Aleksandra Djuran

ц8603а4ц-ц2е5-446д-б22ф-б54цц9е9а887

Да би субвенције за пољопривредну производњу биле брже исплаћене  неопходно је подношење захтева путем апликације е аграр. Мирјана Томић, саветодавац ПСС наводи да се служби јавља велик број произвођача  са овом недоумицом.

-Поједини пољопривредници сматрају да су обновом газдинства завршили сав посао. Међутим то није тако и сви они који нису сигурни да ли су поднели захтев за субвенцију могу да дођу у просторије Пољопривредне стручне службе да поднесемо захтев док још има времена – напомиње наша саговорница.

Пољопривредна газдинства која су у процесу регистрације односно они који овај посао још увек нису завршили такође могу поднети захтев за субвенције од државе.

-Без обзира на то што немају решење и број пољопривредног газдинства нека дођу, јер је Министарство пољопривреде омогућило подношење захтева и у овој фази – додаје Мирјана Томић.

Врло је важно да сви пољопривредници прате е сандуче. Када им стигне решење о одобравању субвенције да га прихвате.

-Уколико не прихвате решења одужиће се исплата средстава. Пошто прихвате решење, већ после два, три дана добију документ да се одричу жалбе и када и њега прихвате знатно је убрзана исплата субвенције. Исплате ће бити и без тога, али ће се одужити и трајаће 90 дана – рекла је Томићева.

Субвенције које држава даје су 18.000 динара по хектару, уследиће и 17.000 по хектару за куповину декларисаног семена. Тек када се распише позив, тада ће пољопривредници моћи да рачунају на поврат средстава уложеног у куповину семена, а то ће моћи да ураде уколико упишу број свог газдинства на рачуну за купљено семе. Захтев за повраћај за дизел гориво односно рефакција подноси се током читаве године.

А.Ђ.

1711647081688

Првог дана пролећног распуста у Основној школи „Јован Поповић“ организован је рок концерт. У дворишту је наступило пет тинејџ бендова: „Догма“, „Фенкис“, „Металик гејтс“, „Челични“, „Осмијум“, настали пре свега месец дана, и полазници Бубњарске секције студија „Маус“ која је и организатор овог несвакидашњег догађаја.

 

-Студијо „Маус“ овог лета прославља 17 рођендан. Циљ нам је да што више деце и младих вратимо рокенролу и то нам је главна мисија. Управо то је циљ овог концерта да основце, али и њихове старије другаре, браћу и сестре упознамо са бендовима у којима свирају њихови вршњаци и тако популаризујемо рокенрол. Драго ми је што се окупило доста публике која и на овај начин поручује да се зажелела страних и домаћих рок хитова – истакао је Душан Лињачки из студија „Маус“.

Концерт је својим присуством подржао и градоначелник Никола Лукач који је истакао своју подршку .

-Локална самоуправа подржава младе таленте, спортисте, уметност, али и рок музику која промовише праве вредности. Помоћи ћемо да рок караван стигне у сваку школу. Хвала вам што размишљате о будућности и рачунајте на Град Кикинду – рекао је Лукач.

Није први пут да Основна школа „Јован Поповић“ афирмише младе бендове и таленте, подсетила је директорица Јелена Крвопић.

-Ранијих година организовали смо такмичење „Ја имам таленат“ у који су биле укључене све школе. Сада смо решили да помогнемо младима који су основали рок бендове у нашем граду и да их представимо њиховим вршњацима, али и да генерације које се одлично сећају добре рок музике и добрих рок концерата подсетимо на младост – додала је Јелена Крвопић.

Идеја је да се рок концерти у наредном периоду организују у свим школама у Граду и околини.

А.Ђ.

 

3е751ф18-1116-40бд-а236-9ее1фб477237

Део Хотела „Нарвик“, услед опасности да ће се са горњих спратова одломити део фасаде и повредити људе, опасан је жутом траком. Како сазнајемо, налог за постављање упозорења дала је
грађевинска инспекција, на основу пријаве грађана. Наиме, како се види на снимку до ког смо дошли, највећи проблем је бетонска конструкција на згради, као и лимови који нису причвршћени за објекат. Власнику хотела инспекција је наложила да отклони
проблем за максимално 30 дана, а уколико то не уради пише се прекршајна пријава која се прослеђује надлежном суду на решавање.

 

Сличну пријаву инспекција је писала почетком године. Наиме, тада је пријављено да су куполе хотела у лошем стању и представљају потенцијалну опасност. Након што су надлежне службе провериле у каквом су стању куполе, издат је инспекцијски налог да се оне поправе. Инспекторима, пошто је истекао рок за поправку, није допуштено да поново уђу у „Нарвик“ како би се уверили да ли је наложено и испоштовано. Тада је уследила прекршајна пријава против одговорне особе. На суду, пошто је поступак завршен изречена је казна од 50.000 динара која је и плаћена.

Инспекција је поставила обавештење да грађани испред Хотела „Нарвик“ паркирају аутомобиле на сопствену одговорност с обзиром на то да могу да се оштете приликом евентуалног пада
делова конструкције. Трака којом је опасан део некадашњег најлепшег објекта у Војводини, упозорење је грађанима да не пролазе поред хотела.

1711613572946

Како је и најављено, почела је реконструкција тротоара. Наша екипа затекла је машине и раднике у улици Краља Петра Првог у непосредној близини Дечијег и Школског диспанзера. На овом потесу тротоар је био пун рупа и у лошем стању. Нова пешачка стаза у поменутој улици нићи ће од Дечијег и Школског диспанзера до Карађорђеве улице.

Ове године планом је предвиђено да се уради 890 метара пешачких стаза, међу којим је и део у Албертовој улици поред ДТД-а, од Иђошког пута до улице Мирослава Антића. Ту а не постоји и грађани су  иду путем. Пешачке стазе реконструисаће се и  на углу Масарикове и Жарка Зрењанина, али и у другом рејону где их нема.

 

Осим поменутог посла  биће урађена и рехабилитација 3.000 метара путева и изградња 65 паркинг места.

7д5ца956-бц47-4046-бф07-62еа75ц3аб54

Пољопривредници на територији Града  уређују атарске путеве. Ову иницијативу подржала је и локална самоуправа. Радомир Крнић, председник удружења пољопривредника „Северни Банат“ навео  је да ово први пут да су се пољопривредници из Кикинде организовали да заједно среде пољске путеве. У деловима атара где је земља лошија и путеви су у истом стању.

-Као новоформирано удружење пољопривредника наши чланови као највећи проблем са којим се суочавају навели су неуређене атарске путеве. Чланови управног одбора су представници из сваког села, те смо ову акцију организовали у свих десет катастарских општина. Наишли смо на разумевање Града који је подржао нашу иницијативу – истакао је Крнић и напоменуо да се земља сада обрађује уз помоћ тешке механизације у односу на период од пре свега неколико година када је у пољским радовима учествовала лака механизација, што доводи до ствара ударних рупа. Пошто се заврши уређење, пољопривредници ће брже и без бојазни да ће оштетити машине, стизати до својих парцела.

Највећи проблем са којим се суочавају произвођачи је узурпација пољских путева који су преорани, сужени, заорани, тако да се често на терену затекне да је пут од пет, шест метара, сведен на метар и не могу два трактора да се мимоиђу, истакао је Љубан Средић, члан Градског већа који је посетио произвођаче и уверио се како овај посао напредује.

-Произвођачи схватају да ће уређени атарски путеви њима олакшати кретање у атару. Овај посао требало би да се ради два пута годишње, током пролећа и јесени, како би имали бољи приступ својим њивама, али и да сачувају пољопривредни механизацију која је скупа. Град је обезбедио дизел гориво за свих десет катастарских општина што је наш начин да допринесемо иницијативи да се атарски путеви уреде – рекао је Средић.

Секретарка секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Мирослава Наранчић подсетила је да постоје одлуке и правна акта којима је одређено како треба да изгледају путеви ка и између њива.

-Забрањено је их је заоравати, засипати, сужавати или преоравати односно улазити у њихов посед и сејати културе на атарским путевима. Према одлуци о некатегорисаним путевима управљач је је Јавно предузеће, а постоји и исти правни документ о пољопривредним имањима. За оне који не поштују одлуке предвиђена је казна – казала је Мирослава Наранчић.

Апел представника градске управе је да се сачувају атарски путеви и да се о њима води рачуна читаве године. Средић је најавио и да ће наредног месеца бити расписани јавни позиви у оквиру спровођења политике руралног развоја и подршке пољопривреди.

-За субвенционисање пољопривредне производње опредељено је више од 15 милиона динара у буџету Града. На располагању ће бити 18 мера и позивам суграђане који имају регистрована газдинства да конкуришу како би средства утрошили за унапређење производње – додао је Љубан Средић.

Акцији у Кикинди одазвало се 14 пољопривредника, у Башаиду и Иђошу двадесет, а у Банатском Великом Селу током викенда биће организована иста акција.

А.Ђ.

ИМГ-д14023425663е548д3цафец935193б26-В

Новак Деспотовић из Кикинде, ученик трећег разреда Математичке гимназије, остварио је још  успехе на међународном такмичењу, али и на државном такмичењу наше земље. На ИX Кавкаској математичка олимпијади освојио је друго место и сребрну медаљу. Талентовани математичар учествовао је у категорји сениор. Израда  задатака трајала два дана по четири сата рада, а Србију је представљало осморо ученика по четворо у сениорској и јуниорској лиги. Колико је такмичење било захтевно говори чињенца да је само  један такмичар из Лиме односно Перуа успео је у потпуности да реши све задатке сениорске лиге.

 

Надметање је окупило  163 ученика из различитих земаља, међу којима су Белорусија, Бугарска, Доминикана, Казахстан, Перу, Русија, Србија, Тајланд, Турска.

На  Државном такмичењу Србије из математике које је одржано у Математичкој гимназији у Београду, Новак је се такмичио у А категорији за треће разреде и успео је да понови успех од прошле године и освоји златну медаљу.

 

ИМГ-5д2бе48264ц135еец6962д92414147ц4-В

У Месној заједници Башаид двадесет пољопривредника, са исто толико трактора одазвало се позиву да се пре почетка пролећне сетве уреде атарски путеви. Заједно са њима, у свом трактору, био је и председник Савета Месне заједнице Бојан Микалачки, а акцију је подржао и члан Градског већа Љубан Средић који је разговарао са произвођачима.

-Учествујем у тањирању сваке године.  Овај посао радимо да би пољопривредници лакше стигли до својих њива. Као председник Савета ћу увек подржати овакве акције и први бити на челу колоне са својом механизацијом – рекао је Микалачки.

Организовано уређење атарских путева предузима се десетак година уназад.

-Локална самоуправа и савет су обезбедили гориво, а башаидски пољопривредници увек су спремни да помогну да се овај посао уради квалитетно – додао је наш саговорник.

Како сазнајемо у Башаиду нема преоравања атарских путева, јер сви који их користе схватају њихов значај.

А.Ђ.

1711539355504

Душан Васиљев преминуо је на данашњи дан, 23. марта, пре једног века, у 24. години живота. Овим поводом на гроб великог експресионистичког песника, прозног и драмског писца представници Града и Гимназије, која носи његово име, положили су венце.

Основао је „Коло младих Срба“ и лист „Слога“.  Васиљев ће остати упамћен као аутор песама „Човек пева после рата“, „Домовина“, „Плач матере човекове“, „Сутон“. Интересантно је да за живота није објавио ниједну књигу, а век касније је више него познат у читавој Србији.

рцт-лукац

Велимир Крстић, Ксенија Стефановић, Хелена Грујић, Милица Томић, Тамара Ђурђевић, Милица Боберић, Александар Трајковски и Марина Радивојша, чланови РЦТ „Душан Васиљев“, заједно са менторкама Маријом Поповић и Јеленом Михајловић  били су гости градоначелника Николе Лукача и његових сарадница Дијане Јакшић Киурски, заменице градоначелника и Валентине Мицковски, чланице Градског већа. Поменути средњошколци освојили су значајна признања на Смотри истраживачких радова у Београду.

-Писала сам рад из физике који се односио на истраживање сеизмичке угрожености града, али и Севернобанатског округа. Прва награда омогућила ми је да се пласирам на Међународну конференцију младих научника у Измиру у Турској на ком ће бити учесника из читавог света  – сазнали смо од Милице Томић.

Марина Радивојша, имала је научно-истраживачки рад из биологије.

-Истраживала сам да ли физичка активност ниског интензитета може превентивно да делује на дијабетес и болести узроковане повећаним уносом шећера. Експеримент сам радила на Институту „Винча“ и надам се да ћу истраживање моћи још да проширим – напоменула је Марина Радивојша.

Хелена Грујић, три године је део Регионалног центра за таленте и ове године писала је рад из физике.

-Ове године тема је била употреба магнетне резонанце у Севернобанатском округу и колико људи знају о овој дијагностичкој методи. Доказала сам да је мање штетна од рендгена и да људи мало знају о њој – додала је Хелена Грујић.

Градоначелник Лукач истакао је овом приликом да сви млади и успешни Кикинђани имају подршку Града.

-Жеља нам је да наградимо ваш труд, рад и одрицање. Стога ће локална самоуправа организовати екскурзију на којој  ћете се боље упознати, али и видети нешто ново, стећи нова искуства и знања – прецизирао је први човек Града.

Дијана Јакшић Киурски додала је да су талентовани млади људи међу највећим вредностима које Кикинда има.

-Дугујемо им захвалност за све успехе јер где год да оду добију признања и то је најбоља промоција нашег града. Локална самоуправа финансира рад Регионалног центра за таленте чији полазници на својим успесима чине поносним – навела је Дијана Јакшић Киурски.

Овом приликом изражена је захвалност и менторима који раде са ученицима, преносе им знања и љубав према научно-истраживачком раду.

А.Ђ.

1711479360295

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача одржано је хуманитарно музичко вече. На иницијативу професорице клавира Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ Иване Стражмештер циљ је био прикупљање средстава, али и средстава за хигијену за социјалне установе и појединце.

-Дугогодишњу сарадњу са Високом школом решили смо да унапредимо. На радост наших ученика и студената надамо се да ћемо и у будућности организовати више оваквих концерата – напоменула је Ивана Стражмештер.

 

Идеју су радо прихватили у Високој школи где су се прикључили запослени и студенти.

-Након почетне иницијативе дошли смо на идеју да позовемо још учесника како бисмо употпунили музички угођај суграђанима који су се одазвали и пружили и осталима прилику да учествују у овом хуманом чину. Хвала свима који су подржали наше музичко вече – додао је Александар Митревски, асистент из области музичке уметности ВШССОВ.

Ово није први пут да су студенти показали да су великог срца, подсетила је студенткиња прве године Виолета Грубор.

-Позната је наша акција за Нову годину током које прикупљамо слаткише и сланише за децу која у време празника бораве на Дечијем одељењу Опште болнице, али и за децу оштећеног слуха, Народне кухиње, ђаке ОШ „6. октобар“ – казала је Валентина Грубор.

У програму су учествовали ученици и наставници ОМШ „Слободан Малбашки“, студенти ВШССОВ, полазници плесног студија „Тијане Левнајић“ и корисници центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“.

 

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!