Град

438099960-824561133038309-1692396269838257753-н

,,Летња уметничке школе” Универзитета уметности у Београду ове године биће организована у Кикинди. В.д. директор Културног центра, Марко Марковљев и ректорка поменутог Универзитета, др Мирјаном Николић, потписали су уговор којим је прецизирана реализација овог пројекта.

-„Летња уметничка школа“ одржаће се од 6. до 13. јула и окупиће 40 студената, од којих је половина из иностранства и 10 професора. Универзитет уметности у Београду има четири факултета: примењена уметност, сликарство, глума и музика и сваки од њих имаће једну радионицу. Након што поменути Универзитет распише конкурс, од укупног броја пријављених одабраће учеснике уметничке школе. Летња школа реализује се у Кикинди на препоруку Министарства културе – сазнајемо од Марка Марковљева.

Ово ће бити прилика за све младе, који желе да упишу неке од факултета Универзитет уметности у Београду, да волонтирају у летњој школи и ближе се упознају са студијским програмима.

-Студенти ће стварати на разним локацијама, а укључићемо и остале културне установе. Све што настане у оквиру школе остаће нашем граду. Ово ће бити прилика и да утврдимо даљу сарадњу и нове пројекте – додао је Марковљев.

Уговор је уводни  документ из којег ће осим одржавања радионица Универзитета уметности, проистећи и Споразум о сарадњи са Градом Кикинда и установама културе које ће учествовати у реализацији овог програма.

 

противградна-застита

Сезона противградне заштите почела је 15. априла и траје 15. октобра. На територији града има 14 противградних станица и од ове године све су аутоматизоване. У пракси то значи да од ове године нема ангажованих противградних стрелаца, него ће се ракете које разбијају облаке уколико се за то укаже потреба, испаљивати из радарских центара, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Због географског положаја Кикинду покривају два радарска центра Самош и Бајша. Од ове године оба центра су аутоматизована, тако да је и у противградним станицама, у свих десет катастарских општина, урађена аутоматизација комплетног радарског система – истакла је наша саговорница.

Са променом климе дошло је и до погоршања временских (не) прилика током лета. Није редак случај да град потуче усеве и обере воћњаке и винограде пре времена.

-Прошле године из радарског центра Бајша испаљено је 16, а из радарског центра Самош 27 противградних ракета. У Бајши имамо неутрошених 11, а у Самошу 50 ракета које се могу искористити за ову годину. Уколико се, по препоруци Републичког хидрометеоролошког завода, укаже потреба за куповином додатних ракета, оне ће бити благовремено набављене – додаје Мирослава Наранчић.

У наредних пола године противградне станице биће у приправности, како би се заштитили усеви од могућих временских неприлика. Ранијих година за овај посао било је ангажовано 28 противградних стрелаца.

А.Ђ.

Бриљантнин-Гимназија-(12)

Финале средњошколских дана и завршетак школске године и прославе Дана Гимназије, односно манифестације „Дани Душана Васиљева“, обележила је, у Народном позоришту вечерас изведена премијера мјузикла „Гимназијски Бриљантин“.

Гимназијалци, у највећем броју матуранти, припремали су осавремењени сценски приказ култног филма, вођени професорицом информатике, Снежаном Замуровић која потписује режију четвртог, овога пута, каже, мало друкчијег мјузикла.

– Била сам дете када је „Бриљантин“ стигао код нас. Морали смо да га прилагодимо, има свих музичких жанрова, много плеса и добрих гласова – каже професорица Замуровић. – На сцени је 20 учесника, дошла је цела школа на премијеру, па се надам да ћемо добити још један термин у Позоришту, да одиграмо репризу.

Главну мушку улогу, Денија Зука, тумачи Филип Лудајић, који већ има сценско искуство прошлогодишњег мјузикла.

– Припремали смо се четири месеца – каже Филип. – Мјузик доста личи на филм, али га разлике чине савременим.

Филипову партнерку, Сенди Олсон, игра Андријана Зобеница

– То ми је један од омиљених филмова, ја сам предложила да се управо „Греасе“ постави на сцену. Сви смо се пронашли у једној ствари – љубави према музици, сцени и стварању – каже Андријана, иначе вокал групе „Роy“.

Премијери је, у име Градске управе, присуствовала Валентина Мицковски, чланица Градског већа за културу и образовање.

– Ово је диван начин да завршимо програме „Дана Душана Васиљева“ – рекла је Мицковска. – Гимназијалци нас увек обрадују својом креативношћу. Драго ми је што су одабрали овај филм јер сажима најважнију вредност – љубав, која је  покретач свега.

Директорица Мирјана Дражић нагласила је да у представи играју и млађи ученици Гимназије.

– Мјузикл је већ постао наша традиција – четврти пут презентујемо могућности и таленте наших ученика – истакла је директорица. – Ово је, такође, за професоре, враћање у младост и право надахнуће. Вечерас завршавамо обележавање 166 година постојања Гимназије.

У кикиндској Гимназији „Душан Васиљев“ ове године матурираће 86 ученика, али је први разред, уписало 111 ђака. Школска година за матуранте завршава се 24. маја.

С. В. О.

ИМГ-2869

Локална самоуправа расписала је јавни позив за извођача радова на секундарној мрежи атмосферске канализације у деловима улица Моравска, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића. Средства, 150 милиона динара, је обезбедила Покрајинска влада, преко конкурса Управе за капитална улагања АП Војводине.

-Решавамо вишедеценијски проблем такозваног слива Моравске захваљујући одличној сарадњи са вишим нивоима власти. Прошле године добили смо 30 милиона и ове још 150 милиона динара за пројекат који је укупне вредности 202 милиона динара – истакао је градоначелник Никола Лукач након потписивања уговора.

Кишна канализација састоји се од укупно 16 деоница каналске мреже која је формирана по принципу да се атмосферска вода сакупи и најкраћим путем евакуише до реципијента. Осим пројектованих канала потребно је изградити и известан број објеката, као што су ревизиони шахтови, сливници и пропусти.

Пројектом се предвиђа изградња уличних канала  у  дужини од 3.448 метара, 79 сливника и 290, 6 метара сливничких прикључака. Процењена укупна вредност радова без ПДВ-а износи 168.561.934 динара. Рок за подношење понуда је 13. мај.

Подсетимо и да је прошле године, захваљујући заједничком улагању Града и Покрајине, 150 милиона динара уложено у  изградњу секундарне атмосферске канализације. Овим пројектом били су обухваћени делови улица Душана Васиљева, Јаше Томића, Браће  Лаковић и Семлачке.

А.Ђ.

 

5ф57фе99-ад1ц-4цд8-ае16-де15д0е5фд2е

Стефан Варга, ученик првог разреда Гимназије „Душан Васиљев“ освојио је трећу награду  у бета категорији на 60. Државном такмичењу из физике које је организовано у Матемачкој гимназији у Београду. На истом надметању, али у алфа категорији, Милан Гашић из Кикинде, ученик Математичке гимназије, био је трећи. Ово такмичење окупило је 600 ученика из целе Србије.

Стефан и његов брат Андреј Варга, ученик трећег разреда кикиндске Гимназије, учествовали су и на Државном такмичењу из информатике, одржаном у Крагујевцу. Андреј је са максималним бројем бодова заузео прво место и обезбедио пласман на Српску информатичку олимпијаду.

-Програмирањем се бавим од петог разреда и прошле године први пут сам освојио прву награду на Државном такмичењу. Ове године потврдио сам и одбранио прошлогодишњи резултат. Прво место безбедило ми  је упис на ЕТФ у Београду на смеру софтверско инжењерство, без полагања пријемног испита, што ми је и био циљ – истакао је Андреј.

Стефан  је показао завидно знање и остварио одличан пласман за своје прво учешће. Менторка браћи Варга је професорица Снежана Замуровић.

 

ВРТИЦИ-УПИС

Предшколска установа „Драгољуб Удицки” расписала је конкурс за упис деце у јаслене и групе од три  године до поласка у школу за школску 2024/2025. годину. Пријем пријава почео је 15. априла и траје до 15. маја. Документација се може поднети лично у управној згради у Доситејевој  улици 43, у свим сеоским вртићима или путем еУправе односно еВртић.

-Прошле године, на жалост нисмо успели да примимо сву децу чији родитељи или старатељи су поднели захтев за упис. Сви капацитети су попуњени до законски максималног броја деце  групама. У претходном периоду у свим објектима, где је то било могуће, адаптирали смо простор у радне собе. Имамо 75 васпитно-образовних група и 1.600 малишана. Комисија за упис је формирана и ми ћемо дати све од себе да изађемо у сусрет родитељима – каже Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.

У јаслену групу могу да се упишу деца рођена 2022/2023. године која ће септембра имати најмање 12 месеци. У вртићке групе уписују се малишани рођени 2019, 2020 и 2021. године. Припремно – предшколске групе похађаће деца рођена од 1. марта 2018. до 28. фебруара 2019. године.

За упис је потребна попуњена молба, извод из матичне књиге рођених за дете, потврде о запослењу за оба родитеља, МА образац. Све информације о упису доступне су на сајту предсколскакикинда.еду.рс .

Почетком јуна биће објављене прелиминарне, а крајем и коначне листе уписане деце које ће бити истакнуте у свим вртићима.

А.Ђ.

437798213-946434700819922-1415706532017182807-н

Чланице Плесне школе „Данце Н Соул“ први пут су учестовале на међународном такмичењу 31. „Еуро Схоw Данце Фест 2024“, одржаном протеклог викенда у Кањижи и постигле су сјајне резултате.

У „акро“ стилу Теодора Цвитановић је освојила друго место, а у старијој категорији Сања Зомбори била је прва.У “опен соло мини” категорији Мила Марић била је трећа, а у истом стилу Рената Жолдош заслужила је друго место.

Тиркизне шљокице су, у „опен стилу мини“ биле пете, као и Плаве шљокице у  старијој категорији истог плесног стила, док су Црвене шљокице у „схоw данце“ стилу освојиле четврто место.

У Плесној школи „Данце Н Соул“ истичу да су презадовољни пласманом, с обзиром на то да су први пут наступили на овом међународном такмичењу.

Паркинг-(3)

ЈП „Кикинда“ предузима обимне грађевинске радове на потезу од Башаидског друма до улице Михајла Пупина. Градилиште у улици Јована Јовановића Змаја данас су обишли в. д. директор ЈП „Кикинда“, Чедо Гверо и начелник Севернобанатског управног округа, Мирослав Дучић.

Реконструкција паркинг места између Башаидског друма и Партизанске улице биће завршена у наредне две недеље.

– Суграђани у Микронасељу могу да очекују укупно 132 паркинг места за ову годину. Ово је први део, а накнадно ће се, код Блока И наставити радови на 25 паркинг места и код Блока Б, код којег ће, у склопу новог тржног центра, бити изграђено додатних 30 паркинг места и приступни пут – рекао је Гверо. – Очекују нас и радови на паркинзима код блокова Х и Г, као и 15 паркинг места у Петефи Шандора. Укупно је, за ову годину, планирано 130 до 140 нових паркинг места у Микронасељу.

Он је додао да је, у 2024, фокус на местима за паркирање у Микронасељу, јер су повећани захтеви грађана.

– Наша обавеза је да одговоримо на њихове потребе – истакао је Гверо. – Паралелно са тим, рехабилитоваћемо – пресвући коловоз у улици Јована Јовановића Змаја, како бисмо направили целину од Башаидског друма до улице Михајла Пупина и новог тржног центра и како бисмо нове паркинге саставили са рехабилитованом улицом. Биће завршено уређење паркинга у близини Михајла Пупина улице и изграђена нова места тамо где их није било у том делу.

Уговором са Градом, за финансирање саобраћајне инфраструктуре у овој години предвиђене су субвенције од 55 милиона динара. Извођачи радова су „Војпут“ из Суботице и зрењанинска „Еко-градња“.

Обнављање коловоза и пешачких стаза

Рехабилитација асфалтних коловоза укупне дужине 2,2 километра, планирана је у улицама:

– Ђуре Оличкова – 240 м

– Стевана Лакаи Гиге – 240 м

– Киш Михаља – 440 м

– Милоша Црњанског – 450 м

– Вељка Петровића – 450 м

– Мирослава Антића – 230 м

– улица Липа у Железничком новом реду – 150 метара.

Пешачке стазе обухваћене планом радова су у:

– Албертовој (од Иђошког пута до Мирослава Антића) – 340 м

– Краља Петра Првог (од диспанзера до Карађорђеве) – 80 м

– Масарикова (угао са улицом Жарка Зрењанина) – 50 м

– улицама у Другом рејону где недостаје стаза – 400 м, што је укупно 890 метара.

Поправка оштећења коловоза биће урађена у укупној дужини од два километра. У Јована Јовановића Змаја биће рехабилитован део улице у дужини од 800 метара, и паркинг – 1.100 метара квадратних, односно 65 паркинг места.

Пешачка стаза на захтев грађана

По петицији грађана, изграђена је пешачка стаза у Албертовој улици и на Иђошком путу, од улице Мирослава Антића до аутобуског стајалишта који користи велики број грађана. Како не би морали да се крећу по коловозу, сада могу да користе стазу у дужини од 350 метара.

С. В. О.

цсу-енергија

Основци и средњошколци кроз радионице, које су део пројекта „Погледај око себе свуда је енергија“ имали су прилику да кроз експерименте сазнају више о овој области. Кроз иновативне методе, у организацији кикиндског Научног клуба Центра за стручно усавршавање и београдског Центар за промоцију науке, имали су јединствену прилику да истраже појам енергије на потпуно другачији начин. Милена Живковић и Марија Рафаиловић Стојковић кроз мултидисциплинарни приступ радиле су са ученицима.

-Укључили смо информатику, математику, физику и хемију. Уз помоћ Ардуино картица, серво мотора за креирање модела слепог миша и програмирање његовог понашања успели смо да покажемо како он види. Направили смо и сунцокрет уз помоћ Фибоначијеве спирале, а уз помоћ експеримента са чоколадом измерили смо брзину светлости. Уз помоћ хемијских експеримената сазнали су како се ослобађа енергија – истакла је Милена Живковић.

Један од експеримената обухватио је мерење интензитета УВ зрачења и испитивање ефикасности заштитних крема, уља и спрејева у заштити коже.

-Читаво школство у данашње време базира се на стем изазовима и наш задатак био је да повежемо све науке и подстакнемо ђаке на учење. Енергија је ограничен ресурс и треба је чувати јер је неопходна у свему што радимо  – закључила је Марија Рафаиловић Стојковић.

Пројекат „Погледај око себе свуда је енергија“, одобрен од  Центра за промоцију науке из Београда, на Јавном позиву 2023. Године проглашен је за  један од три најбоља.

А.Ђ.

вссов-декан

Ректор Универзитета у Новом Саду и редовни професор Факултета спорта и физичког васпитања др Дејан Мадић био је у радној посети Високе школе струковних студија за образовање васпитача. Овом приликом састао се са менаџментом школе, професорима и  студентима како би им представио пројекат чији је циљ унапређење моторичких способности и физичког раста и развоја деце и омладине.

-Наш циљ су деца  и њихов развој. Већ две деценије бавимо се пројектом који нам даје одговор на питање у ком периоду живота морамо да имамо активну децу. Моторички програми који иницирају велики број способности најважнији су од четврте до седме године живота. Уз прави приступ можемо да променимо чињенице које говоре да је свако треће дете у Србији гојазно, а свако друго је у пред гојазном стању. Имамо мноштво деце са кривом кичмом, равним табанима, лошим држањем. Једини лек је игра. На нама је да обликујемо игру која ће донети добробит како физичку, тако и когнитивну, да деца науче да размишљају и потпуно искористе генетске потенцијале. На тај начин добићемо здраве младе и одрасле људе, као и старије који имају квалитетан живот – истакао је др Мадић.

Директорица Ангела Месарош Живков истакла је примере добре праксе које школа има у образовању будућих васпитача.

 

-Упознали смо га са студијским програмима и начином рада. Добили смо и предлог да се укључимо у пројекат који ће кроз школице спорта обухватити што више деце предшколског и деце млађег школског узраста. Пројекат Спин лаб већ 20 година примењује се на Факултету спорта и физичког васпитања и циљ је да се прошири и у нашем граду – рекла је Ангела Месарош Живков.

Радном састанку присуствовала је и чланица Градског већа Валентина Мицковски. Запослени у јединој високошколској установи упознали су госта са чињеницом да се ове године обележава 70 година рада и постојања, као и са капацитетима школе.

А.Ђ.

error: Content is protected !!