У Центру за стручно усавршавање отворена је изложба о женама – историјским личностима и савременим научницама. Назив поставке у конференцијској сали Центра је „Жене у СТЕМ-у“ (СТЕМ – наука, технологија, инжењерство, математика).
– Изложба обухвата приче о женама које су кројиле свет, често упркос времену, друштву и средини у којој су живеле или живе, једном речју ово је изложба о знаменитим женама. Имамо 20 плаката са њиховим фотографијама и биографијама. Међу њима је, на пример, и Грејс Мери Хопер о којој су професори математике код нас већ реализовали радионицу. Она је дала велики допринос развоју рачунарства и информатике. Почела је да ради на најмодернијим рачунарима за морнарицу САД, развила је програмски језик који је разумео енглеске речи, из којег се касније развио језик ЦОБОЛ, који се и данас користи. Интересантно је и то да је она прва употребила изразе „баговање“ и „забаговати“, што означава проблем у раду рачунара. То се догодило тако што је у рачунар, једном приликом, ушао мољац, што је врста бубе (на енглеском: буг) – испричао је Лазар Трипиновић Попов, самостални стручно-технички сарадник у Центру за стручно усавршавање.
Занимљиве су и приче о Кетрин Џонсон, физичарки и математичарки, која је дала важан допринос раном свемирском програму, посебно израчунавајући путање лета многих свемирских капсула попут оних током мисија „Меркур“ и „Аполо 11“, као и о Самири Мубареки – она је, током пандемије ЦОВИД 19, успешно водила истраживања са циљем да се изолује вирус САРС-ЦоВ-2 и да се секвенцира његов геном. Њени резултати помогли су научницима да развију нове терапије и вакцине у борби против пандемије, додао је Трипиновић Попов.
Изложба је доступна од 8 до 20 сати сваког дана до 30. јуна, за све суграђане.
Са поставком ће моћи да се упознају и учесници других програма у оквиру „Маја – месеца математике“. Сутра (уторак, 27. мај) ће бити одржане две радионице за основце: „Цртање и писање помоћу математике“ и „Таблица множења помоћу микробита“.
Још увек има места за програм ЕСЦАПЕ РООМ – „Трагачи формуле“ за старије од 14 година , који ће бити одржан у среду, 28. маја, од 10 до 12 сати. Тимови ће имати задатак да реше осам СТЕМ загонетки, како би „побегли“ из лабораторије. Игра подстиче тимску сарадњу, логичко размишљање и креативност, најављују у Центру. Средњошколци који желе да учествују још увек могу да се пријаве професору математике у Гимназији, Драгану Иветићу.
„Витаминска математика – бројање до здравља“ на програму је 29. маја. На овој радионици ће ученици првог разреда и старије групе вртића комбиновати учење о витаминима са математичким вештинама.
У оквиру националне манифестације „Мај месец математике 2025 – М 3“ који организује Центар за промоцију науке у сарадњи са Математичким институтом САНУ, домаћин свих наведених активности је Научни клуб ЦСУ. Ове године мото је „Спојени математиком“, што указује на интеграцију математике са осталим научним областима: технологијом, инжењерством и уметношћу.
С. В. О.













Мојићевић, који је након победе у музичком шоу-програму снимио свој први албум 2005. године за „Гранд продукцију“, током каријере објавио је више албума и синглова. Учествовао је на бројним музичким фестивалима, а широј јавности познат је и као победник друге сезоне популарне емисије „Твоје лице звучи познато“. На фестивалу „Беовизије“ учестовао је два пута – 2020. године наступио је са песмом „Цвет са Проклетија“.
Кикинђанима је посебно било драго што су га поново угостили, јер је последњи пут наступио у нашем граду 2004. године, у Хали „Језеро“, као део прве поставе „Звезда Гранда“. Уочи концерта, Мојићевић је подсетио да га за Кикинду вежу лепе успомене – управо овде је, на неколико локација у граду, снимио спот за песму „Лоша навика“.
– То су посебно лепа места, имам дивне успомене са тог снимања. Волим да дођем у Кикинду, много вам је лепо овде. Моја порука Кикинђанима је да буду што слободнији и опуштенији, да слушају добру музику и да се окану брига. Честитам славу свим свима и желим вам још много година лепих прослава и дружења у весељу и уз песму – поручио је Мојићевић, најавивши да ће извести своје, али и песме колега које радо пева.
Многобројна публика искористила је пријатно пролећно вече да ужива у концерту овог иззетно талентованог певача. Поред својих хитова попут „Стара љубав“, „Црна жено“, „Остави ме“, „Добро би ми дошла“ и „Још је не заборављам“, Бане је извео и песме својих колега – Жељка Јоксимовића, „ОК бенда“, Весне Змијанац и других, које је публика певала заједно са њим и испратила их аплаузима.












