Град

ерцег-уговор-(4)

Град Кикинда био је домаћин покрајинском секретару за урбанизам и заштиту животне средине, Немањи Ерцегу, који је са представницима нашег града и општина Ада, Бечеј и Нова Црња потписао уговор о давању на коришћење опреме за сакупљање и рециклажу отпада. Како је овом приликом истакнуто 120 милиона динара опредељено је за набавку 41.000  канти за примарну сепарацију.

-Изабрали смо Светски дан заштите животне средине, 5. јун, да потпишемо уговоре, како би и на овај начин истакли значај њеног очувања. Предвиђено је да свако домаћинство, у поменуте четири локалне самоуправе, добије канте које ће служити за примарну сепарацију отпада у који спадају лименке, пластична амбалажа, картон, папир. Поред тога, што ће се на овај начин смањити количина отпада који се депонује, свака средина ће селектирањем остварити и приход. Циљ је да се повећа рециклажа односно искоришћеност комуналног отпада – навео је Ерцег.

У протеклом периоду поменути покрајински секретаријат помогао је изградњу кластер станица у локалним самоуправама са којима је уговор потписан.

-Управљање отпадом је захтевна област и само је један сегмент заштите животне средине. Важан је и због праћења смерница и обавеза према поглављу 27 приступања Европској унији – прецизирао је Немања Ерцег.

За наш град опредељено је 20.000 канти, од којих ће 11.000 добити домаћинства у граду, а 9.000 биће расподељено у свим селима. Подела ће почети у наредном периоду.

-Примарном сепарацијом отпад ће се рециклирати што ће допринети да наш град буде здравија средина за живот. Драго ми је што нам је припала част да будемо домаћини потписивању уговора нарочито што Ада, Бечеј и Нова Црња гравитирају ка регионалној депонији у Кикинди. Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине у нама има доброг партнера. Аплицирамо на сваком конкурсу јер нам је циљ да живимо у што здравијем окружењу – додао је градоначелник Кикинде Младен Богдан.

И у општини Бечеј задовољни су што ће започети примарну селекцију отпада.

-За нашу општину опредељено је 1.500 канти – рекао је председник Општине Вук Радојевић. -Оне ће допринети у подизању квалитета управљања комуналним отпадом.

Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине расписао је још два конкурса. Први је намењен локалним самоуправама и односи се на набавку камиона, ауто смећара, који ће сакупљати рециклирани отпад који грађани одвоје. За ову намену планирано је 100 милиона динара.  Други конкурс односи се на заштићена природна добра.

-Кикинда има Специјални резерват природе „Пашњаци велике дропље“ који обухвата Мокрин и део општине Чока. Константним улагањем у обнову мобилијара и едукативних табли омогућујемо грађанима да посете природна добра и упознају се са свим лепотама које имамо – закључио је Немања Ерцег.

А.Ђ.

ЦК-градско-такмицење-(7)

Црвени крст Кикинда организовао је јуче Градско такмичење у пружању прве помоћи, једну од својих традиционалних и најважнијих активности. У надметању, које је одржано у просторијама ове организације, учествовало је укупно 30 такмичара.

– Ове године такмичиле су се четири екипе у категорији подмлатка – ученика основних школа, док су се две екипе надметале у категорији реалистичког приказа повреда, стања и обољења. Основци из школа „Миливој Оморац“ из Иђоша, „Васа Стајић“ из Мокрина, и „Жарко Зрењанин“ и „Јован Поповић“ из Кикинде, показали су своје знање, брзину и сналажљивост – рекла је секретарка кикиндског Црвеног крста, Данијела Бјељац.

Најуспешнији су били ученици из Мокрина, који ће представљати кикиндски Црвени крст на покрајинском такмичењу у Новом Саду, заказаном за 28. јун.

С. В. О.

 

мали-матурантски-плес-(7)

„Мали матурантски плес“ биће одржан у понедељак, 9. јуна, у 11 сати биће. На трећем плесу, у КСЦ „Језеро“, наступиће око 350 ученика четвртих разреда из градских школа. Манифестација се реализује на иницијативу АДЗНМ „Гусле“ чији су уметнички руководиоци и асистенти радили са ђацима.

-Учење традиционалних игара из свих крајева Србије реализовано је у оквиру часова физичког васпитања током читаве школске године. Ово је прави начин да се очува плесна традиција наше земље са посебним нагласком на „Мало коло“ које су „Гусле“ уписале у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа 2021. године – рекла је уметнички руководилац Магдалена Попов.

А.Ђ.

 

скола-јахања-3

Школа јахања  у организацији „Кикиндског коњичког клуба“, са доласком лепог времена, почела је са радом. Воде је Илија Рађеновић, који је и председник клуба, као и Јелена Зубанов, Јелена Родић, Јана Мркеља и Мина Албулов.

-Суботом и недељом од 10  до 15 сати обучавамо децу која желе да науче да јашу, као и да се друже са нама – истиче Илија Рађеновић. – Сваке године је све више заинтересованих за нашу школу, а ту су и они који су претходних година долазили на часове. Ово је четврта сезона како се трудимо да децу и младе уведемо у коњички спорт.

Ради се са децом од шест до 14 година, али и са старијима од 14 година  и то је лепа прилика да се научи нешто ново о јахању и коњима, као изузетно племенитим животињама.

-Имамо тридесетак деце који су редовни полазници, а свакодневно нам се јављају и они који желе да  буду део школе јахања. Убеђен сам да ћемо током летњег распуста ове године имати рекордан број деце. Већ су нам се најавили полазници који су били са нама и прошле године, а који не живе у Србији, тако да ћемо се поново дружити са малишанима из Дубаија, Норвешке, Швајцарске, Немачке. Час у трајању од 45 минута плаћа се хиљаду динара – појашњава наш саговорник.

На самом почетку деца се најпре упознају са коњима и опремом. Након тога прво науче да оседлају коња и тек тада почињу са јахањем.

Сви заинтересовани могу да се пријаве у просторијама „Кикиндског коњичког клуба“ које се налазе на Тополском путу, стари погон три фабрике „Тоза Марковић“ или да позову број телефона 069/435-06-80.

Планирано је да током јула „Кикиндски коњички клуб“ организује и два кампа.

А.Ђ.

 

саобрацајна-полиција-1

У опсежној акцији спроведеној на територији Републике Србије, припадници Министарства унутрашњих послова, Службе за сузбијање криминала Управе криминалистичке полиције, у сарадњи са полицијским службеницима 23 полицијске управе, као и Пореском полицијом и грађевинском инспекцијом, а по налогу надлежних тужилаштава, ухапсили су једну особу и против 17 поднели кривичне пријаве због постојања основа сумње да су кривичним делима против привреде оштетили буџет државе за око 370 милиона динара. Такође, у истој акцији, против 53 особе поднете су кривичне пријаве за кривична дела у вези са нелегалном градњом.

Припадници Полицијске управе у Лесковцу ухапсили су П. С. (1982) из овог града, одговорно лице једне предузетничке радње, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореска превара у вези са ПДВ, док су за исто кривично дело као и кривична дела пореска утаја и неуплаћивање пореза по одбитку, полицијски службеници полицијских управа у Кикинди, Зајечару, Нишу, Чачку, Пироту, Прокупљу, Шапцу, Бору и Новом Пазару поднели кривичне пријаве у редовном поступку против 17 особа.

Они се сумњиче да су, од 2023. до 2025. године, свако посебно, у оквиру својих пословних активности, непријављивањем промета робе, као и симулованим правним пословима, избегли обрачун и плаћање пореских обавеза и на тај начин оштетили буџет Србије за око 370 милиона динара.

Такође, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела грађење без грађевинске дозволе и противправно заузимање земљишта, припадници Министарства унутрашњих послова поднели су 47 кривичних пријава у редовном поступку против 53 особе.

П.С. је уз кривичну пријаву, приведен Основном јавном тужилаштву у Лесковцу након чега му је судија за претходни поступак одредио притвор до 30 дана.

беби-пакети-мај-2025-(6)

Гости Градске куће били су најмлађи суграђани рођени у јануару, фебруару, марту и априлу. Представници локалне самоуправе градоначелник Младен Богдан и чланови Градског већа Александар Аћимов и Мелита Гомбар уручили су 119 пакета за бебе рођене у граду и девет села. Родитељи су поздравили овај гест и похвалили Градску управу јер како кажу сва помоћ је добродошла.

Поклон за новорођенче добила је и Милица Попесков која је на доделу дошла са ћеркицом и супругом Срђаном.

– Дуња има четири месеца и наше је треће дете. Имамо две одрасле ћерке од 25 и 20 година и када су оне рођене није било оваквих поклона. Свака част за ову акцију – рекла је Милица Попесков.

Анита Лацко дошла је са тромесечним Страхињом.

– Поклони које смо добили су лепи и корисни. Драго ми је што град мисли на нас и на нашу децу – навела је Анита Лацко.

Градоначелник Богдан честитао је родитељима на приновама.

-И ово је начин да вам покажемо колико нам је важно и колико нам је стало да буде што више деце. Желимо да помогнемо свим родитељима, а ови, са наше стране, скромни поклони, помоћи ће у првим данима. На нама је да се потрудимо да вам олакшамо и да се сваког дана трудимо и радимо на томе да наш град буде још бољи и лепши  – поручио је први човек града.

Град има значајан број мера у оквиру популационе политике и дечије заштите.

-Рођење принове најлепши је тренутак у животу сваке породице и ово је начин да и локална самоуправа учествује у њиховој радости. Пружамо подршку породицама и деци од самог рођења, па током читавог одрастања. За акцију беби пакет у буџету се издваја око пет милиона динара – додала је Мелита Гомбар.

Подела пакета је део акције „Кикиндски беби клуб“ коју спроводи град Кикинда, од 2014. године, а укључује поделу најосновнијих потрепштина за прве дане, након рођења бебе.

А.Ђ.

 

 

комарац

Обавештавају се грађани да ће у четвртак, 5. јуна,  бити обављен третман одраслих форми комараца са земље на територији града Кикинда и у свим селима у вечерњим часовима.
Препарат који ће се користити је Аqуа К-Отхрине ЕW 20 (активна материја Делтаметрин).

Наредног дана, 6. јуна ће биће третиране одрасле форме комараца у центру града у јутарњим сатима, од шест сати.  Упозоравају се пчелари да је препарат Аqуа К-Отхрине ЕW 20 токсичан за пчеле. Дејство препарата траје три дана.

У четвртак и петак обавиће се и ларвицидни третман комараца у каналима и барама на територији Града Кикинде. Ларвицидни третман није опасан за пчеле.

У случају неповољних временских прилика, јака киша, јак ветар и слично, биће одређен нови термин третмана, о чему ће јавност бити благовремено обавештена.

библиотека-споља

Народна библиотека „Јован Поповић“ сутра, 5. јуна, организује  дружење са норвешком ауторком  књига за децу Ренауг Клеивом. У писању за децу и омладину склона је експериментима, што је посебно дошло до изражаја у књигама  „Тачка равнотеже“ и „Сети се да помазиш мачку“ о чему ће норвешка књижевница говорити у  17.30 сати.

Поводом „Ноћи књиге“ библиотека поклања 50 одсто попуста на годишњу чланарину 6. и 7. јуна. Манифестација има за циљ да промовише читање и још више заинтересује људе за књиге.

басаид-саобрацајка-1

Жена из Башаида стара 58 година погинула је у саобраћајној несрећи на путу Кикинда – Башаид, потврђено нам је у Полицијској управи. Несрећа у којој су учествовала три возила догодила се код Винцаида у 17.45 сати.

Преминула је возила аутомобил „опел кадет“ и у моменту несреће почела је да скреће лево.

-Иза „опел кадета“  налазило се теретно возило и иза њега је био комби „фијат дукато“. Возач „дуката“ није имао прегледну ситуацију и кренуо је да обилази теретно возило испред себе и директно је налетео на путничко возило. Од силине удара преминула је жена из Башаида, а три путника која су се такође налазила у „опел кадету“ задобила су повреде – сазнајемо у Полицијској управи.

У „фијат дукату“ биле су четири особе и све су задобиле повреде и затражиле медицинску помоћ.

Увиђај Саобраћајне полиције још увек је у току и поменути део пута затворен је за саобраћај. Увиђајем руководи основни јавни тужилац из Кикинде.

А.Ђ.

субнор-нато-(1)

Чланови кикиндског СУБНОР-а  обележили су 26-то годишњицу, од бомбардовања Кикинде 1999. године. Овом приликом, заједно са извиђачима одреда „Прока С.Плави“ и припадницима ПЈП, посетили су некадашњу касарну „Серво Михаљ“ која је била на мети НАТО Алијансе.

Ноћи између 31. маја и 1. јуна присетили су се Саво Орељ, тада активан старешина и Неда Миладинов, старешина у резерви. Те ноћи, непосредно после поноћи 1.јуна, одјекнуле су четири разарајуће експлозије, два пројектила погодила су магацин за минско-експлозивна средства, а друга два разрушила  су Центар за обуку паса. Оба објекта су правовремено била испражњена. Пети пројектил, је имао за мету железничко чвориште Румунија – Београд, али је завршила у њиви, не неексплодирана. На срећу, и присебности стражара у непосредно близини експлозија, није било људских жртава. Агресију је извршила ескадрила шпанске авијације, при НАТО алијанси.

Овим поводом на споменику „Туга“ положено је цвеће и упаљене су свеће.

„Наша је дужност и обавеза, да негујемо културу сећања, на догађаје и појединце из наших ослободилачким ратова, као и да млађим генерацијама преносимо, све оно, због чега су положени животи, а то је слобода у којој данас живимо“, поручили су из СУБНОР-а.

error: Content is protected !!