Град

полагање-венаца-мокрин-(18)

На Варошком тргу у Мокрину положени су венци на спомен обележју погинулим Мокринчанима у ратовима деведесетих. Драган Перишић (1966) и Љубомир Рељин (1971) погинули су 1991. године, док је Милан Кебић (1970) живот изгубио 1993. године.

Љубица Перишић, мајка Драгана Перишића, присуствовала је комеморативном скупу.

-Мој син имао је само 25 година када је погинуо у Банији. После одслуженог војног рока одлучио је да оде на ратиште као добровољац. Преминуо је на мој рођендан, 17. новембра. Била је недеља и тај дан никада нећу заборавити – испричала нам је Љубица Перишић.

Поред породица погинулих, након парастоса, венце су положили представници локалне самоуправе, Војске Србије, борачких организација и Месне заједнице Мокрин.

-Месни одбор удружења „Српски ратни ветерани“, на дан своје славе, Спасовдан,  одао је почаст тројици мештана који су  дали животе за своју земљу – истакао је Бранко Попов, председник МО  – Споменик је подигнут пре три године у знак сећања на наше храбре момке.

У име града почаст су одали Жељко Раду, члан Градског већа и Петар Жигић, в.д. начелника Градске управе.

-Важно је да одржимо културу сећања и да одамо дужну пошту нашим херојима – навео је Жељко Раду. – Споменик подигнут у њихову част сведочи о њиховој одважности и љубави према држави. Важно је да децу учимо о онима који су нас задужили.

У пригодном програму учествовали су ученици Основне школе „Васа Стајић“.

А.Ђ.

музицка-наставници-концерт-(5)

Наставници Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ приредили су традиционални концерт у свечаној сали Народног музеја. Посетиоци су имали прилику да уживају у извођењу класичних композиција Антонија Дворжака, Јоханеса Брамса, Вилхелма Попа и других.

-Други концерт наставника Основне музичке школе у овој години организован је поводом краја школске године – истакла је Олга Мандић из поменуте школе – Осим наставника, гошћа на концерту била је и ученица Андреа Беренг која је завршна година на смеру гитара и успешно је положила пријемни испит за средњу музичку школу у Зрењанину. Њен наставник Борислав Зорић имао је жељу да наступају заједно.

Као клавирски дуо учествовале су Кристина Ристић и Аполонија Косо, а окупљенима се представио и „Дуо цон Анима“ који чине Аполонија Косо и Николина Сувајџић, наставница саксофона. Део програма извели су и Владимир Борјанов, наставник флауте и Стеван Срдић, наставник гитаре.

А.Ђ.

есцапе-роом-(4)

У оквиру тродневне манифестације „Мај месец математике 2025 – М3“ у Центру за стручно усавршавање организован је програм ЕСЦАПЕ РООМ – „Трагачи формуле“. Игра развија логичко размишљање и тимску сарадњу.

-Циљ ове друштвене игре је да екипа решава секвенцијално задатак за задатком. Када се реши задатак, добија се шифра за отварање следећег – истакао је професор математике Драган Иветић, који је ученике Гимназије „Душан Васиљев“ водио кроз ову радионицу. – Учесници треба да се забаве, али и да у тимском раду ураде задатке за које нису ни били свесни да знају да их ураде.

Трагачи решавају девет задатака и потребно је да заврше игру за сат времена.

-Пошто су урадили све задатке ученици су попуњавали анкету која је састављена тако да их упути која области им највише лежи и којим наукама треба да наставе да се баве. У задацима, поред математике, потребно је и одлично знање из свих осталих научних области. Ова игра је први пут организована код нас. Иначе учешће у ЕСЦАПЕ РООМ-у се плаћа и врло је популарано  у Београду – додао је Иветић.

Реч је о интерактивној игри у којој су играчи смештени у тематску собу. Тако решавају низ загонетки и изазова у одређеном временском року, како би успели да изађу из собе. Овај облик забаве има тематски сценарио, попут решавања мистерије, бекства из затвора или хорор приче. Играчи раде заједно користећи логику, машту и креативност како би пронашли скривене трагове, решили низ мистерија и дошли до финалног решења.

А.Ђ.

сигнализација

У току су радови на редовном обележавању хоризонталне саобраћајне сигнализације у граду и селима, саопштило је ЈП Кикинда.

Планирано је, у зависности од временских услова, да се обележавање заврши до краја августа.

Саветује се учесницима у саобраћају да поштују постављену привремену саобраћајну сигнализацију и користе алтернативне правце.

техницка-саобрацај-(3)

Ученице трећег разреда Техничке школе „Михајло Пупин“, на смеру техничар друмског саобраћаја, Сања Ђилас и Ана Брстина оствариле су значајан успех на 30. Републичком такмичењу ученика средњих саобраћајних школа, одржаном у Земуну.

Младе Рускоселке надметале су се у дисциплини „саобраћај и транспорт“,  и у екипној конкуренцији освојиле су треће место и бронзану медаљу за своју школу. У појединачној конкуренцији  Сања Ђилас освојила је треће, а Ана Брстина била је осма.

И прошле године поменуте ученице биле су на истом такмичењу у Ужицу, а ова дисциплина уведена је пре две године, сазнајемо од професора Небојше Поповића који их је заједно са колегама Миланом Иветићем, Завишом Лучићем и Сашом Стојшиним, спремао за надметање.

-Успех је још већ с обзиром на то да наша школа у протеклих 20 година није имала ученике на такмичењу из области саобраћаја. Ми смо презадовољни колико су знања показале Сања и Ана. Добре су ученице и знали смо да ће сигурно бити међу победницима. Питање је колико дуго ћемо поново имати ђаке који ће се овако посветити. Припрема је трајала три месеца и обе су показале завидно знање и вољу – рекао је Небојша Поповић.

Такмичење је трајало два дана и састојало се из теоријског и практичног дела.

-Првог дана је била теорија која се састоји од 500 питања из различитих области саобраћаја, укључујући друмски, железнички, ваздушни. Било је 50 питања и обе ученице су одговориле без грешке и освојиле максималан број бодова. Другог дана је био практичан део у оквиру ког ученици извлаче товарни лист, списак одређене робе, на основу којег морају правилно, на одговарајући начин, да сортирају и сложе кутије различите величине на две палете – додао је наш саговорник.

Иначе у одељењу ИИИ6, техничар друмског саобраћаја има чак 20 ученица и свега шест ученика.

А.Ђ.

367бф928-93еа-4602-б65б-0а56ффф44ц2а

Фестивал топловаздушних балона биће одржан од 29. маја до 1. јуна на Старом језеру. Већ прве вечери, у четвртак, планиран је такозвани нигхт глоw. То практично значи да ће балони бити подигнути и да ће бити упаљени горионици, што ће означити и почетак трећег фестивала.

-Летови су планирани у раним јутарњим и касним послеподневним сатима 30. и 31. маја – истакла је в.д. директорица Туристичке организације града Јасмина Миланков. – Недељу преподне оставили смо као резервни термин у случају да временске прилике не дозволе летење. Поучени искуством из прошле године и ове ћемо организовати лифитнг за децу узраста од 7 до 14 година. Они ће моћи да буду у балону заједно са пилотом, који ће бити причвршћен на земљи и са висине од 30 до 40 метара моћи ће да погледају град из друге перспективе.

Сваке године све веће је интересовање грађана који желе да лете балоном. Места ће сигурно имати млади и успешни спортисти и то каратисти, џудисти, пливачи и тенисери који су остварили одличне резултате на домаћим и међународним такмичењима.

-Спортисти, којима поклањамо летење, моћи ће да буду у балонима у јутарњим сатима, а у послеподневним часовима исто искуство имаће и суграђани. На штанду Туристичке организације свако ће моћи да узме број. Други део купона биће код пилота балона који ће извлачењем бројева одредити ко ће се провозати са њим – појаснила је наша саговорница.

Промоција фестивала организована је и у Румунији.

-С обзиром на то да смо прошле године имали посетиоце из суседне земље, ове године употпунили смо информацију о томе шта се и када дешава. Све наведено је увек под знаком питања јер су временски услови ти који ће одредити ток догађаја фестивала. Надамо се да нећемо имати кише и да ће ветар бити такав да ће балони моћи да полете. Информације о летењу биће доступне и ажуриране преко друштвених мрежа – додаје наша саговорница.

Догађај прати и такмичење посада.

-Ове године очекујемо 12 посада из Румуније, Мађарске, Словеније и Србије. Током фестивала биће одржан и куп Србије у балонирању, што неће утицати на летење– напоменула је Јасмина Миланков.

У оквиру фестивала биће организовани и додатни садржаји. Покровитељ овогодишње манифестације је Покрајинска влада, преко Покрајинског секретаријата за привреду и туризам.

А.Ђ.

кладионица-светосавска

Јутрос је дошло до пожара у објекту у Светосавској улици број 32. Запалиле се се електроинсталације, а брзом интервенцијом ватрогасне јединице спречено је ширење ватре и пожар је благовремено угашен.

Како сазнајемо, неколико оближњих угоститељских и продајних објеката тренутно је без електричне енергије, док надлежне екипе не санирају квар.

 

кцк-40-година-(1)

Културни центар, некадашњи Дом омладине и пионира „Младост“, отворен је 25. маја 1985. године. Значајан јубилеј у овој установи обележен је многобројним активностима, а круна је била свечана академија „40 година младости, љубави и културе“.

-Како су се времена мењала, мењао се и назив саме установе, али основна делатност, производња програма за различити узрасте, није се мењала. Дом омладине постао је Културни центар Кикинда 2009. године – истакао је в.д. директор Марко Марковљев. – Наша установа препозната је по великом броју програма. Ми немамо специфичну делатност, какву имају остале установе културе, јер је наша мисија да стварамо програме који ће спојити све културне делатности којим ће наши суграђани имати већу, лепшу и испуњенију душу.

Ових дана завршена је и реконструкција зграде у коју су први пут уложена значајна средства од самог оснивања.

-У протекле четири године уз помоћ локалне самоуправе, али и на разним конкурсима, успели смо да обезбедимо средства за адаптацију објекта. Зграда Културног центра трећа је најстарија на Градском тргу и и уложено је много. Највише новца било је опредељено за реконструкцију крова, док смо од почетка године радили на реконструкцији унутрашњости. Надам се да ћемо успети у намери да реконструишемо фасаду објекта, што је и најскупља ставка – додао је Марковљев.

Обележавању значајног јубилеја присуствовали су суграђани, као и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом.

-За ових 40 година значајан број генерација прошао је кроз некадашњи Дом омладине, а данашњи Културни центар. Ова установа изнедрила је велики број талентоване деце и младих, а увек је врата отварала и за уметнике који су дали свој печат и допринос у стварању програма – рекао је градоначелник Богдан. – Културни центар слави 40. рођендан и то је читав један радни век током ког је уложено пуно рада, труда, љубави у креирање садржаја и програма по којима је препознат. Захваљујући помоћи Министарства културе унутрашњост зграда има изглед какав заслужује. У преговорима смо са поменутим Министарством да заједнички уђемо у пројекат уређења дворишта.

Свечану академију пратио је  концерт хорова „Атендите“ и „Кикиндијанци“.

ВИТЕЗ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА

Поводом четрдесетогодишњице додељене су плакете „Витез Културног центра“. Добили су их Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ , Љиљана Богосављев која води креативну радионицу „Чаролија маште“, Ингрида Војводић из Балетске школе, др Биљана Јеремић, диригенткиња хора „Атендите“ и Бранислав Угринов, новинар.

 

РАДИОНИЦЕ

Свечаној академији претходиле су радионице на Градском тргу . Суграђани су могли да се упознају са креативношћу „Чаролије маште“, као и како функционишу ликовна „Стварам оно што сањам“ и мала ликовна колонија  „Сликари Кикинде“.

И ученици Балетске школе одржали су јавни час.

А.Ђ.

 

РАДОВИ-ТОПЛАНА-НИС-(1)

Јавно предузеће „Топлана“, на Тргу српских добровољаца, испред броја 43, започело је замену топловода. Поред овог посла,  урадиће се и прикључак за НИС-ову зграду и објекат на броју 43 .

-Током грејне сезоне утврђено је да је поменута траса критична јер је на овој локацији било три хаварије – сазнајемо од в.д. диретора „Топлане“ Душана Марјановића – Како су велике шансе да ће и током наредне зиме бити проблема на овој деоници, решили смо да заменимо топловод до подстанице. У ранијем периоду на овој деоници замењен је магистрални вод.

Машински део радова биће завршен до краја недеље.

-Након тогла следе грађевински радови, који ће зависти од временских услова. Топловод се мења из сопствених средстава и потрудићемо се да до краја грејне сезоне санирамо оне најкритичније тачке у граду – прецизирао је Марјановић.

А.Ђ.

Сцреенсхот-2025-05-26-141302

По дојави савесних грађана, у ЈП Кикинда добили су информацију да су пси упали у рупу на рубу насеља Стрелиште.

Није било времена за чекање. На терен су одмах изашли радници службе зоохигијене. Уз много стрпљења, пажње и тимског рада, сви пси су спашени и сада су на сигурном.

Фото : ЈП Кикинда

Браво за раднике зоохигијене који на делу показују пожртвованост, професионализам и љубав према животињама!

-Спремност и ефикасност ових радника у обављању посла још једном су нас подсетили колико вреди имати тим са срцем већим од препрека. Не заборавите – ако видите животињу у невољи, позовите. Ваш позив понекад може бити пресудан- поручују из Јавног предузећа Кикинда.

error: Content is protected !!