Polaganjem venaca i šetnjom Besmrtnog puka u Kikindi je obeležen 9. maj, Dan pobede nad fašizmom. Centralno obeležavanje osamdesetogodišnjice održano je na spomeniku žrtvama fašizma, a senima predaka poklonili su se predstavnici grada na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, predstavnici Vlade Srbije, ambasade Rusije, gostiju iz bratskog grada Narvika, ministarstava odbrane, vojske Srbije i unutrašnjih poslova, boračkih organizacija.

Obraćajući se prisutnima gradonačelnik Bogdan istakao je da je 9. maj doneo pobedu protiv najvećeg zla u istoriji čovečanstva.

-Drugi svetski rat pamtimo po istrebljenju, najvećem broju umrlih i poginulih. Srbi su, uz Jevreje i Ruse, podneli najveću ljudsku žrtvu u ovom ratu jer smo se borili za ono što je naše. U svim ratovima uvek borili smo se samo za svoju slobodu, narod i svoju zemlju. I danas, kada doživljavamo podmukle napade, i spolja i iznutra, treba da se setimo da su naši preci uvek bili jedinstveni kada su trebali da brane zemlju. Zato nam je preko potrebno jedinstvo da budemo na strani istine, pobede i srpskog naroda – naveo je gradonačelnik Bogdan.
General Milorad Stupar, savetnik predsednika za odbranu dodao je da Kikinda ima pravo da slavi Dan pobede jer su njeni stanovnici učestvovali u borbi protiv nacizma.

-I ovog 9. maja treba da se podsetimo hrabrih predaka. Nacisti su u Drugom svetskom ratu ubili 51 milion ljudi. Prema stradanju, u odnosu na ukupnom broj stanovnika, najviše žrtve podneli su Poljaci kojih je stradalo 18 odsto, Rusi 14, a Srba je stradalo 10,6 procenata. To nam daje za pravo da slavimo Dan pobede i da negujemo kulturu sećanja i za generacije koje dolaze – rekao je general Stupar.
Šetnja Besmrtnog puka krenula je od Gradske kuće i okupila je veliki broj sugrađana. Mnogi su nosili fotografije svojih predaka poginulih u ratovima. Među njima je bila i Cica Ljiljak, ćerka Zdravka Ljiljka, odlikovanog borca u Drugog svetskog rata i počasnog građanina Kikinde.

-Četvrta je godina kako nije sa nama i ovo je još jedan povod da ga se setimo. Nije popuštao obeležavanje važnih datuma i uvek nam je pričao o tome kako je bilo u ratu, kako se ne bi zaboravilo stradanje – saznajemo od Cice Ljiljak.
Venci su položeni i na spomenik „Tuga“, kao i na spomen ploču brigadiru Dragutinu Ristiću u holu Gradske kuće.
U noći između 8. i 9. maja 1945. godine Nemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju. Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana pružali otpor. U Jugoslaviji je to potrajalo do 15. maja.

A.Đ.
U kampu su, pored učenika iz Kikinde, učestvovali i srednjoškolci iz Bečeja, Pećinaca i Subotice. Program je bio osmišljen tako da podstiče razvoj samopouzdanja i kvalitetno organizovanje slobodnog vremena kroz radionice i predavanja o aktuelnim temama poput uticaja energetskih pića, veštačke inteligencije i osnova grafičkog dizajna.
Poseban deo programa bila je dramska radionica koju je vodila glumica Milena Dautović, dok su kroz druge aktivnosti učenici imali priliku da pokažu svoje talente, kreativnost i saradnički duh. U okviru obuke organizovane su i edukativne posete Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu i kulturnim institucijama u Sremskim Karlovcima.
Učenici su se sa Andrevlja vratili puni utisaka, novih znanja i uspomena, sa nadom da će im se prilika za ovakav vid druženja i edukacije ponoviti i naredne godine.

– Velika je čast što posle mnogo godina od potpisivanja Deklaracije o prijateljstvu i bratimljenju imamo priliku da ugostimo naše drage prijatelje iz Narvika. Prva deklaracija potpisana je 6. oktobra 1966. godine, a obnovljena 2017. godine. Današnji susret označava početak novog poglavlja u našim odnosima – poručio je Bogdan.
– To je temelj našeg bratstva. Norveški narod je tada pokazao humanost i mi to nikada nismo zaboravili. Danas razgovaramo o proširivanju saradnje, pre svega u oblasti privrede, ali i u drugim sektorima. Namera obe lokalne samouprave je da se češće sastajemo i ojačamo sve oblike saradnje – naglasio je gradonačelnik.
Lars Sigurd Eide podsetio je na stradanje dece u Narviku 1942. godine, kao na simbol večne povezanosti i razumevanja dva naroda.
Simboli prijateljstva dva grada su i „Kikinda plac“ u Narviku, kao i „Park prijateljstva“ u Kikindi, u kojem se nalazi spomenik internircima od kojih se samo sedmoro vratilo kući.
Tokom popodneva, gosti iz Narvika posetiće Kulturni centar, gde će se upoznati sa kulturnim projektima grada, kao i prisustvovati obeležavanju slave hora „Attendite!“.
– Već smo završili radove na priključcima kod blokova A i B u Mikronaselju, što su bili manji poslovi. Paralelno, u toku je i zamena cevovoda u Beogradskoj ulici – navodi Marjanović. – Očekujemo da ovaj posao bude završen do kraja ove sedmice.





