Aleksandra Djuran

c8b47af4-8292-405e-bbdd-4607dde7d94d

U KUD-u „Eđšeg“ svečano su otvoreni 28. Susreti amaterskih pozorišnih ansambala vojvođanskih Mađara. Do 14. aprila, do kada traje pokrajinska smotra, u pozorišnoj sali biće odigrano 15 predstava, nakon čega će biti uručene nagrade stručnog žirija i publike. Ovom prilikom Ferenc Lepar, režiser, glumac i saradnik društva, otvorio je izložbu fotografija u holu adaptirane „Košut sale“ na kojoj su predstavljeno decenije rada svih sekcija „Eđšega“.

-Čast nam je što smo četvrti put domaćini amaterskih pozorišnih susreta. Ova manifestacija je izuzetno značajna za našu zemlju. Sigurna sam da ćemo i ovoga puta biti dobri domaćini i promovisati naš Grad. Hvala lokalnoj samoupravi koja nas je podržala, ali i Nacionalnom savetu, Ministarstvu kulture, Zavodu za kulturu vojvođanskih Mađara iz Sente, kao i donatorima iz Mađarske – istakla je predsednica KUD-a „Eđšeg“ Ramona Tot.

Otvaranju su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač, zamenik Šandor Talpai, članica Gradskog veća Melita Gombar, ali i članovi Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine pokrajinski i republički poslanici SVM-a, kao i glumačke grupe koje učestvuju na festivalu.

-Biti domaćin ovog festivala je privilegija, ali i odgovornost. Cilj  smotre je negovanje kulture, tradicije i mađarskog jezika. Ovo je još jedan način da pokažemo bogatstvo kulturne baštine Mađara koji žive u našoj zemlji. Predstave su prilagođene različitim generacijama, a učesnici imaju priliku da se bolje upoznaju, uspostave saradnju i razmene iskustva. Za Kikindu je ovo od posebnog značaja jer smo multikulturna i multinacionalna sredina  – dodala je Melita Gombar.

Prvi je bio nastup nastup domaćina odnosno glumačke grupe „Jožef Atila” sa dramom „Himna” Đerđa Švajda u režiji Šandora Kiralja. Nastupaju i glumačke amaterske trupe iz Sajana, Tobe, Temerina, Mužlje, Zrenjanina, Bačke Topole. Predstave će ocenjivati žiri u sastavu Rozalija Brešćanski Boroš, dramaturg subotičkog pozorišta, Timea Lerinc, glumica senćanskog pozorišta, i Žofia Mađar, glumica subotičkog pozorišta.

A.Đ.

aef17438-2fb8-4864-b122-31cb7488a7ee

Najbolje šaljive pesme nagrađene na konkursu „Aprilijada“. Prvo mesto osvojila je Alesandra Jović iz OŠ „Branko Radičević“ iz Vranja, drugo Srna Jović iz niške „Stefan Nemanja“ i treće mesto podelile su Ivana Kovačević i Lena Davidović iz kikindske škole „Žarko Zrenjanin“ odnosno velikoselske „Slavko Rodić“. Dodeljene su i pohvalnice učenicima iz škola „Vuk Karadžić“ iz Kikinde, „1. oktobar“ iz Bašaida „Đura Jakšić“ iz Jelašnice i beogradske škole „Nikola Tesla“. Organizatori manifestacije su Narodna biblioteka „Jovan Popović“ i KUD „Bašaid“ , a literarni konkurs, namenjen deci do 15 godina, organizovan je povodom Svetskog dana šale, 1. aprila. Na konkurs je pristiglo više od stotinu šaljivih pesama, a poslala su ga deca i mladi iz čitave Srbije.

– Ovo je sjajna prilika za mlade talente da pokažu svoju kreativnost i humor kroz poeziju. „Aprilijada“ se održava sedmi put i posvećena je deci i dečijem stvaralaštvu. Radovi su stigli iz čitave Srbije i već imamo decu i škole koje više godina podržavaju ovu manifestaciju – istakla je urednica programa Narodne biblioteke Dunja Brkin Trifunović.

Žiri u sastavu: učiteljica Desanka Ristić, predsednica žirija i  bibliotekarka Darinka Maljugić i, nije imao nimalo lak zadatak.

-Svi pristigli radovi odgovorili su temi i jako nam je bilo teško da odredimo najbolje. Ova vesela manifestacija okupila je decu iz čitave zemlje i „Aprilijadu“ treba negovati jer je jedinstvena u Srbiji i donosi svima radost i veselje je – rekla je Desanka Ristić.

Gosti  na dodeli bili su Goran Novakov i Desanka Ristić, kao i mlađa grupa KUD-a „Bašaid“.

A.Đ.

hemik-pozar-1-(1)

Toplo i suvo vreme veoma pogoduje nastanku i razvoju požara na otvorenom prostoru koji se veoma brzo šire, mogu zahvatiti velike površine i predstavljaju realnu opasnost za živote i
zdravlje naših građana, a mogu  i da prouzrokuju velike materijalne štete. Sektor za vanredne situacije MUP- apeluje na sve  građane da budu odgovorni i poštuju zakon, da budu veoma oprezni prilikom upotrebe otvorenog plamena, a ukoliko primete požar da odmah o tome obaveste Vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193.

Iz MUP-a podsećaju građane da je Zakonom o zaštiti od požara i drugim zakonima zabranjeno spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, spaljivanje smeća, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume. Za nepoštovanje ovih zakonskih odredbi zaprećene su i propisane novčane kazne. Kazne za fizička lica koja prekrše odredbe ovog Zakona kreću se od 10.000 do 50.000 dinara, dok kazne za spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća za fizička lica iznose 10.000 dinara, a za pravna od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Sektor za vanredne situacije će u narednom periodu, zajedno sa drugim linijama rada Ministarstva unutrašnjih poslova, nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, pojačati nadzor i obilazak terena radi pronalaženja neodgovornih građana koji ne poštuju zakonske odredbe i njihovog procesuiranja, a sve u cilju smanjenja broja požara na otvorenom prostoru i povećanja bezbednosti naših građana.

1712310620334

Sadnja, na potesu oko radionice NIS-a, na raskrsnici kod Motela „Lovac“, organizovana je na inicijativu vatrogasne jedinice kompanije NIS,  uz podršku lokalne samouprave. Igor Lazić, rukovodilac vatrogasne jedinice NIS-a u Kikindi istakao je da je posao 17 zaposlenih da vodi računa o protivpožarnoj  sabirnih stanica, zaštiti naftnih polja i bušotina.

-Naša ideja je da uredimo zapušteni prostor koji se nalazi u neposrednoj blizini naše mašinske radionice. Pošto smo prostor očistili od smeća o šiblja i pripremili zemljište, rešili smo da, zajedno sa gradskom upravom,  zasnujemo park. Naša odgovornost biće da sadnice redovno zalivamo i čuvamo jer nam je cilj da ostane nešto budućim pokolenjima od ove vatrogasne jedinice – rekao je Lazić.

Na parceli su zasnovani hrast, katalpa, jasen, jorgovan i žbunaste forme, a akciji su prisustvovali član Gradskog veća Nebojša Jovanov i Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine . Uskoro će biti završen prolećni sadni period koji je specifičan po inicijativama kompanija, udruženja, ali i samih građana.

-Udruženje građana iz Mokrina zasadilo je 2.024 sadnice, oplemenjen je i uređen potes oko igrališta u Sinđelićevoj ulici, kompanija DDOR priključila se sadnji u gradu. Počev od kraja prethodne godine do kraja ovog sadnog perioda podignut je i popunjavana vetrozaštitni pojas od Mokrina do Padeja sa 4.400 sadnica, a sa 800 mladica popunili smo Bočarski drum. Akcijama se priključuju deca i mladi koji na ovaj način uče da čuvaju svoje okruženje – navela je Miroslava Narančić.

U sadnji su učestvovali članovi Kluba volontera kompanije NIS iz Kikinde, Beograda, Zrenjanina, Novog Sada i zaposleni u pomenutom gradskom Sekretarijatu.

A.Đ.

1712218138105

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je Konkurs za dodelu sredstava za podršku mladima u ruralnim područjima u AP Vojvodini u 2024. godini. Cilj je demografska obnova ruralnih područja u pokrajini radi podsticanja ostanka mladih u ruralnim područjima odnosno njihovog povratka iz gradova. To je podrška novim generacijama mladih poljoprivrednih proizvođača, njihovom razvoju i unapređivanju kroz podsticanje investicija u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava.

Za realizaciju je ukupno predviđeno 200 miliona dinara. Bespovratna sredstva za podršku investicija po konkursu utvrđuju se u iznosu do 90 odsto  od ukupno prihvatljivih troškova investicije. Prilikom obračuna, uzima se vrednost investicije bez poreza na dodatu vrednost.

Maksimalan iznos bespovratnih sredstava po jednoj prijavi ne može biti veći od 1.500.000 dinara. Minimalan iznos bespovratnih sredstava po jednoj prijavi iznosi 500.000 dinara. Konkurs je otvoren do 26. aprila.

sc jezero

Odlukom direktora Sportskog centra „Jezero“ Dejana Pudara koju je usvojio Upravni odbor, nastavljene su aktivnosti radi poboljšanja uslova korišćenja kapaciteta ove ustanove za osobe sa invaliditetom.

-Od petka, 5. aprla ulazak na otvorene i zatvorene bazene Sportskog centra „Jezero“ neće se naplaćivati osobama sa invalditetom. Osobe koje smatraju da ostvaruju pravo na ovu pogodnost treba da dođu u upravnu zgradu i prilože potvrdu doktora ili rešenje o stepenu invalidnosti – rekao je Pudar.

 

Doneta je odluka o prodaji sezonskih ulaznica, a na molbu sugrađana. Prodaja za letnju sezonu počeće 1. juna, a  moguću ih je iskoristiti tokom cele godine, a najkasnije do 1. juna naredne godine.

-Ovo samo dokazuje ono što uvek ističemo, da Sportski centar „Jezero“aktivno osluškuje potrebe, molbe kao i sugestije naših sugrađana i trudimo se da uradimo sve kako bi naši korisnici bili što zadovoljniji – zaključio je Pudar.

A.Đ.

 

 

1712226791914

Nacionalna služba za zapošljavanje Filijala Kikinda organizovala je devetnaesti sajam zapošljavanja. Radnike, oko 400,  tražilo je 28 firmi, a nezaposleni su bili u prilici da uspostave direktan kontakt sa poslodavcima, predstave im se i predaju svoju radnu biografiju.

-Ovo je dobra prilika da pronađem zaposlenje. Radila sam u „Kalcedoniji“ i konkurisaću opet. Predaću radnu biografiju i za „Mekafor“, ali i u budućim prodavnicama „Jisk“ i „Forma ideale“. Završila sam ekonomsku školu, ali nikada nisam radila u struci, međutim imam iskustva na mnogim poslovima – istakla je trenutno nezaposlena Ljiljana Tomić.

Ivana Krstić diplomirani je ekonomista i želja joj je da radi u struci.

-Bila sam zaposlena godinu dana i od decembra ne radim. Imam iskustva i nadam se da ću dobiti posao. Sajam zapošljavanja je dobra prilika da se predstavim – dodala je Ivana Kostić.

Za konobara i radnika u proizvodnji konkurisao je Aleksandar Živko iz Mokrina.

-Završio sam za hemijsko-tehnološkog tehničara i radio sam u „Japan Tobaku“ i „Tisi Automotiv“. Ponuda je dobra i uveren sam da ću naći zaposlenje – saznali smo od Aleksandra Živka.

Sajam zapošljavanja otvorio je gradonačelnik Nikola Lukač koji je prisustvovao sa svojim saradnicima članovima Gradskog veća.

-Kikinda je odlična sredina za poslovanje i preduzetništvo što dokazuje i Sajam zapošljavanja. Moji sugrađani su vredni i sposobni i to kompanije znaju. Na lokalnoj samoupravi je da i u narednom periodu stvara uslove za još bolji ekonomski i privredni razvoj i dobar ambijent za nove investitore, ali i za one koji već posluju u našoj sredini. Uveren sa da će mnogi pronaći zaposlenje na sajmu, te da će broj nezaposlenih biti ispod dve hiljade. Podsetiću i da smo pre samo desetak godina na teritoriji grada imali oko 10.000 nezaposlenih – precizirao je gradonačelnik Lukač.

Osim poslodavaca koji odmah imaju potrebu za radnicima, bili su i oni koji će tokom predstojećih šest meseci imati potrebu za zapošljavanje, istakla je direktorica Filijale NSZ Jelena Mitrović.

-Kandidati sa visokom stručnom spremom moli su da konkurišu za radna mesta mašinskog inženjera i inženjera elektrotehnike. Sugrađani sa srednjom stručnom imali si priliku da konkurišu za poslove: prodavca, vozača, šivača, komunalnog radnika, konditora, livca-kalupara, CNC operatera, agenata osiguranja, konobara, kuvara, pekara, magacionera, mesara, administrativnog radnika i drugih poslova. Najviše su se tražile osobe sa trećim  četvrtim stepenom stručne spreme, ali su i nekvalifikovani radnici mogli da predaju svoju radnu biografiju budući da ima potrebe za proizvodnim radnicima. Tu su nam i kompanije koje će tek početi da rade i čiji poslovni prostori su u izgradnji  – kazala je Jelena Mitrović.

U 2023. godini, kada je bio poslednji sajam u Kikindi, efekti zapošljavanja šest meseci nakon održanog sajma na nivou Filijale Kikinda su 21,81 odsto tačnije od 2.388 osoba koje su učestvovale na sajmu zaposlilo se 521.

Zaključno sa 29. februarom na evidenciji Filijale NSZ bilo je 2.117 nezaposlenih, među kojima je najviše nekvalifikovanih.

A.Đ.

RAZNOLIKA PONUDA

Među novim firmama koje su tražile radnike, pored pomenutog „Jiska“ i „Forma ideale“, bila je i „Tehnomedija“ koja će lokal otvoriti u budućem ritejl parku. Za zaposlenje u proizvodnim pogonima više zaposlenih traži se u fabrikama „Tisa Automotiv“, „Kalcedonija“, „Jafa“, „Grindeks“, „Livnica“, „Toza Marković“.

I SREDNJOŠKOLCI NA SAJMU

Najviše potražnje bilo je za prodavcima. Stoga je iz Filijale NSZ upućen poziv završnom odeljenju trgovaca u Ekonomsko-trgovinskoj školi.

-Većina njih, nakon što maturiraju, tražiće posao. Želeli smo da izađemo u susret mladim sugrađanima, ali i poslodavcima. Budući trgovci moći će u bliskoj budućnosti, možda i uz pomoć naše finansijske podrške, da pronađu zaposlenje – navela je Mitrovićeva.

 

1712218138247

Poljoprivrednici Ruskog Sela organizovali su se kako bi pred prolećnu setvu uredili atarske puteve u svojoj katastarskoj opštini. Sa 14 traktora i neophodnom mehanizacijom u poslu su učestvovali i mladi proizvođači.

-U saradnji sa lokalnom samoupravom i mesnom zajednicom ravnamo atarske puteve, naročito u onom delu gde su i u najlošijem stanju. Pored toga što će nam biti olakšan prilaz parcelama, ovo je način i da sačuvamo i mehanizaciju. Najveći  problem je što se tokom jeseni putevi razvale odnosno što ima dosta uvala gde je potrebno najpre nasuti zemljište. U većini traktora postoji navigacija tako da imamo orijentire dokle je njiva, a gde počinju put – istakao je Milenko Sikimić, poljoprivrednik iz Ruskog Sela.

 

Mesna zajednica pomoći će proizvođačima, rekao je predsednik Saveta Dušan Marjanović koji je pohvalio poljoprivrednike i dodao da su ažurni.

-U obostranom interesu je da se urede atarski putevi. Mesna zajednica obezbediće zemlju i bager kojom će biti popunjene depresije nastale na poljskim putevima. Tu smo da podržimo sve dobre inicijative i pomognemo da se one realizuju – kazao je Marjanović.

Kako posao napreduje uverili su se član Gradskog veća Ljuban Sredić i sekretarka sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Miroslava Narančić.

-Podržali smo prvu aktivnost koju su inicirali poljoprivrednici, a sa udruženjima planiramo niz aktivnosti tokom godine. Sledeće što nas očekuje je predavanje o pravilnom zbrinjavanju prazne ambalaže od herbicida i pesticida. Na raspolaganju će biti punktovi za odlaganje pomenutog otpada. Ovo je prvi put da organizujemo edukaciju, ali i mesta na kojima će proizvođači moći da bezbedno uklone ambalažu – navela je Miroslava Narančić.

Uređenje atarskih puteva u preostala četiri sela Mokrinu, Banatskoj Topoli, Iđošu i Sajanu biće završeno u prvoj polovini aprila.

A.Đ.

1711964677929-(1)

U crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Banatskoj Topoli protekle subote služena je prva Sveta Liturgija. Uz blagoslov episkopa banatskog Nikanora, pošto je hram je stavljen pod krov, stekli su se uslovi za bogosluženja, saznajemo od sveštenika jereja Aleksandra Lekića.

-Svake subote služiće se Sveta Liturgija u hramu u izgradnji. Ovo je prva pravoslavna crkva u Banatskoj Topoli i na prvom bogosluženju bilo je tridesetak vernika. Posla ima još dosta i pozivam sve koji mogu da nam pomognu donacijama – kaže jerej Lekić.

 

Temelji crkve u ulici Vuka Karadžića 12 izliveni su u septembru.  Za izgradnju su bili meštani, ali i predstavnici crkve. Plac je najvećim delom otkupila crkva, a učestvovali su i Topolčani koji su složni  u nameri da crkva što pre bude završena.

Hram se gradi u stilu jednobrodne građevine sa tornjem preslice. Mediteranski je tip crkve i jedinstvena je u Banatu. U toku je zidanje ikonostasa crkve koji gradi jerej Lekić. Potrebno je završiti i toranj do krsta nakon čega će uslediti podizanje krsta.

-Crkvena slava je Petrovdan koji je 12. jula i očekivanja su da će dobar deo radova do tada biti završen – naveo je jerej Aleksandar Lekić.

Predsednik Saveta mesne zajednice Nedeljko Cimeša podsetio je da je plac, na kom se gradi hram, najvećim delom otkupila crkva, a učestvovali su i meštani koji su složni i imaju veliku želju da crkva što pre bude završena.

-Kada smo složni sve se može. Rešeni smo da se posao uradi što pre. Puno nam pomaže bašaidski sveštenik Aleksandar Lekić koji će  služiti u dve parohije u Bašaidu i u Banatskoj Topoli – saznali smo od našeg sagovornika.

Hram će biti dužine 15 i širine sedam metara. Svi koji su u mogućnosti i žele da pomognu prilozima mogu to da učine na žiro račun: 165-7010592032-47.

A.Đ.

 

visoka škola za obrazovanje vaspitača (2)

Povodom obeležavanja jubileja, 70 godina Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, u ovoj obrazovnoj ustanovi biće organizovana  radionica „Kako da zavolimo svoje telo”. Radionicu će voditi dr Jelena Blanuša, viši predavač na VŠSSOV.

Radionici zakazanoj za četvrtak, 5. april u 14 sati, mogu prisustvovati studentkinje i sve punoletne osobe ženskog pola.

 

error: Content is protected !!