Друштво

rusko-selo-1

U Mesnoj zajednici Rusko Selo zadovoljni su urađenim u prošloj godini. Život u selu funkcioniše bez ikakvih problema, a nastavljeni su i važni projekti. Puno toga urađeno je na budućem parku u centru sela. Zasađeno je oko 200 mladica lišćarskih i četinarskih sadnica na površini od dva hektara.

– Pre pet godina započeli smo projekat izgradnje parka u centru sela. Do sada je izgrađena trim staza, izbetonirana su postolja za dečija igrališta i fitnes na otvorenom, kolski ulaz i očekujem da ćemo narednih godina završiti sve građevinske radove. Nadamo se da će igrališta naredne godine imati svoju namenu – istakao je predsednik Saveta MZ Dušan Marjanović.

 

U OŠ „Gligorije Popov“ sanirana je kotlarnica i zamenjen je kotao za grejanje za šta su sredstva, 12,5 miliona obezbedili Ministarstvo za zaštitu životne sredine i lokalna samouprava.

-Ovim je rešen ozbiljan problem koji je škola imala. Kotao koji je postavljen je automatizovan i umnogome su bolji uslovi za odvijanje nastave. Adaptiran je i bunar na stadionu kluba „Crvena zvezda“, postavljene je novi sistem za zalivanje, a dobijene su i nove stolice na tribinama u čemu nam je pomagao Fudbalski savez Srbije – dodao je naš sagovornik.

Iskrčeni su kanali u ulici Sonje Marinković prema magistralnom putu, a uređen je i obodni kanal, važan za odvodnjavanje viška vode i podzemnih voda. Očišćena i divlja deponija koja decenijama unazad stvara probleme jer se više puta tokom godine čisti.

 

 

-Sanacija Doma kulture, koji je značajno mesto okupljanja meštana svih uzrasta, treba da započne od uređenja krova i na nama je da se maksimalno potrudimo da u narednom periodu obezbedimo sredstva da se zaustavi propadanje značajnog objekta u centru sela. Potrudićemo se i da asfaltiramo najlošije saobraćajnice u selu, ali i da se založimo za adaptaciju naše škole – zaključio je Dušan Marjanović.

Ministarstvo za brigu o selu obezbedilo je 5,1 milion dinara za sređivanje omladinske sale Doma omladine. Uređenje će obuhvatiti zamenu stolarije i ulaznih vrata, rekonstrukciju sanitarnih čvorova i molersko -farbarske radove. Biće kupljena nova audio oprema: zvučnici, nosači i mikseta. Osim toga, kupiće se novi stolovi i stolice.

A.Đ.

paketici-nemacka-(2)

Đacima Osnovne škole „Gligorije Popov“ u Ruskom Selu uručeni su novogodišnji paketići. Darovi su obezbeđeni zahvaljujući Momčilu Ivančeviću iz Drezdena, Humanitarnoj organizaciji „28. jun“, Srpskom kulturnom centru, kao i našim ljudima na radu u Nemačkoj. Inicijativa da se paketići dodele baš ovoj školi potekla je od novinarke Dragane Starčević Ivanić, koja je nekada bila đak u Ruskom Selu, a sada živi i radi u Drezdenu.

Paketićima je obradovano 160 učenika ,a direktorica škole Aleksandra Felbab zahvalila je darodavcima na divanom gestu.

-Darivanjem želimo da iskažemo zahvalnost, ljubav i osećaj zajedništva- istakla je Aleksandra Felbab.

A.Đ.

 

zito

U kikindskom ataru ozimi ječam i pšenica su u fazama od nicanja do bokorenja. Vremenske prilike pogoduju ozimim kulturama, a vlage u zemljištu ima dovoljno.

-U zavisnosti od lokaliteta i rokova setve oko 40 odsto zasnovne pšenice je u fazi bokorenja, 30 procenata je u fazi dva do tri lista i ostatak je u fazi nicanja i jednog lista i očekujem da će narednih dana biti popunjeno nicanje s obzirom na to da nema mrazeva i da je relativno toplo vreme. Možemo da budemo zadovoljni sa stanjem ozimih strnina – saznajemo od Zorana Simića, savetodavca PSS.

Na obradivim parcelama, za oko dvadesetak odsto više je hlebnog zrna u odnosu na višegodišnji prosek. Umesto na oko 16.000 hektara žito je zasnovano na više od 19.000 hektara.

-Pšenice je više na uštrb kukuruza, ali je i manje ječma u odnosu na višegodišnji prosek u našem ataru. Ječam ima nižu cenu u odnosu na žito, a rod kukuruza je prošle godine podbacio, pa ne čudi što su se poljoprivrednici odlučili da seju više pšenice – kaže Simić.

Dnevne temperature do pet, šest stepeni u plusu i noći bez jakih mrazeva dobre su za razvoj.

-Prošle godine poljoprivrednici su imali problema sa prinosima, tako da ne čudi što je manje uloženo u jesenju setvu. Uz niže prinose suncokreta i kukuruza, ostalo je i više hraniva u zemljištu, tako da će i manje količine veštačkog đubriva imati pun efekat – dodaje naš sagovornik.

Poljoprivredna stručna služba u drugoj polovini januara uradiće takozvanu N-min metodu koja pokazuje koliko azota ima u zemljištu. Ona će pokazati i koliko će azotnih đubriva biti potrebno obradivim parcelama.

A.Đ.

min-briga-o-selu-ugovor-(2)

U Palati Srbija potpisan je ugovor u okviru programa dodele bespovratnih sredstava za opremanje i uređenje Doma omladine u Ruskom Selu. Ukupna vrednost ugovora je 5.1 miliona dinara, a potpisali su ga gradonačelnik Mladen Bogdan i ministar za brigu o selu Milan Krkobabić. Sredstva će biti utrošena za građevinske radove, opremanje objekta i nabavku tehničke opreme.

– Meštani Ruskog Sela dobiće moderno uređen prostor Doma omladine koje je i sada, a nakon uređenja biće jedno od važnijih mesta okupljanja. Posebno želim da naglasim značaj koji će ovaj prostor imati, jer je Rusko Selo višenacionalna sredina, a objekat će biti dostupan svim meštanima. Zahvaljujem na dosadašnjoj saradnji Ministarstvu za brigu o selu, jer smo do sada potpisali preko 120 ugovora za kupovinu kuća na selu, i time zajednički doprineli da nam sela žive i da se razvijaju – rekao je gradonačelnik Bogdan.

Deo prostora u Omladinskom domu adaptiran je u prethodnom periodu, a ovim projektom biće obuhvaćene dve prostorije koje nisu sređene. Uređenje će obuhvatiti zamenu stolarije i ulaznih vrata, rekonstrukciju sanitarnih čvorova i molersko -farbarske radove. Za salu koju koriste sva udruženja građana i meštani, ali i komšije iz Novih Kozaraca i koja može da primi između 150 i 180 biće kupljena nova audio oprema ozvučenje: zvučnici, nosači i mikseta. Osim toga, Kupiće se novi stolovi i stolice. ljudi.

Udruženje žena koristi prostorije Omladinskog doma u okviru kog imaju i etno sobu.

A.Đ.

 

učionica 1

Učenici osmog razreda osnovnih škola imaju mogućnost da se do ponedeljka, 30. decembra 2024. godine izjasne koji će predmet raditi kao treći test na završnom ispitu.

Biologija, geografija, istorija, fizika ili hemija – pet su ponuđenih predmeta od kojih će osmaci birati jedan koji će polagati kao treći test na završnom ispitu, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Od 20. do 24. januara 2025. godine učenici će moći da provere svoj izbor na portalu Moja srednja škola ili neposredno u školi.

Ističe se da, ukoliko se đaci predomisle, odnosno žele da promene predmet koji će polagati na trećem testu, to mogu da urade 29. i 30. januara 2025. godine.

Konačnu odluku iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu učenici će moći da donesu nakon probnog završnog ispita u periodu od 7. do 10. aprila 2025. godine.

“Nakon toga više neće biti dozvoljeno menjanje predmeta koje će učenik polagati na završnom ispitu kao treći test”, navodi se u Ministarstvu.

Najveći broj učenika prošle godine je, kao treći test, izabralo da polaže geografiju (42 odsto), biologiju (35 odsto), istoriju je polagalo devet odsto, a hemiju i fiziku po sedam odsto učenika.

Otvoren je i viber kanal “Moja srednja škola – Info kanal”, na kome roditelji, kao i učenici, mogu pročitati informacije i obaveštenja o polaganju završnog ispita, prijemnog ispita, kao i o upisu u srednje škole.

(Izvor: RTV)

 

ADVENT

U Ruskom Selu, u udruženju „Torontal” i ove godine organizovaće se paljenje adventskih sveća. Prva se pali u nedelju, 1. decembra u 17 sati. Prva sveća je i sveća nade i upaliće je žene iz pomenutog udruženja.

-Druge nedelje, 8. decembra, sveću će upaliti Ramona Tot, članica Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, treću sveću upaliće sveštenik, a četvrtu Zoltan Tot, pomoćnik Pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu. Pre paljenja svake sveće biće organizovan prigodan kulturni program, a nakon što se sveća upali gosti će biti u prilici da se počaste kolačima, kafom, kuvanim vinom i rakijom – saznajemo od Šandora Talpaija, predsednika „Torontala“.

Druga sveća simboliše mir koji dolazi sa Hristom i u ovoj nedelji vernici se mole za mir u srcima, porodicama i svetu. Treća sveća je sveća radosti i često je ružičaste boje, dok je četvrta sveća – sveća ljubavi i ona podseća Božju ljubav.
Adventsku svečanost pratiće i prigodan program koji pripremaju predškolci i đaci.

-Od 15. decembra, kada se pali treća sveća, biće priređen je božićni vašar i tradicionalno „medeno selo“. Na vašaru će se prodavati novogodišnji ukrasi, ikebane i drugi prigodni pokloni. Izlagaće i učenici, a sredstva koja se prikupe utrošiće se na proslavu maturske večeri – napomenuo je naš sagovornik.

Jedan od najprepoznatljivijih simbola Adventa jeste i adventski venac. U obliku je kruga, što označava večnost i Božju ljubav koja nema početka ni kraja. Zelenilo, često od borovih grančica, simboliše nadu i život, dok svetlo svijeća podseća svetlo sveta.

A.Đ.

Kamp-Trsic-(2)

Neprofitni Naučno-inženjerski centar PFE poziva talentovane i motivisane učenike srednjih škola da se prijave za novi, besplatni ciklus kampova i radionica “Veštačka inteligencija i robotika”.

Kampovi se održavaju četvrtu godinu, u saradnji sa Naučno-obrazovno-kulturnim centrom “Vuk Karadžić” i realizuju se u njihovom smeštajnom kompleksu u Tršiću. Prijave su otvorene do 7. decembra, za srednjoškolce iz Srbije i iz regiona.

Odabrani učesnici imaće priliku da, uz rad sa mentorima, kroz zanimljive radionice i projekte uđu u svet veštačke inteligencije, elektronike, robotike i još mnogo drugih oblasti. U tome će im pomoći tim PFE, koji čine entuzijasti, eksperti iz industrije u oblastima razvoja softvera i hardvera, kao i studenti tehničkih fakulteta iz zemlje i inostranstva, sa iskustvom u radu sa srednjoškolcima, kao i gostujući predavači iz prestižnih akademskih institucija.

Odabrani učenici stiču pravo da učestvuju u celokupnom godišnjem programu, koji se sastoji od tri kampa u Tršiću i jedne onlajn radionice na kojima se teme obrađuju kroz predavanja, laboratorijske vežbe, radionice i naučno-inženjerske projekte iz oblasti kojima se PFE bavi.

“Ukoliko si srednjoškolac i želiš da stekneš novo, lepo iskustvo i upoznaš vršnjake sličnih interesovanja, ovo je sjajna prilika da se prijaviš. Na kampovima ćeš naučiti da od ideje dođeš do konkretnog projekta: kako da napraviš robota, upoznaš se sa osnovama i aktuelnim projektima iz veštačke inteligencije i brojnim drugim interesantnim oblastima kojima se bavimo. Predznanje iz oblasti elektrotehnike, matematike, fizike ili programiranja je poželjno, ali nije preduslov. Radoznalost je najbitnija, dok ćeš znanje i iskustvo iz ovih oblasti unaprediti kroz učešće na kampovima. Verujemo da znanje treba da bude pristupačno svima. Motivisani time, obezbedili smo da učestvovanje u našim programima, kao i obroci i smeštaj budu potpuno besplatni, zahvaljujući partnerskim organizacijama i kompanijama koje nam pružaju podršku”, poručuju iz udruženja PFE.

Više informacija o procesu prijavljivanja nalazi se na www.pfe.rs/ prijave, a na sajtu su i detaljni podaci o prethodnim aktivnostima, timu, programu i oblastima kojima se ova organizacija bavi.

(Foto: PFE)

srne

Pored izlovljavanja, lovci imaju i dužnost da brinu o divljači, da im obezbeđuju hranu i vodu, održavaju lovišta i lovno-uzgojne objekte, a, u ovom periodu, izvrše i sve potrebne pripreme za zimu.

Na 11,5 hiljada hektara o kojem brinu lovci iz Iđoša i Sajana, ujedinjeni u Lovačkom udruženju „Stare bare“, u toku su izgradnja i popravka hranilišta, kaže Veselin Veselinov, predsednik Udruženja.

– Imamo oko 80 hranilišta koja moraju da budu od prirodnog materijala, a za sledeću sezonu moramo obezbediti i najmanje desetak pojilišta, kako bismo bili sigurni da divljač stalno ima vodu tokom zime – navodi Veselinov.

Kako bi se fond divljači sačuvao i održao u dobroj kondiciji, u zimskom periodu važna je pravovremena nabavka hrane za divljač – kabasta za srneću i zrnasta za pernatu divljač.

– Moramo imati dovoljno hrane sve do proleća, odnosno do perioda godine kada krenu insekti, tek tada prestaje prehrana. Samo za fazansku divljač godišnje iznesemo oko 20 tona hrane. Fazanske piliće kupujemo i puštamo u lovišta. Sarađujemo sa resornim pokrajinskim sekretarijatom, i ove godine, u tu svrhu, dobili smo 400 hiljada dinara – napominje Veselinov.

U lovištu i dalje postoji problem opadanja broja jedinki i to iz nekoliko razloga.

– Veliku štetu nanose šakali koji uništavaju i odrasle i manje pernate vrste, kao i srneću divljač. Na opadanje populacije divljači veliki uticaj ima i intenzivna poljoprivredna proizvodnja sa ogromnom mehanizacijom. Treći problem je suša.

Koliko je stanje ozbiljno, pokazuje i podatak da je aktivna srneća divljač, sa 650, opala na samo 500 jedinki. Jako je loš i priraštaj zečeva, podmlatka je sve manje; zečice se kote dva do tri puta godišnje i imaju tri do pet mladunaca, navodi Veselinov i dodaje da Lovačko udruženje, uprkos tome što imaju čak 83 aktivna i posvećena člana, opstaje samo zahvaljujući lovnom turizmu.

– Na odstrel fazana dolaze stranci, uglavnom Maltežani i Italijani. U ovoj turističkoj lovnoj sezoni bilo ih je dvadesetak i za njih je lov završen – kaže Veselinov. – Naši članovi love samo fazane i to do polovine januara. Lovili smo i zečeve, ali smo prestali jer smo dobili rezultate po kojima je njihovo brojno stanje u opadanju.

Za celo lovište zadužen je i jedan lovočuvar, a u Lovačkom udruženju zabrinuti su, kažu, i zbog opadanja članstva. U Iđošu i Sajanu ima i manje stanovnika, pa je, kaže Veselinov, i broj članova ovog lovačkog udruženja sve manji.

S. V. O.

drugo-mesto-1536x1024

Na konkursu za najboljeg mladog poljoprivrednika drugo je gazdinstvo Vlastimira Vlajkova (33), stočara iz Bašaida, koji je sa suprugom Tamarom krenuo bukvalno ni od čega, a uspeo da svojim radom napravi proizvodnju od koje može da živi onako kako je oduvek voleo.

-Prvo tele kupio sam od novca zarađenog u nadnici, čuvao sam seosku stoku i nije me bilo sramota. Danas imam dosta krava, mleko predajem Mlekari u Zrenjaninu i zadovoljan sam. Nisam imao ništa, a sada se bavim poslom kojim volim. Imam suprugu i dvoje dece koji mi puno pomažu – kaže Vlajkov.

Kao nagradu dobio je 300.000 dinara i zahvaljuje se svima koji su glasali za njega.

-Između Bašaida i Kikinde na potesu poznatijem kao Valov imam salaš. Sa novcem koji sam dobio završiću objekte za stoku. Imam junice i bikove i grla su na na salašu ili na livadi. Dobio sam zemlju po pravu prečeg oko 20 hektara i imam 3,5 hektar sopstvene zemlje. Od nule sam počeo i svake godine se širim. Idem napred, guram i probijam se. Ispunio sam sopstveni san koji sam imao dok sam čuvao stoku. Kasnije sam ta ista grla otkupljivao i sada imam duplo stoke od onog broja koliko sam čuvao – otkrio nam je mladi poljoprivrednik.

Sa suprugom Tamarom jedno vreme je živeo i u Novom Sadu, i kako kaže, video je da taj život nije za njega.

-Kada smo se doselili u Bašaid, gde sam kao mali najviše vremena provodio kod babe i dede, u kući u koju smo se uselili nisam imao ni struju ni vodu. Za sve ovo vreme sagradio sam dom, ali i objekte za stoku koje planiran da završim sledeće godine – naveo je Vlajkov.

O najboljem mladom poljoprivredniku odlučivao je žiri u sastavu Ivana Popović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, Jelena Nestorović, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine, Aleksandar Grabovac, upravitelj Srpske fondacije za preduzetništvo i Vladimir Vukotić, predsednik Izvršnog odbora 3 Banke, koja je i dodelila sredstva.

A.Đ.

Todoric-i-Divjak-Copy

Četiri talentovane devojčice iz našeg grada, sestre Hana i Petra Todorić i bliznakinje Ana i Milica Divjak, nastupile su na Međunarodnom muzičkom festivalu za decu „Školjkice u plavom“, održanom u Novom Sadu, i još jednom nas obradovale nagradama – svaka od njih vratila se sa jednim od pobedničkih pehara.

Na ovom prestižnom muzičkom takmičenju za decu pevače koje je ove godine imalo 18. izdanje, imale su jaku konkurenciju od 25 učesnika iz 11 zemalja: Litvanije, Ukrajine, Velike Britanije, Rusije, Mađarske, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, BiH i iz Srbije.

Sestre Todorić, trinaestogodišnja Hana i dvanaestogodišnja Petra, već su nas navikle na uspehe. Hana je osvojila drugo mesto sa pesmom „Kovač sreće“ za koju je tekst napisao pesnik Tode Nikoletić, dok je Lado Leš autor muzike i aranžmana. U svojoj kategoriji Petra je nagrađena trećim mestom za izvođenje pesme „Prijateljstvo“ – muziku i tekst napisala je Svetlana Ceca Milić, dok je Arpad Balaž potpisao aranžman.

– Bilo je sjajno, one vole „Školjkice“, radovale su se druženju, pre svega. To je pravi festival za male zvezde, imale su profesionalnog frizera i šminkera. Stekle su još novih prijatelja, to je neprocenjivo – kaže mama Biljana.

Sedmogodišnje Milica i Ana Divjak, takođe već imaju festivalska iskustva i nagrade, i nove drugare iz čitave Evrope.

– Obe pevaju već dve godine i nastupaju na festivalima – priča njihova mama Smiljana. – Na „Školjkicama“ su uživale, to je sjajno iskustvo za decu. Festival traje dva dana i deca se upoznaju i druže, što je za njih i najvažnije.

Milica je na „Školjkicama“ izvela pesmu „Joj, ode zubić moj“ i osvojila drugo mesto, dok je Ana, sa pesmom „Ana banana“ bila treća u svojoj kategoriji. Pesme su potpisali Svetlana Ceca Milić, Tode Nikoletić i Lado Leš.

Ove izuzetne i talentovane devojčice članice su Dečijeg hora „Čuperak“ koji vodi Svetlana Ceca Milić. Za njihov stajling zadužene su mame, a njima samo preostaje da, kao i do sada, sakupljaju nagrade koje se već teško broje i da uživaju u onome što najviše vole – u muzici i druženju.

S. V. O.

(Foto: Fejsbuk „Little Shells“)

 

error: Content is protected !!