У основним школама на територији града од понедељка ће око 450 осмака полагати завршне испите.
– На Активу директора основних школа констатовано је да је све спремно за полагање завршног испита. Као изабрани предмет за полагање, наши осмаци су се, у највећем броју случајева, определили за географију и биологију – каже председница Актива, Јелена Крвопић и додаје да су се ђаци у свим школама распустили на време, 13. јуна.
Полагање испита биће одржано 23, 24. и 25. јуна – првог дана ђаци полажу српски језик, другог математику и трећег изабрани предмет. Сви испити у држави одржавају се у исто време, од 9 до 11 сати.
У петак, 27. јуна, биће објављени прелиминарни резултати завршног испита и тог дана примаће се приговори ученика. Коначни резултати биће објављени три дана касније.
На основу тога колико добро ураде тестове, као и успеха који носе из школе, свршени основци моћи ће да бирају коју средњу школу могу да упишу.
Детаљан календар свих важних датума за мале матуранте објављен је на порталу „Моја средња школа”.
Јавне презентације награђених радова полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев” одржане су вечерас, у дворишту Народне библиотеке „Јован Поповић“. Представљени су научно-истраживачки радови ученика који су током године освојили изузетне награде на такмичењима.
– Успеси које су ученици постигли резултат су њиховог и рада њихових ментора у једној веома тешкој години. Остварили смо рекордан резултат – прошле године смо имали 13 награда, а имамо ниво успешности на државном такмичењу од 80 одсто. Посебно радује чињеница што су заступљене све области. После ових девет година, могу да кажем да сви – деца, професори и родитељи – сада разумеју смисао рада Центра, и зато овакви резултати више нису изненађење – истакао је професор Срђан Срдић, руководилац Центра.
Полазницима и њиховим родитељима обратила се и помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски.
– Ово окупљање постаје традиција којом славимо младост, знање и таленат. Ове године сте оборили рекорде и показали да сте способни да афирмишете себе, своје знање и рад, али и да допринесете науци, образовању, свом граду и земљи. Центар за таленте изнова потврђује своју вредност и сврху.
Милана Баштованов, ученица првог разреда Гимназије, писала је рад из књижевности на тему мотива расизма у романима „Чича Томина колиба“ и „Убити птицу ругалицу“. На покрајинском нивоу освојила је прво, а на републичком треће место. Њен ментор био је професор Срдић.
– Одмалена сам волела да читам и зато сам се определила за књижевност. Најважније ми је да стално надограђујем своје знање у овој области – каже Милана.
Јелена Уверић, ученица Гимназије и Средње стручне школе „Доситеј Обрадовић“, такође је први пут била ангажована у Центру. Њен истраживачки рад из биологије бавио се утицајем тебуконазола на грам-позитивне и грам-негативне бактерије у земљишту.
– Освојила сам друго место на регионалном такмичењу у Крагујевцу. Посебно ми се допада што радове припремамо као истраживачке радове у текстуалном формату. Припремала сам се и онлајн, у терминима које је професорка Јелена Михајловић прилагодила мени – испричала је Јелена, која планира да упише медицину.
Огњен Јовандић, матурант Техничке школе „Михајло Пупин“, радио је у области информационих технологија.
– Написао сам рад под називом „Сигуран и једноставан интерфејс за рутере“ и представио га на смотри у Панчеву, где сам освојио треће место и пласман на републички ниво. Одувек ме занимала наука, а ово је био први пут да сам и сам написао нешто о теми коју сам дуго проучавао. Желим да упишем Електротехнички факултет у Београду – рекао је Огњен.
Регионални центар је прошле године уписао чак 150 полазника, а подручје рада је проширено и на општину Нови Кнежевац. Упис нове генерације талентованих ученика очекује се у другој половини септембра.
Да је изградња нове зграде Центра за социјални рад у завршној фази, и да ће нови простор значајно унапредити услове за пружање услуга социјалне заштите уверила се на лицу места државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Сања Лакић.
– Кикинда је још једном показала спремност да иде у корак с потребама заједнице,- поручила је Лакићева приликом обиласка градилишта са градоначелником Младеном Богданом и Светиславом Вукмирицом, помоћником градоначелника за развоје пројекте. Она је истакла да ће ово бити плански најбоље организован центар у земљи.
Објекат ће обухватити канцеларије за пријем странака, просторије за рад са корисницима, административне просторе, посебне просторије за виђење деце у контролисаним условима, као и адекватан архивски простор.
– Нова зграда Центра за социјални рад биће прва најсавременија таква зграда у земљи, а након завршетка радова, представљаће значајан корак напред у систему социјалне заштите на територији Кикинде- оценио је први човек града.
Вредност инвестиције износи око 1,7 милиона америчких долара, а финансира се у сарадњи Владе Републике Србије, Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Града Кикинде.
Имајући у виду период веома топлог и сувог времена које погодује настанку и развоју пожара на отвореном простору који се веома брзо шире, могу захватити велике површине, и представљају реалну опасност за животе и здравље наших грађана и проузроковати велике материјалне штете, Сектор за ванредне ситуације МУП апелује на све наше грађане да буду одговорни и поштују закон и буду веома опрезни приликом употребе отвореног пламена, а уколико примете пожар одмах о томе обавесте ватрогасно-спасилачку јединицу на број телефона 193.
Подсећају грађане да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме. За непоштовање ових законских одредби запрећене су и прописане новчане казне. Казне за физичка лица која прекрше одредбе овог Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до 1.000.000 динара.
На територији Севернобанатског округа, у периоду од 1. јануара до 17. јуна ове године, регистровано је укупно 188 пожара, од којих је 125 било на отвореном простору. Површина која је била захваћена овим пожарима је 1013 хектара. У истом периоду прошле године регистровано је укупно 229 пожара и то 186 на отвореном простору.
Уколико дође до пожара потребно је што пре обавестити ватрогасну службу на број телефона 193.
Сектор за ванредне ситуације ће у наредном периоду, заједно са другим линијама рада Министарства унутрашњих послова, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана.
Матуранти Средње стручне школе „Милош Црњански“ вечерас су обележили завршетак школског доба. Ове године школовање су окончала 82 ученика у четири подручја рада: здравство, хемија, грађевинарство, производња и прерада хране.
– Иза нас је још једна изазовна година, али смо је успешно привели крају. Најважније је да смо нашим ученицима пренели знања и вештине које ће им бити чврста основа у даљем животу и раду – рекао је директор Милорад Карановић.
Титулу ученице генерације понела је Невена Вуловић, матуранткиња на смеру медицинска сестра-техничар. Њени резултати на такмичењима, матурском испиту и преданост током школовања оставили су снажан утисак на наставнике.
– Ово признање ми много значи, иако га нисам очекивала. Школу ћу памтити по дивним другарима, пријатељствима која су обележила ове године, али и по професорима који су ме подржавали и мотивисали. Уписаћу Медицински факултет у Новом Саду – рекла је Невена.
Школа у наредну школску годину улази са пет одељења првог разреда, са по 28 ученика. Нови образовни профил који ће бити понуђен ђацима је медицински неговатељ.
Свечани дефиле матураната и њихових наставника испратили су родитељи, рођаци, пријатељи, уз жеље за успешну и срећну будућности. Овом прославом, матуранти су ставили тачку на једно поглавље и симболично закорачили у ново, зрелије доба живота, носећи са собом успомене, знања и пријатељства која се не заборављају.
Рок музика на северу Баната још увек има доста присталица, бар судећи према оном што се средом увече може видети и чути у клубу „67”, некадашњем „Грмечу”. Група ентузијаста на челу са легендарним кикиндским бубњаром Војиславом Ђукићем, пружа прилику младим, али и већ афирмисаним бендовима да се попну на сцену у овом популарном бифеу у Србобранској улици.
– Почели смо с том праксом још 2015. године. Нас неколицина пријатеља које је везала љубав према музици, пожелели смо да овим рок свиркама, неком врстом модерног кабареа, џемујемо у клубу који држи породица Грбић и којима сам неизмерно захвалан што су препознали нашу племениту идеју, да тим неформалним свиркама пружимо шансу свима који имају или желе нешто да поруче музиком- наводи Ђукић.
Сувача демо фест
-Направили смо велику бину у том бифеу и ево, већ пуну деценију, са изузетком времена короне, сваке среде увече, дајемо шансу свима којима недостаје сценско искуство да се охрабре за јавни наступ. Често се догоди да младе бендове менаџери упитају где сте досад јавно свирали и многи немају прави одговор. Зато је наша идеја да им ове свирке буду и као референца за даљу каријеру. Уједно излазак на сцену бифеа „67” је и услов да би неки бенд наступио и на традиционалном „Сувача демо фесту”, који у јулу организује наше истоимено удружење грађана.
Подсетимо, сцену у поменутом локалу су искусили многи овдашњи, али и гостујући бендови, како афирмисани, тако и они са мање искуства. Познато је да музичари нерадо позајмљују чак и бубњарске палице или трзалице за гитару, међутим, Војислав Ђукић наводи да се на џемовање средом може доћи и са рукама у џеповима. Ко год има неку музичку идеју – сваком излазе у сусрет, чак и кад нема властити инструмент.
ПОДРШКА САРАДНИКА И ПРИЈАТЕЉА
-Ту смо ми да свирачки или инструментално помогнемо. Музика је најлепша уметност, па смо тако и око ове идеје окупили људе различитих годишта, професија, па и идеолошких погледа. Без њихове подршке тешко да бисмо могли да реализујемо све ово и да истрајавамо већ пуну деценију, а међу највернијим сарадницима и пријатељима, сем поменуте породице Грбић, желим да захвалим и људима који својим радом чувају нашу рокенрол ватру да не згасне: Милану Срдићу, Зорану Панићу, Зорану Ђокићу, Милану Цветичанину, Станку Ђукићу. Бориславу Тоту, Небојши Ђукићу… ми смо сви волонтери, остварени у својим професијама, а уједињује нас безгранична љубав према музици.
– Интересантно је- указује овај музичар- да нам никад нико од комшија ниједном није приговарао за евентуалну буку из локала. Чак нам доносе и да се некад почастимо. Такође, желео бих да истакнем и помоћ кикиндских предузетничких и угоститељских радњи, које такође препознају нашу племениту идеју: „Гриндекс”, „Бела вила”, „Пицерија Конти”… Оно што нас посебно чини поносним је да се за ову деценију, колико трају наши џем сешнови, никада ниједан инцидент није десио.
ПРИПРЕМЕ ЗА СУВАЧА ДЕМО ФЕСТ
Ђукић наводи да интензивно теку припреме и за предстојећи „Сувача демо фест” који ће се одржати у јулу. Додаје како му је драго што је Туристичка организација Града Кикинде препознала ову манифестацију као значајну и што помаже овај фестивал који је, подсетимо, ревијалног карактера, и пре свега служи за промоцију младих бендова.
– Драго нам је што ћемо и ове године поново угостити и бечејски музички центар “Бубамара”, с којима већ годинама успешно сарађујемо, а с друге стране морам да изразим и жаљење што смо последња два фестивала кубурили са струјом и организовали их уз помоћ агрегата, јер нам надлежни нису одобрили коришћење електрике са оближње трафо станице.
Док чекамо девети Сувача демо фест, преостају нам џем-сешнови у бифеу „67” били то млади и неафирмисани бендови или рецимо прекаљени Ђукићев састав „Тхе фриендс”, тек, традиција џемовања средом се наставља. Подсетимо Војислав Ђукић је својевремено свирао и са сарајевском „Бомбај штампом”, а кад смо већ код тог града, Воја, најављујући ове редовне свирке у клубу „67” , као и надолазећи „Сувача демо фест”, радо цитира и Душка Трифуновића, песника који је описменио сарајевску рок сцену: „Пробуди се, нешто се дешава, кајаће се ко ово преспава”.
Риболовци, окупљени у екипи „Шаран 1 Кикинда“, у саставу Атила Терек, Стефан Терек, Душко Поповић и Никола Томашевић, чији је тренер Зоран Попов, остварили су велики успех и постали државни прваци у шаранском риболову. Као најбољи у земљи обезбедили су учешће на Светском првенству. Током сва три кола надметања кикиндске шаранџије биле су доминантне тако да су са максималним учинком заслужено освојили титулу првака у генералном пласману.
Такмичење је организовано протеклог викенда на језеру Јошава у Хрватској, и то је било и треће коло државне лиге Србије у шаранском риболову. С обзиром на то да ће на овом месту бити одржано и Светско првенству, одлучено је да се и завршно коло лиге наше земље организује на овом језеру.
Кикиндски „Шаран“ на државном првенству су представљале две екипе. Екипа „Шаран 2 Кикинда“ такмичила се у саставу Душан Савић, Стефан Савић и Саша Марков, а и њихов тренер био је Зоран Попов. Ова екипа заузела 13. место у укупном пласману. Имајући у виду да је капитен екипе Душан Савић отпутовао на ово такмичење са сломљеним и недовољно зараслим скочним зглобом овај резултат је и више него добар.
Светско првенство биће одржано од 17. до 20. Септембра на језерима Боровик и Јошава у Хрватској. У удружењу „Шаран“ очекују висок пласман кикиндске екипе и подсећају да је ово трећи пут да су наши риболовци учесници највишег ранга такмичења.
Завршни концерт и приредбу одржало је вечерас Удружење „Јефимија“ из Руског Села. У Основној школи „Глигорије Попов“ наступили су плесачи и фолклорни ансамбли и секције.
– Наш други завршни концерт је донаторског карактера – додељујемо поклоне првацима. Учествују фолклорна секција и студио плеса и КУД „Петар Кочић“ из Нових Козараца – рекла је председница Удружења, Снежана Аћамовић.
Хуманитарни концерти „За ђака првака“ редовна су активност „Јефимије“. Ово младо удружење, уз то, већ постиже значајне успехе на међународним такмичењима.
Ради подизања нивоа културе у свом месту, наводе у Удружењу, организују још низ догађаја: „Рускоселски фестивал плеса – за ђака првака“ поводом Светског дана плеса, Великогоспојински концерт поводом сеоске славе, и Новогодишњи фестивал плеса.