујко, директорица подсетила је на чињеницу да је у послератним годинама школа у Новим Козарцима имала хиљаду ученика.

-У нашој школи тренутно је 79 ђака, али ми радимо и трудимо се као да их је хиљаду. Велику подршку пружа нам локална самоуправа и Месна заједница која сваке године финансира прославу мале матуре за све ученике. Ово је период године када се опраштамо од наших осмака и заједно са њима припремили смо изложбу ускршњих Украса. Средства која се прикупе од продаје осмаци искористе за своје потрепштине – навела је Драгана Радујко.

Обележавању Дана школе присуствовали су градоначелник Никола Лукач, чланица Градског већа Валентина Мицковски и Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе. Обраћајући се присутнима први човек града честитао је ученицима и запосленима рођендан школе.

-Испуњавамо циљ који смо зацртали, да све образовне установе на територији града имају једнаке услове за учење и рад. Школа у Новим Козарцима је изграђена 1900. године и захтева улагања. Прошле године саниран је кров, тоалети, а тренутно је у току замена прозора. Ту смо и да помогнемо да се купи опрема и учила како би ђаци лакше савладали градиво – прецизирао је Лукач.

У четвртак се наставља прослава спортским сусретом којем су се одазвали ученици и запослени из школа у Банатском Великом Селу, Руском Селу и Накову.

А.Ђ

Pozdrav-prolecu-nagrade-(5)

Најбољи међу најмлађим ликовним уметницима, њих 18, награђено је за радове на тему „Поздрав пролећу“, на конкурсу поводом истоимене манифестације која се, 26. пут, одвија у нашем граду. На позив из Културног центра, организатора програма, стигло је више стотина радова предшколаца и ученика основних школа.

– Одзив је био невероватан, па је жири, у којем су радили сликари Смиљана Шалго и Брацо Азарић, заиста имао велики и нимало лак посао – каже уредница програма у Културном центру, Тања Ножица. – Одлучили су да доделе 18 равноправних награда, мада је, кажу, тај број могао да буде и два пута већи јер је било много добрих радова.

На свечаности у великој сали Културног центра вечерас су дипломе и поклоне од Смиљане Шалго примили: осам предшколаца, три ученика млађег и пет старијег основношколског узраста.

Андреј Сандић има седам година и првак је у ОШ „Петар Кочић“ у Накову.

– На мом цртежу су сунце насмејано, облак, неколико дрвећа, трава, мали зека, птица и јабуке. То је пролеће – објаснио је Андреј.

Шестогодишња Милица Ђошановић иде у вртић „Наша радост“.

– Ово је већ други пут да сам добила награду. Нацртала сам два срца, траву, балоне, дрвеће, сунце, небо и птице – каже Милица.

Нина Керкез такође иде у школу „Петар Кочић“ и има девет и по година. Каже да је већ добила награду на конкурсу који је расписала школа „6. октобар“.

– Тада сам цртала дворац, а сада девојку како лети на птици, дрво како је насмејано и пролеће како је шарено. Та девојка сам ја јер се радујем пролећу, то ми је омиљено годишње доба – испричала је Нина.

Програми којима деца поздрављају пролеће почели су пре подне, представљањем књиге „Како је Века вештица заволела бајке“ Ане Драговић Дрљевић и интерактивном радионицом. После доделе награда, отворена је изложба слика Гордане Лекић Лаковић.

Сутра ће се прво одржати еко-караван деце из вртића који је заказан за 9.30. Затим ће, у Културном центру, наступити Бранимир Росић са својом летећом гитаром. Од 11 сати су радионице бојења јаја, а тачно у подне и трка беба – „Нај Кића“. Централни и финални програм „Поздрава пролећу“ одвијаће се у сали Народног позоришта, од 15 сати.

С. В. О.

bicycle-1834265-1280

Суграђани који желе да конкуришу за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства моћи ће то да учине одмах после празника. У градском буџету за ову намену опредељена су 2,5 милиона динара што су средства довољна за набавку 250 бицикала. Сваки грађанин који испуни услове конкурса добиће 10.000 динара.

-Објављена је прелиминарна листа фирми код којих ће моћи да се купе бицикли уз помоћ Града. То су ове године „Аполо бајк“, „Еталон“ и СТР „Макси“. Грађани могу да оду, одаберу бицикл и преузму предрачун који им је потребан за конкурс. Одмах након празника, у првој недељи маја расписаћемо јавни позив за грађане – сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

На сајту града биће објављени обрасци са изјавама које треба попунити. Уз овај документ неопходни су и очитана лична карта и предрачун из једне од поменуте три фирме. На конкурс могу да се јаве сви који имају личну карту са територије Кикинде.

-Не могу да конкуришу они чија домаћинства су учествовала у овом конкурсу претходних година. На дан када се предају пријаве испред Градске управе делиће се бројеви према редоследу како ко стигне. По њима ће моћи да се прати и прелиминарна и коначна листа за добијање подстицаја за куповину бицикала. Примаће се само документација у коверти, а један грађанин моћи ће да преда једну коверту – додала је наша саговорница.

Прошле године конкурс је отворен и затворен за један дан, што говори о томе колика је заинтересованост за овај конкурс.

А.Ђ.

 

SAVETOVALISTE-ZA-BRAK-I-PORODICU

Саветовалиште за брак и породицу, које је прошле недеље почело са радом, представљено је представницима локалне самоуправе, Центра за социјални рад, ПУ „Драгољуб Удицки“, „Наше куће“ и ОШ „6.октобар“. Циљ је да се помогне паровима и породицама у различитим животним ситуацијама. Мастер психолог и породични саветник Милана Голушин и дипломирани социолог Милкица Момчилов биће стручни тим саветовалишта.

-За породице које су у кризи и које се суочавају са изазовима које не могу саме да реше ми смо ту. Наше саветовалиште отворено је и за појединце који желе да раде на себи, тако да ће ускоро бити познат и број телефона на који нам се могу обратити и заказати термин. За сада радимо два пута недељно, а уколико се укаже потреба увешћемо додатне термине – навела је Милана Голушин.

Подршку саветовалишту пружили су Град и покрајински Завод за равноправност полова. Градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски и председник Скупштине града Младен Богдан присуствовали су презентацији, а први човек града овом приликом истакао је да породица најважнији део друштва као и да је она покретач здравог развоја деце, младих, али и читавог друштва.

Локална самоуправа је ту да ствара услове за што бољи живот који ће допринети бољим и функционалним односима, додала је Дијана Јакшић Киурски.

-Постоје проблеми у породицама и њих је важно решавати уз помоћ стручњака. Они нису табу тема и треба их решавати са онима који могу да дају корисне савете у њиховом превазилажењу.  Циљ је да стварамо здраво друштво те је ово један од начина да га испунимо. Саветовалиште за брак и породицу биће бесплатно за све суграђане и суграђанке. Део је Локалног акционог плана за родну равноправност од 2024. до 2026. године. Сигурна сам да ће се пројекат одржати и ми ћемо се потрудити да конкуришемо за средства код што више фондова како би Саветовалиште радило на задовољство свих – казала је Дијана Јакишић Киурски.

Саветовалиште за брак и породицу ради у оквиру Центра за стручно усавршавање.

А.Ђ.

 

Muzicka-6

Много радости и разлога за понос имају у Основној музичкој школи „Слободан Малбашки“. Љубав, дар и много рада обезбедили су нова признања за ђаке и наставнике са два одсека.

Јована Вујанић, ученица првог разреда саксофона, у класи наставнице Николине Сувајџић, бриљирала је у озбиљној конкуренцији 35 учесника у њеној категорији на Републичком такмичењу, одржаном у Новом Саду и освојила је друго место. Јовану је на клавиру пратила наставница Аполонија Косо.

– Ово је изузетно велики успех, добар почетак, јер Одсек постоји тек од септембра На Републичко такмичење смо се пријавиле јер оно окупља највећи број младих саксофониста из целе Србије, а Јована је веома вредна и посвећена свирању и у њој препознајем велики потенцијал. Уједно сам желела себи да поставим изазов као педагогу јер сам и сама професор од септембра. Ово је и потврда мог посвећеног рада – изјавила је Николина Сувајџић и позвала децу заинтересовану за саксофон да постану ученици Музичке школе.

Јована је додала да су припреме за такмичење биле интензивне.

– Поред редовних, имала сам и додатне часове. Да свирам баш саксофон одлучила сам се јер је близак мом карактеру. С обзиром на то да саксофон свирам од септембра, а да свој инструмент имам тек два месеца, овај успех је још већи. На такмичењу сам се осећала лепо и нисам имала трему – рекла је Јована.

Ученици Школе са Одсека за тамбуру, били су сјајни на 20. Фестивалу војвођанске тамбуре у Суботици: Теодора Томић – четврти разред и Стефан Билић – пети разред, освојили су друга места. Њих је припремао наставник Иван Петров, такође уз клавирску сарадњу Аполоније Косо. На овом фестивалу наступили су полазници свих војвођанских музичких школа које имају одсек за тамбуру.

Младе таленте публика ће моћи да слуша и гледа на концерту у Музеју у среду, 24. априла, од 18 сати, када ће наступити учесници школског такмичења и биће додељене награде. Поводом Дана школе, 10. маја, од 17 сати у Народном музеју. Тада ће се представити ученици свих инструменталних одсека, али и предмет солфеђо.

Четворо ученика ће, половином маја, представљати Школу на 67. Фестивалу музичких и балетских школа Србије који се ове године одржава у Шапцу.

У оквиру манифестације Ноћ музеја 18. маја, од 19 сати, наставници и ученици ће наступити у Народном музеју, а од 20 сати ученици Школе, у музеју Тера.

С. В. О.

437938870-1023323249326318-1870594184756208315-n

На 22. Покрајинском такмичењу талената у Панчеву, 19 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ обезбедило је пласман на Државно такмичење.

Прва места из психологије освојиле су гимназијалке Ана Стојковић и Милица Савковић, из физике Лена Давидовић, ученица седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ и Јована Карић, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава“, и из књижевности ученици Гимназије Емилија Рељин  и Владимир Босанчић.

Друга места припала су гимназијалкама Теодори Шејмеши и Маријани Бадрљички из енглеског језика, Дуњи Бјелић и Ксенији Стефановић  из физике, Ани Војводић, ученици осмог разреда ОШ „Свети Сава“ из математике, док су из историје други били такође гимназијалци Светлана Ћулафић и Богдан Завишин.

Као трећепласирани Покрајинско такмичење завршили су Леа Калембер и Татјана Исаков, ученице  ССШ „Милош Црњански“ и Мина Радивојша, ученица осмог разреда ОШ „Вук Караџић“ из биологије, Лара Аврамов, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава, из физике,  док су Јелена Степанов и Вук Јакић из Гимназије „Душан Васиљев“ били трећи из историје.

Државно такмичење талената за средње школе биће одржано у Чачку 25. и 26. маја, док основци наступају у Панчеву 1.јуна.

Bolnica

Током јучерашње акције бесплатних превентивних прегледа у Општој болници, у оквиру које су, без заказивања, и независно од тога да ли су здравствено осигурани, грађани могли да ураде анализе и прегледе који указују на ризик од бубрежне и срчане инсуфицијенције, прегледано је 56 пацијената.

Прегледи су обухватали ЕКГ, израчунавање степена ухрањености (БМИ), мерење крвног притиска и пулса, шећера у крви, урее и креатинина. На основу обављених анализа израчунавале су се и јачина гломеруларне филтрације (ГФР) и вредности креатинина у серуму.

Према речима др Снежане Булатовић, специјалисте интерне медицине, одзив грађана је био велик, што потврђује да овакве акције код становништва све више буде свест о значају превенције и раног откривања болести.

Сви који су се јуче јавили, били су прегледани, а грађани код којих је утврђен одређени, у већини случајева лакши степен бубрежне или срчане инсуфицијенције, упућени су свом изабраном лекару ради спровођења даље дијагностике, саопштено је из Болнице.

Melizmi-donacija-(3)

Чланице певачке групе „Мелизми“ заокружиле су још једну своју хуманитарну акцију уручењем 45 хиљада динара прикупљених на премијери свог мјузикла, одржаној крајем прошлог месеца у Народном позоришту. Новац је, преко Црвеног крста, усмерен Одељењу онкологије Опште болнице.

Ово није први пут да чланице помажу Болницу, рекла је Биљана Мандић, која је, пре нешто више од 18 година, основала „Мелизме“.

– Имале смо сличних акција прикупљања помоћи и раније, и то не само Болници. Сада смо одлучиле да помогнемо Одељењу онкологије. Пресудило је то што нашу певачку групу чине жене и свака од нас познаје или има неког ко је оболео од најтеже болести и лечи се на Онкологији. Наша жеља је да им пут ка излечењу и опоравак учинимо што је могуће подношљивијим и лакшим – објаснила је Мандићева.

На Одељењу онкологије одлучили су да новац употребе за набавку сталака за терапију са точкићима и ћебади.

Музичко-сценско дело Певачке групе „Мелизми“ под називом „Лепиња од равнице“, на чијем извођењу су посетиоци остављали прилоге за Болницу, окупило је 45 уметника из свих крајева Војводине. Певало се на седам језика, приказани су обичаји и ношње, богатство и изузетност равнице, рекла је Мандићева и најавила нове, музичке и хуманитарне активности чланица окупљених у три секције. Наиме, осим Женске певачке групе, удружење „Мелизми“ има и Секцију за очување банатске ношње, обичаја и рецепата, као и Дечију певачку групу.

1159b339-5866-45e0-a039-74521d69c42d

Чланови Културно-уметничког друштва „Извор“ из Накова организовали с концерт поводм 20 година постојања и рада. Учествовали су извођачки ансамбл, припремни и млађа дечија група. На сцени су наступиле и две групе ветерана и некадашње чланице Женске певачке групе односно они који су основали и током претходне две деценије били чланови друштва.

-Две деценије постојања није мало и наша жеља била је да ово вече проведемо са онима који су све ове године учествовали у раду друштва. Ту је и наша верна публика која нас прати све ове године. Имамо седамдесетак чланова који континуирано раде, а ускоро ћемо поново имати оформљену певачку групу – рекла је председница КУД-а „Извор“ Сања Роквић.

У оквиру прославе јубилеја отворена је и изложба фотографија Саре Васић.

-Изложила сам 11 фотографија на којима су иконе. Мој бренд је „Сара арт“ и уметношћу се бавим од када знам за себе и драго ми је што сам увеличала прославу  20 година друштва – истакла је Сара Васић.

Концерту су присуствовали председник Скупштине града Младен Богдан, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа Валентина Мицковски. Богдан је, обраћајући се окупљенима, пренео поздраве градоначелника Николе Лукача.

-Његова и наша порука је да будемо сви заједно и сложни у овим изазовним временима. Све оно што смо учинили за бољи живот свих мештана села биће настављено и у наредном периоду. Жеља нам је да се села подједнако развијају и да становници месних заједница имају све што им је потребно за добар живот. Поред тога важно је да очувамо традицију и обичаје из крајева из којих су дошли наши преци и зато су нам значајна културно-уметничка друштва – додао је Богдан.

Богат програм употпунио је филм о раду и гостовањима КУД-а „Извор“. Уручено је и 16 захвалница најзаслужнијим члановима поводом јубилеја.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!