Aleksandra Djuran

1706173198546

Услед замене дела вреловода, у улици Војводе Путника, код кућног броја 3, зграде Микинице, данас, 25.јануара, од 10  сати,  без грејања ће остати следећи корисници: ОШ „Фејеш Клара“,
Економско – трговинска школа, Гимназија “Душан Васиљев”, ТЦ Пијаце, као и становници  улице Војводе Путника, од броја 21 до 23, као и улице Војводе Путника, број 1 односно зграда Микинице.


Завшетак радова и нормализација грејања се очекује у вечерњим сатима.

idjos skola 1

У Основној школи „Миливој Оморац“ у Иђошу у току је замена подова у ходницима објекта, као и уређење улаза у саму зграду. Како сазнајемо од директора Александра Аћимова средства за радове обезбеђена су у градском буџету.

-Подови у ходницима нису никада мењани, постављени су приликом изградње школе и били су у изузетно лошем стању. Плочице су старе и добар део је био оштећен. Радовима ћемо умногоме побољшати безбедност ученика јер се постављају неклизајуће плочице које су знатно боље од постојећих који су биле клизаве нарочито уколико пада киша или снег – рекао је Аћимов.

Новац, 3,1 милион динара, је обезбеђен на конту инвестиционог одржава зграде. Средства су довољна за замену плочица у свим ходницима у школи.

-У школу је у протеклим годинама доста улагано, али како желимо да ученицима и запосленима обезбедимо што боље и модерније услове за рад припремили смо документацију неопходну за пројекат енергетске ефикасности. Конкурисаћемо код надлежног Покрајинског секретаријата за средства за пројекат, након чега се надам да ће нам бити одобрен и новац за санацију фасаде на самој школској згради и на сали за физичко васпитање. Када ове радове завршимо школа ће добити потпуно нови изглед и споља и изнутра – открио је наш саговорник.

Школу „Миливој Омораца“ похађа 122 ученика што је више у односу на прошлу када их је било 113 и претпрошлу  годину када је било 109 ђака. Аћимов напомиње да је за већи број ученика заслужан и конкурс Министарства за бригу о селу који додељује средства за куповину кућа младима.

tractor-field-countryside_501669-3755

Локална самоуправа донела је Одлуку о расписивању јавног огласа за давање у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта у државној својини.  Други круг лицитација биће организована електронски и то преко веб – апликације https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid  на сајту Управе за пољопривредно земљиште.

-Рок за пријављивање и подношење документације је 29. јануар до  15 сати. Отварање понуда за давање у закуп и на коришћење пољопривредног земљишта заказано је за 2. фебруар у 12 часова. Земљиште се издаје по правилима другог круга и могу да конкуришу сва правна и физичка лица чије регистровано пољопривредно газдинство је у активном статусу најмање три године – истакао је члан Градског већа Љубан Средић.

За други круг преостало је 1.552 хектара и највеће површине налазе се у катастарским општинама Иђош 730, Мокрин 330 и Сајан 250 хектара. У преосталим катастарским општинама пуно је мање земљишта на лицитацији.

-У другом кругу преостану њиве лошијих класа, а подсетићу да се и ранијих година земљиште издавало на 10 и 15 година, као што је случај са овом лицитацијом, тако да је најбоља државна земља већ закупљена. Почетна цена одређена је на основу претходне лицитације и просечних постигнутих цена. Тако смо дошли да до тога да се оранице прве класе, виногради и воћњаци издају по почетној цени од 65.900 динара, док је за најлошију осму класу цена 20.400 динара. Најквалитетније ливаде су 17.178, најлошије су 11.800 динара, док је за најбоље пашњаке, трстике и ливаде потребно издвојити  8.200, а за најлошије 5.160 динара – додао је наш саговорник.

У овом кругу лицитације преостану њиве четврте, пете и шесте класе и парцеле су мање површине. Највише конкуришу сточари за испашу стоке и за припрему сена за јесењи и зимски период. У првом кругу лицитације издато је свега 134 хектара, тако да сваке године остане између 1.000 и 1.500 хектара неиздатог пољопривредног земљишта. У својини града је око 12.000 хектара државне земље и већина је издата у вишегодишњи закуп. Годишње се од издавања у буџет слије око 80 милиона динара.

d43c1837-7970-4f13-a05e-9c8bfabb150c

Због хаварије на Градском тргу код зграде СДК, данас, среда од 12 часова без грејање ће остати корисници у улици Генерала Драпшина од броја 2 до 20 ,Трг српских добровољаца од Поште до зграде СДК и од СДК до Земљорадничке задруге, Културни центар Кикинда, зграда НИС-а, ОШ “Фејеш Клара”, Економско-трговинска школа, Гимназија “Душан Васиљев”, ТЦ Пијаце, Војводе Путника од броја 21 до броја 23, Војводе Путника 1 односно зграда Микинице.

Завршетак радова и нормализација грејања се очекује у вечерњим сатима.

Bebi paketi 2

Знатна су издвајања за социјалну заштиту и популациону политику у градском буџету. Једна од првих мера која ће бити расписана у овој години је помоћ паровима у процесу вантелесне оплодње која се показала потребном, истакао је председник Скупштине града Младен Богдан.

-За ову намену  биће издвојено два милиона динара и на годишњем нивоу, у просеку, средства искористи 22 до 25 парова. По пару се издваја просечна нето зарада у Србији, која је је око 85.000 динара, на дан исплате средстава. Право на новац имају они који су већ у процесу вантелесне оплодње. Ово је начин да помогнемо паровима да се остваре као родитељи јер је фокус наше политике на породици и деци – рекао је Богдан.

Парови који желе да конкуришу за средства могу да почну са прикупљањем потребне документације која се није мењала у односу на раније године. Пошто се прикупи  довољан број пријава комисија ће одлучивати о захтевима, након чега се новац врло брзо исплаћује.

-И ове године суграђани могу да очекују подршку од локалне самоуправе. Наставићемо са издвајањима за превоз средњошколаца са села, врхунских спортиста, слепих и слабовидих, регресираним превозом за студенте и пензионере, а право на две аутобуске карте имају и учесници ратова деведесетих, док је шест опредељено за ратне војне инвалиде. Исплаћиваће се и родитељски додатак за прво и друго дете и помоћ незапосленим породиљама. За треће дете имамо чланство у Покрету „3+“. Ту је и беби клуб у оквиру ког делимо пакете за све новорођене суграђане – навео је наш саговорник  и најавио да ће крајем месеца бити подела првих беби пакета у овој години.

 

Не мала средства издвајају се и за стипендирање студената, па ће и ове године са пуном стипендијом бити подржани студенти са вишим, а са мањим износом они који имају нешто нижи просек.

-Наш циљ је да нам се млади после студија врате и стога желимо свима да пружимо финансијску подршку, али и да им поручимо да мислимо на њих и да рачунамо да ће помоћи да се Кикинда развија – рекао је Богдан.

Нова мера ваучери за воду

Поред енергетских ваучера за грејање и струју, град ће обезбедити и ваучере за воду за социјално угрожене особе. За нову меру моћи ће да конкуришу корисници социјалне помоћи и породице и појединци без примања и моћи ће да се одлуче да ли желе да им се плати дуг или да им се помогне у плаћању рачуна.

 

-За енергетске ваучере издвојили смо 10, а за ваучере за воду, која је нова мера, четири милиона динара. Са енергетским ваучерима прошле године помогли смо око 900 суграђана, а правилник се неће мењати тако да обухватамо и оне са дуговањима. Конкурс за ваучере требало би буде отворен након поделе огрева за све који су стекли право. И ове године велики број породица добио је по кубик дрва чија је подела при крају – казао је Младен Богдан.

Отвара се Саветовалиште

Новина је и Саветовалиште за породицу, брак и пружање услуга саветовања и едукације рањивим групама.

-Под рањиве групе спадају Роми, жртве насиља, деца која излазе из хранитељских породица. Подршку за овај пројекат добили смо од Покрајине која је издвојила 850 хиљада динара и Саветовалиште би требало да почне са радом на пролеће. Помоћ ће пружати стручњаци са лиценцама у простору Центра за стручно усавршавање – прецизирaо је Младен Богдан.

1706004749838

Запослени у ЈП „Топлана“ отклањају хаварију на вреловоду у  улици Војводе Путника број 3 односно код зграде Микинице. То је разлог што ће део од угла улица Војводе Путника и Димитрије Туцовића па до улаза у Гимназију „ Душан Васиљев“ и Економско-трговинску школу из улице Војводе Путника од 23. до 30. јануара  бити затворен за саобраћај. Пре седам дана на овом делу вреловода уочен је губитак, сазнајемо од в.д. директора „Топлане“ Душана Марјановића.

-Испоставило се да је топловод оштећен у самом путу, тако да смо морали да затворимо овај део улице како би отклонили настали квар. Овом приликом замениће се цеви које су испод коловоза, а корисници овог дела града без грејања ће, како сада ствари стоји, бити само у четвртак. Искористићемо прилику да заменимо обе цеви које се налазе на овом делу топловода јер је место где се налазе специфично – истакао је наш саговорник.

Ово је прва хаварија на магистралној мрежи која се десила од почетка грејне сезоне, тако да су улагања у претходном годинама дала резултате.

-Циљ је да се настави са улагањима по завршетку грејне сезоне. Управо замена дела топловода у улици Војводе Путника је у плану јер су то цеви старе више од две деценије. Реконструкција трасе је планирана је током грађевинске сезоне – навео је Душан Марјановић.

Док су били константни минуси станови су се дуже грејали, раније се почињало са грејањем, а касније завршавало. Уколико опет дође до константног минуса грејни дан ће се поново продужити.

OIP (24)

Радници ЈП“ Кикинда“ 24, 25. и 26. јануара  обављаће  хипер-хлорисање водоводне мреже  ради припреме мреже за пуштање фабрике воде у рад. По рејонима испирање ће се обавити 24. јануара први  и други рејон, 25. центар града и 26. јануара трећи и четврти рејон.

Грађани, уколико осете појачан мирис хлора или примете замућење воде на точећим местима у свом домаћинству, потребно је да испусте одређену количину воде пре употребе како би се  испирала кућна инсталација.

 

Екипе ЈП „Кикинда“ ће се потрудити да радове обаве у што краћем року. За све додатне информације обратите се позивном центру на број 422-760 и 062/8844888.

 

78e065aa-cb94-4241-9d02-57c5f3d9bc14

Због великог интересовања привредника и приближавања датума подношења првог извештаја, у сарадњи са Министарством заштите животне средине и уз подршку швајцарског Програма за јачање капацитета за трговинске политике Регионална привредна комора вила је домаћин саветовања на тему „Припрема индустрије у вези са применом Уредбе о прекограничном прилагођавању цене угљеника: ЦБАМ за алуминијум, гвожђе/челик – Како припремити извештај и које су обавезе?’’

-Европска комисија је у мају ове године усвојила ЦБАМ уредбу, Уредбу о механизму прекограничног прилагођавања цене угљеника, која се односи на одређену робу из следећих индустрија: гвожђе односно челик, алуминијум, цемент, вештачка ђубрива, електрична енергија и водоник. Прелазни период за примену започео је 1. октобра прошле и траје до 31. децембра 2025. године, а пуна примена се очекује од 1. јануара 2026. Преласком на нове технологије учиниће се све да се декарбонизује економија и да се знатно смањи потрошња енергије која је у нашој земљи четири пута већа, по јединици производа, у односу на земље Европе. Сада ће се строго пратити емисија угљен диоксида и фирме ће добити квоте колико карбоната могу да испусте у ваздух – рекао је Синиша Митровић, директор Центра за циркуларну економију Привредне коморе Србије.

Тибор Хорват, директор РПК рекао је да су привредна друштва из Европске уније добиле квоте о томе колико могу да загађују околину и колико енергената могу да користе у својој производњи и све фирме који су добављачи или произвођачи делова за таква друштва морају редовно да извештавају своје партнере о емисији штетних гасова.

-Извештаји ће се подносити квартално и врло је важно да показују стварно стање и да буду комплетни, тако да не чуди заинтересованост привредних друштава за ову тему. Нашим привредницима жеља је да буду конкурентни, а то ће успети само уколико се повинују овој уредби и поступају у складу са прописима. Први извештај подноси се до краја овог месеца и оно што видимо је да је део кикиндских фирми спреман да пређе на зелену транзицију. Све ово утицаће да се фирме све више одлучују на коришћење алтернативних односно обновљивих извора енергије – напоменуо је Тибор Хорват.

Зелена транзиција довешће до поскупљења производње, навео је Митровић и додао да ће свако привредно друштво морати да има додатне анализе, мерења, запослене који ће да прате емисију штетних гасова. У супротном може да дође до отказа куповине од стране фирме из Европске уније јер ће се пронаћи повољнији услови.

 

ep_ikona_krstovdan_6077791

Српска православна црква слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Зимски Крствовдан, празник уочи Богојављења, слави се као успомена на прве Хришћане и када се строго пости. По предању, 18. јануара укрштају се ветрови.

Празник се везује за Богојављење и крштење Исуса Христоса, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који га је крстио у реци Јордану. Крстовдан се увек слави уочи Богојављења и спада у непокретне празнике.

Често се чује изрека – “ко се крстом крсти, тај Крстовдан пости“. По народном предсказивању, који ветар дува на Крстовдан, тај ветар ће најчешће дувати током године. Верује се да се вечерас у поноћ, пред Богојављење, отвара небо и Бог јавља људима. Ко буде напољу и то види, уз молитву, треба да изговори једну жељу.

419464030_1054641935789783_2700282456009795695_n

У дворишном делу Центра за стручно усавршавања завршена је прва фаза радова будућег Тренинг центар односно учионица будућности. Зграда је пројектована на 150 квадрата и употпуниће активности и садржаје кикиндског ЦСУ, рекао је директор Дејан Карановић.

-Тренинг центар моћи ће да користе компаније, али и сви остали који имају потребу за додатним образовањем, преквалификацијама и доквалификацијама. У нашем граду отворен је велики број фабрика и биће их још. Суочени смо са недостатком  радника у појединим браншама и овај центар биће право место за обуке тако да ће се још више смањити број незапослених – истакао је Карановић.

Средства, 10 милиона динара, добијена су на конкурсу Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Посао ће бити подељен у две фазе и конкурисало се за преостале радове .

-У првој фази урађени су груби радови: темељ, зидање, плоча. Преостало је да се уради друга плоча и кров са којим ће грађевински радови бити завршени. Након тога потребно је уградити инсталације и обавити унутрашње молерско – фарбарске и остале радове. Зграда ће имати приземље и један спрат. Биће модерног изгледа и са опремом која ће задовољити све потребе будућих корисника – додао је наш саговорник.

За опремање будућег Тренинг центра конкурисаће се на ИПА пројектима прекограничне сарадње са Румунијом и Мађарском. Циљ је да се оформе и ИТ инкубатори. Појединцима који се баве информационим технологијама биће понуђен простор, логистика и опрема како би отворили фирме у нашем граду.

error: Content is protected !!