Полагањем венаца и шетњом Бесмртног пука у Кикинди је обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом. Централно обележавање осамдесетогодишњице одржано је на споменику жртвама фашизма, а сенима предака поклонили су се представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом, представници Владе Србије, амбасаде Русије, гостију из братског града Нарвика, министарстава одбране, војске Србије и унутрашњих послова, борачких организација.

Обраћајући се присутнима градоначелник Богдан истакао је да је 9. мај донео победу против највећег зла у историји човечанства.

-Други светски рат памтимо по истребљењу, највећем броју умрлих и погинулих. Срби су, уз Јевреје и Русе, поднели највећу људску жртву у овом рату јер смо се борили за оно што је наше. У свим ратовима увек борили смо се само за своју слободу, народ и своју земљу. И данас, када доживљавамо подмукле нападе, и споља и изнутра, треба да се сетимо да су наши преци увек били јединствени када су требали да бране земљу. Зато нам је преко потребно јединство да будемо на страни истине, победе и српског народа – навео је градоначелник Богдан.
Генерал Милорад Ступар, саветник председника за одбрану додао је да Кикинда има право да слави Дан победе јер су њени становници учествовали у борби против нацизма.

-И овог 9. маја треба да се подсетимо храбрих предака. Нацисти су у Другом светском рату убили 51 милион људи. Према страдању, у односу на укупном број становника, највише жртве поднели су Пољаци којих је страдало 18 одсто, Руси 14, а Срба је страдало 10,6 процената. То нам даје за право да славимо Дан победе и да негујемо културу сећања и за генерације које долазе – рекао је генерал Ступар.
Шетња Бесмртног пука кренула је од Градске куће и окупила је велики број суграђана. Многи су носили фотографије својих предака погинулих у ратовима. Међу њима је била и Цица Љиљак, ћерка Здравка Љиљка, одликованог борца у Другог светског рата и почасног грађанина Кикинде.

-Четврта је година како није са нама и ово је још један повод да га се сетимо. Није попуштао обележавање важних датума и увек нам је причао о томе како је било у рату, како се не би заборавило страдање – сазнајемо од Цице Љиљак.
Венци су положени и на споменик „Туга“, као и на спомен плочу бригадиру Драгутину Ристићу у холу Градске куће.
У ноћи између 8. и 9. маја 1945. године Немачка је потписала безусловну капитулацију. Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

А.Ђ.
У кампу су, поред ученика из Кикинде, учествовали и средњошколци из Бечеја, Пећинаца и Суботице. Програм је био осмишљен тако да подстиче развој самопоуздања и квалитетно организовање слободног времена кроз радионице и предавања о актуелним темама попут утицаја енергетских пића, вештачке интелигенције и основа графичког дизајна.
Посебан део програма била је драмска радионица коју је водила глумица Милена Даутовић, док су кроз друге активности ученици имали прилику да покажу своје таленте, креативност и сараднички дух. У оквиру обуке организоване су и едукативне посете Научно-технолошком парку у Новом Саду и културним институцијама у Сремским Карловцима.
Ученици су се са Андревља вратили пуни утисака, нових знања и успомена, са надом да ће им се прилика за овакав вид дружења и едукације поновити и наредне године.

– Велика је част што после много година од потписивања Декларације о пријатељству и братимљењу имамо прилику да угостимо наше драге пријатеље из Нарвика. Прва декларација потписана је 6. октобра 1966. године, а обновљена 2017. године. Данашњи сусрет означава почетак новог поглавља у нашим односима – поручио је Богдан.
– То је темељ нашег братства. Норвешки народ је тада показао хуманост и ми то никада нисмо заборавили. Данас разговарамо о проширивању сарадње, пре свега у области привреде, али и у другим секторима. Намера обе локалне самоуправе је да се чешће састајемо и ојачамо све облике сарадње – нагласио је градоначелник.
Ларс Сигурд Еиде подсетио је на страдање деце у Нарвику 1942. године, као на симбол вечне повезаности и разумевања два народа.
Симболи пријатељства два града су и „Кикинда плац“ у Нарвику, као и „Парк пријатељства“ у Кикинди, у којем се налази споменик интернирцима од којих се само седморо вратило кући.
Током поподнева, гости из Нарвика посетиће Културни центар, где ће се упознати са културним пројектима града, као и присуствовати обележавању славе хора „Аттендите!“.
– Већ смо завршили радове на прикључцима код блокова А и Б у Микронасељу, што су били мањи послови. Паралелно, у току је и замена цевовода у Београдској улици – наводи Марјановић. – Очекујемо да овај посао буде завршен до краја ове седмице.





