Град

polaganje-venaca-mokrin-(18)

Na Varoškom trgu u Mokrinu položeni su venci na spomen obeležju poginulim Mokrinčanima u ratovima devedesetih. Dragan Perišić (1966) i Ljubomir Reljin (1971) poginuli su 1991. godine, dok je Milan Kebić (1970) život izgubio 1993. godine.

Ljubica Perišić, majka Dragana Perišića, prisustvovala je komemorativnom skupu.

-Moj sin imao je samo 25 godina kada je poginuo u Baniji. Posle odsluženog vojnog roka odlučio je da ode na ratište kao dobrovoljac. Preminuo je na moj rođendan, 17. novembra. Bila je nedelja i taj dan nikada neću zaboraviti – ispričala nam je Ljubica Perišić.

Pored porodica poginulih, nakon parastosa, vence su položili predstavnici lokalne samouprave, Vojske Srbije, boračkih organizacija i Mesne zajednice Mokrin.

-Mesni odbor udruženja „Srpski ratni veterani“, na dan svoje slave, Spasovdan,  odao je počast trojici meštana koji su  dali živote za svoju zemlju – istakao je Branko Popov, predsednik MO  – Spomenik je podignut pre tri godine u znak sećanja na naše hrabre momke.

U ime grada počast su odali Željko Radu, član Gradskog veća i Petar Žigić, v.d. načelnika Gradske uprave.

-Važno je da održimo kulturu sećanja i da odamo dužnu poštu našim herojima – naveo je Željko Radu. – Spomenik podignut u njihovu čast svedoči o njihovoj odvažnosti i ljubavi prema državi. Važno je da decu učimo o onima koji su nas zadužili.

U prigodnom programu učestvovali su učenici Osnovne škole „Vasa Stajić“.

A.Đ.

muzicka-nastavnici-koncert-(5)

Nastavnici Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“ priredili su tradicionalni koncert u svečanoj sali Narodnog muzeja. Posetioci su imali priliku da uživaju u izvođenju klasičnih kompozicija Antonija Dvoržaka, Johanesa Bramsa, Vilhelma Popa i drugih.

-Drugi koncert nastavnika Osnovne muzičke škole u ovoj godini organizovan je povodom kraja školske godine – istakla je Olga Mandić iz pomenute škole – Osim nastavnika, gošća na koncertu bila je i učenica Andrea Bereng koja je završna godina na smeru gitara i uspešno je položila prijemni ispit za srednju muzičku školu u Zrenjaninu. Njen nastavnik Borislav Zorić imao je želju da nastupaju zajedno.

Kao klavirski duo učestvovale su Kristina Ristić i Apolonija Koso, a okupljenima se predstavio i „Duo con Anima“ koji čine Apolonija Koso i Nikolina Suvajdžić, nastavnica saksofona. Deo programa izveli su i Vladimir Borjanov, nastavnik flaute i Stevan Srdić, nastavnik gitare.

A.Đ.

escape-room-(4)

U okviru trodnevne manifestacije „Maj mesec matematike 2025 – M3“ u Centru za stručno usavršavanje organizovan je program ESCAPE ROOM – „Tragači formule“. Igra razvija logičko razmišljanje i timsku saradnju.

-Cilj ove društvene igre je da ekipa rešava sekvencijalno zadatak za zadatkom. Kada se reši zadatak, dobija se šifra za otvaranje sledećeg – istakao je profesor matematike Dragan Ivetić, koji je učenike Gimnazije „Dušan Vasiljev“ vodio kroz ovu radionicu. – Učesnici treba da se zabave, ali i da u timskom radu urade zadatke za koje nisu ni bili svesni da znaju da ih urade.

Tragači rešavaju devet zadataka i potrebno je da završe igru za sat vremena.

-Pošto su uradili sve zadatke učenici su popunjavali anketu koja je sastavljena tako da ih uputi koja oblasti im najviše leži i kojim naukama treba da nastave da se bave. U zadacima, pored matematike, potrebno je i odlično znanje iz svih ostalih naučnih oblasti. Ova igra je prvi put organizovana kod nas. Inače učešće u ESCAPE ROOM-u se plaća i vrlo je popularano  u Beogradu – dodao je Ivetić.

Reč je o interaktivnoj igri u kojoj su igrači smešteni u tematsku sobu. Tako rešavaju niz zagonetki i izazova u određenom vremenskom roku, kako bi uspeli da izađu iz sobe. Ovaj oblik zabave ima tematski scenario, poput rešavanja misterije, bekstva iz zatvora ili horor priče. Igrači rade zajedno koristeći logiku, maštu i kreativnost kako bi pronašli skrivene tragove, rešili niz misterija i došli do finalnog rešenja.

A.Đ.

signalizacija

U toku su radovi na redovnom obeležavanju horizontalne saobraćajne signalizacije u gradu i selima, saopštilo je JP Kikinda.

Planirano je, u zavisnosti od vremenskih uslova, da se obeležavanje završi do kraja avgusta.

Savetuje se učesnicima u saobraćaju da poštuju postavljenu privremenu saobraćajnu signalizaciju i koriste alternativne pravce.

tehnicka-saobracaj-(3)

Učenice trećeg razreda Tehničke škole „Mihajlo Pupin“, na smeru tehničar drumskog saobraćaja, Sanja Đilas i Ana Brstina ostvarile su značajan uspeh na 30. Republičkom takmičenju učenika srednjih saobraćajnih škola, održanom u Zemunu.

Mlade Ruskoselke nadmetale su se u disciplini „saobraćaj i transport“,  i u ekipnoj konkurenciji osvojile su treće mesto i bronzanu medalju za svoju školu. U pojedinačnoj konkurenciji  Sanja Đilas osvojila je treće, a Ana Brstina bila je osma.

I prošle godine pomenute učenice bile su na istom takmičenju u Užicu, a ova disciplina uvedena je pre dve godine, saznajemo od profesora Nebojše Popovića koji ih je zajedno sa kolegama Milanom Ivetićem, Zavišom Lučićem i Sašom Stojšinim, spremao za nadmetanje.

-Uspeh je još već s obzirom na to da naša škola u proteklih 20 godina nije imala učenike na takmičenju iz oblasti saobraćaja. Mi smo prezadovoljni koliko su znanja pokazale Sanja i Ana. Dobre su učenice i znali smo da će sigurno biti među pobednicima. Pitanje je koliko dugo ćemo ponovo imati đake koji će se ovako posvetiti. Priprema je trajala tri meseca i obe su pokazale zavidno znanje i volju – rekao je Nebojša Popović.

Takmičenje je trajalo dva dana i sastojalo se iz teorijskog i praktičnog dela.

-Prvog dana je bila teorija koja se sastoji od 500 pitanja iz različitih oblasti saobraćaja, uključujući drumski, železnički, vazdušni. Bilo je 50 pitanja i obe učenice su odgovorile bez greške i osvojile maksimalan broj bodova. Drugog dana je bio praktičan deo u okviru kog učenici izvlače tovarni list, spisak određene robe, na osnovu kojeg moraju pravilno, na odgovarajući način, da sortiraju i slože kutije različite veličine na dve palete – dodao je naš sagovornik.

Inače u odeljenju III6, tehničar drumskog saobraćaja ima čak 20 učenica i svega šest učenika.

A.Đ.

367bf928-93ea-4602-b65b-0a56fff44c2a

Festival toplovazdušnih balona biće održan od 29. maja do 1. juna na Starom jezeru. Već prve večeri, u četvrtak, planiran je takozvani night glow. To praktično znači da će baloni biti podignuti i da će biti upaljeni gorionici, što će označiti i početak trećeg festivala.

-Letovi su planirani u ranim jutarnjim i kasnim poslepodnevnim satima 30. i 31. maja – istakla je v.d. direktorica Turističke organizacije grada Jasmina Milankov. – Nedelju prepodne ostavili smo kao rezervni termin u slučaju da vremenske prilike ne dozvole letenje. Poučeni iskustvom iz prošle godine i ove ćemo organizovati lifitng za decu uzrasta od 7 do 14 godina. Oni će moći da budu u balonu zajedno sa pilotom, koji će biti pričvršćen na zemlji i sa visine od 30 do 40 metara moći će da pogledaju grad iz druge perspektive.

Svake godine sve veće je interesovanje građana koji žele da lete balonom. Mesta će sigurno imati mladi i uspešni sportisti i to karatisti, džudisti, plivači i teniseri koji su ostvarili odlične rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

-Sportisti, kojima poklanjamo letenje, moći će da budu u balonima u jutarnjim satima, a u poslepodnevnim časovima isto iskustvo imaće i sugrađani. Na štandu Turističke organizacije svako će moći da uzme broj. Drugi deo kupona biće kod pilota balona koji će izvlačenjem brojeva odrediti ko će se provozati sa njim – pojasnila je naša sagovornica.

Promocija festivala organizovana je i u Rumuniji.

-S obzirom na to da smo prošle godine imali posetioce iz susedne zemlje, ove godine upotpunili smo informaciju o tome šta se i kada dešava. Sve navedeno je uvek pod znakom pitanja jer su vremenski uslovi ti koji će odrediti tok događaja festivala. Nadamo se da nećemo imati kiše i da će vetar biti takav da će baloni moći da polete. Informacije o letenju biće dostupne i ažurirane preko društvenih mreža – dodaje naša sagovornica.

Događaj prati i takmičenje posada.

-Ove godine očekujemo 12 posada iz Rumunije, Mađarske, Slovenije i Srbije. Tokom festivala biće održan i kup Srbije u baloniranju, što neće uticati na letenje– napomenula je Jasmina Milankov.

U okviru festivala biće organizovani i dodatni sadržaji. Pokrovitelj ovogodišnje manifestacije je Pokrajinska vlada, preko Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.

A.Đ.

kck-40-godina-(1)

Kulturni centar, nekadašnji Dom omladine i pionira „Mladost“, otvoren je 25. maja 1985. godine. Značajan jubilej u ovoj ustanovi obeležen je mnogobrojnim aktivnostima, a kruna je bila svečana akademija „40 godina mladosti, ljubavi i kulture“.

-Kako su se vremena menjala, menjao se i naziv same ustanove, ali osnovna delatnost, proizvodnja programa za različiti uzraste, nije se menjala. Dom omladine postao je Kulturni centar Kikinda 2009. godine – istakao je v.d. direktor Marko Markovljev. – Naša ustanova prepoznata je po velikom broju programa. Mi nemamo specifičnu delatnost, kakvu imaju ostale ustanove kulture, jer je naša misija da stvaramo programe koji će spojiti sve kulturne delatnosti kojim će naši sugrađani imati veću, lepšu i ispunjeniju dušu.

Ovih dana završena je i rekonstrukcija zgrade u koju su prvi put uložena značajna sredstva od samog osnivanja.

-U protekle četiri godine uz pomoć lokalne samouprave, ali i na raznim konkursima, uspeli smo da obezbedimo sredstva za adaptaciju objekta. Zgrada Kulturnog centra treća je najstarija na Gradskom trgu i i uloženo je mnogo. Najviše novca bilo je opredeljeno za rekonstrukciju krova, dok smo od početka godine radili na rekonstrukciji unutrašnjosti. Nadam se da ćemo uspeti u nameri da rekonstruišemo fasadu objekta, što je i najskuplja stavka – dodao je Markovljev.

Obeležavanju značajnog jubileja prisustvovali su sugrađani, kao i predstavnici grada, na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom.

-Za ovih 40 godina značajan broj generacija prošao je kroz nekadašnji Dom omladine, a današnji Kulturni centar. Ova ustanova iznedrila je veliki broj talentovane dece i mladih, a uvek je vrata otvarala i za umetnike koji su dali svoj pečat i doprinos u stvaranju programa – rekao je gradonačelnik Bogdan. – Kulturni centar slavi 40. rođendan i to je čitav jedan radni vek tokom kog je uloženo puno rada, truda, ljubavi u kreiranje sadržaja i programa po kojima je prepoznat. Zahvaljujući pomoći Ministarstva kulture unutrašnjost zgrada ima izgled kakav zaslužuje. U pregovorima smo sa pomenutim Ministarstvom da zajednički uđemo u projekat uređenja dvorišta.

Svečanu akademiju pratio je  koncert horova „Atendite“ i „Kikindijanci“.

VITEZ KULTURNOG CENTRA

Povodom četrdesetogodišnjice dodeljene su plakete „Vitez Kulturnog centra“. Dobili su ih Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki“ , Ljiljana Bogosavljev koja vodi kreativnu radionicu „Čarolija mašte“, Ingrida Vojvodić iz Baletske škole, dr Biljana Jeremić, dirigentkinja hora „Atendite“ i Branislav Ugrinov, novinar.

 

RADIONICE

Svečanoj akademiji prethodile su radionice na Gradskom trgu . Sugrađani su mogli da se upoznaju sa kreativnošću „Čarolije mašte“, kao i kako funkcionišu likovna „Stvaram ono što sanjam“ i mala likovna kolonija  „Slikari Kikinde“.

I učenici Baletske škole održali su javni čas.

A.Đ.

 

RADOVI-TOPLANA-NIS-(1)

Javno preduzeće „Toplana“, na Trgu srpskih dobrovoljaca, ispred broja 43, započelo je zamenu toplovoda. Pored ovog posla,  uradiće se i priključak za NIS-ovu zgradu i objekat na broju 43 .

-Tokom grejne sezone utvrđeno je da je pomenuta trasa kritična jer je na ovoj lokaciji bilo tri havarije – saznajemo od v.d. diretora „Toplane“ Dušana Marjanovića – Kako su velike šanse da će i tokom naredne zime biti problema na ovoj deonici, rešili smo da zamenimo toplovod do podstanice. U ranijem periodu na ovoj deonici zamenjen je magistralni vod.

Mašinski deo radova biće završen do kraja nedelje.

-Nakon togla slede građevinski radovi, koji će zavisti od vremenskih uslova. Toplovod se menja iz sopstvenih sredstava i potrudićemo se da do kraja grejne sezone saniramo one najkritičnije tačke u gradu – precizirao je Marjanović.

A.Đ.

Screenshot-2025-05-26-141302

Po dojavi savesnih građana, u JP Kikinda dobili su informaciju da su psi upali u rupu na rubu naselja Strelište.

Nije bilo vremena za čekanje. Na teren su odmah izašli radnici službe zoohigijene. Uz mnogo strpljenja, pažnje i timskog rada, svi psi su spašeni i sada su na sigurnom.

Foto : JP Kikinda

Bravo za radnike zoohigijene koji na delu pokazuju požrtvovanost, profesionalizam i ljubav prema životinjama!

-Spremnost i efikasnost ovih radnika u obavljanju posla još jednom su nas podsetili koliko vredi imati tim sa srcem većim od prepreka. Ne zaboravite – ako vidite životinju u nevolji, pozovite. Vaš poziv ponekad može biti presudan- poručuju iz Javnog preduzeća Kikinda.

error: Content is protected !!