Aleksandra Djuran

394782652_713035073643236_3585782539736086853_n

Jedna od mnogih priča u nestajanju motiv je izložbe Nemanje Milenkovića otvorene u Galeriji „Tera“. Mladi umetnik  kaže da je izložba nastavak istraživanja o odnosu ljudi  prema životinjama u savremenoj praksi lova koje je prvi put prikazano u aprilu u Beogradu.

-Gornje Podunavlje, odakle potičem interesantno je zbog velikog broja životinjskih vrsti od kojih su mnoge zaštićene i pod zaštitom UNESKA. Velika je svetska turistička atrakcija koja privlači lovce. U mojoj porodici većina članova su lovci hobisti i ja sa potpuno drugačijim etičkim stavom, to promišljanje bilo mi je zanimljivo. Postavljam pitanje da li je eksploatacija životinja zaista potrebna na takav način i  najsrećniji sam kad posetioci sa moje izložbe odu zapitani i promišljajući o onome što se konstano dešava oko njih – rekao je Milenković.

Slikar po vokaciji, koristi sve tehnike u svom radu. Osnova mu je crtež i akvarel, što se može videti na izložbi  prikazanoj u četiri scene. Svaka scena ima specifičan narativ koji zajedno daju uvid u jednu od mnogih priča o nestajanju.

-Najvažnije je promisliti o tome šta se događa u današnjem svetu. Da li je nešto što je ranije bilo nužno da bismo imali hranu danas potrebno? Potrebno je da se okrenemo zaštiti i čuvanju, naročito vrsta koje svakodnevno nestaju – kazao je 27-godišnji umetnik iz Novog Sada.

Nemanja Milenković, zaposlen kao asitetnt na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, dodaje i da studentima ukazuje na značaj „Tere“, ne samo u Srbiji, već u svetu. Izložba je otvorena do 22. novembra.

gradska kuca

Republički geodetski zavod  saopštio je da je  od danas građanima  omogućen upis u katastar isključivo digitalnim putem, uz stručnu podršku profesionalnih korisnika – advokata i geodetskih organizacija.

 

Kako je navedeno, obezbeđen efikasan upis u katastar obezbeđen je  uz proveru ispravnosti dokumenata od profesionalnih korisnika, bez odlaska u katastarske službe.
Naglašeno je da je glavna prednost za građane ušteda vremena, kao i rešavanje svih nedoumica u vezi sa procesom upisa i ostvarivanja svojih prava zahvaljujući stručnim savetima profesionalnih korisnika. Uz to, građani će moći da pristupe predmetu sa bilo koje lokacije bez obzira na vremenske ili geografske odrednice.

Umesto tradicionalnih 170 šaltera sada je na raspolaganju čak 4.000 digitalnih “šaltera”, dostupnih 365 dana godišnje. Pored toga ova inovacija je, kako je saopšteno, jedini način da se onemogući manipulacija i intervencija na dokumentima i da se završi sa beskrajnim putevima papira koji dolaze i izlaze iz Republičkog geodetskog zavoda.

53639355_10216319760980095_3957419506900402176_n

Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam doneo je odluku od dodeli sredstava ženskom preduzetništvu za subvencionisanje troškova nabavke mašina ili opereme, računarske opreme, softvera ili usluga u inoviranju i digitalizovanje procesa i operacija u domenu marketinga i trgovine.

Među sugrađankama koje su dobile sredstva na ovom konkursu su ikonopisac Sandra Stanković kojoj je odobreno 112.500 dinara.  Firmi „Vele – gram“ odobreno je 125.000 dinara  za nabavku računarske opreme, a za istu namenu kafe baru „Feniks“ iz Ruskog Sela pripalo je 150.000 dinara. Ukupno je na ovom konkursu odobreno 13,2 miliona dinara.

-Sredstva ću iskoristiti za izradu sajta. Neophodan mi je da bi mogla da budem vidljivija u čitavom svetu. Važno mi je da i putem sajta ljudi mogu da vide čime se bavim, kao i kompletnu moju ponudu, uključujući i mogućnost da se obavi i kupovina putem sajta. Ovo je važno za moj posao zbog povećanja obima proizvodnje i proširenja tržišta. Uglavnom sam do sada u instranstvu prodavala svoje proizvode po preporuci i putem društvenih mreža, a očekujem da će sajt otvoriti nove mogućnosti i povećati broj zainteresovanih – kaže Sandra Stanković, ikonopisac.

Ima budućnosti za ovaj star zanat, ali važno je prilagoditi se tržištu. Ikonpisačku radnju naša sugrađanka ima od 2007. godine.

-Bilo uspona i padova. Uspela sam da opstanem uz pomoć Grada, Pokrajine i Republike. Imam podršku porodice, ali i institucija koje vide značaj mog posla. Ljubav prema zanatu prenela sm i na ćerku Natašu koja mi je velika pomoć i podrška. Pored toga, kao mlada ima inovativniji pristup poslu koji sam rado prihvatila. I sin Aleksanadar, zahvaljujući svojoj mladosti, puno mi pomaže u promociji mojih proizvoda kod kupaca do kojih bi teže došla – napominje Sandra Stanković.

Pored redovnog posla Sandra Stanković trenutno izrađuje i ikone za manastir Preoobraženje  Gospodnje u Crnoj Gori.

371513969_3566229767028372_2228124089800509738_n

U susret Danu škole u OŠ „Vuk Karadžić“  u Galeriji „Ars longa, vita brevis“ otvorena je izložba pod nazivom „Svetlost dana“. Posvećena je nacionalnom prazniku „Danu kulture Japana“ koji se obeležava 3. novembra, istaknuto je na otvaranju izložbe. Zoran Kuzmanov, sekretar škole i pokretač školske Galerije istakao je ovom prilikom da su izloženi umetnički radovi u tradicionalnim tehnikama koje su naslikali učenici.

-Tu su tradicionalne tehnike sumi-e, origami i ikebana, a napravljen je mali osvrt na umetnost u tehnici ukijo-e. Najviše radova učenika inspirisani su popularnim mangama odnosno stripovima. Naša ideja je da ovom izložbom zainteresujemo đake za japansku umetnost, ali i filozofiju života jer su oni narod od kojih bi svaki drugi narod mogao mnogo da nauči – rekao je Kuzmanov.

Ivan Pantelić, direktor škole napomenuo je da će se Dan škole obeležavati do 8. novembra, kada će biti organizovana i centralna priredba.

-U ponedeljak, 6. novembra imaćemo sportski dan, 7. su radionice, dok će na sam Dan  škole biti organizovan koncert naših učenika. Cilj izložbe je da učenicima približimo Japan koji je prepoznatljiv po svojoj kulturi, baštini, porodičnim vrednostima, empatiji, ekološkoj svesti – rekao  je Pantelić.

Otvaranju izložbe prisustvovao je i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan koji je napomenuo da je ovo škola sa dugom tradicijom.

-Na nama je da učenicima koji pohađaju, ali i budućim poklenjima ove obrazovne ustanove, obezbedimo što bolje uslove ta rad. Izložba je odlična prilika da se učenici upoznaju kako sa tradicijom i kulturom, ali i sa marljivošću i radom koji su ukorenjeni u Japanu. Konstantno ulažemo u škole i tu smo da im pružimo podršku u infrastrukturnim projektima, kao što to čine i Pokrajina i Republika – istakao je Bogdan.

Izložba je otvorena za sve sugrađane koji žele da je pogledaju, a biće dostupna i učenicima ostalih škola sa teritorije Grada.

 

IMG-b3d2ca322b7ea919566794be74382090-V

Od  danas, 3. novembra do 31. decembra  radiće se  na rehabilitaciji kolovoza na državnom putu Prvog B reda broj 13, između Kikinde i Melenaca, saopštilo je Javno preduzeće „Putevi Srbije“. Reč je o izgradnji novog kružnog toka na ulazu u Bašaid iz pravca Meleneca tačnije na uglu ulica Vojvođanska i Branislava Nušića.

-Dugi niz godina meštani Bašaida  traže kružni tok  koja je jedna od takozvanih crnih tačaka Banata. Na ovoj deonici dogodio se veliki broj saobraćajnih nesreća sa poginulima tako da je  Mesna zajednica ovaj projekat naznačila kao prioritet. Ovo je jedna od najvećih investicija u našem selu u proteklom periodu i koliko znači meštanima, toliko znači i svima koji koriste ovu deonicu puta koja je veoma frekventna. Radove finansiraju Grad Kikinda i JP „Putevi Srbije“  – istakao je predsednik Saveta Mesne zajednice Bašaid Bojan Mikalački.

U zoni radova saobraćaj će se odvijati naizmeničnim propuštanjem vozila i biće preusmeren kroz lokalne saobraćajnice. Osim kružnog toka biće postavljena i nova rasveta, a u prečniku do 80 metara prema Kikindi, Bečeju, Melencima i Tordi izgrađene su pešačke staze, a uređeni su i kišni kanali koji postoje na ovoj trasi.

Podsetimo i da je krajem avgusta završena rekonstrukcija više od pet kilometara puta između Bašaida i Melenca. U ovu investiciju je uloženo 244 miliona dinara, a projekat je bio u nadležnosti Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Izgradnjom kružnog toka zaokružiće se celina u rehabilitaciji puta koji je godinama predstavljao problem vozačima.

 

369583900_799479851934001_8394768601848858433_n

U subotu, 4. i nedelju, 5. novembra od 8 do 16 časova biće organizovani preventivni pregledi u ambulanti Doma zdravlja u Svetosavskoj 53 .Građani će moći da urade kardiološke preglede, odnosno EKG, merenje krvnog pritiska i određivanje nivoa glukoze, triglicerida i holesterola u krvi. Pregledaće ih specijalisti opšte medicine Doma zdravlja i ukoliko se ukaže potreba biće poslati na konsultacije sa internistom i kardiologom.

Zakazivanje nije potrebno, već je dovoljno samo da građani odu do zdravstvene ustanove.

-Bolesti srca i krvnih sudova vodeći su uzrok obolevanja i umiranja u Srbiji i u svetu. U većini slučajeva kardiološke bolesti izazvane su faktorima rizika koji se mogu kontrolisati ili lečiti – visok krvni pritisak, gojaznost, pušenje, nedovoljna fizička aktivnost – kazala je direktorica Doma zdravlja dr Biljana Marković.

Država ovim pregledima želi da ukaže na značaj prevencije i da preventivne preglede učini pristupačnijim građanima.  Tokom oktobra rađeni su ultrazvuk dojke, PSA test i pregledi štitaste žlezde

 

MIGRANTI-NOVO

Pripadnici MUP-a  juče, 2. novembra,  su na teritoriji Kikinde Subotice, Sombora i Pirota pronašli ukupno 738 iregularnih migranata, saopšteno je  iz MUP-a. Ovo je bio nastavak akcije na suzbijanju iregularnih migracija koju predvodi pomoćnik direktora policije general policije Dejan Luković.

Tokom  akcije policija je obavila kontrolu 32 objekta i 5.096 vozila. Tom prilikom samo na teritoriji Policijske uprave Kikinda kontrolom objekata i prostora u kojima su boravili iregularni migranti, pronašla je i oduzela ukupno 87 stranih pasoša i šest ličnih karata.


Policija će i u narednim danima preduzimati pojačane mere i angažovati sve policijske snage u realizaciji ove akcije na suzbijanju iregularnih migracija kako bi se stanovništvo osećalo još bezbednije i sigurnije.

man-putting-empty-ballot-election-box-w1024

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević predao je danas u 12.00 Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) listu „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” za izbore za narodne poslanike.

SNS je prva stranka koja je predala izbornu listu RIK-u, uz koju je dostavila i 92.637 potpisa podrške građana.

Nosilac liste je predsednik Srbije i član SNS-a, Aleksandar Vučić, a prvi na listi je Miloš Vučević.

Vučević je listu predao zajedno sa funkcionerima stranke i koalicionim partnerima.

 

IMG_2869

Ukupno 30 miliona dinara usmeriće se iz pokrajinskog budžeta za izgradnju sekundarne atmosferske kanalizacije u delovima Kikinde, odluka je Pokrajinske vlade. Ovim rešenjem bolje uslove za život dobiće stanovnici u delovima Moravske, Jovana Sterije Popovića i Ivana Jakšića.

„Kanalizaciona infrastruktura u ovom delu Grada je dotrajala. Prilikom atmosferskih padavina nakuplja se voda i dolazi do izlivanja, što remeti kvalitet života građana i ugrožava bezbednost saobrađaja. Izgradnjom mreže atmosferske kanalizacije biće rešen višegodišnji problem u tom delu grada”, stoji u saopštenju Vlade Vojvodine.

Podsetimo da je u toku izgradnja sekundarne atmosferske kanalizacije u ulicama Semlače i Braće Laković, a gradilište je nedavno posetio predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, zejadno sa predstavnicima Grada, narodnim i pokrajinskim poslanicima iz Kikinde. Ovom prilikom dogovarano su i dalja ulaganja u komunulnu infrastrukturu u našem gradu.

 

U delovim ulica Dušana Vasiljeva, Jaše Tomića, Braće  Laković i Semlačke radovi su počeli krajem avgusta i biće gotovi do kraja godine, a posao se izvodi zahvaljujući zajedničkom ulaganju Grada i Pokrajine. Izgradnja atmosferske kanalizacije u koju će biti uloženo 150 miliona dinara samo je jedan od projekata koji su ove godine realizovani uz pomoć Pokrajine i Uprave za kapitalna ulaganja.

 

Serbia, Vojvodina. Farmer in tractor cultivating field in spring season.

Grad Kikinda raspisao je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Proizvođačima je na raspolaganju oko 1.640 hektara. Najviše, oko 1.200 hektara nalazi se u katastarskim opštinama Mokrin, Sajan i Iđoš, tako da je i zemlja koja će naći na licitaciji lošijeg kvaliteta odnosno slatine, trstici i močvare odnosno oranice četrte, pete, šeste klase saznajemo od člana Gradskog veća Ljubana Sredića.

-Zemlja se izdaje na 15 godina u svih deset katastarskih opština. Početna cena za zemlju prve klase je 75.000, a za osmu klasu 23.348 dinara. Javno nadmetanje organizuje se elektronski preko Uprave za javno zemljište, a uslovi su da fizičko lice koje konkuriše mora da ima prebivalšte najmanje tri godine u katastarskoj opštini u kojoj licitira za zemlju i isto toliko da ima aktivno gazdinstvo. Uslov je i uplata depopozita i da ima pola hektara zemljišta. Pravna lica koja konkurišu moraju da imaju 10 hektara zemljišta u svom vlasništvu – pojašnjava Sredić.

U Kikindi je na raspolaganju  oko 100 hektara zemljišta, u Banatskoj Topoli 80, u Bašaidu 60, u Banatskom Velikom Selu oko 50.

-Ova zemlja je kvalitetnija i ona će biti izlicitirana. Početna cena za njive prve klase je 25.000 dinara viša u odnosu na mart ove godine kada je održan drugi krug licitacije i kada je početna cena bila 50.000 dinara. Za livade treba izdvojiti 19.600 dinara, a za pašnjake trstike i močvare 9.300 dinara. Uglavnom oni nisu interesantni i najveći deo će ostati neizlicitiran –

Postupak javnog nadmetanja organizuje  se elektronskim putem, preko veb-aplikacije za sprovođenje javnog nadmetanja – https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  koja se nalazi na zvaničnoj veb-prezentaciji Uprave za poljoprivredno zemljište.

Rok za prijavljivanje i podnošenje dokumentacije je do 9. novembra u 15 sati. Otvaranje ponuda za davanje u zakup i na korišćenje poljoprivrednog zemljišta zakazano je za 17. novembar u 12 časova.

Na teritoriji Grada u državnom vlasništvu je 12.000 hektara i u dugogodišnji zakup izdato je 8.500 hektara u dugogodišnjem zakupu najviše na 15 godina.

error: Content is protected !!