U Centru za stručno usavršavanje otvorena je izložba o ženama – istorijskim ličnostima i savremenim naučnicama. Naziv postavke u konferencijskoj sali Centra je „Žene u STEM-u“ (STEM – nauka, tehnologija, inženjerstvo, matematika).
– Izložba obuhvata priče o ženama koje su krojile svet, često uprkos vremenu, društvu i sredini u kojoj su živele ili žive, jednom rečju ovo je izložba o znamenitim ženama. Imamo 20 plakata sa njihovim fotografijama i biografijama. Među njima je, na primer, i Grejs Meri Hoper o kojoj su profesori matematike kod nas već realizovali radionicu. Ona je dala veliki doprinos razvoju računarstva i informatike. Počela je da radi na najmodernijim računarima za mornaricu SAD, razvila je programski jezik koji je razumeo engleske reči, iz kojeg se kasnije razvio jezik COBOL, koji se i danas koristi. Interesantno je i to da je ona prva upotrebila izraze „bagovanje“ i „zabagovati“, što označava problem u radu računara. To se dogodilo tako što je u računar, jednom prilikom, ušao moljac, što je vrsta bube (na engleskom: bug) – ispričao je Lazar Tripinović Popov, samostalni stručno-tehnički saradnik u Centru za stručno usavršavanje.
Zanimljive su i priče o Ketrin Džonson, fizičarki i matematičarki, koja je dala važan doprinos ranom svemirskom programu, posebno izračunavajući putanje leta mnogih svemirskih kapsula poput onih tokom misija „Merkur“ i „Apolo 11“, kao i o Samiri Mubareki – ona je, tokom pandemije COVID 19, uspešno vodila istraživanja sa ciljem da se izoluje virus SARS-CoV-2 i da se sekvencira njegov genom. Njeni rezultati pomogli su naučnicima da razviju nove terapije i vakcine u borbi protiv pandemije, dodao je Tripinović Popov.
Izložba je dostupna od 8 do 20 sati svakog dana do 30. juna, za sve sugrađane.
Sa postavkom će moći da se upoznaju i učesnici drugih programa u okviru „Maja – meseca matematike“. Sutra (utorak, 27. maj) će biti održane dve radionice za osnovce: „Crtanje i pisanje pomoću matematike“ i „Tablica množenja pomoću mikrobita“.
Još uvek ima mesta za program ESCAPE ROOM – „Tragači formule“ za starije od 14 godina , koji će biti održan u sredu, 28. maja, od 10 do 12 sati. Timovi će imati zadatak da reše osam STEM zagonetki, kako bi „pobegli“ iz laboratorije. Igra podstiče timsku saradnju, logičko razmišljanje i kreativnost, najavljuju u Centru. Srednjoškolci koji žele da učestvuju još uvek mogu da se prijave profesoru matematike u Gimnaziji, Draganu Ivetiću.
„Vitaminska matematika – brojanje do zdravlja“ na programu je 29. maja. Na ovoj radionici će učenici prvog razreda i starije grupe vrtića kombinovati učenje o vitaminima sa matematičkim veštinama.
U okviru nacionalne manifestacije „Maj mesec matematike 2025 – M 3“ koji organizuje Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU, domaćin svih navedenih aktivnosti je Naučni klub CSU. Ove godine moto je „Spojeni matematikom“, što ukazuje na integraciju matematike sa ostalim naučnim oblastima: tehnologijom, inženjerstvom i umetnošću.
S. V. O.













Mojićević, koji je nakon pobede u muzičkom šou-programu snimio svoj prvi album 2005. godine za „Grand produkciju“, tokom karijere objavio je više albuma i singlova. Učestvovao je na brojnim muzičkim festivalima, a široj javnosti poznat je i kao pobednik druge sezone popularne emisije „Tvoje lice zvuči poznato“. Na festivalu „Beovizije“ učestovao je dva puta – 2020. godine nastupio je sa pesmom „Cvet sa Prokletija“.
Kikinđanima je posebno bilo drago što su ga ponovo ugostili, jer je poslednji put nastupio u našem gradu 2004. godine, u Hali „Jezero“, kao deo prve postave „Zvezda Granda“. Uoči koncerta, Mojićević je podsetio da ga za Kikindu vežu lepe uspomene – upravo ovde je, na nekoliko lokacija u gradu, snimio spot za pesmu „Loša navika“.
– To su posebno lepa mesta, imam divne uspomene sa tog snimanja. Volim da dođem u Kikindu, mnogo vam je lepo ovde. Moja poruka Kikinđanima je da budu što slobodniji i opušteniji, da slušaju dobru muziku i da se okanu briga. Čestitam slavu svim svima i želim vam još mnogo godina lepih proslava i druženja u veselju i uz pesmu – poručio je Mojićević, najavivši da će izvesti svoje, ali i pesme kolega koje rado peva.
Mnogobrojna publika iskoristila je prijatno prolećno veče da uživa u koncertu ovog izzetno talentovanog pevača. Pored svojih hitova poput „Stara ljubav“, „Crna ženo“, „Ostavi me“, „Dobro bi mi došla“ i „Još je ne zaboravljam“, Bane je izveo i pesme svojih kolega – Željka Joksimovića, „OK benda“, Vesne Zmijanac i drugih, koje je publika pevala zajedno sa njim i ispratila ih aplauzima.












