Град

Sveti-Sava-(2)

Ђаци и наставници Основне школе „Свети Сава“ својом традиционалном приредбом на крају школске године одали су признање најбољима и представили своје успехе и таленте. Свечана додела диплома одржана је у Народном позоришту уз богат културно-уметнички програм.

– На завршној приредби промовишемо ученике који су постигли успехе током осмогодишњег школовања, али и оне који су били изузетни у овој школској години. Од прошле године увели смо новину – награде и захвалнице добијају и ученици који су освојили једно од прва три места на републичким такмичењима, поред вуковаца и добитника диплома „Доситеј Обрадовић“. Нажалост, неће бити додељена Награда „Милена Гирић“, установљена у част наше омиљене и успешне наставнице биологије која је у Школи радила три деценије. Додељују је њена деца, Мирослав и Јелена,ученику који је постигао најбоље резултате на такмичењу из биологије. Такмичење из овог предмета није одржано, па ове године немамо ни добитника – рекла је директорка школе, Гордана Рацков.

Вукове дипломе понело је десет ученика: Марко Клачак, Тодор Поповић, Мила Пејчић, Лена Перић, Милош Рељин, Миња Бабић, Ива Вуловић, Алекса Томић, Миљана Томић и Мајда Хелдрих. За ученика генерације проглашен је Алекса Томић.

– Захвалан сам својој разредној Марији Поповић и наставницима Мирославу Грујићу и Марији Зивлак који су ме водили на републичка такмичења. Надам се да ћу дуго памтити најлепше тренутке са својим другарима – рекао је Алекса и додао да је највише поносан на освојено прво место на Националној географској олимпијади, захваљујући којем ће представљати Србију на Европској олимпијади у Литванији. До републичког нивоа стигао је и у енглеском и физици, а такмичио се и из хемије. Његова порука генерацијама које долазе гласи: „У слободно време изаберите да радите оно у чему сте изузетни и што је вредно вашег времена.“

Дипломе „Доситеј Обрадовић“ добила су 24 ученика, а малу матуру полагаће укупно њих 66. На сцени Народног позоришта смењивали су се школски таленти – музичари, хористи, глумци. Свечаност посвећености и младости показала је да родитељи и Кикинђани имају много разлога да буду поносни.

С. В. О.

park-JP-Kikinda-4

Пројекат ЈП „Кикиндa“ добио је, на XI Салону пејзажне архитектуре признање за најбољи рад у категорији нереализовани пројекти. Награђени су главни пројектант Јелена Пантелић, дипломирани инжењер пејзажне архитектуре, и сарадник на пројекту Миодраг Радовановић, дипломирани инжењер шумарства.

Признање им је уручено на свечаном отварању изложбе, у Галерији науке и технике САНУ у Београду. Салон пејзажне архитектуре организује Удружења пејзажних архитеката Србије, као бијеналну изложбу радова из области пејзажне архитектуре. Међународног је карактера и на њему су излагали професионалци и студенти из Србије, и из још 31 земље.

Пројекат инжењера из Кикинде обрађује зелену површину уз фабрику воде, у делу од кружног тока до раскрснице са Партизанском улицом.

– Циљ је да се сачува зелена површина водозахвата од вишедеценијске постепене девастације, да се приведе интензивном одржавању и омогући њено коришћење као јавне зелене површине, чиме би се подигао квалитет живота становника у овом делу града, као и удео процента јавних зелених површина у граду. Предвиђена је садња декоративног листопадног, зимзеленог и четинарског зеленила, а уз границу зелене површине према улици и другим садржајима на парцели, зелени заштитни појас. Парку се приступа преко бетонског пропуста на постојећем каналу. Од улаза до централног платоа са перголом и фонтаном води главна стаза, одакле се рачвају споредне стазе, које се проширују у платое са скулптурама од теракоте. Ободно, уз границу парцеле, односно уз заштитни зелени појас, планирана је кружна стаза за шетаче, дечје игралиште и трим стаза – објашњава Јелена Пантелић, која је на Салону до сада излагала већ три пута, прошле године са пројектом парка скулптура у „Тери“.

Из ЈП „Кикинда“ наводе да ће наставити рад на даљој техничкој документацији до реализације овог пројекта.

С. В. О.

Gimnazija-matursko-(5)

Крај једног важног животног поглавља вечерас слави најновија генерација матураната Гимназије „Душан Васиљев“. Пре него што су, у свечаном расположењу, кренули на матурско вече, гимназијалци су се окупили код фонтане на градском тргу, где су их дочекали професори, пријатељи и породица.

Поносна на ову генерацију је директорка школе Мирјана Дражић.

– Ова школска година била је турбулентна и сада се опраштамо од 92 матуранта из четири одељења. Наредне школске године уписаћемо 112 ученика у четири нова одељења – два природно-математичка и два друштвено-језичка.

Међу онима који ће школске дане памтити и по успесима издвојио се ђак генерације, Андреј Поповић.

– Веома сам поносан, то је резултат мог рада у протекле четири године, али и темеља који сам добио у ОШ „Ђура Јакшић“. Осим оцена, највредније је све што смо научили о поштовању и правим вредностима – рекао је Андреј, који планира да упише Математички факултет у Београду и да своју будућност гради у Србији.

Титулу програмера генерације понео је Андреј Варга, који је освојио прво место на државном такмичењу из програмирања.

– Захвалан сам професорки Снежани Замуровић на подршци у свему што ми је донело овако добре резултате. Планирам да упишем Електротехнички факултет. Школу ћу памтити по добрим другарима и наставницима и надам се да ћемо остати у контакту – казао је Варга.

За спортисткињу генерације проглашена је Катарина Вукобрат, успешна рукометашица.

– Цео живот се бавим спортом и много сам уложила у то. Планирам да наставим и током студија – рекла је Катарина.

За многе ученике ово је крај једног незаборавног раздобља, али и почетак нових изазова и снова. У свему им желимо пуно среће!

С. В. О.

fijakeri-(4)

Улицама Кикинде поново возе фијакери. На почетку Доситејеве улице, вечерас је први пут овог лета оживела стара слика града – фијакери су дочекали суграђане и пролазнике, нудећи им посебан, носталгичан угођај.

– И ове године Туристичка организација Града организује овај леп програм у сарадњи са Кикиндским коњичким удружењем „Банат“ – каже Долорес Немет из Туристичке организације. – Вожње ће се одржавати сваке недеље, а термини полазака биће објављивани на нашим друштвеним мрежама, у зависности од временских услова. Циљ је да промовишемо наш град и његове улице на један друкчији, романтичан начин.

Прве вожње овог лета почеле су данас у 18.30, и многи су искористили прилику да се провозају кроз град као што се то некада чинило.

– Настављамо традицију. Возимо најлепшим кикиндским улицама, као некад. Вечерас су ту четири фијакера и возићемо док има заинтересованих – рекао је председник Удружења „Банат“, Илија Рађеновић. – Вожње су бесплатне, али ко жели може да почасти наше фијакеристе.

С. В. О.

MS-(10)

На традиционалној шетњи под називом „Сваки корак је победа“, данас су се, на Старом језеру, окупили чланови удружења мултипле склерозе из целе Војводине. Био је то и централни догађај тродневног програма обележавања 15 година рада удружења у нашем граду.

Манифестација је почела синоћ, наступом групе „Džo Acoustic“, на којем је сакупљено 46 хиљада за рад Удружења, каже председница, Бранкица Мишков.

– Ово је четврта шетња коју организујемо и сваке године подсећамо јавност да је за нас сваки корак победа. Циљ нам је да особе са мултиплом склерозом буду активне, укључене у живот, у своју заједницу. У наредном периоду настављамо са активностима ради прикупљања средстава за Удружење – организоваћемо хуманитарне акције, базаре и друштвено-корисни рад – истакла је Бранкица Мишков.

Осим домаћина, на данашњем дружењу су били и чланови удружења из Новог Сада, Бачке Тополе и Инђије, као и корисници „Наше куће“. Играо се пикадо, боћало и бацале плочице. Подршка је стигла и од малишана из Бубњарске секције Кикинда који су својим наступом најавили почетак шетње. Сутра, на дружењу на отвореним базенима, очекују се и удружења из других градова.

Кикиндско удружење има 51 члана и једно је од најактивнијих у Војводини, рекла је председница Покрајинског друштва мултипле склерозе Зорана Будак.

– Иако је једно од најмлађих, ово удружење најбоље ради. Много је изазова са којима се суочавамо, али идемо корак по корак. Поред подршке оболелима, трудимо се да укључимо и чланове породица. Финансијска ситуација је изазовна, средства од ресорног министарстава су мања, али се сналазимо уз подршку донатора и спонзора – навела је Будак.

Драгица Чубрило, чланица удружења из Кикинде, каже да јој много значе оваква окупљања.

– Много су нам важни сусрети због подршке. Дружимо се суботом, организујемо активности, сусрете са другим удружењима, и свака нова активност је за нас велико постигнуће – наводи Драгица.

У Војводини тренутно постоји 14 локалних организација са око 900 чланова, што је само део оних који живе са овом тешком аутоимуном болешћу, кажу у удружењима. Процена је да у Србији са мултиплом склерозом живи око 9.000 особа.

С. В. О.

Bazeni-(10)

Пуно сунце, чиста вода и све више купача – тако је почела купалишна сезона на отвореним базенима Културно-спортског центра „Језеро“ у Кикинди. Посетиоцима су доступни бесплатне лежаљке, сунцобрани, тушеви, башта ресторана, као и зелене површине у хладу.

Међу првима који су ове године ушли у воду је и седмогодишња Дарија, која је на базен дошла с мамом Иваном.

– Долазимо кад год можемо. Прошле године сам научила да пливам у олимпијском базену и почела сам да тренирам пливање. Пола дана смо овде и буде нам баш лепо – каже Дарија.

Ивана додаје да је задовољна условима.

– Чисто је, има зеленила, довољно сунцобрана. Угодно је за све узрасте.

На базен свакодневно долази и Јована, којој се највише допада песак и пливање у великом базену.

– Дођемо чим се отвори и остајемо до затварања. Идем и на море, али остатак лета ћу проводити овде – каже тринаестогодишња Милана.

Њихова другарица Тото такође долази на пливање кад год може и каже да најавише користи средњи и олимпијски базен.

И Денис (14) и Лука (15) долазе често, воле да пливају и друже се.

– По цео дан смо овде, стварно је супер – додаје Лука.

Руководилац Спорта и рекреације у КСЦ „Језеро“, Мирко Кењало, истакао је да о безбедности купача брине обучена спасилачка служба:

– У свакој смени је од двоје до четворо спасилаца. Апелујемо да се поштује кућни ред – коришћење дезобаријере, припрема за улазак у базен, забрана алкохола. Уз Спасилачку службу, присутна је и дежурна медицинска екипа.

Наташа Брканлић, руководилац Пријема и хигијене, подсетила је да важе исти услови као и прошле године:

– Радимо од 10 до 18 сати, а од јула продужавамо до 19. Они који имају преостале уласке од прошле године могу да их поврате у нашој управној згради, радним данима од 10 до 14 сати.

Попусти и повластице важе за одређене категорије: одликаши, просветари, полиција, војска и здравствени радници имају 20% попуста, пензионери 50%, борци 70%, а труднице, деца до седам година, као и оболели од мултипле склерозе и деца са сметњама у развоју не плаћају улаз.

Дневна карта кошта 300 динара за одрасле и 200 за децу. Улазак је бесплатан данас и сутра – на базенима у Кикинди и у Банатском Великом Селу.

Све је спремно за дуго, топло лето у нашем граду!

С. В. О.

Ljiljana-1

Поред тога што слика, држи креативну радионицу у Културном центру, наша саговорница је и хуманитарац  и волонтер Црвеног крста

Из родне Мачванске Митровице Љиљану Богосављев студије су најпре одвеле у Нови Сад, где је упознала свог будућег супруга, Кикинђанина Синишу, који је исто био студент. Љубав је планула и Љиљана је одлучила да након извесног времена свије своје породично гнездо у нашем граду. Уз супруга, који јој је увек био велика подршка, веома је поносна на два сина. Данас, кад су они самостални људи, са завршеним факултетима и лепим пословима у Новом Саду, Љиљана има времена да се више посвети својим давнашњим љубавима – сликарству и другим ликовним уметностима. И у томе има пуно успеха.

Најновије признање за њене креативне домете десило се недавно, на обележавању четири деценије Културног центра Кикинда, када је ова наша суграђанка понела ласкаву титулу „Витеза Културног центра“. Није то дошло случајно, јер она већ деценију и по држи стваралачку радионицу у овој установи културе.

– Креативна радионица „Чаролија маште” постоји већ 14 година. Све је то почело такорећи случајно. Кад су ми деца одрасла и осамосталила се, па сам имала мало више слободног времена, најпре сам кренула да израђујем слике од цепканог пластелина које су врло атрактивно изгледале. Слике су биле запажене и позвали су ме једном приликом на неки овдашњи уметнички камп, где је моје слике видела Тања Ножица, тада директорка Културног центра. Она се одушевила и том приликом ме позвала да почнем да држим креативне радионице у Културном центру. И то успешно траје, ево, већ деценију и по.

– Најчешће су нам радионице суботом и ја се за сваку припремам као да је први пут, радим врло темељно и са одговорношћу. Тренутно имамо 12 полазника и правимо украсне предмете од рециклажног папира или неких других лако набављивих материјала. Учесници радионице су деца основношколског узраста и трудимо се да негујемо лепе вредности и осећај заједништва. Занимљиво је да су чланови те радионице, коју смо назвали „Чаролија маште” углавном девојчице, а дечаци се помало снебивају да нам се придруже. Надам се да ће се та пракса променити, јер креативност нема родни предзнак- прича Љиљана у разговору за “Комуну”.

Поред ове преокупације, од пре неколико година учествује и у сликарској радионици, коју такође у Културном центру држи сликарка Смиљана Шалго.

– Изградила сам свој самостални ликовни израз и деси се да посматрачи на некој групној изложби препознају, између мноштва других, који је мој рад –  додаје наша саговорница.

Прошле године је Љиљана имала и самосталну изложбу радова у техници акрил. Напомиње и да јој посебно задовољство причињава поменута сарадња са Смиљаном Шалго, с обзиром да су и блиске пријатељице. Љиљана има речи хвале не само за Смиљану, него и Тању Ножицу, као и за садашњег руководиоца Културног центра Марка Марковљева. Увек имају слуха за све креативне идеје.

Поред набројаног, наша саговорница је и велики хуманитарац. Волонтер је Црвеног крста скоро 17 година, а деценију и по двапут седмично активна учесница програма „Брига о старима”.

– У питању су лица старија од 65 година која нису инстутуционално збринута, и која су са нижим нивоом социјалне сигурности. Моја колегиница Ержебет Цуцић као здравствени радник и ја долазимо им у кућне посете. Ержебет им мери физичке параметре здравља, шећер и притисак, а ја им пружам психосоцијалну подршку. Често су у питању самачка домаћинства и корисници народних кухиња и ми им пружамо оно што они не могу да остваре путем других организација, а то је да не буду друштвено изопштени. Важно је да те старије особе остану што дуже у свом окружењу као и да их мотивишемо да што дуже користе властите физичке и менталне потенцијале, јер тиме и продужавају властити живот.

ПРИЗНАЊЕ ЈЕ МОТИВАЦИЈА

– Пријатно сам се изненадила овим скорашњим признањем „Витез Културног центра” и веома сам им захвална што су препознали мој рад – каже Љиљана. Разговором с овом креативном и свестраном особом уверили смо се да ће је ова награда још више мотивисати у даљем раду.

Н. Савић

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomska-matursko-(11)

Матуранти Економско-трговинске школе вечерас су испоштовали традицију и у свечаним тоалетама, у пратњи професора, родитеља и пријатеља, прошетали од школе преко градског трга ка месту прославе матурске вечери.

Испред локала у којем су обележили крај једног и почетак новог животног доба, у небо су пустили десетине белих балона – симболе младости, слободе и будућности.

– Ово је фестивал младости, памети и доброг укуса – рекао је директор школе Роберт Вуњак. – Школску годину завршавамо на време, а свих 86 матураната из четири образовна профила – економски техничар, техничар обезбеђења, кувар, конобар и трговац – успешно је положило матурске испите и стекло дипломе.

За наредну школску годину најављена је и новина: уместо профила техничар обезбеђења, ученици ће моћи да се упишу на нови правно-пословни смер.

Ђак генерације је Исидора Јаконић, која је завршила смер економски техничар.

– Веома сам поносна на себе. Уз све школске и ваншколске обавезе, успела сам да постигнем овакав успех. Бавим се фолклором, а у школи смо снимали филмове и радили на креативним пројектима. Планирам да упишем Економски факултет – маркетинг или менаџмент – рекла је Исидора.

Други вуковац је Тијана Теофанов, са смера техничар обезбеђења.

– На почетку је било тешко, али временом и све лакше. Поносна сам, иако ми је помало жао што се растајем од другара. Желим да упишем ФТН у Новом Саду – смер заштита на раду или противпожарна заштита – истакла је Тијана.

Још једна генерација испраћена је у свет одраслих са поруком да упорност, рад и снови итекако иду заједно. Они су спремни да их остваре.

С. В. О.

tehnicka-matura-(13)

Сигурним кораком матуранти Техничке школе „Михајло Пупин“, њих 173, обучени у свечана одела и хаљине, уз шалу и смех  прославили су матурско вече. Како је трећи део  матурском испита заказан за уторак, тада ће и званично бити проглашен ђак и спортиста генерације јер и матурски испит треба да положе са најбољом оценом. Успеси у математици, програмирању и електротехници за титулу најбољег ђака у генерацији кандидовали су Павла Гојковића електротехничар информационих технологија.

-У првој и другој години из основа електротехнике стигао сам до државног такмичења, с тим што сам у другом разреду средње школе освојио друго место на републичком нивоу. У трећем средње фокусирао сам се на математику и програмирање. Из програмирања сам стигао до државног такмичења, а из математике сам освојио треће место на окружном надметању. Планирам да наставим школовање на Електротехнички факултет у Београду или софтверско инжењерство на ФТН-у у Новом Саду – открио нам је Павле.

 

Кандидат за спортисту генерације је пливач Вељко Карановић, који је завршио смер електротехничар информационих технологија. Исту титулу понео је и на крају основне школе. На матуру су га испратили и пливачи.

-Пливање тренирам од малих ногу и члан сам клуба „Велика Кикинда“. Била је част пливати за школу и представљати је на такмичењима. Освојио сам  две сребрне медаље на државним првенствима, једну на покрајинском такмичењу, док сам све четири године школовања био први на окружном такмичењу. Пуно ми значи ова титула и мотивација ми је да још боље и више тренирам. И даље ћу наставити да се бавим спортом, а у плану ми је да упишем софтверско инжењерство на Техничком факултету „Михајло Пупин“ – сазнали смо од Вељка.

Ове године матурирало су ученици из седам одељења, каже директорица Миланка Халиловић.

-Ова генерација специфична је по проблемима које су имали у завршној години. Без обзира на то, памтићемо их као успешне младе људе. У одељењу информационе технологије имамо чак 23 одлична ученика. Сви су били активни на такмичењима, а учествовали су и у хуманитарним акцијама и осмишљавали их. Наши матуранти који су завршили трогодишњи смер, у највећој мери, већ имају загарантован посао, тако да су и они успешно завршили средњошколско образовање – навела је Миланка Халиловић.

Огњен Јовандић, дан пре матуре, донео је школи ново признање, освојио је први место на државном такмичењу из предузетништва – пословни изазов.

-Такмичили смо се у тимовима који имају максимално пет учесника. Чланови тима упознају се на самом надметању и са мном су били такмичари из Баточине, Пазове и Панчева. Имали смо најбољу идеју да модернизујемо и прикажемо пчелиње производе. Осмисли смо лепак на бази пчелињег воска и прополиса који је биоразградив. Петочлана комисија наш производ оценила је највишим оценама – додао је Огњен.

Највећа атракција били су Никола Челекетић, Владимир Индриковић, Војин Утржан и Милан Симић, сви са смера електротехничар рачунара. На матуру су дошли у каруцама које су вукли липицанери. Сматрали су да је то најлепши начин да се поздраве од безбрижног, школског, доба.

А.Ђ.

 

 

 

Crveni-krst-(7)

У просторијама Црвеног крста Кикинда, уз присуство бројних гостију и пријатеља хуманости, свечано су додељена признања и плакете „Широко срце“ поводом обележавања Светског дана добровољних давалаца крви. Вредна признања уручена су вишеструким даваоцима који су у 2024. години крв дали 35, 50, 75 и чак 100 пута.

Плакету за 35 давања добило је 12 добротвора, за 50 давања – девет, док су четворица суграђана добила признање за 75 пута дату крв. Посебно признање урученo је Горану Влаучину, који је стигао до невероватног стотог давања. Осим плакете, дарован му је и ручни сат као симбол личне посвећености спасавању живота.

– Честитам вам и хвала вам, мада је то мало рећи, за дела која немају цену. Добродошли у Кућу великог срца – поручила је Маријана Мирков, председница Црвеног крста Кикинда, поздрављајући госте.

У име Града, присутне је поздравио Тихомир Фаркаш, члан Градског већа, који је и доделио плакете на данашњој свечаности. Он је истакао да овакви људи заслужују захвалност сваког дана, не само овом приликом.

Секретарка кикиндског Црвеног крста Данијела Бјељац подсетила је да овогодишњи слоган гласи: „Дајте крв, дајте наду – заједно спасавамо животе“, нагласивши да сваки од награђених представља живи пример тог мотоа.

Међу херојима је и Дејан Карановић који је први пут дао крв у војсци и од тада није престао.

– Апелујем на младе да крену тим путем. То је највећи чин хуманости – поручио је.

Једина жена међу овогодишњим добитницима, Биљана Ољача из Банатског Великог Села, добила је плакету за 35 давања. Као здравствени радник, свесна значаја сваке капи крви, истакла је да је мотивацију пронашла у реалним животним ситуацијама које је свакодневно виђала.

Посебан аплауз добио је Слободан Јовичин – апсолутни рекордер са 184 давања.

– Први пут сам дао крв у школи, да бих избегао писмени. Данас више не могу да дајем због година, али сам поносан јер сам крв давао читавог живота, осим једне године, када сам био у војсци и није било услова да то учиним – рекао је Јовичин.

Његова крв је, како је истакла Зорица Бјелић из Завода за трансфузију крви Војводине, спасила преко 550 живота стигла чак и до Африке. Она је позвала све да давалаштво прошире и на чланове породица, како би увек било довољно резерви за оне којима је потребна.

Плакете „Широко срце“ за посебан допринос унапређењу рада Црвеног крста у 2024. години Маријана Мирков је уручила представницима Техничке школе, Полицијске управе и Месне заједнице Наково.

Својим музичким наступом свечаност су улепшале и ученице Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ – виолинисткиње Ана Беренг и Уна Малбашки.

Црвени крст Кикинда тренутно има око 900 активних давалаца, а наредна прилика за уписивање у књигу великих хуманитараца биће 23. јуна.

С. В. О.

error: Content is protected !!