Еко карневал окупио је малишане из вртића „Плави чуперак“, „Пчелица“ и „Бамби“. Шетњом Градским тргом скренули су пажњу суграђанима о важности очувања животне средине. Карневал је и највеселија активност у оквиру обележавања Еколошке недеље која је почела 22. и траје до 26. априла, рекла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Маскирани малишани, њих седамдесетак, најбољи су амбасадори природе. Они су овим путем послали поруку колико је важно да чувамо и негујемо наше окружење, а израђујући маске научили су пуно тога о животној средини и како је заштити – истакла је наша саговорница.

Организовано је и одношење тонер касета из јавних установа. Она се годинама организује у Градској управи, а циљ је да се прошири и на школе и друге установе.

-Активност, коју у сарадњи са Пољопривредном стручном службом, организујемо први пут носи назив „Заштитимо плодне равнице“ и она обухвата адекватно збрињавање амбалаже од пестицида и хербицида. Пољопривреднике упознајемо на који начин да прикупљају отпад у својим домаћинствима. У јуну ће фирма, која се бави одлагањем ове врсте опасног отпада, обићи домаћинства и покупити га на начин како је то законом прописано – навела је Мирослава Наранчић.

У четвртак ће у школама бити промовисани QR кодови под називом „Очитај и сазнај – еко снага града“. Ученици ће путем кодова моћи да сазнају какво је стање са аерополеном у граду, комуналном буком, квалитетом ваздуха и хигијенском исправношћу воде на јавним чесмама. Поред најновијих, ту је и база података из ранијег периода. Акцијом „Спашавајмо животну средину“, чланови ДВД из Кикинде, ватрогасци „Нафтагаса“ и запослени у Секретаријату у петак ће чистити Симићев салаш.

У току је и акција сакупљања кабастог комуналног отпада из домаћинстава. Велики контејнери у граду и селима биће доступни до 5. јула.
А.Ђ.







Шестогодишња Милица Ђошановић иде у вртић „Наша радост“.
Нина Керкез такође иде у школу „Петар Кочић“ и има девет и по година. Каже да је већ добила награду на конкурсу који је расписала школа „6. октобар“.
Програми којима деца поздрављају пролеће почели су пре подне, представљањем књиге „Како је Века вештица заволела бајке“ Ане Драговић Дрљевић и интерактивном радионицом. После доделе награда, отворена је изложба слика Гордане Лекић Лаковић.

















