Aleksandra Djuran

saobracajna+policija+(2)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодилo се  седам саобраћајних незгода и то две са настрадалимa у којима је једна особа задобила теже, а једна лакше телесне повреде, а преосталих  пет незгода причињена је материјална штета која је процењена  на укупан износ од 360.000 динара. Саобраћајне незгоде догодиле су се због радње возилом,  неуступање првенства пролаза  и непоступање по знаку.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 34 учесника у саобраћају и издато је 55 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 34 возача, од којих је пет  задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Откривено је и 16 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 18 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 22 осталих прекршаја.

hand-water-from-tap-drink-w1024

Запослени у ЈП „Кикинда”  ће 26, 27. и 28. децембра  обављати хипер-хлорисање водоводне мреже ради припреме мреже за пуштање фабрике воде у рад. Испирање ће се организовати по рејонима и то:

26. децембра– први и други рејон
27. децембра – центар града
28. децембра – трећи и четврти рејон

 

Моле се грађани да уколико осете појачан мирис хлора или примете замућење воде на точећим местима у свом домаћинству,  да испусте одређену количину воде пре употребе како би се  испирале кућне инсталације. Екипе ЈП „Кикинда“ ће се потрудити да радове обаве у што краћем року.

 

received_1460388034523906

 

Верници који Божић славе по Грегоријанском календару прослављају најрадоснији празник. У Римокатоличкој цркви Светог Фрање Асишког у Кикинди Поноћној божићној миси коју је држао жупник Ласло Бевиз присуствовали су, поред грађана, и представници града Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника, Младен Богдан, председник Скупштине Града и чланови Градског већа Мелита Гомбар и Небојша Јованов.

Овом приликом  жупник Бевиз рекао је да је Божић дан када се породице окупљају и радују се рођењу Христовом.

-Свима који славе Божић желим добро здравље, мир, породичну срећу и благостање, љубав и међусобно поштовање. Управо су то најважније вредности које су суштина и симболика најрадоснијег хришћанског празника. Сваке године, изнова се подсећамо да треба да их живимо и да се боримо за њих како би свима у овом друштву било лепше и боље. Нека радост Божић испуни срца и породичне домове свима који га славе – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

Честитајући Божић, Мелита Гомбар рекла је:

-Желим да нам свима донесе породичну топлину, радост, осећај мира, среће и задовољства у срцу. Нека ово буде време радости, разумевања, заједништва и праштања. Нека нам вера буде извор снаге и нека нам  благослов Божића испуни душу миром и спокојем и нека нама, нашим  породицама и пријатељима донесе добро здравље и расположење – казала је Мелита Гомбар.

Симболи прославе Божића код римокатолика су јасле у којима је, по предању, Христ рођен, јелка као вечно зелено дрво и венац.

412216962_7146555162068485_2137645890157518254_n

„Ледено језеро“ у организацији Спортског центра „Језеро“ у сарадњи са Туристичком организацијом и под покровитељством Градa, превазишло је сва очекивања. Клизалиште, отворено суботу, 9. децембра на простору некадашњег „Скејт парка“ , за само седам дана посетило је скоро 4.000 посетилаца, сазнајемо од директора Дејана Пудара.

-Очекивали смо велико интересовање и посету, али смо и ми помало изненађени оволиким интересовањем. Подсетићу да смо зимску идилу приредили јер је то била жеља суграђана, поготово оних најмлађих. Драго ми је и због  позитивних реакција и коментара које добијамо свакодневно и надам се да ће „Ледено језеро“ постати традиција. То ће нам помоћи у намери да још више оплеменимо  туристичку понуду Града током  зиме –  рекао је Дејан Пудар.

Осим клизалишта може да се ужива у топлим напицима, ту је и мини забавни парк, Деда Мраз, новогодишња јелка.

-Већ сада могу да кажем да ће наредне године клизалиште бити веће јер смо уочили да је то неопходно. Исто тако планираћемо још нових садржаја који ће нашу зимску идилу учинити још лепшом и атрактивнијом – сазнајемо од Пудара.

Радно време клизалишта радним данима је од 16 до 21 сата, а викендом од 16 до 22 часа. Цена улазнице је 150 динара, за сат времена,  а исто толико новца је потребно за изнајмљивање клизаљки.

images-_11_

Римокатоличка црква и све хришћанске цркве које време рачунају по Грегоријанском календару прослављају Бадњи дан и Бадње вече, уочи Божића, празника рођења Исуса Христа.

Бадњи дан је породични празник и проводи се у припремама за Поноћну мису. Пре одласка у цркву, уз мноштво различитих обичаја, породица се окупља за празничним столом. Вечера је  посна и на њој се окупља породица . У нашим крајевима задржао се обичај коринђања, па тако деца на Бадње вече обилазе куће и шаљивим песмица пожеле домаћинима срећно Бадње вече и Божић, а заузврат их они дарују јабукама, орасима, слаткишима .

Католички верници долазе на поклон јаслама Богомладенца које се, традиционално, постављају у свим храмовима, подсећајући на поклоњење три мудраца са Истока који су, према предању, стигли у Витлејем пратећи 40 дана најсјајнију звезду која се зауставила тачно изнад пећине Рођења.

У кућама је постављан венац-адвент, исплетен од сламе и борових гранчица, са четири црвене свеће које се пале једна по једна, сваке недеље уочи Божића. Тако ће на Бадње вече бити упаљена последња, четврта свећа.

99246326_10216370705116324_4643254431779913728_n

Кикиндa је седиште старих заната у Војводини који се развијају јер има највише сертификованих занатлија. У прилог овој тврдњи стоји и чињеница да је на конкурсу за доделу субвенција за очување и развој традиционалних заната у Србији у 2023. години које расписало Министарство унутрашње и спољне трговине, чак петоро суграђана добило средства. Новац се делио по два основа за запошљавање радника и за промоцију производа и услуга традиционалних заната, кроз организацију радионица и обука едукативног карактера, намењених другим привредним субјектима или заинтересованим особама.

Тако су Мирна Рацков, опанчарка и власница занатске радње „Маца папучарица“, Данијела Јеринкић, која се у оквиру своје радње „Фрајла“ бави производњом тканина, Александар Ронто, сарач и власник радње „Ронто“ и Давид Јаковљевић који се у радњи „Даркаст студио“ бави производњом имитације накита и сродних предмета, добили по 240.000 динара за запошљавање по једног радника. Како стоји у конкурсној документацији максимално трајање овог пројекта је три месеца.

Иконописац Сандра Станковић, власница иконпоисне радње такође је добила средства у износу од 582.000 динара и пројектом је предвиђена сарадња са фабриком „Тоза Марковић“ за организовање радионица и обуку едукативног карактера.

Стари занати су нископрофитне делатности, а у многим случајевима и непрофитне, али су веома битне за очување културне, материјалне и нематеријалне баштине у нашој земљи, тако да је помоћ која се добија на конкурсима Покрајине и Републике веома важна за њихово очување.

412554174_1027192035060223_6706966147030821611_n

Културно уметничко друштво „Извор” из Накова поклонио је мештанима Новогодишњи концерт. Сања Роквић, председница КУД-а напомиње да је ово традиција која се поштује.

-На концерту гости су били  чланови КУД-а „Башаид” и Женска певачка група АДЗНМ „Гусле”. Ово је начин да успоставимо још боље комшијске односе,а како се наша деца међусобно познају и друже ово је начин да сарадња буде интензивнија – рекла је Сања Роквић.

Концерту су присуствовали Небојша Јованов, члан Градског већа и Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника.

-Традиција  је да се поводом краја године организују концерти свих културно-уметничких друштава које раде на територији Града. Не постоји лепши начин него да уз музику, песму и игру испратимо ову и дочекамо наредну годину. Ови концерти увек су посећени, што је доказ да на имамо одличне ансамбле, а нарочито је важно што су у друштвима млади. Градска управа биће ту да помогне  да културно уметничка друштва још боље функционишу – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

КУД „Извор“ има осамдесетак чланова у три фолклорне секције, а у плану је да се поново оформи женска певачка група. Ово друштво наредне године обележава две деценије постојања и планови су да се јубилеј обележи како доликује.

433734_viber-slika-2023-05-17-12-04-55-889_f

“Уз традиционалну постизборну жртву лажних поборника европских вредности сада су се на менију нашли и Срби из ,,Републике Шумске” како они то неретко воле да кажу”
Председник Српске лиге и посланик у Народној скупштини Републике Србије, Александар Ђурђев, анализирао је дебакл тајкунске опозиције на недавно завршеним парламентарним и београдским изборима.

– Иза Србије су још једни парламентарни, београдски и покрајински избори које је опозиција тражила и жељно ишчекивала, а власт у нашој земљи прихватила као нову проверу изборне воље наших грађана, али и као још један доказ да живимо у уређеној држави и демократском друштву.

Стари Римљани су говорили да је глас народа глас Бога, а народ Србије, односно њени грађани јасно и недвосмислено су још једном поручили кога желе да виде на челу своје државе. Опозиција је очигледно и на овим изборима наступила по старом опробаном рецепту – избори ће бити легални и легитимни ако их ми освојимо, а ако их изгубимо, треба их прогласити покраденим из било ког разлога.

Још од почетка предизборне кампање говорио сам да је листа Србија против насиља требала да се зове обрнуто – насиљем против Србије. Није то никаква игра речи, већ сурова истина и реалност. То насиље су они испољили већ дан након одржавања избора, урличући испред Републичке изборне комисије и покушавајући да у њу упадну палицама и ножевима. На страну то што су тражили поништавање градских избора у Београду испред институције која за то није надлежна, а не испред Градске изборне комисије, премда је овога пута разлог за покретања таласа насилних протеста крјање баналан – наводних 40.000 Срба из Републике Српске који су однели превагу коалиције Србија не сме да стане.
Дакле, уз традиционалну постизборну жртву лажних поборника европских вредности сада су се на менију нашли и Срби из ,,Републике Шумске” како они то неретко воле да кажу. Увек је неко други крив осим њих, које њихов сопствени народ једноставно неће гласа и није тачна тврдња да је ово историјски успех тзв. проевропске опозиције.

Напротив, ово је њихов историјски пораз, јер први пут смо на једном месту, у једној колони имали еврофанатике, русофобе и култур-расисте према припадницима сопственог народа и видели смо да их подржава мање од једне четвртине грађана Србије.

Велики пораз доживела је и лажна десна опозиција која није прешла цензус, а није га прешла јер су гласачи схватили да је Српска лига била у праву када је тврдила да је реч о Куртијевој петој колони у Београду која се, за разлику од Вучића или Вучевића којима албански екстремисти даноноћно прете, слободно шеткају по привремено окупираном делу државе Србије.
Са друге стране, коалиција подржана од стране председника Србије Александра Вучића, човека који је био мета бесомучних напада пропале опозиције која није ни имала ни план ни програм, остварила је незапамћен успех у савременој историји европских демократија – освојила је надполовичан број посланичких места у скупштини након десет година власти.

Такав вид поверења грађана до сада нигде и никада није забележен! Грађани су рекли да суверенистичкој политици Александра Вучића, да његовом залагању за регионални мир и стабилност кроз иницијативу Отворени Балкан, да избору Милоша Вучевића за председника Српске напредне странке кога виде као будућег премијера Србије, да министру Милану Кркобабићу који оживљава села широм наше земље, да политици да пензије прате плате и још много чему другом.
Коначно, ко губи има право да се љути, али не и да руши државу и њене институције. Опозиција у Србији ту лекцију никако да научи и зато ће, на крају, срушити саму себе – рекао је Ђурђев.

9ecef6f8-7436-4b97-9d99-3cbe036686ec

Удружење спортског плеса „Денс Н Соул – Ритмик” организовало је пети хуманитарно плесни фестивал „КИ ДЕНС ФЕСТ”.  Ове године мали плесачи, осим за своје маме и тате, баке и деке и све остале који су у великом броју били да их подрже у Спортском центру „Језеро”, плесали су за Марка Линкина(13) који се већ шест година храбро бори са тумором лимфома.

-Захвални смо што има људи добре воље који желе да помогну Марку. Он је у реадмисији и стање са лимфомом се прати, али тренутно има компликације са бубрезима. Јануара га поново очекује болничко лечење како би се утврдило шта се дешава са бубрезима и ово вече нам свима пуно значи – истакла је Ана Марија Линкин која је хуманитарној вечери присуствовала са синовима Марком и Николом.

Осим домаћина кикиндској публици представили су се и спортски плесачи из Сомбора, Суботице, Београда, Новог Сада и Новог Кнежевца.

-Циљ нам је да промовишемо модерни плес, а на самом отварању угостили смо  хорић позоришта „Лане”. Као и сваког децембра и овога смо са нашом верном публиком којој смо приредили прелепо плесно вече. На сцени је било 250 плесача свих узраста од најмлађих до најстаријих  – навела  је Мирна Крнић из удружења „Денс Н Соул“ које има осам група плесача распоређених по категоријама од четири до 14 година .

У ранијем периоду на овој манифестацији сакупљала су се средства за помоћ Арсену Танацкову, Дечијем диспанзеру те су купљени инхалатор и два пулсна оксиметра, Петри Ђорђевић, Дамјану Петрову.

Подршку хуманитарној плесној вечери дала је и градска управа, а догађају је присуствовала чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Драго ми је што је велики број суграђана подржао „КИ ДЕНС ФЕСТ“ који и ове године има хуманитарну ноту. Ово је право доба године да покажемо солидарност, али и да се промовишу плес и љубав – рекла је Валентина Мицковски.

 

c399a2d1-5670-4a31-b751-aae5a9f47c25

Глумци позоришта „Лане“ премијером завршавају ову годину. У недељу од 17 и од 19 сати биће изведена представа „Вецин новогодишњи колачић“ за коју је текст урадила Николина Стјепановић, док је режија колективна.

– Николина Стјепановић драматург је Српског народног позоришта и сарађујемо заједно на петој представи. Комад је логичан наставак представе „Новогодишњи украс“ коју смо премијерно извели пред крај прошле године. Ликови  су исти, а прича је проширена тако да ће наши мали ни велики гледаоци имати прилику да сазнају шта се  дешава када Веца вештица направи колачиће за патуљке, Деда Мраза, виле. Реч је о распеваној комедији и сигуран сам да ће наши гледаоци уживати – сазнајемо од Александра Малетина, директора позоришта „Лане“.

Глумци дечијег позоришта позивају своје другаре да буду са њима и 31. децембра. Најпре заказују дружење у 11.30 сати на Градском тргу где ће бити организован дочек дечије Нове године, а након тога од 14 часова у позоришту их очекује новогодишња журка.

 

error: Content is protected !!