Ђаци и наставници Основне школе „Свети Сава“ својом традиционалном приредбом на крају школске године одали су признање најбољима и представили своје успехе и таленте. Свечана додела диплома одржана је у Народном позоришту уз богат културно-уметнички програм.
– На завршној приредби промовишемо ученике који су постигли успехе током осмогодишњег школовања, али и оне који су били изузетни у овој школској години. Од прошле године увели смо новину – награде и захвалнице добијају и ученици који су освојили једно од прва три места на републичким такмичењима, поред вуковаца и добитника диплома „Доситеј Обрадовић“. Нажалост, неће бити додељена Награда „Милена Гирић“, установљена у част наше омиљене и успешне наставнице биологије која је у Школи радила три деценије. Додељују је њена деца, Мирослав и Јелена,ученику који је постигао најбоље резултате на такмичењу из биологије. Такмичење из овог предмета није одржано, па ове године немамо ни добитника – рекла је директорка школе, Гордана Рацков.
Вукове дипломе понело је десет ученика: Марко Клачак, Тодор Поповић, Мила Пејчић, Лена Перић, Милош Рељин, Миња Бабић, Ива Вуловић, Алекса Томић, Миљана Томић и Мајда Хелдрих. За ученика генерације проглашен је Алекса Томић.
– Захвалан сам својој разредној Марији Поповић и наставницима Мирославу Грујићу и Марији Зивлак који су ме водили на републичка такмичења. Надам се да ћу дуго памтити најлепше тренутке са својим другарима – рекао је Алекса и додао да је највише поносан на освојено прво место на Националној географској олимпијади, захваљујући којем ће представљати Србију на Европској олимпијади у Литванији. До републичког нивоа стигао је и у енглеском и физици, а такмичио се и из хемије. Његова порука генерацијама које долазе гласи: „У слободно време изаберите да радите оно у чему сте изузетни и што је вредно вашег времена.“
Дипломе „Доситеј Обрадовић“ добила су 24 ученика, а малу матуру полагаће укупно њих 66. На сцени Народног позоришта смењивали су се школски таленти – музичари, хористи, глумци. Свечаност посвећености и младости показала је да родитељи и Кикинђани имају много разлога да буду поносни.
С. В. О.
Признање им је уручено на свечаном отварању изложбе, у Галерији науке и технике САНУ у Београду. Салон пејзажне архитектуре организује Удружења пејзажних архитеката Србије, као бијеналну изложбу радова из области пејзажне архитектуре. Међународног је карактера и на њему су излагали професионалци и студенти из Србије, и из још 31 земље.
Пројекат инжењера из Кикинде обрађује зелену површину уз фабрику воде, у делу од кружног тока до раскрснице са Партизанском улицом.
Из ЈП „Кикинда“ наводе да ће наставити рад на даљој техничкој документацији до реализације овог пројекта.
Поносна на ову генерацију је директорка школе Мирјана Дражић.
Међу онима који ће школске дане памтити и по успесима издвојио се ђак генерације, Андреј Поповић.
Титулу програмера генерације понео је Андреј Варга, који је освојио прво место на државном такмичењу из програмирања.
За спортисткињу генерације проглашена је Катарина Вукобрат, успешна рукометашица.
За многе ученике ово је крај једног незаборавног раздобља, али и почетак нових изазова и снова. У свему им желимо пуно среће!
С. В. О.
– И ове године Туристичка организација Града организује овај леп програм у сарадњи са Кикиндским коњичким удружењем „Банат“ – каже Долорес Немет из Туристичке организације. – Вожње ће се одржавати сваке недеље, а термини полазака биће објављивани на нашим друштвеним мрежама, у зависности од временских услова. Циљ је да промовишемо наш град и његове улице на један друкчији, романтичан начин.
Прве вожње овог лета почеле су данас у 18.30, и многи су искористили прилику да се провозају кроз град као што се то некада чинило.
– Настављамо традицију. Возимо најлепшим кикиндским улицама, као некад. Вечерас су ту четири фијакера и возићемо док има заинтересованих – рекао је председник Удружења „Банат“, Илија Рађеновић. – Вожње су бесплатне, али ко жели може да почасти наше фијакеристе.
С. В. О.
Манифестација је почела синоћ, наступом групе „Džo Acoustic“, на којем је сакупљено 46 хиљада за рад Удружења, каже председница, Бранкица Мишков.
– Ово је четврта шетња коју организујемо и сваке године подсећамо јавност да је за нас сваки корак победа. Циљ нам је да особе са мултиплом склерозом буду активне, укључене у живот, у своју заједницу. У наредном периоду настављамо са активностима ради прикупљања средстава за Удружење – организоваћемо хуманитарне акције, базаре и друштвено-корисни рад – истакла је Бранкица Мишков.
Осим домаћина, на данашњем дружењу су били и чланови удружења из Новог Сада, Бачке Тополе и Инђије, као и корисници „Наше куће“. Играо се пикадо, боћало и бацале плочице. Подршка је стигла и од малишана из Бубњарске секције Кикинда који су својим наступом најавили почетак шетње. Сутра, на дружењу на отвореним базенима, очекују се и удружења из других градова.
Кикиндско удружење има 51 члана и једно је од најактивнијих у Војводини, рекла је председница Покрајинског друштва мултипле склерозе Зорана Будак.
– Иако је једно од најмлађих, ово удружење најбоље ради. Много је изазова са којима се суочавамо, али идемо корак по корак. Поред подршке оболелима, трудимо се да укључимо и чланове породица. Финансијска ситуација је изазовна, средства од ресорног министарстава су мања, али се сналазимо уз подршку донатора и спонзора – навела је Будак.
Драгица Чубрило, чланица удружења из Кикинде, каже да јој много значе оваква окупљања.
– Много су нам важни сусрети због подршке. Дружимо се суботом, организујемо активности, сусрете са другим удружењима, и свака нова активност је за нас велико постигнуће – наводи Драгица.
У Војводини тренутно постоји 14 локалних организација са око 900 чланова, што је само део оних који живе са овом тешком аутоимуном болешћу, кажу у удружењима. Процена је да у Србији са мултиплом склерозом живи око 9.000 особа.
Међу првима који су ове године ушли у воду је и седмогодишња Дарија, која је на базен дошла с мамом Иваном.
Ивана додаје да је задовољна условима.
На базен свакодневно долази и Јована, којој се највише допада песак и пливање у великом базену.
Њихова другарица Тото такође долази на пливање кад год може и каже да најавише користи средњи и олимпијски базен.
И Денис (14) и Лука (15) долазе често, воле да пливају и друже се.
Руководилац Спорта и рекреације у КСЦ „Језеро“, Мирко Кењало, истакао је да о безбедности купача брине обучена спасилачка служба:
Наташа Брканлић, руководилац Пријема и хигијене, подсетила је да важе исти услови као и прошле године:
Попусти и повластице важе за одређене категорије: одликаши, просветари, полиција, војска и здравствени радници имају 20% попуста, пензионери 50%, борци 70%, а труднице, деца до седам година, као и оболели од мултипле склерозе и деца са сметњама у развоју не плаћају улаз.
Дневна карта кошта 300 динара за одрасле и 200 за децу. Улазак је бесплатан данас и сутра – на базенима у Кикинди и у Банатском Великом Селу.
Све је спремно за дуго, топло лето у нашем граду!





Испред локала у којем су обележили крај једног и почетак новог животног доба, у небо су пустили десетине белих балона – симболе младости, слободе и будућности.
– Ово је фестивал младости, памети и доброг укуса – рекао је директор школе Роберт Вуњак. – Школску годину завршавамо на време, а свих 86 матураната из четири образовна профила – економски техничар, техничар обезбеђења, кувар, конобар и трговац – успешно је положило матурске испите и стекло дипломе.
За наредну школску годину најављена је и новина: уместо профила техничар обезбеђења, ученици ће моћи да се упишу на нови правно-пословни смер.
Ђак генерације је Исидора Јаконић, која је завршила смер економски техничар.
Други вуковац је Тијана Теофанов, са смера техничар обезбеђења.
Још једна генерација испраћена је у свет одраслих са поруком да упорност, рад и снови итекако иду заједно. Они су спремни да их остваре.









Плакету за 35 давања добило је 12 добротвора, за 50 давања – девет, док су четворица суграђана добила признање за 75 пута дату крв. Посебно признање урученo је Горану Влаучину, који је стигао до невероватног стотог давања. Осим плакете, дарован му је и ручни сат као симбол личне посвећености спасавању живота.
– Честитам вам и хвала вам, мада је то мало рећи, за дела која немају цену. Добродошли у Кућу великог срца – поручила је Маријана Мирков, председница Црвеног крста Кикинда, поздрављајући госте.
У име Града, присутне је поздравио Тихомир Фаркаш, члан Градског већа, који је и доделио плакете на данашњој свечаности. Он је истакао да овакви људи заслужују захвалност сваког дана, не само овом приликом.
Секретарка кикиндског Црвеног крста Данијела Бјељац подсетила је да овогодишњи слоган гласи: „Дајте крв, дајте наду – заједно спасавамо животе“, нагласивши да сваки од награђених представља живи пример тог мотоа.
Међу херојима је и Дејан Карановић који је први пут дао крв у војсци и од тада није престао.
Једина жена међу овогодишњим добитницима, Биљана Ољача из Банатског Великог Села, добила је плакету за 35 давања. Као здравствени радник, свесна значаја сваке капи крви, истакла је да је мотивацију пронашла у реалним животним ситуацијама које је свакодневно виђала.
Посебан аплауз добио је Слободан Јовичин – апсолутни рекордер са 184 давања.
Његова крв је, како је истакла Зорица Бјелић из Завода за трансфузију крви Војводине, спасила преко 550 живота стигла чак и до Африке. Она је позвала све да давалаштво прошире и на чланове породица, како би увек било довољно резерви за оне којима је потребна.
Плакете „Широко срце“ за посебан допринос унапређењу рада Црвеног крста у 2024. години Маријана Мирков је уручила представницима Техничке школе, Полицијске управе и Месне заједнице Наково.
Својим музичким наступом свечаност су улепшале и ученице Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ – виолинисткиње Ана Беренг и Уна Малбашки.
Црвени крст Кикинда тренутно има око 900 активних давалаца, а наредна прилика за уписивање у књигу великих хуманитараца биће 23. јуна.