Град

Maj-mesec-matematike-(7)

У Центру за стручно усавршавање отворена је изложба о женама – историјским личностима и савременим научницама. Назив поставке у конференцијској сали Центра је „Жене у STEM-у“ (STEM – наука, технологија, инжењерство, математика).

– Изложба обухвата приче о женама које су кројиле свет, често упркос времену, друштву и средини у којој су живеле или живе, једном речју ово је изложба о знаменитим женама. Имамо 20 плаката са њиховим фотографијама и биографијама. Међу њима је, на пример, и Грејс Мери Хопер о којој су професори математике код нас већ реализовали радионицу. Она је дала велики допринос развоју рачунарства и информатике. Почела је да ради на најмодернијим рачунарима за морнарицу САД, развила је програмски језик који је разумео енглеске речи, из којег се касније развио језик COBOL, који се и данас користи. Интересантно је и то да је она прва употребила изразе „баговање“ и „забаговати“, што  означава проблем у раду рачунара. То се догодило тако што је у рачунар, једном приликом, ушао мољац, што је врста бубе (на енглеском: bug) – испричао је Лазар Трипиновић Попов, самостални стручно-технички сарадник у Центру за стручно усавршавање.

Занимљиве су и приче о Кетрин Џонсон, физичарки и математичарки, која је дала важан допринос раном свемирском програму, посебно израчунавајући путање лета многих свемирских капсула попут оних током мисија „Меркур“ и „Аполо 11“, као и о Самири Мубареки – она је, током пандемије COVID 19, успешно водила истраживања са циљем да се изолује вирус SARS-CoV-2 и да се секвенцира његов геном. Њени резултати помогли су научницима да развију нове терапије и вакцине у борби против пандемије, додао је Трипиновић Попов.

Изложба је доступна од 8 до 20 сати сваког дана до 30. јуна, за све суграђане.

Са поставком ће моћи да се упознају и учесници других програма у оквиру „Маја – месеца математике“. Сутра (уторак, 27. мај) ће бити одржане две радионице за основце: „Цртање и писање помоћу математике“ и „Таблица множења помоћу микробита“.

Још увек има места за програм ESCAPE ROOM – „Трагачи формуле“ за старије од 14 година , који ће бити одржан у среду, 28. маја, од 10 до 12 сати. Тимови ће имати задатак да реше осам STEM загонетки, како би „побегли“ из лабораторије. Игра подстиче тимску сарадњу, логичко размишљање и креативност, најављују у Центру. Средњошколци који желе да учествују још увек могу да се пријаве професору математике у Гимназији, Драгану Иветићу.

„Витаминска математика – бројање до здравља“ на програму је 29. маја. На овој радионици ће ученици првог разреда и старије групе вртића комбиновати учење о витаминима са математичким вештинама.

У оквиру националне манифестације „Мај месец математике 2025 – М 3“ који организује Центар за промоцију науке у сарадњи са Математичким институтом САНУ, домаћин свих наведених активности је Научни клуб ЦСУ. Ове године мото је „Спојени математиком“, што указује на интеграцију математике са осталим научним областима: технологијом, инжењерством и уметношћу.

С. В. О.

noc-gimnazije-(1)-(1)

У четири средње школе у Кикинди увелико трају припреме за упис у школску 2025/2026. годину. У школама има места за све мале матуранте са територије града, а од наредне школске године свако одељење имаће максимално 28 ученика.

Економско – трговинска школа наредне године уписаће четири одељења са пет образовних профила.

-Правно -пословни образовни профил је нови четворогодишњи смер у нашој школи. Ученици који се одлуче за њега добиће знања из правне и економске групе предмета те ће по завршетку школовања моћи да обављају правне и економске административне послове. На располагању је и економско техничар као четворогодишњи смер. Смер трговац је трогодишњи и налазиће се у комбинованом одељењу са конобарима тако да ће их бити по 14. Трогодишњи и веома тражен тражен образовни профил су кувари – сазнајемо од директора Роберта Вуњака.

Компанија „ПС“ добила је акредитацију од Министарства и у овој радњи биће дуално образовање. Два ученика са смера трговац биће укључена у овај начин стицања знања.

Средња стручна школа „Милош Црњански“, како истиче директор Милорад Карановић уписаће пет одељења, што је једно више у односу на текућу школску годину.

-Новина у наредној школској години је смер здравствени неговатељ који траје три године и у подручју је рада медицине. Циљ је да имамо школоване неговатеље за којима постоји потреба јер је уочено да има доста квалификација баш за ово занимање. На четворогодишњим образовним профилима у следећој школској години уписујемо занимања медицински сестра техничар, архитектонског и техничар и техничар за хемијску и фармацеутску технологију. Оператер у прехрамбеној индустрији је трогодишњи, као и пекар и они ће бити у једном комбинованом одељењу– рекао је Карановић.

Техничка школа у Кикинди по традицији уписује највише одељења. Директорица Миланка Халиловић напомиње да ће на располагању бити седам одељења, пет четворогодишњих и два трогодишња.

-У оквиру подручја рада електротехника уписујемо три четворогодишња профила: електротехничар рачунара и електротехничар за дијагностику на возилима и техничар информационих система. Четворогодишњи смер је и техничар  друмског саобраћаја, а трогодишњи је возач моторних возила. У машинству су на располагању техничар за компјутерско управљање ЦНЦ машина, као четворогодишњи смер. Трогодишње комбиновано одељење је бравар заваривач и оператер машинске обраде резањем  – казала је Миланка Халиловић.

У Гимназији „Душан Васиљев“, као и ранијих година, биће четири одељења рекла је директорица Мирјана Дражић.

-Уписујемо по 56 ученика на друштвено-језиком и природно- математичком смеру. Интересовање за упис у нашу школу расте из године у годину јер су средњошколци свесни да из Гимназије могу да упишу који год желе факултет – објаснила је Мирјана Дражић.

ПРАКТИЧНО ЗНАЊЕ И ЗАРАДА

Смер оператер машинске обраде резањем у Техничкој школи је комплетно по  дуалном образовању. Ученике који га упишу очекује пракса у „Гриндексу“ и „Мекафору“. Од прве године добијају стимулацију од државе у износу од 5.000 динара месечно, а од друге имају и новчану надокнаду од компаније у којој раде, у висини од 70 одсто минималне цене рада, према броју сати проведених у фирми.

А.Ђ.

 

 

 

fc9641a8-8fea-48bd-a516-3683453dc6a1

Трећа недеља маја у нашој земљи посвећена је оралној хигијени. Тако је и ове године и под слоганом „Чувам своје зубе, поносим се осмехом“ обележава се 35. Недеља здравља уста и зуба. У дечијој стоматолошкој служби свакога дана скреће превентивним радом скреће се пажња нато колико је важна орална хигијена, каже др Маја Васић, стоматолог.

-Превентивни рад обухвата три сегмента. Први је рад у ординацији где имамо могућност да мотивишемо, обучимо и укажемо деци и њиховим родитељима о стању зуба, да им покажемо на који начин се правилно перу зуби, да им укажемо на смену млечних и сталних зуба. Ту смо за сва питања. У дечијој ординацији у Основној школи „Свети Сава“ однедавно имамо и знатно боље услове за рад. Поред нове стоматолошке столице имамо и интраоралну камеру путем које и пацијенту и родитељу прикажемо какво је стање њихових зуба и уста – навела је др Васић.

Други сегмент су редовни систематски прегледи и рад у вртићима и школама са којим постоји одлична сарадња.

-Трећи сегмент су предавања стоматолога у Школи за труднице. Са овом школом имамо дугогодишњу сарадњу и на нашим предавањима осврћемо се на орално здравље како труднице, тако и беба. Учимо будуће родитеље како да одржавају хигијену уста и зуба, када ничу први зуби, када је неопходна прва посета стоматологу и колико орално здравље труднице утиче на новорођенче – додаје наша саговорница.

Ова кампања се традиционално реализује од 1991. године, како би се указало на значај оралног здравља и могућности превенције болести уста и зуба. Орално здравље је значајан показатељ општег здравља, благостања и квалитета живота и  не представља само здравље зуба, већ и усне дупље укључујући и здрав језик, меко и тврдо непце, десни, усне.

-Превентивним радом желимо да истакнемо да је увек боље спречити него лечити. Највећи успех, нас стоматолога, је да се здрав зуб не поквари. Када лечимо каријес, вадимо зубе то већ указује на обољење и наша жеља је да до тога ни не дође. Истраживање  рађено у нашој земљи показује да 13,5 одсто деце између једне и три године има каријес на млечном зубу, а више од 50 процената малишана у вртићком узрасту има каријес или компликацију  – закључила је др Маја Васић.

Болести уста и зуба могу проузроковати бол, поремећаје функције жвакања и говора, као и психолошке проблеме, те могу дугорочно штетно утицати на укупно здравље и благостање.

А.Ђ.

vssov-medjunarodna-koferencija-(2)

Висока школа струковних студија за образовање васпитача, у сарадњи са Удружењем за развој професионалних вештина „ПРОВЕНС“ , била је домаћин Међународној конференцији под називом „Конструктивистички приступ у развоју културних вредности и активности деце предшколског узраста“. Циљ је да скуп послужи као платформа за повезивање и подстицање међусекторске сарадње између културних и образовних установа, као и организација цивилног сектора, истакла је доктор наука и професор на кикиндској Високој школи  Драгана Малешевић.

-Желимо програме у којима деца имају активну улогу, истражују, откривају, који задовољавају интересовања и потребе најмлађих и у којима су деца срећна. То је најсавременији приступ у раду са децом. Ово је прва конференција која је објединила професоре који образују васпитаче на Високој школи, практичаре тачније васпитаче и медицинске сестре, библиотекаре, кустосе музеја и све који су заинтересовани да се развију заједнички програми уједињеним акцијама. И развој интеркултуралности нам је важан тао да смо имали госте из Мађарске који су показали како се деца, пореклом Срби, образују и како се код њих развија културни идентитет. Са друге стране приказали смо и како се ради са децом мађарске националне мањине која живе у Србији – навела је др Драгана Малешевић.

Приказани су и примери добре праксе у Народном музеју, Библиотеци и у Предшколској установи, тако да су окупљенима говорили Драган Киурски, виши музејски педагог и Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.

-Васпитаче, али и наши студенти имали су прилику да стекну нова сазнања. Поред тога, упознали су се и са нашим партнерима из места Деска у Мађарској, са којима смо већ организовали трибине. Исто тако ту су нам били и представници Националног савета мађарске националне мањине, тако да је ова конференција добила акредитацију Педагошког завода Војводине – напоменула је Ангела Месарош Живков, директорица ВШССОВ.

Конференција је окупила библиотекаре, кустосе музеја и галерија, васпитаче, професоре и студенте васпитачких школа, као и представнике удружења грађана и стручних удружења активних у области културе.  Очекивања су да ће у наредном периоду  бити осмишљени културни програми усмерени на дечју иницијативу, креативност и њихово активно учешће у сопственом учењу и развоју културног идентитета.

А.Ђ.

 

osnovni-sud-u-novom-sadu

Основно јавно тужилаштво поднело је суду оптужни предлог против М. О. (35) због кривичног дела недозвољене полне радње.

Основно јавно тужилаштво, после спроведеног поступка предузимања одређених доказних радњи, 7. маја поднело је Основном суду у Новом Саду оптужни предлог против М. О. због кривичног дела недозвољене полне радње. Оптуженом  је изречена мера забране приласка жртви решењем Основног суда у Новом Саду, па је предложено да се иста продужи у односу на малолетног оштећеног, јер се сматра да и даље постоје особите околности које су постојале у моменту одређивања исте – прецизирају у новосадском Основном јавном тужилаштву.

Кикинђанин је ухапшен убрзо након што је отац малолетног дечака полицији пријавио да је непознати мушкарац, 7. августа 2024. године, на новосадској плажи Официрац, непримерено додиривао његовог малолетног сина.

Према сазнањима Дневника, петнаестогодишњак је тог дана бициклом отишао на Официрац како би прошетао по плажи. Приликом поласка кући, када је дошао до места где му је био бицикл, пришао му је непознати мушкарац, који се представио, односно рекао је малолетнику своје име и питао да ли има пет минута времена да разговарају. Петнаестогодишњак му је на то одговрио да нема, да га не познаје и да иде кући. Међутим, осумњичени је поновио да хоће да прича са њим и, како се сумња, почео да га додирује по задњици и полном органу.

Кикинђанин је ухапшен убрзо након што је отац малолетног дечака новосадској полицији пријавио да је непознати мушкарац, 7. августа 2024. године, на новосадској плажи Официрац, непримерено додиривао његовог малолетног сина.

Малолетник је успео да побегне и чим је дошао кући одмах је све испричао оцу. Према незваничним информацијама, постоји сведок немилог догађаја, који је позвао дечаковог оца и рекао му да је видео шта се догодило и да ће мушкарца који је додиривао његовог сина пратити до доласка полиције.

Полицијска патрола је убрзо на Кеју скојеваца пронашла осумњиченог, легитимисала га и привела. М. О. је, према незваничним сазнањима, потврдио полицајцима да је био на Официрцу, али је негирао да је некога додиривао.

Због сумње да је починио кривично дело недозвољене полне радње, М. О. је након хапшења одређено задржавање до 48 сати, а потом је 8. августа 2024. приведен у Основно јавно тужилаштво у Новом Саду на саслушање, где му је одређена мера забране прилажења, састајања и комуницирања са малолетним оштећеним и сведоцима на минималну дистанцу од 100 метара.

kck-(2)

Културни центар Кикинда, у понедељак, 26. маја, многобројним активностима обележиће 40 година постојања и рада.

Од 17 сати на Градском тргу биће организоване радионице креативна „Чаролија маште“, ликовна „Стварам оно што сањам“ и мала ликовна колонија  „Сликари Кикинде“.

За 18 часова заказан је јавни час ученика Балетске школе.

Сат времена касније у сали Културног центра биће приређена свечана академија „40 година младости, љубави и културе“. Овом приликом биће и концерт хорова „Атендите“ и „Кикиндијанци“.

nsz-ugovori-(2)

У Филијали Националне службе за запошљавање потписани су први уговори са 17 незапослених који су посао добили преко јавног позива за учешће у мерама активне политике запошљавања.

Маша Шокловачки из Сенте имаће плаћен приправнички рад за ветеринарског техничара.

 

-Завршила сам средњу Пољопривредну школу у Футогу. Приправнички, који траје пола године, одрадићу у Ветеринарској станици у Чоки. За све то време добијаћу нето минималну зараду и након тога ме очекује приправнички испит – сазнали смо од Маше Шокловачки.

Канцеларија за рачуноводство „Галић“ и у ранијем периоду користила је ове подстицаје.

-Запослићемо Теу Радојчић и на тај начин повећати број радника што нам пуно значи. Биће запослена на место књиговође контисте и већ је код нас месец дана. И сама сам запослена преко конкурса Националне службе за запошљавање и искуства су одлична – рекла је  Ђурђина Гавранчић из поменуте канцеларије.

Теа Радојчић (22) додала је да јој је драго што је прву прилику да дође до посла добила путем конкурса „Моја прва плата“ и што је добила прилику да остане и ради посао за који се школовала.

 

Већина јавних позива биће отворена до 28. новембра, док је рок за подношење захтева за појединих мера намењених особама са инвалидитетом (ОСИ) 31. децембар. Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање био је отворен до 14. aприла.

-Управо је самозапошљавање мера за коју је највише заинтересованих. До сада је поднето 113 захтева, а наша квота је 68 – навела је директорица Филијале НСЗ Јелена Митровић. – У сарадњи са локалном самоуправом наша Филијала склопила је уговор којим су одобрена средства за суфинансирање јавних радова за особе са инвалидитетом. Ове године ова мера није уврштена у јавни програм Републике, а интересовања има. Рок за пријаву је до 30. маја и овом приликом позива послодавце да конкуришу јер постоји могућност да се, на овај начин, запосли 28 особа.

Републичким програмом расписано је  12 јавних позива, путем којих ће, кроз директну финансијску подршку послодавцима и незапосленима, бити укључено више од 15.000 лица. За мере активне политике запошљавања у овој години планирано је издвајање 6,25 милијарди динара, док ће додатна средства бити обезбеђена и од стране локалних самоуправа, како кроз заједничко финансирање са НСЗ, тако и кроз самостално финансирање, уз техничку подршку Националне службе.

А.Ђ.

Bane-Mojicevic-(8)

Фолк певач Бранислав Бане Мојићевић, први победник такмичења „Звезде Гранда“, одржао је вечерас концерт на тргу испред Градске куће у Кикинди. Наступ је био поклон Града суграђанима поводом обележавања градске и храмовне славе, Летњег Светог Николе.

Мојићевић, који је након победе у музичком шоу-програму снимио свој први албум 2005. године за „Гранд продукцију“, током каријере објавио је више албума и синглова. Учествовао је на бројним музичким фестивалима, а широј јавности познат је и као победник друге сезоне популарне емисије „Твоје лице звучи познато“. На фестивалу „Беовизије“ учестовао је два пута – 2020. године наступио је са песмом „Цвет са Проклетија“.

Кикинђанима је посебно било драго што су га поново угостили, јер је последњи пут наступио у нашем граду 2004. године, у Хали „Језеро“, као део прве поставе „Звезда Гранда“. Уочи концерта, Мојићевић је подсетио да га за Кикинду вежу лепе успомене – управо овде је, на неколико локација у граду, снимио спот за песму „Лоша навика“.

– То су посебно лепа места, имам дивне успомене са тог снимања. Волим да дођем у Кикинду, много вам је лепо овде. Моја порука Кикинђанима је да буду што слободнији и опуштенији, да слушају добру музику и да се окану брига. Честитам славу свим свима и желим вам још много година лепих прослава и дружења у весељу и уз песму – поручио је Мојићевић, најавивши да ће извести своје, али и песме колега које радо пева.

Многобројна публика искористила је пријатно пролећно вече да ужива у концерту овог иззетно талентованог певача. Поред својих хитова попут „Стара љубав“, „Црна жено“, „Остави ме“, „Добро би ми дошла“ и „Још је не заборављам“, Бане је извео и песме својих колега – Жељка Јоксимовића, „ОК бенда“, Весне Змијанац и других, које је публика певала заједно са њим и испратила их аплаузима.

slava-grada-(8)

Уз резање славског колача и у присуству представника локалне самоуправе, гостију, суграђана у Градској кући обележена је слава Летњи Свети Никола. Ове године кумови су били успешни спортисти Немања Милић, џудиста, Нина Стојнић, каратисткиња, Теодора Станчић, пливачица и Лука Панић, рукометаш.

Протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана је истакао да је радост је овако прославити славу.

-Храмовна слава слави се одувек, али данас је то било уз саборност заједништва свештенства, Градске управе, народа и највеће радости деце. Морамо да будемо свесни шта за наш град крст значи јер је управо крстом започета изградња овог насеља – поручио је протојереј Петровић.

Окупљене је поздравио градоначелник Младен Богдан.

-Ми смо данас у Кикинди једно и сви се окупили да заједно, уједињени и јединствени, као породица прославимо славу. Летњи Свети Никола је део наше историје и треба да га обележавамо сваке године чиме одајемо поштовање онима који су градили, волели и бранили наш град. Са православне и католичке заједно су звонила црквена звона током Литије. Наше посебности, различитости и јединство треба да чувамо, поштујемо и негујемо једни код других  сваког дана. Кикинда је град добрих, поштених и радних људи, који не заборавља своје корене  – истакао је први човек града.

Организовано је и такмичење за најбољи славски колач и ове године у конкуренцији је било 25 колача. Према оцени стручног жирија, председника кувара Радована Субина, Иване Мунћан прошлогодишње победнице,  и Ане Чипчић титулу за најбољи колач освојио је Дом ученика „Никола Војводић“. Ова установа се редовно такмичи и до сада је освојила више признања.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

-Хвала Служби исхране јер је ове године колач правила млађа радница, уз помоћ и искуство старијих. Сваке године неко други прави колач који је жртва Господу, а жртва су молитве. Зато се колач и украшава. Трудимо се негујемо праве вредности у нашој установи и уз Божију помоћ успевамо у томе и зато и побеђујемо – навео је директор Дома ученика Љубомир Васичин.

За најлепши изглед награђен је славски колач Ружице Тркуље, колач најлепшег укуса стигао из Центра за пружање услуга социјалне заштите. Све учеснице такмичења су добиле захвалнице.

А.Ђ.

 

litija-2025-(4)

Обележавање славе града Летњег Светог Николе почело је Светом Литургијом, којој су, у цркви, присуствовали верници. Литија, формирана у порти, обишла је Храм, да би велики број суграђана, заједно са основцима, преосвештенством, представницима локалне самоуправе прошетао централним градским улицама.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

Част да носе икону Светог Николе припала је припадницима Полицијске управе Кикинда.

 

Ове године крсном ходу присуствовао је велики број ученика из основних школа који су увеличали славу носећи репродукције икона које ће им остати за успомену на свечарски дан. Молитвена поворка носила је поруке мира, љубави, истине, радости.

Свечаној поворци придружио се и Бранко Ристић.

-Поносан сам што је слава заједничка и цркве и града и ниједне године нисам је пропустио. Драго ми је што су се ове године прикључила и деца. Важно је да се основци уче о значају славе јер ће они једног дана наставити да воде овај град и славе славу – казао је Ристић.

И суграђанка Даница Иличин била је део Литије.

-Јако је лепо видети окупљен оволики народ, а посебно децу. Овако најбоље уче да поштују своје претке и историју, као и да знају како се обележава слава. Волим што се овако обележава Летњи Свети Никола и што смо јединствени у овој поворци – додала је Даница Иличин.

 

Предвођена свештенством, градоначелником Младеном Богданом и начелником Севернобанатског управног округа Небојшом Јовановим, свечана поворка праћена је молитвом за друге. Литија је и богослужбени чин, молитвени обред, који се обавља ван храма. Током шетње певане су црквене песме, тропари, посвећени празнику, a ношени су и крстови, хоругви и иконе.

У прошлости, литија се служила и за престанак кише, суше, рата, неке заразне болести.

У цркви су грађанима дељени струкови пшенице како би род био што богатији.

А.Ђ.

error: Content is protected !!