Еко фестивал Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, шести по реду, обележиле су еколошке поруке деце из вртића. Песмом, плесом, квизом, али и ликовним радовима малишани су скренули пажњу колико је важно неговати и чувати планету Земљу.

-Еко тим наше установе, у који су укључени васпитачи, обележава 15 година. Од 2009. године он окупља васпитаче који својим идејама, ентузијазмом и креативношћу осмишљавају и организују еколошке активности. Током школске године организујемо више акција и обележавамо све значајне еколошке датуме. Фестивал је круна свега што се дешава током године и наша жеља је да и суграђанима покажемо шта радимо и шта су наши малишани научили. Жеља нам је да промовишемо екологију , ширимо еколошку свест и стварамо еколошке навике уз игру и дружење – истакла је васпитачица и координатор Еко тима Радмила Хоманов.

Фестивалу је присуствовала и чланица Градског већа Маријана Мирков.

Изузетно је важно да се код најмлађих развија свест о очувању животне средине. Данас 15. маја, славимо и Међународни дан породице и управо све праве вредности долазе из породице – додала је Маријана Мирков.

У дворишту Културног центра најпре су организоване еколошке радионице, док су децу која су наступала на бини имала подршку мама и тата, бака и дека који су их поздравили аплаузима.

И ове, као и претходних година, организован је ликовни конкурс под називом „Све што расте хтело би да расте“. Под тема је ове године била „Дрво“. Из свих 18 вртића стигао је велики број радова, а овом приликом награђени су најбољих девет радова у три категорије.

Деца уче о екологији на приступачан и њима разумљив начин. Циљ је да заволе природу и да науче да је поштују и цене.
А.Ђ.
Низ хуманитарних активности настављен је обележавањем Светског дана здравља прошлог викенда на простору Старог језера. Чланови Oрганизације посетили су и старије волонтере и кориснике програма „Брига о старима“, пружајући им подршку и пажњу.
Активности су, као и увек, обухватиле и најмлађе, истиче секретарка кикиндског Црвеног крста, Данијела Бјељац.
У оквиру „Недеље Црвеног крста“, данас је организована и акција добровољног давања крви, којој се одазвао 61 суграђанин. Крв је дало њих 54, међу којима 13 жена, као и петоро нових давалаца, што говори о ширењу свести и подршке овом племенитом чину.
Волонтери сада припремају и једну од најлепших, традиционалних активности.
Континуиране хуманитарне активности кикиндског Црвеног крста подсећају нас да добра дела нису ствар великих прилика, већ воље и срца. Свако може да помогне – понекад је довољан само мали гест и рука подршке. А најлепше је када хуманост постане навика – као код хуманих активиста и волонтера Црвеног крста који неуморно, из дана у дан, стоје на страни доброте.




Под називом „Мали врт великог срца“, ова манифестација представља завршницу вишемесечних радно-окупационих активности. Уз пуно пажње, стрпљења и љубави, корисници Центра већ четири године негују зачинске биљке у свом пластенику, а потом их излажу на продајном базару. Цена је симболична – 200 динара по саксији, а сваки купац, на овај начин, директно подржава кориснике.
– Имамо обе врсте босиљка – љубичасти и зелени, затим жалфију, селен, нану, мајчину душицу и чубар, који је одличан за пасуљ, против надимања. Све су то вишегодишње биљке, осим босиљка – објашњава Зоран Савичић, један од учесника у пројекту, и позива суграђане да подрже њихову акцију.
Сав приход биће искоришћен за организовање излета, по жељи самих учесника, каже в. д. директорка Центра, Николета Павлов.
У овом тренутку, Дневни боравак има 25 корисника. Осим рада у пластенику, они одржавају воћњак и двориште Центра, што је и део терапеутских активности. Уз 60 садница воћа, у плану је и набавка машине за сушење, како би ускоро суграђанима могли да понуде и сушено биље, додаје директорка.
Иначе, Центар сваког првог петка у месецу организује Дан отворених врата, када им долазе и потенцијални нови корисници и сви који желе да се ближе упознају са њиховим радом.








