Град

milan-vikalo-2

Devedesetogodišnji Kikinđanin Milan Vikalo, preživeli logoraš Jasenovca, ugostio je gradonačelnika Mladena Bogdana u svom domu, gde je podelio deo životne priče koja i danas opominje, ali i svedoči o snazi ljudskog duha.

Poseta je organizovana na Vikalovu inicijativu, a protekla je u razgovoru koji je daleko prevazišao uobičajene susrete – u znaku sećanja, poštovanja i poruke da prošlost ne sme biti zaboravljena.

– Majka i ja smo se sakrili u grmu. Držala mi je ruku na ustima da ne zaplačem. Ustaše su nas pronašle i pucale. Majka je ranjena, a mene su odveli. Imao sam šest godina – prisetio se Vikalo.

 

Kao dečak, odveden je u Jasenovac, ali kaže da se samog boravka malo seća, jer nije ni umeo da razume šta se dešava. Istinu o tom periodu svog života, dodaje, saznao je kasnije.

Spas je, ističe, stigao zahvaljujući ocu koji je uspeo da pronađe njega i članove porodice i izvede ih iz ratnog vihora.

Posle rata, život je nastavio u Novim Kozarcima, školovao se, zasnovao porodicu i radio u Bosni, da bi se u Kikindu vratio 2018. godine.

Iako nosi teško životno iskustvo, Vikalo i danas ostaje aktivan – veliki je ljubitelj šaha i piše poeziju, inspirisan zavičajem, životom i savremenim temama.

– Hteo sam da upoznam prvog čoveka grada. Pišem pesme, pa i o državi i ljudima koji je vode – kaže Vikalo.

Gradonačelnik Mladen Bogdan naglasio je da je ovaj susret od posebnog značaja.

– Vaša priča treba daleko da se čuje. Svi koji su preživeli takve sudbine imaju šta da prenesu nama i budućim generacijama. Važno je da se ovakve stvari nikada ne zaborave – poručio je Bogdan.

On je dodao da su priče poput ove deo kolektivnog pamćenja i opomena za budućnost.

Susret u Suvačarskoj ulici bio je više od protokolarne posete – bio je podsetnik da istorija nije samo u knjigama, već u živim svedocima koji svojim životom nose najsnažnije poruke.

T. D.

merenje-bukejpg

Danas se obeležava Međunarodni dan zaštite od buke, a cilj ovog dana jeste podizanje svesti o njenom štetnom uticaju na zdravlje ljudi. Najviši nivo buke beleži se u velikim gradovima. Ona nije samo neprijatna, već može izazvati i zdravstvene probleme, a ovaj dan je prilika da se skrene pažnja na potrebu za planiranjem urbanih sredina, sa manje buke i većom zaštitom građana.

-Na teritoriji grada dva puta godišnje meri se buka na deset mernih mesta. Isto tako buka se meri po dva puta godišnje i u mesnim zajednicama, a svako selo ponaosob je jedno merno mesto – saznajemo od dr Sanje Brusin Beloš, specijalista higijene i načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju u Zavodu za javno zdravlje. – Kontinuirani monitoring buke u Kikindi obavlja se od 2003. godine. Merenje komunalne buke pokazalo je da je njen izvor najčešće frekvencija saobraćaja. Unazad nekoliko godina, kao najbučnija lokacija u gradu, izdvojila se zona kod Opšte bolnice.

Za prekomernu bučnost kriva je frekvencija saobraćaja, jer se Bolnica nalazi u vrlo prometnoj ulici Đure Jakšića kojom osim putničkih automobile, saobraćaju i autobusi i teretna vozila. Ovakva situacija nije od juče, već traje godinama

Buka deluje kao stresor koji podiže puls i aktivira nervni sistem, a dugotrajna izloženost  uzrokuje povišen krvni pritisak, glavobolju, nesanicu, pa i trajna oštećenja sluha. Ona nije više rezervisana samo za ulice, buka je sve zastupljenija u stanovima, zbog čega predstavlja ozbiljan zdravstveni i komunalni problem.

-Mere koje bi mogle da se preduzmu i da smanje buku su veoma skupe. Najčešće je to izmeštanje saobraćaja, kao i postavljanje sono barijera. U odnosu na veće gradove u Kikindi je nivo buke znatno manji – precizirala je naša sagovornica.

Međunarodni dan zaštite od buke obeležava se svake godine 20. aprila. Važan je radi podizanja svesti o važnosti tišeg i zdravijeg okruženja za život. Ljudi se podstiču da smanje nivo buke u svakodnevnim aktivnostima i da koriste zaštitu za sluh kada je to potrebno.

A.Đ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rct

Na 24. Pokrajinskom takmičenju talenata, održanom u subotu, 18. aprila u Pančevu, polaznici Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ iz Kikinde ostvarili su izuzetan uspeh – čak 14 njih obezbedilo je plasman na državni nivo takmičenja, potvrđujući još jednom visok kvalitet rada i posvećenost kako učenika, tako i njihovih mentora.

Najviši plasman, osvojivši prva mesta, ostvarili su Marija Popov (engleski jezik), učenica Gimnazije i stručne škole „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca, Milana Baštovanov (književnost), učenica Gimnazije „Dušan Vasiljev“, kao i Ilija Cvijan (srpski jezik), takođe učenik ove gimnazije.

Odlične rezultate postigli su i učenici koji su osvojili druga mesta: Mara Dragin (srpski jezik), Dorotea Borenović (fizika), Bogdan Zavišin (istorija), i Naum Ignjatov (geografija), dok su treća mesta pripala Majdi Heldrih i Đurđini Petrović (biologija), Vladislavi Petrović i Teodori Ivetić (psihologija), kao i Vukašinu Ćiriću, Marku Blažiću i Jeleni Popov (geografija).

Posebnu zahvalnost iz Centra uputili su dugogodišnjem partneru, kompaniji „Le Belier“, koja je i ove godine podržala mlade talente finansirajući troškove prevoza učenika i mentora na takmičenje, čime je dala značajan doprinos razvoju obrazovanja i podršci darovitim učenicima.

Državno takmičenje talenata biće održano krajem maja – za učenike osnovnih škola u Boru, a za srednjoškolce u Pančevu, gde će kikindski predstavnici imati priliku da još jednom pokažu znanje, trud i talenat na najvišem nivou.

T. D.

sss-krov-radovi-(5)

U toku je rekonstrukcija dela krova Srednje stručne škole „Miloš Crnjanski“. Za ove radove Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice  dodelio je sedam miliona dinara.

Radovi se obavljaju na polovini krova na kojem se nalaze azbest-betonske ploče.  Obuhvatiće zamenu starih, dotrajalih ploča novim krovnim pokrivačem, ističu u školi „Miloš Crnjanski“.

Novi krov biće postavljen na krilo zgrade koje se nalazi odmah do Tehničke škole „Mihajlo Pupin“. Zahvaljujući ovom ulaganju objekat će biti bezbedniji, a učenici će imati bolje uslove za rad.

Radnici su u posao uvedeni tokom uskršnjeg raspusta, a, ukoliko vreme dozvoli, biće završen do kraja maja.

3d-project-vrhovni-sud

Vrhovni sud Republike Srbije doneo je odluku kojom je preinačio ranije presude u sporu između kompanije „3D Projekt“ i Grada Kikinde i odbio tužbeni zahtev u celosti.

Time su oborene odluke Privrednog suda u Novom Sadu i Privrednog apelacionog suda, kojima je Grad Kikinda bio obavezan da isplati oko dva miliona evra odnosno za sporne radove na putu od Iđoša do mosta na Tisi kod Ade odnosno 109,4 miliona dinara sa zateznom kamatom i troškovima postupka.

Vrhovni sud je, kao najviša sudska instanca, odlučujući po reviziji Grada, zauzeo drugačiji stav i pravosnažno okončao postupak u korist Grada Kikinde.

Međutim, odluka dolazi nakon što je novac pomenutoj firmi već isplaćen iz gradskog budžeta, jer su ranije presude bile izvršne i dovele do blokade računa grada.

U trenutku kada su prethodne presude bile na snazi, sprovedena je prinudna naplata iz gradskog budžeta.

Sada, nakon odluke Vrhovnog suda, pravni okvir predviđa mogućnost da se povraćaj traži kroz poseban postupak.

Kako saznaje KIKINDSKI portal, Grad će pokrenuti odgovarajuće pravne procedure za povraćaj novca. Pratićemo dalji pravni epilog. 

Ovakav sudski obrt otvara niz pitanja među kojima i pitanje odgovornosti u dosadašnjim sporovima koji su imali direktan uticaj na budžet lokalne samouprave, kao i posledica koje sudske odluke imaju na javne finansije.

humanitarni-koncert

Priča koja je prethodnih nedelja ujedinila Kikinđane i mnoge ljude širom okruga dobila je svoj najlepši mogući epilog – Jasna Stokić, za koju su organizovane brojne humanitarne akcije, uspešno je operisana i transplantiran joj je bubreg.

U trenutku kada su njena porodica i prijatelji prikupljali novac za operaciju u inostranstvu, dogodilo se nešto čemu se, kako kažu, nisu ni nadali. Poziv koji menja sve stigao je iznenada, u noći između utorka i srede.

– U utorak, oko jedan sat posle ponoći, zazvonio je telefon. Iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu javili su nam da imaju dva bubrega za transplantaciju. Od šest pozvanih kandidata, nakon svih pregleda, jedna žena i moja supruga su već u sredu podvrgnute operaciji – ispričao je njen suprug Saša Stokić.

Operacija je, kako kaže, protekla dobro.

– Doktori kažu da je sve prošlo uredno, bez većih komplikacija – dodaje on.

Iako je najteži deo iza nje, Jasnu sada očekuje period oporavka, koji nije lak, ali nosi novu nadu.

– Oporavak je težak i bolan, ali je svakog dana sve lakše. Parametri se postepeno dovode u red. Postoperativni period trajaće oko četiri nedelje – kaže Saša.

Po povratku kući, uslediće i period izolacije, kako bi se izbegle infekcije, jer nakon transplantacije pacijentima opada imunitet.

Za porodicu Stokić ova vest znači mnogo više od medicinskog uspeha.

– Ovo je veliko olakšanje za nas. Prvo zato što je konačno operisana, a drugo jer se sve dogodilo kod nas, u našoj zemlji – kaže Saša.

Podsetimo, Jasna je godinama čekala na transplantaciju, a kako do poziva nije dolazilo, porodica je, uz pomoć organizacije „Budi human“ i brojnih ljudi dobre volje, pokrenula akciju prikupljanja novca za operaciju u Belorusiji.

– Supruga je šest godina bila na listi čekanja. Do sada su nas pozvali samo jednom. Zato smo, na osnovu iskustava drugih pacijenata, odlučili da pokušamo da prikupimo novac za lečenje u inostranstvu – objašnjava on.

U tome su uspeli da prikupe više od polovine potrebne sume.

– Novac koji je prikupljen za Jasnu nalazi se u Fondaciji „Budi human“, u skladu sa ugovorom. Deo sume iskoristiće se za Jasnino lečenje, a ostatak će se rasporediti na druge korisnike u skladu sa pravilima Fondacije – dodaje Saša.

Ono što je ovu priču učinilo posebnom nije samo borba za život, već i talas dobrote koji je pratio svaki njen korak. Od humanitarnih koncerata, akcija u školama, pa do pojedinačnih donacija – za Jasnu su se ujedinili mnogi.

– Zahvaljujem se svima koji su se na bilo koji način uključili. Posebno medijima i svim ljudima, a najviše deci. Deca su nas najviše oduševila. Danas se često misli da su okrenuta samo sebi, ali ja sam se uverio da to nije tako – kaže Saša.

I zaista, upravo su mladi, učenici, bili pokretači brojnih akcija, među kojima i humanitarnog koncerta „Svi za jednu mamu“ i mjuzikla „Nekad i sad“ koji su napunili Narodno pozorište i pokazali koliko jedan grad može da stane uz pojedinca.

T. D.

bazar-cveca

Trg u Kikindi danas je bio ispunjen bojama, mirisima i žamorom – Bazar cveća okupio je veliki broj građana koji su uživali u lepom vremenu, suncu i bogatoj ponudi. Ispred crkve smenjivale su se tezge sa raznovrsnim sadnicama, dok je prolaz ka opštini bio ispunjen hranom, vinom, medom i rukotvorinama, stvarajući pravu prolećnu atmosferu.

Da je interesovanje veliko potvrđuju i sami posetioci. Jedan od njih, Radovan Saravolac, kaže da redovno dolazi na bazar.

-Kupio sam ukrasnu travu koja traži puno vode i cveće koje se zaliva na svaki treći ili četvrti dan. Jako je lepo. Cene su više nego ranije, ali to je posledica inflacije.

Hajnalka, takođe jedna od posetiteljki, kaže da kupuje samo višegodišnje biljke.

-Kupila sam daliju. Imam veliko dvorište i volim da mi proleće i leto budu u bojama. Cene su i dalje prihvatljive, uprkos poskupljenjima. Uvek dolazim – cveće me umiruje.

Prodavci ističu da je dan protekao uspešno, uprkos hladnom jutru. Robert Kiš iz rasadnika „Eurogarden“ iz Starog Bečeja navodi da se ovim poslom bave već dve decenije.

-Volimo da dođemo u Kikindu, prodaja je solidna. Mnogi nas kasnije posete i u Starom Bečeju, jer ovde napravimo dobru reklamu. Danas ide odlično – ima puno kupaca i jedva postižemo da sve uslužimo. Prodajemo samo višegodišnje biljke, i zimzelene i listopadne.

Slično iskustvo ima i Gregoš Magata iz temerinskog rasadnika „Margareta“.

-Lepo vreme, lepi ljudi – proleće je donelo dobru atmosferu. Posle praznika, ljudi su konačno našli vremena da kupuju. Najviše se traži muškatla.

Pored biljaka, pažnju su privukle i domaće poslastice. Radojka Vujadinović, predsednica Etno građanskog društva „Suvača“, ističe da je ponuda bila raznovrsna.

-Imamo pite sa ludajom, jabukama i krompirom, krofne, štrudle sa makom, kiflice… Prodaja ide odlično, baš smo zadovoljne. Lepo vreme je izvelo ljude napolje. Najviše se traži štrudla sa makom, ali i ostalo se brzo prodaje – pita sa krompirom je već rasprodata.

T. D.

dodela-kuca-2026

Član Gradskog veća Bojan Mikalački prisustvovao je jučerašnjem potpisivanju ugovora u okviru programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoskih kuća, gde je ukupno 111 mladih porodica širom Srbije obezbedilo svoj dom, od čega 17 na teritoriji Kikinde.

– Svako novo domaćinstvo u našim selima znači život više – novu decu, novu energiju i sigurniju budućnost. Naš cilj je da sela oko Kikinde budu mesta u kojima se ostaje i u koja se ljudi vraćaju- istakao je Mikalački.

Novi domovi biće naseljeni u čak 41 jedinici lokalne samouprave. Mada Vojvodina prednjači, interesovanje je konstantno i u ostalim delovima zemlje.

Od ove godine maksimalan iznos sredstava koji se odobrava po kući povećan na 1.500.000 dinara, ali praksa pokazuje da je moguće pronaći i povoljnije nekretnine. Ovoga puta najjeftinija kuća, površine 95 kvadrata, kupljena je za manje od 600 hiljada dinara u Srpskom Krsturu, u opštini Novi Kneževac.

ets-dan-skole-2026

Humanitarnom akcijom, debatom i turnirom u fudbalu učenici i zaposleni obeleželi su Dan Ekonomsko-trgovinske škole. Rođendan je obeležen u dvorištu OŠ „Vuk Karadžić“, a i ovoga puta, na inicijativu učeničkog parlamenta, organizovan humanitarni bazar na kojem su se prikuplja sredstva za kupovinu medicinskog pomagala za Hanu Dokić (14) iz Mokrina. Posebno su se potrudili učenici sa smera kuvar koji pohađa i Marko Savanov.

-Pripremili smo slatka i slana jela i sva prikupljena sredstva od prodaje biće donirana. Svi smo sa radošću prihvatili ovaj „zadatak“ jer smo želeli  da sve bude ukusno i lepo, posebno što je cilj da pomognemo u kupovini invalidskih kolica – dodao je Marko.

Olivera Šogorov, profesorica praktične nastave kuvarstva dodala je da su učenici Ekonomsko-trgovinske škole prepoznati po svojoj humanosti.

-Svi zajedno, i profesori i učenici, potrudili smo se da svojim znanjem i umećem doprinesemo da mlada Mokrinčanka ima što pre dobije invalidska kolica koja će joj znatno olakšati svakodnevni život.  Akcenat je na zdravoj hrani tako da su u ponudi bile prolećne rolnice od povrća, humus sa povrćem, pašteta od tunjevine sa povrćem, pita sa jabukama, kao i limunada. Sve je pripremljeno sa puno ljubavi i uz dobro raspoloženje – precizirala je Olivera Šogorov.

Robert Vunjak, direktor škole istakao je da je ponosan na đake koji su aktivni učesnici svih događaja u lokalnoj zajednici.

-Od 1947. kada je Trgovačka akademija preseljena u Kikindu i godinu dana kasnije pošto je dobila naziv Ekonomska škola, punih 78 godina radi u kontinuitetu. Ponosan sam na sve đake koji se trude da budu humani, da pomognu, ali i da svojim primerom pokažu koliko je važno da se poštujemo. Trude se da učestvuju u svim gradskim dešavanjima i tako doprinesu razvoju zajednice. Školu pohađa 320 učenika u 15 odeljenja i trenutno smo raspoređeni u četiri prostora od kojih se u tri odražava nastava i jedva čekamo da se vratimo u našu zgradu koja će biti potpuno obnovljena i rekonstruisana – kazao je Vunjak.

Danu škole prisustvovali su i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Tamara Radlović, kao i predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov.

-Učenici Ekonomsko-trgovinske škole više puta su pokazali da su društveno angažovani, da su humani i da svojim delovanjem aktivno učestvuju u životu naše Kikinde. Važno nam je da čujemo glas mladih i da zajedno sa njima kreiramo još bolju budućnost – precizirao je Farkaš.

Dan škole propratila je i debata o kritičkom razmišljanju učenika, slobodan izgovor, uticaj veštačke inteligencije na mlade. Organizovan je i turnir u malom fudbalu u kojem su učestvovali učenici sve četiri srednje škole i ekipa OŠ „Vuk Karadžić“. Pobednička ekipa odigrala je utakmicu sa timom profesora iz ETŠ, Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i škole „Vuk Karadžić“.

A.Đ.

 

vez-smiljka-muzej-(3)

Sugrađanka Smiljka Bulatović kao jedina preduzetnica u našoj zemlji koja ima registrovanu radionicu za trukovanje i vez  u Narodnom muzeju održala je predavanje o svom zanatu. Događaj je organizovan u sklopu izložbe „Veženi portreti dinastije Karađorđević – nekad i sad“ koja se može pogledati u Galeriji „Nova“.

-Kao neko ko je jedini sertifikovani majstor ovog zanata, značajno je što mogu da ga promovišem. Radim već 11 godina i za mene je lična satisfakcija da moji sugrađani, ali i svi oni koji vole vez, vide čime se bavim, kao i da podstaknem nekog da počne da se bavi vezom – navela je Smiljka Bulatović. – Okupljenima sam govorila o pojmu, podeli, značaju, primeni, istoriji veza, kao i onome što je moj posao, prenošenju nacrta za vez na tkaninu. Ovo je bila prilika da i ja nešto naučim od prisutnih vezilja.

Interesovanja za ovaj zanat ima, međutim, on nije unosan te je u skladu sa tim i zainteresovanost.

-Zahvaljujući mnogobrojnim udruženjima žena organizovane su radionice o trukerskom zanatu kako za decu, tako i za odrasle. Teško je opstati i moja borba je u tome da pokažem da vez unosi lepotu u svakodnevni život. Njime ukrašavamo odeću, kućni tekstil, prave se suveniri ukrašeni vezom. Svu kreativnost koju imamo možemo da iskažemo iskažemo na ovaj način – dodala je naša sagovornica.

Da bi se izvezao motiv potrebno je da se na tkaninu nanese crtež po kojem treba da se veze i to je trukovanje.

-Posao zahteva jako puno truda i vremena. Na žalost, na tržištu nema potražnje, tako da nema profita od trukovanja. I pored toga, trudim se da ovaj stari zanat živi i dalje – istakla je Bulatović.

Osim trukovanja, radi i vez. Kako ističe za jednu košulju ili peškir potrebno je 150 sati rada. Zahvaljujući baki i majci Smiljka ima veliku kolekciju veoma starih mustri za vez po pismu, odnosno za trukovanje. Ona objašnjava da se vezovi dele na vez po broju i pismu. Vez po broju se radi na tkanini koja ima jako izražene linije i potke, pa se broje niti i tako se stvaraju šare, dok je vez po pismu zapravo vez po crtežu koji je prenet na platno.

A.Đ.

error: Content is protected !!