Град

дан-победе-(1)

Полагањем венаца и шетњом Бесмртног пука у Кикинди је обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом. Централно обележавање осамдесетогодишњице одржано је на споменику жртвама фашизма, а сенима предака поклонили су се представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом, представници Владе Србије, амбасаде Русије, гостију из братског града Нарвика, министарстава одбране, војске Србије и унутрашњих послова, борачких организација.

Обраћајући се присутнима градоначелник Богдан истакао је да је 9. мај донео победу против највећег зла у историји човечанства.

-Други светски рат памтимо по истребљењу, највећем броју умрлих и погинулих. Срби су, уз Јевреје и Русе, поднели највећу људску жртву у овом рату јер смо се борили за оно што је наше. У свим ратовима увек борили смо се само за своју слободу, народ и своју земљу. И данас, када доживљавамо подмукле нападе, и споља и изнутра, треба да се сетимо да су наши преци увек били јединствени када су требали да бране земљу. Зато нам је преко потребно јединство да будемо на страни истине, победе и српског народа – навео је градоначелник Богдан.

Генерал Милорад Ступар, саветник председника за одбрану додао је да Кикинда има право да слави Дан победе јер су њени становници учествовали у борби против нацизма.

-И овог 9. маја треба да се подсетимо храбрих предака. Нацисти су у Другом светском рату убили 51 милион људи. Према страдању, у односу на укупном број становника, највише жртве поднели су Пољаци којих је страдало 18 одсто, Руси 14, а Срба је страдало 10,6 процената. То нам даје за право да славимо Дан победе и да негујемо културу сећања и за генерације које долазе – рекао је генерал Ступар.

Шетња Бесмртног пука кренула је од Градске куће и окупила је велики број суграђана. Многи су носили фотографије својих предака погинулих у ратовима. Међу њима је била и Цица Љиљак, ћерка Здравка Љиљка, одликованог борца у Другог светског рата и почасног грађанина Кикинде.

-Четврта је година како није са нама и ово је још један повод да га се сетимо. Није попуштао обележавање важних датума и увек нам је причао о томе како је било у рату, како се не би заборавило страдање – сазнајемо од Цице Љиљак.
Венци су положени и на споменик „Туга“, као и на спомен плочу бригадиру Драгутину Ристићу у холу Градске куће.

У ноћи између 8. и 9. маја 1945. године Немачка је потписала безусловну капитулацију. Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

 

А.Ђ.

ЕТ-скола-Андревље-(4)

Десет ученика првог и другог разреда Економско-трговинске школе из Кикинде учествовало је на шестодневној обуци за талентоване средњошколце, одржаној од 21. до 26. маја у Конгресном центру „Цептор“ на Андревљу, на Фрушкој гори. Обука је реализована уз подршку Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, а ученике је пратила професорка Тања Радованов.

У кампу су, поред ученика из Кикинде, учествовали и средњошколци из Бечеја, Пећинаца и Суботице. Програм је био осмишљен тако да подстиче развој самопоуздања и квалитетно организовање слободног времена кроз радионице и предавања о актуелним темама попут утицаја енергетских пића, вештачке интелигенције и основа графичког дизајна.

Посебан део програма била је драмска радионица коју је водила глумица Милена Даутовић, док су кроз друге активности ученици имали прилику да покажу своје таленте, креативност и сараднички дух. У оквиру обуке организоване су и едукативне посете Научно-технолошком парку у Новом Саду и културним институцијама у Сремским Карловцима.

Ученици су се са Андревља вратили пуни утисака, нових знања и успомена, са надом да ће им се прилика за овакав вид дружења и едукације поновити и наредне године.

С. В. О.

Дан-победе-1

Данас се у Србији и многим земљама у свету обележава Дан победе над фашизмом у Другом светском рату. Ове године навршава се тачно 80 година од 9. маја 1945. године, када је нацистичка Немачка потписала безусловну капитулацију, чиме је окончан најкрвавији сукоб у историји човечанства у Европи.

Други светски рат однео је преко 60 милиона живота, а територија Југославије била је једна од најпогођенијих – са великим људским губицима, разарањима и страдањима цивила. Победа над фашизмом била је и остаје симбол храбрости, отпора, али и вечне опомене на цену слободе.

Маршал Георгиј Жуков чита текст немачке капитулације

У Србији, па тако и у Кикинди, овај дан традиционално се обележава полагањем венаца на споменике жртвама фашизма, окупљањем преживелих бораца, потомака и грађана који чувају успомену на све оне који су животе положили у борби за слободу. Највећа парада одржава се сваке године 9. маја у Москви, са великим мимоходом више родова војске и прелетом авијације.

Ове године посебно се истиче значај очувања историјске истине и поштовања вредности антифашизма у времену када се у појединим деловима света релативизују или заборављају кључне историјске чињенице. Дан победе је и подсетник да слобода никада није дата, већ изборена, и да је на свима нама да ту тековину чувамо и преносимо млађим генерацијама.

Норвезани

Братски градови Кикинда и Нарвик, након вишегодишње паузе започињу нову етапу сарадње – закључак је првог званичног састанка челника два града, одржаног данас у Кикинди, првог дана дводневне посете високе делегације из Норвешке.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан угостио је у свом кабинету заменика градоначелника Нарвика Рунеа Остергрена и Ларса Сигурда Еидеа, градског менаџера за привреду и пословање. Пријему је присуствовао и в.д. директор Култрног центра, Марко Марковљев. Том приликом истакнута је обострана жеља за ревитализацијом и унапређењем односа који трају дуже од пола века.

– Велика је част што после много година од потписивања Декларације о пријатељству и братимљењу имамо прилику да угостимо наше драге пријатеље из Нарвика. Прва декларација потписана је 6. октобра 1966. године, а обновљена 2017. године. Данашњи сусрет означава почетак новог поглавља у нашим односима – поручио је Богдан.

Он је подсетио на историјске везе два народа, које датирају из периода Другог светског рата, када је 46 Кикинђана било интернирано у логор Бејсфорд код Нарвика, где је већина страдала, али где су нашли подршку и саосећање норвешког народа.

– То је темељ нашег братства. Норвешки народ је тада показао хуманост и ми то никада нисмо заборавили. Данас разговарамо о проширивању сарадње, пре свега у области привреде, али и у другим секторима. Намера обе локалне самоуправе је да се чешће састајемо и ојачамо све облике сарадње – нагласио је градоначелник.

Заменик градоначелника Нарвика Руне Остергрен изразио је наду да ће ова посета означити почетак конкретније и чвршће сарадње.

– По мом мишљењу, наша сарадња није онолико развијена колико би могла бити. Велики део тога још увек постоји само на папиру. Наша посета има управо ту сврху – да заједнички нађемо нове основе сарадње. Треба да се посећујемо чешће, покренемо размену студената и изградимо трајне мостове у свим важним областима – рекао је Остергрен.

Ларс Сигурд Еиде подсетио је на страдање деце у Нарвику 1942. године, као на симбол вечне повезаности и разумевања два народа.

– Ми смо овде због будућности. Наши градови деле сличне изазове, попут одлива младих. Ви имате много потенцијала који су за нас занимљиви. Нарвик је универзитетски град, технолошки развијен, са снажном рударском индустријом – 80 одсто гвожђа у Норвешкој потиче из наше регије, али и производњом цемента. Уверен сам да можемо развити снажне економске везе – навео је Еиде.

Симболи пријатељства два града су и „Кикинда плац“ у Нарвику, као и „Парк пријатељства“ у Кикинди, у којем се налази споменик интернирцима од којих се само седморо вратило кући.

Након пријема у Градској кући и размене поклона, одржан је радни састанак делегација, којем су присуствовали и Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника, чланови Градског већа Ђорђе Тешин и Мирослав Дучић, као и Саша Танацков из Регионалне привредне коморе.

Током поподнева, гости из Нарвика посетиће Културни центар, где ће се упознати са културним пројектима града, као и присуствовати обележавању славе хора „Аттендите!“.

Сутра ће у Кикинду стићи и делегације Скупштине регије Нордланд, Скупштине АП Војводине и Народне скупштине Републике Србије. Биће део манифестације „Бесмртни пук“ поводом Дана победе, а венце ће положити на Споменик жртвама фашизма 1941-1945, где ће се обележити 80 година од победе над фашизмом.

Званична посета биће закључена састанком о могућностима сарадње у оквиру „Ерасмус+“ програма и будућим културним разменама.

С. В. О.

Топлана-поцетак-ремонта-(1)

Јавно предузеће „Топлана“ јутрос је започело радове на ремонту прикључка у улици Браће Татић број 2, због чега је један део ове улице затворен за саобраћај.

– Одмах по завршетку грејне сезоне почели смо ремонт делова система који су током зиме били критични и изазивали кварове. Тренутно радимо на овом прикључку који је технички најзахтевнији, али смо се потрудили да затворимо само минималан део улице, како би грађани могли несметано да приђу установама и услужним објектима у овој улици. Потрудићемо се да радове завршимо у најкраћем року како би се поново омогућило несметано одвијање саобраћаја – изјавио је в.д. директора ЈП „Топлана“, Душан Марјановић.

Он додаје да су евидентирана сва места на којима су неопходне интервенције, те је на основу тога направљен план ремонта.

– Већ смо завршили радове на прикључцима код блокова А и Б у Микронасељу, што су били мањи послови. Паралелно, у току је и замена цевовода у Београдској улици – наводи Марјановић. – Очекујемо да овај посао буде завршен до краја ове седмице.

Следећа фаза, по предвиђеној динамици, обухватиће ремонт прикључка на Тргу српских добровољаца 43, као и радове на магистралном прикључку за зграду НИС-а. Овим ће бити завршен први део ремонта, након чега следи други, који укључује радове у подстаницама и котларницама, замену опреме, аутоматизацију и уобичајене припреме за нову грејну сезону.

Сви радови финансирају се из сопствених средстава „Топлане“, а укупан трошак биће познат по њиховом завршетку.

С. В. О.

физицка-активност

Међународни дан физичке активности биће обележен у суботу, 10. маја на Старом језеру од 10 до 12 сати у организацији Туристичке организације, Дома здравља, ЗЗЈЗ и Црвеног крста. Сваке године обележава се широм света, а иницијатор је Светска здравствене организација.

Под слоганом „Кретањем до здравља“ учествују чланови спортске школице „Растимо заједно“, „Цхамп 07“, спортско удружење „Сунце“, АДЗНМ „Гусле“, удружење пензионера „Сунчана јесен“
Циљ је да се подигне свест о значају редовног кретања и физичке активности за здравље појединца и друштва, да подстакне људе свих узраста да се више крећу, да се смањи број обољења повезаних са седентарним начином живота (гојазност, дијабетес типа 2, кардиоваскуларне болести), да се промовише активан стил живота и то не само вежбање, већ и ходање, бициклизам, кућне и баштенске активности.

 

синдикат-пензионери-слава-(3)

Чланови Синдикалне организација пензионера Кикинде уз резање славског колача, у присуству гостију и свештеника Живана Васића обележили су славу Ђурђевдан. Поменута организација основана је априла 1991. године, а ове је друга година како обележава славу.

-Ово је прилика да позовемо наше партнере и сараднике, али и да разговарамо о плановима – истакао је председник кикиндске Синдикалне организација пензионера Радован Субин – Наша организација броји више од 9.200 чланова. Интересантно је да то нису само Кикинђани и само пензионери. Имамо и чланове који су из Београда, Новог Сада, Жабља, Стајићева. Сматрам да је посебно интересантан наш програм туризма трећег доба која су повољна и наши чланови радо путују, друже се и упознају нова места.

Кум славе био је Илија Дрљић, председник ССС за Кикинду, Чоку и Нови Кнежевац.

-Хвала на указаном поверењу, а како ми се ближе пензионерски дани наставићемо успешну сарадњу која траје више од три деценије. Укључићу се у рад организације како би дао свој скромни допринос – казао је Дрљић.

Овом приликом додељене су и повеље Синдикалне организације пензионера за сарадњу. Између осталих, повељу је у име наше медијска куће примила директорица и главна и одговорна уредница Јелена Црногорац.

А.Ђ.

славски-колац

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 16. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

ИНТЕРНИРЦИ-ВЕНЦИ-(3)

У знак сећања на Кикинђане који су послати у концентрационе логоре 1942. године представници локалне самоуправе, борачких удружења и Друштва српско-норвешког пријатељства положили су венце на споменик интернирцима. Немачки фашисти, на Ђурђевдан, интернирали су 46-оро суграђана у логоре у Норвешку.

– Наши суграђани су са 4.500 Југословена, смештени у 36 логора смрти, а највише Кикинђана заробљено је у логору Бејсфорд, на десетак километара од града Нарвика. Имена исписана на плочама споменика доказ су њихове храбрости, спремности на жртву у борби за слободу и њихове бесмртности – рекао је Тибор Фиреди, секретар кикиндског Друштва српско-норвешког пријатељства. – Старији и болесни стрељани су већ 16. и 17. јула, а многи су пресељени у друге логоре где су били на принудном раду, мучени и изгладњивани. Град је у њихову славу подигао споменик који подсећа на њихову храброст и страдања.

Вратило се свега седморо Кикинђана: Ника Бањин, Славко Вукић, Чеда Ђомпарин, Стеван Михаилов, Стеван Сивчев, Јоца Станић и Жарко Стојков. Они су истицали велике страхоте које су доживели у логору. Исто тако сведочили су о помоћи и пријатељству локалног становништва у Нарвику. У знак сарадње два народа прва Декларација о пријатељству између Нарвика и Кикинде потписана 6. октобра 1966, а обновљена је пет деценија касније.

– Важно је да негујемо културу сећања на све оне који су дали своје животе како би ми живели у слободи. Тешка и зла времена изнедрила су и нешто добро, пријатељство између Кикинде и Нарвика које траје – навео је Жељко Раду, члан Градског већа.

На формирање Југословенско – норвешког друштва највише утицаја су имали интернирци. Споменик страдалима, дело академског вајара мр Слободана Којића, подигнут је 1975. године.

А.Ђ.

бесмртни-пук-1

Град Кикинда позива суграђане да узму учешће у манифестацији „Бесмртни пук“, која ће се одржати у петак, 9. маја, на Дан победе, поводом свечаног обележавања 80 година од завршетка Другог светског рата.

Окупљање учесника почиње у 9 сати, на Тргу српских добровољаца испред Градске куће, а „Бесмртни пук“ ће се кретати трасом од Градске куће, до споменика „Туга“, да би се, након тога, поворка завршила испред Споменика жртвама фашизма 1941 – 1945. где ће бити обележено 80 година победе над фашизмом.

„Бесмртни пук“ окупља потомке и поштоваоце оних који су дали допринос у ослободилачким ратовима у којима је учествовао наш народ, са посебним нагласком на борце Првог и Другог светског рата.

Учесници у поворци носе фотографије својих предака – војника, бораца, страдалника и хероја – у знак сећања и поштовања.

Позивамо све заинтересоване грађане да се пријаве и преузму упутства за учешће у „Бесмртном пуку“ Кикинде у просторијама СУБНОР-а Кикинда, на адреси Трг српских добровољаца 10.

Сачувајмо сећање – нека њихова имена не избледе, наводи се у позиву који је потписао градоначелник Младен Богдан.

error: Content is protected !!