Град

мелита-гомбар

Локална самоуправа расписала је Јавни позив за  за доделу накнаде трошкова за вантелесну оплодњу, који нису обухваћени буџетом Републике Србије. За ову меру опредељено је два милиона динара, а максималан износ који се добија је просечна нето зарада у Србији у моменту исплате, истакла је чланица Градског већа Мелита Гомбар.

-Жеља нам је да помогнемо паровима који се суочавају са проблемом стерилитета. Управо вантелесна оплодња је нада за ове парове да се остваре као родитељи. Сматрамо да је ова једна од најважнијих подршки коју град пружа јер смо свесни изазова са којима се суочавају, али и трошкова којима се излажу, тако да је наша дужност да им изађемо у сусрет и помогнемо им – навела је Мелита Гомбар.

Парови који конкуришу и којима се одобре средства у обавези су да правдају трошкове.

-Неопходно је да чувају рачуне које добију из здравствених установа где ће обавити прегледе и анализе или купе витамине, суплементе, инјекције, а које не покрива Републички Фонд за здравство – напомиње наша саговорница.

Парови могу да конкуришу најкасније до 20. децембра.

-Трудићемо се да свим паровима изађемо у сусрет и до сада нам је пристигло десет захтева. Потрудићемо се да, у најкраћем могућем року, комисија заседа и одобри средства паровима који испуњавају услове – прецизирала је Гомбар.

Ова мера подршке доступна је од 2021. године и до сада је накнаду остварило 109 парова.

-Правилник није мењан, а  поједностављена је документација коју треба прикупити и предати. Процедура је максимално упрошћена тако да је потребно донети извештај установе да су парови укључени у поступак вантелесне оплодње, као и предлог лекара специјалисте да је она једини начин да добију дете. Не мора се достављати комплетан медицински историјат. Остало су изводи из матичне књиге рођених и венчаних, личне карте, а они који нису венчани достављају изјаву оверену код нотара, уз потврду два сведока, да живе на истој адреси. Неопходна је и потврда да су започели процес у здравственој установи регистрованој за обављање ове делатности, као и фотокопије здравствених књижица –прецизира чланица Градског већа.

На сајту Града доступни су детаљи Јавног позива.

 

Зељко-награда-(1)

Кикинђанин Жељко Зељковић, власник „Сапунџијске радње Зељковић“, освојио је друго место у финалу престижног такмичења „Јунаци микробизниса 2025“, које организују „Блиц“ и „3 Банк“ уз подршку Привредне коморе Србије (ПКС). У свечаној атмосфери у Комори, признање и ваучер у износу од 300.000 динара преузео је у друштву своје ћерке Уне и унука Андреја – баш онако како и води свој бизнис: као породичну причу вредну дивљења.

Жељков успех није случајност. Као пионир у производњи природних сапуна од козијег млека са лековитим биљем, већ 20 година предано ради и развија своју малу радионицу, из које је до сада изашло преко два милиона сапуна. Први је у Србији регистровао ову делатност, а данас његов рад инспирише друге: од младих предузетника до манастирских заједница, којима несебично преноси знање и тајне заната, посебно када је у питању хуманитарни рад.

– Ово је велико признање. Задовољан бих био и без новчане награде. Помажем свима који ми се обрате, јер знам колико је важно имати добар почетак и подршку – рекао је Зељковић.

Овогодишње такмичење окупило је најбоље мале предузетнике из целе Србије, а поред Зељковића, награђени су и „Намештај МАКА“ из Пријепоља (прво место) и кројачка радионица „Анхел“ из Лајковца (треће место). Такмичење има за циљ промоцију породичних фирми са највише пет запослених које успевају да обезбеде егзистенцију за себе и своје најближе, али и да буду подстрек другима.

Значај микропредузетника препознали су и високи званичници који су присуствовали додели признања. Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали поручио је да су управо овакви људи мотор развоја Србије. Подршку и честитке упутили су и Бранислава Симанић, директорка Сектора за предузетништво ПКС, као и Владимир Вукотић, директор „3 Банк“.

Ово је други пут да је признање из овог такмичења стигло у Кикинду – пре две године, награду је добила Мирна Рацков, власница радње „Маца Папучарица“, што додатно потврђује да наш град има чиме да се поноси када је у питању предузетнички дух.

Честитамо Жељку на великом признању и на инспиративном примеру који подсећа да су рад, поштење и породична слога темељ сваког истинског успеха.

С. В. О.

(Фото: ПКС и приватна архива)

базени-сезона-(6)

Отворени базени Културно-спортског центра „Језеро“ у Кикинди и у Банатском Великом Селу спремно дочекују прве овогодишње купаче. Купалишна сезона званично почиње у суботу, 14. јуна, а тог дана и у недељу, улазак ће бити бесплатан за све посетиоце.

Базени ће радити сваког дана од 10 до 18 сати.

Добра вест је да цене карата и даље остају на прошлогодишњем нивоу: дневна карта кошта 300 динара, односно 200 за децу. Улазак је бесплатан за млађе до седам година, труднице и за особе са посебним потребама и њихове пратиоце, а ни попусти за одређене категорије становника се нису мењали.

Купачи који су током прошле сезоне купили, али нису искористили све уласке, могу до 30. јуна да обнове своје пакете у управној згради КСЦ „Језеро“. Обновљени пакети важиће до краја ове сезоне.

Све је спремно за још једно кикиндско лето на базенима, кажу у „Језеру“.

С. В. О.

ДДК-јун-1-(2)

Акцији добровољног давалаштва крви, одржаној данас у кикиндском Црвеном крсту, одазвала су се 62 суграђанина. Њих 57 је и даривало драгоцену течност, од којих 12 жена и два прва даваоца.

Још једна и последња акција овог месеца биће одржана у понедељак, 23. јуна.

црвени-крст-медаље

На свечаној седници Скупштине Црвеног крста Кикинде додељена су највиша признања Црвеног крста Србије које је уручио генерални секретар Љубомир Миладиновић.

Највише признање, медаља Црвеног крста Србије припала Хилди Бански, истакнутој волонтерки, дугогодишњој председници организационог одбора „Трке за срећније детињство“, дугогодишњој члану Управног одбора Црвеног крста Кикинда и сарадници у ликовној радионици. Медаљу је у Хилдино име примила кћерка Ерика, за вишегодишњу подршку, као и за изузетан стваралачки рад, унапређење рада кроз посебна улагања знања и стручних способности, личног рада у извршавању циљева и задатака Црвеног крста.

Признања сребрни знак Црвеног крста Србије, уручена су просветним радницима, за вишегодишњу подршку  кикиндској хуманитарној организацији и вишегодишњи добровољни рад у повереништвима у школама. Добили су их: Драгица Средојев , из ОШ „Свети Сава“, Биљана Пилиповић из ОШ „1.октобар“ у Башаиду, Емила Кленанц из  Економско-трговинске школе, Соња Фелбаб Вукашиновић из ОШ „Јован Поповић“, Драган Чобић из ОШ „Жарко Зрењанин“, Бојана Пењин из ОШ „Миливој Оморац“ у Иђошу. Исто признање уручено је и Јованки Шебул за вишегодишњу подршку у реализацији здравствено-превентивних и социјално-хуманитарних активности у Иђош и за вишегодишњи добровољни рад у Основној организацији Црвеног крста Иђош, као и председницима и координаторима првог „Клуба 25“ који је формиран у Србији.

Захвалнице Црвеног крста Србије су припале су сарадницима који су се истакли својим деловањем, Мирку Буцало, за вишегодишњу подршку у промоцији програма „Спасилаштва на води“, учешћу у обезбеђењу манифестација и промоцији хуманитарних вредности и солидарности и Игору Лазић, руководиоцу ватрогасне јединице компаније „НИС“, за подршку у оквиру делатности „Припреме и деловање у несрећама“, у промоцији програма „Смањење ризика од елементарних непогода и других опасности“ и оснаживања капацитета организације Црвеног крста Кикинда кроз заједничко деловање и сарадњу.

На свечаној седници Скупштине Црвеног крста Кикинде усвојен је и нови Статут организације.

А.Ђ.

 

псеница-(2)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“  делиће 17.400 килограма мамака за сузбијање глодара пољопривредницима са територије града и Новог Кнежевца. Делиће се пољопривредницима у односу на то колико имају пријављене земље на своје газдинство, сазнајемо од директора Младена Ђурана.

-Пољопривредници који имају пријављено да обрађују површине до пет хектара максимално добијају 10 килограма мамака, од пет до 10 хектара, 20 килограма, док они који имају до 100 хектара добијају 110 килограма мамака. Већ сада заинтересовани произвођачи могу да се пријаве у Пољопривредној стручној служби како би узели њихове податке и позвали их да дођу када мамци стигну. Мамци ће се добијати уз извод из пољопривредног регистра, на ком пише колико је хектара одређени пољопривредник пријавио. Они ће добро доћи током зиме за сузбијање глодара – навео је Ђуран.

Мамке је обезбедио Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду. Реч је о организованој акцији у читавој Војводини.

А.Ђ.

ф15а6фц5-33ц4-436б-бф91-85цафд306ед5

Министар за јавна улагања Дарко Глишић приликом посете нашем граду обишао је зграду Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе. Његови домаћини били су представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом и директори школа, а на лицу места министар Глишић могао је да се увери како тече сам почетак реконструкција најстарије средње школе у граду.

Радови у Гимназији „Душан Васиљев“ и Економско – трговинској школи званично су почели 2. јуна, када је у посао уведен извођач радова конзорцијум „Сомборелектро“.

-Објекат похађа око 700 ученика у две школе и на нама је да га доведемо у најбоље могуће стање – истакао је министар Глишић. – Зграда је стара 125 година, али због небриге, изгледа старије. Био је последњи тренутак да се започне са свеобухватним радовима. Школа је постала неусловна и било је упитно да ли би настава могла да се одвија у њој наредне школске године. Гимназија „Душан Васиљев“ има дугу традицију, носи име познатог песника и налази се у центру града, све ово определило нас је да издвојимо неопходна средства. Прва фаза вредна је 456 милиона динара и чим она буде завршена, практично истог дана, започеће друга фаза радова у коју ће бити уложено 266 милиона динара. То су знатна средства, али она ће помоћи да ученици и наставници имају најбоље могуће услове за рад у северном Банату и шире. Извињавам се деци, родитељима и наставницима што су радили у оваквим условима, али није било лако затворити финансијску конструкцију, с обзиром на износ, а и техничка решења захтевала су додатно време.

Министар Дарко Глишић, крајем прошле године када је био у нашем граду, обећао је да ће радови на школи брзо почети. За пола године, од тада, обећање је испуњено.

Рок за завршетак прве фазе је 300 календарских дана, односно 28. март 2026. године и да се истог дана настави друга фаза.

-Очекујем да ћемо објекат предати, пре свега, ђацима, наставницима, али и свим Кикинђанима у школској 2026/2027. години. Настава ће се одвијати по најсавременијим стандардима чему се радујем. Од изградње, нико се није претргао да уложи новац у реконструкцију и ово је прво озбиљно улагање. То је доказ како се некада бринуло о образовним објектима – прецизирао је министар Дарко Глишић.

Градоначелник Младен Богдан, који је и сам био ученик Гимназије, захвалио је министру Глишићу што је већ приликом прве посете схватио значај улагања у овај школски објекат.

 

– Зграда је један од заштитних симбола Кикинде и под заштитом је Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице. Реконструкција је била преко потребна још док сам и сам био ђак ове школе. Све до сада није било слуха за то, него је, као и мноштво других ствари, сачекало Српску напредну странку која решава један по један горући проблем. Када радови буду готови зграда ће задржати свој сјај, а истовремено биће савремена образовна установа – навео је градоначелник Богдан.

Некадашња гимназијалка Светлана Иличин, мајка ђака првог разреда, као и детета које је завршило ову школу напоменула је да је веома значајно за ученике и родитеље што се школа реконструише:

-Сви ми, родитељи, задовољни смо што су радови у току и што ће наша деца имати много боље услове за учење. Иако ђаци једва чекају да се врате у матичну школу, свесни су важности овог посла.

Зграда има 4.600 метара квадратних. Првом фазом биће обухваћени радови на главној школској згради, делу приземног објекта и фискултурној сали. Планираним радовима је, између осталог, обухваћена и реконструција електро и енергетских, машинских, телекомуникационих и инсталација водовода и канализације, замена радијатора, те изградња бетонског окна за лифт, приступне рампе за особе с инвалидитетом и санација крова. Осим тога, предвиђена је замена санитарија и санитарне опреме, те малтерисање и кречење свих зидова. Друга фаза радова обухватиће уређење фасаде, дворишта, повезивање са канализационом мрежом у улици Војводе Путника и модеран систем противпожарне заштите.

НАСТАВЉА СЕ РЕКОНСТРУКЦИЈА БОЛНИЦЕ

Завршена је и прва фаза реконструкције Опште болнице.

-Очекујемо да се заврши опремање, за шта је надлежна Покрајинска влада и чим то буде готово, почиње нова фаза реконструкције. У део који је завршен биће пребачени пацијенти и особље из простора у ком ће се радити. Кикиндска Болница је објекат од великог значаја за Севернобанатски управни округ и важно је да се реконструкцијом обухвате сви објекти – закључио је министар Дарко Глишић.

А.Ђ.

 

 

зетва-и-врсидба-стаб-(3)

На седници Градског штаба за спровођење заштите од пожара током жетве и вршидбе, усвојени су планови и мере за безбедну жетву на територији града.

Осим чланова поменутог штаба, седници је присуствовао и градоначелник Младен Богдан.

 

Овом приликом дефинисане су конкретне обавезе свих релевантних актера. У наредном периоду контролисаће се откупна места и ваге, као и провере исправности сирена за узбуњивање у случају пожара. Градски ватрогасни савез ће прикупити податке о формираним комисијама за техничку контролу пољопривредне механизације, укључујући комбајне и тракторе.

Месне заједнице су задужене да уреде шибље и покосе траву на прилазу њивама, како би се смањио ризик од ширења пожара и повећала безбедност саобраћаја. Такође, наглашена је важност превентивних мера, а овом приликом скренута је пажња да је током жетве строго забрањено спаљивање остатака усева и смећа на отвореном простору.

Како би се са овим мерама упознали грађани, биће припремљени информативни постери и флајери који ће бити постављени на улазима важних институција у граду.  Локална самоуправа и надлежне службе настављају да показују озбиљан приступ у заштити живота, имовине и природне средине током предстојеће жетвене сезоне.

 

Музицка-награде

Ученици Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ постигли су изванредан успех на 15. Међународном фестивалу „Музичко пролеће“, одржаном протеклог викенда у Смедереву. На овом престижном такмичењу, које окупља младе музичке таленте из Србије и региона, кикиндски представници освојили су прве награде и максималан број бодова.

Са одсека за саксофон, ученице Јована Вујанић и Сташа Радак, у класи професорке Николине Сувајџић, одушевиле су жири и публику. Уз клавирску пратњу Аполоние Косо, награђене су са максималних 100 поена, чиме су потврдиле и свој изузетан таленат и предан рад.

Сјајне резултате постигле су и ученице одсека за соло певање. Мина Љепоја и Лана Новаковић, из класе професорке Ање Попадић, уз пратњу корепетиторке Олге Мандић, освојиле су прве награде.

Посебно се истакла Лана Новаковић, која је, поред прве награде понела и титулу победнице своје категорије, што представља велико признање и за њу и за рад целог одсека.

Поред ове четири сјајне девојчице, признање је својој школи донела и Андреа Беренг са класе за гитару. Она је, на овогодишњем, 19.  „Војводина Гуитар Фест“-у у Новом Саду, у организацији Асоцијације гитариста Војводине, освојила престижно друго место.

– Имала сам прилику да представљам своју школу и свој град, што је за мене велика част и успех који сам постигла уз помоћ мог професора Борислава Зорића и целокупног особља. Искуство је било сјајно – велика сцена, озбиљна конкуренција и одлична организација! Много сам научила слушајући друге такмичаре, као и на семинару професора Петра Поповића, што сматрам суштинским делом сваког учешћа на овако јаким такмичењима – каже Андреа и додаје да је њен музички сан – наставак образовања, концерти и стални напредак.

Најновији успеси полазника Основне музичке школе још једном сведоче о високом нивоу музичког образовања у Кикинди и о изузетној посвећености ученика и њихових наставника који континуирано нижу успехе на домаћим и међународним такмичењима.

С. В. О.

дан-поља-стрнине-(7)-(1)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ организовала је Дан поља стрних жита и обилазак макро огледа озимих стрнина на огледном пољу „Топола“. Ово је била прилика да се на једном месту сусретну пољопривредници, стручњаци, представници семенарских кућа, и да погледају старе и нове сорте јесењих култура. Представљена је 61 сорта пшенице, међу којима је 11 нових сорти, 11 сорти јечма, од којих су две нове и три сорте тритикалеа.

 

-Пшеница се налази у млечно-воштаној зрелости, а ране сорте јечма су у пуној зрелости. На лакшим, песковитим теренима жетва ранијих рокова јечма почеће до краја недеље, док ће скидање пшенице започети за десет до 15 дана – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – За озиме културе година је била повољна, до почетка јуна. Сув април надокнадиле су мајске кише, а оно што је „бацило“ сенку на производњу су високе температуре у јуну које су скратиле вегетацију за десетак дана. Мој савет пољопривредницима је да сачекају да падне влага, а код јечма ће бити проблема с обзиром на то да је највећи део парцела под овом културом полегао.

 

Под озимим стрнинама је 20 до 25 одсто више њива у односу на прошлу годину. Пшенице има више на уштрб, најпре кукуруза, а потом и сунцокрета.

-Ове године очекујем за десетак процената већи принос у односу на прошлу годину. Прошле године на огледним пољима имали смо принос између 5,5 и 7,3 тоне по хектару, а ове очекујем између  шест и осам тона по хектару.

Бранислав Коцкар, пољопривредник под пшеницом има 400 хектара што је за десет одсто више него прошле године.

-Осим пшенице засновали смо и уљану репицу, а смањене су површине под кукурузом. Очекујем добар род, бољи него 2024. године и већ за десет дана почећемо жетву раних сорти. Цена се још увек не зна. Лицитира се са ценом од 18, 19 динара за килограм, а не би требала да буде мања од 20 динара како би били на позитивној нули. Фирма „Калдарица“ у којој сам директор, ове године откупиће око 30.000 тона пшенице – навео је Коцкар

Директор ПСС Младен Ђуран подсетио је да је кикиндска једна од ретких пољопривредних служби који већ више од две деценије у континуитету организује Дан поља.

-Поред тога што пољопривредници могу да погледају огледна поља, имају прилику и да се едукују, али и да упореде различите сорте и хибриде. То је од вишеструког значаја јер им помаже у будућој производњи. Задовољни смо посетом произвођача, али и сортиментом који смо приказали– закључио је Ђуран.

У кикиндском атару под пшеницом је око 17.000 хектара, јечма има на око 3.000, док је и уљана репица заступљена на око 3.000 хектара.

ПОДРШКА ГРАДА

Локална самоуправа и ове године помаже локалне пољопривреднике и ове године обезбеђена су средства за субвенције субвенције, рекао је члан Градског већа Ђорђе Тешин који је присуствовао овој манифестацији.

-Локална самоуправа је партнер пољопривредницима и новац који се издваја за  циљ има унапређење производње. На нама је  помогнемо мала и средња газдинства која ће купити део опреме, механизације,пластенике, поставити систем за наводњавање, осигурати усеве и слично. Ту смо и да пружимо подршку Пољопривредној стручној служби – напоменуо је Тешин.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!