Aleksandra Djuran

c8603a4c-c2e5-446d-b22f-b54cc9e9a887

Da bi subvencije za poljoprivrednu proizvodnju bile brže isplaćene  neophodno je podnošenje zahteva putem aplikacije e agrar. Mirjana Tomić, savetodavac PSS navodi da se službi javlja velik broj proizvođača  sa ovom nedoumicom.

-Pojedini poljoprivrednici smatraju da su obnovom gazdinstva završili sav posao. Međutim to nije tako i svi oni koji nisu sigurni da li su podneli zahtev za subvenciju mogu da dođu u prostorije Poljoprivredne stručne službe da podnesemo zahtev dok još ima vremena – napominje naša sagovornica.

Poljoprivredna gazdinstva koja su u procesu registracije odnosno oni koji ovaj posao još uvek nisu završili takođe mogu podneti zahtev za subvencije od države.

-Bez obzira na to što nemaju rešenje i broj poljoprivrednog gazdinstva neka dođu, jer je Ministarstvo poljoprivrede omogućilo podnošenje zahteva i u ovoj fazi – dodaje Mirjana Tomić.

Vrlo je važno da svi poljoprivrednici prate e sanduče. Kada im stigne rešenje o odobravanju subvencije da ga prihvate.

-Ukoliko ne prihvate rešenja odužiće se isplata sredstava. Pošto prihvate rešenje, već posle dva, tri dana dobiju dokument da se odriču žalbe i kada i njega prihvate znatno je ubrzana isplata subvencije. Isplate će biti i bez toga, ali će se odužiti i trajaće 90 dana – rekla je Tomićeva.

Subvencije koje država daje su 18.000 dinara po hektaru, uslediće i 17.000 po hektaru za kupovinu deklarisanog semena. Tek kada se raspiše poziv, tada će poljoprivrednici moći da računaju na povrat sredstava uloženog u kupovinu semena, a to će moći da urade ukoliko upišu broj svog gazdinstva na računu za kupljeno seme. Zahtev za povraćaj za dizel gorivo odnosno refakcija podnosi se tokom čitave godine.

A.Đ.

1711647081688

Prvog dana prolećnog raspusta u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ organizovan je rok koncert. U dvorištu je nastupilo pet tinejdž bendova: „Dogma“, „Fenkis“, „Metalik gejts“, „Čelični“, „Osmijum“, nastali pre svega mesec dana, i polaznici Bubnjarske sekcije studija „Maus“ koja je i organizator ovog nesvakidašnjeg događaja.

 

-Studijo „Maus“ ovog leta proslavlja 17 rođendan. Cilj nam je da što više dece i mladih vratimo rokenrolu i to nam je glavna misija. Upravo to je cilj ovog koncerta da osnovce, ali i njihove starije drugare, braću i sestre upoznamo sa bendovima u kojima sviraju njihovi vršnjaci i tako popularizujemo rokenrol. Drago mi je što se okupilo dosta publike koja i na ovaj način poručuje da se zaželela stranih i domaćih rok hitova – istakao je Dušan Linjački iz studija „Maus“.

Koncert je svojim prisustvom podržao i gradonačelnik Nikola Lukač koji je istakao svoju podršku .

-Lokalna samouprava podržava mlade talente, sportiste, umetnost, ali i rok muziku koja promoviše prave vrednosti. Pomoći ćemo da rok karavan stigne u svaku školu. Hvala vam što razmišljate o budućnosti i računajte na Grad Kikindu – rekao je Lukač.

Nije prvi put da Osnovna škola „Jovan Popović“ afirmiše mlade bendove i talente, podsetila je direktorica Jelena Krvopić.

-Ranijih godina organizovali smo takmičenje „Ja imam talenat“ u koji su bile uključene sve škole. Sada smo rešili da pomognemo mladima koji su osnovali rok bendove u našem gradu i da ih predstavimo njihovim vršnjacima, ali i da generacije koje se odlično sećaju dobre rok muzike i dobrih rok koncerata podsetimo na mladost – dodala je Jelena Krvopić.

Ideja je da se rok koncerti u narednom periodu organizuju u svim školama u Gradu i okolini.

A.Đ.

 

3e751f18-1116-40bd-a236-9ee1fb477237

Deo Hotela „Narvik“, usled opasnosti da će se sa gornjih spratova odlomiti deo fasade i povrediti ljude, opasan je žutom trakom. Kako saznajemo, nalog za postavljanje upozorenja dala je
građevinska inspekcija, na osnovu prijave građana. Naime, kako se vidi na snimku do kog smo došli, najveći problem je betonska konstrukcija na zgradi, kao i limovi koji nisu pričvršćeni za objekat. Vlasniku hotela inspekcija je naložila da otkloni
problem za maksimalno 30 dana, a ukoliko to ne uradi piše se prekršajna prijava koja se prosleđuje nadležnom sudu na rešavanje.

 

Sličnu prijavu inspekcija je pisala početkom godine. Naime, tada je prijavljeno da su kupole hotela u lošem stanju i predstavljaju potencijalnu opasnost. Nakon što su nadležne službe proverile u kakvom su stanju kupole, izdat je inspekcijski nalog da se one poprave. Inspektorima, pošto je istekao rok za popravku, nije dopušteno da ponovo uđu u „Narvik“ kako bi se uverili da li je naloženo i ispoštovano. Tada je usledila prekršajna prijava protiv odgovorne osobe. Na sudu, pošto je postupak završen izrečena je kazna od 50.000 dinara koja je i plaćena.

Inspekcija je postavila obaveštenje da građani ispred Hotela „Narvik“ parkiraju automobile na sopstvenu odgovornost s obzirom na to da mogu da se oštete prilikom eventualnog pada
delova konstrukcije. Traka kojom je opasan deo nekadašnjeg najlepšeg objekta u Vojvodini, upozorenje je građanima da ne prolaze pored hotela.

1711613572946

Kako je i najavljeno, počela je rekonstrukcija trotoara. Naša ekipa zatekla je mašine i radnike u ulici Kralja Petra Prvog u neposrednoj blizini Dečijeg i Školskog dispanzera. Na ovom potesu trotoar je bio pun rupa i u lošem stanju. Nova pešačka staza u pomenutoj ulici nići će od Dečijeg i Školskog dispanzera do Karađorđeve ulice.

Ove godine planom je predviđeno da se uradi 890 metara pešačkih staza, među kojim je i deo u Albertovoj ulici pored DTD-a, od Iđoškog puta do ulice Miroslava Antića. Tu a ne postoji i građani su  idu putem. Pešačke staze rekonstruisaće se i  na uglu Masarikove i Žarka Zrenjanina, ali i u drugom rejonu gde ih nema.

 

Osim pomenutog posla  biće urađena i rehabilitacija 3.000 metara puteva i izgradnja 65 parking mesta.

7d5ca956-bc47-4046-bf07-62ea75c3ab54

Poljoprivrednici na teritoriji Grada  uređuju atarske puteve. Ovu inicijativu podržala je i lokalna samouprava. Radomir Krnić, predsednik udruženja poljoprivrednika „Severni Banat“ naveo  je da ovo prvi put da su se poljoprivrednici iz Kikinde organizovali da zajedno srede poljske puteve. U delovima atara gde je zemlja lošija i putevi su u istom stanju.

-Kao novoformirano udruženje poljoprivrednika naši članovi kao najveći problem sa kojim se suočavaju naveli su neuređene atarske puteve. Članovi upravnog odbora su predstavnici iz svakog sela, te smo ovu akciju organizovali u svih deset katastarskih opština. Naišli smo na razumevanje Grada koji je podržao našu inicijativu – istakao je Krnić i napomenuo da se zemlja sada obrađuje uz pomoć teške mehanizacije u odnosu na period od pre svega nekoliko godina kada je u poljskim radovima učestvovala laka mehanizacija, što dovodi do stvara udarnih rupa. Pošto se završi uređenje, poljoprivrednici će brže i bez bojazni da će oštetiti mašine, stizati do svojih parcela.

Najveći problem sa kojim se suočavaju proizvođači je uzurpacija poljskih puteva koji su preorani, suženi, zaorani, tako da se često na terenu zatekne da je put od pet, šest metara, sveden na metar i ne mogu dva traktora da se mimoiđu, istakao je Ljuban Sredić, član Gradskog veća koji je posetio proizvođače i uverio se kako ovaj posao napreduje.

-Proizvođači shvataju da će uređeni atarski putevi njima olakšati kretanje u ataru. Ovaj posao trebalo bi da se radi dva puta godišnje, tokom proleća i jeseni, kako bi imali bolji pristup svojim njivama, ali i da sačuvaju poljoprivredni mehanizaciju koja je skupa. Grad je obezbedio dizel gorivo za svih deset katastarskih opština što je naš način da doprinesemo inicijativi da se atarski putevi urede – rekao je Sredić.

Sekretarka sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Miroslava Narančić podsetila je da postoje odluke i pravna akta kojima je određeno kako treba da izgledaju putevi ka i između njiva.

-Zabranjeno je ih je zaoravati, zasipati, sužavati ili preoravati odnosno ulaziti u njihov posed i sejati kulture na atarskim putevima. Prema odluci o nekategorisanim putevima upravljač je je Javno preduzeće, a postoji i isti pravni dokument o poljoprivrednim imanjima. Za one koji ne poštuju odluke predviđena je kazna – kazala je Miroslava Narančić.

Apel predstavnika gradske uprave je da se sačuvaju atarski putevi i da se o njima vodi računa čitave godine. Sredić je najavio i da će narednog meseca biti raspisani javni pozivi u okviru sprovođenja politike ruralnog razvoja i podrške poljoprivredi.

-Za subvencionisanje poljoprivredne proizvodnje opredeljeno je više od 15 miliona dinara u budžetu Grada. Na raspolaganju će biti 18 mera i pozivam sugrađane koji imaju registrovana gazdinstva da konkurišu kako bi sredstva utrošili za unapređenje proizvodnje – dodao je Ljuban Sredić.

Akciji u Kikindi odazvalo se 14 poljoprivrednika, u Bašaidu i Iđošu dvadeset, a u Banatskom Velikom Selu tokom vikenda biće organizovana ista akcija.

A.Đ.

IMG-d14023425663e548d3cafec935193b26-V

Novak Despotović iz Kikinde, učenik trećeg razreda Matematičke gimnazije, ostvario je još  uspehe na međunarodnom takmičenju, ali i na državnom takmičenju naše zemlje. Na IX Kavkaskoj matematička olimpijadi osvojio je drugo mesto i srebrnu medalju. Talentovani matematičar učestvovao je u kategorji senior. Izrada  zadataka trajala dva dana po četiri sata rada, a Srbiju je predstavljalo osmoro učenika po četvoro u seniorskoj i juniorskoj ligi. Koliko je takmičenje bilo zahtevno govori činjenca da je samo  jedan takmičar iz Lime odnosno Perua uspeo je u potpunosti da reši sve zadatke seniorske lige.

 

Nadmetanje je okupilo  163 učenika iz različitih zemalja, među kojima su Belorusija, Bugarska, Dominikana, Kazahstan, Peru, Rusija, Srbija, Tajland, Turska.

Na  Državnom takmičenju Srbije iz matematike koje je održano u Matematičkoj gimnaziji u Beogradu, Novak je se takmičio u A kategoriji za treće razrede i uspeo je da ponovi uspeh od prošle godine i osvoji zlatnu medalju.

 

IMG-5d2be48264c135eec6962d92414147c4-V

U Mesnoj zajednici Bašaid dvadeset poljoprivrednika, sa isto toliko traktora odazvalo se pozivu da se pre početka prolećne setve urede atarski putevi. Zajedno sa njima, u svom traktoru, bio je i predsednik Saveta Mesne zajednice Bojan Mikalački, a akciju je podržao i član Gradskog veća Ljuban Sredić koji je razgovarao sa proizvođačima.

-Učestvujem u tanjiranju svake godine.  Ovaj posao radimo da bi poljoprivrednici lakše stigli do svojih njiva. Kao predsednik Saveta ću uvek podržati ovakve akcije i prvi biti na čelu kolone sa svojom mehanizacijom – rekao je Mikalački.

Organizovano uređenje atarskih puteva preduzima se desetak godina unazad.

-Lokalna samouprava i savet su obezbedili gorivo, a bašaidski poljoprivrednici uvek su spremni da pomognu da se ovaj posao uradi kvalitetno – dodao je naš sagovornik.

Kako saznajemo u Bašaidu nema preoravanja atarskih puteva, jer svi koji ih koriste shvataju njihov značaj.

A.Đ.

1711539355504

Dušan Vasiljev preminuo je na današnji dan, 23. marta, pre jednog veka, u 24. godini života. Ovim povodom na grob velikog ekspresionističkog pesnika, proznog i dramskog pisca predstavnici Grada i Gimnazije, koja nosi njegovo ime, položili su vence.

Osnovao je „Kolo mladih Srba“ i list „Sloga“.  Vasiljev će ostati upamćen kao autor pesama „Čovek peva posle rata“, „Domovina“, „Plač matere čovekove“, „Suton“. Interesantno je da za života nije objavio nijednu knjigu, a vek kasnije je više nego poznat u čitavoj Srbiji.

rct-lukac

Velimir Krstić, Ksenija Stefanović, Helena Grujić, Milica Tomić, Tamara Đurđević, Milica Boberić, Aleksandar Trajkovski i Marina Radivojša, članovi RCT „Dušan Vasiljev“, zajedno sa mentorkama Marijom Popović i Jelenom Mihajlović  bili su gosti gradonačelnika Nikole Lukača i njegovih saradnica Dijane Jakšić Kiurski, zamenice gradonačelnika i Valentine Mickovski, članice Gradskog veća. Pomenuti srednjoškolci osvojili su značajna priznanja na Smotri istraživačkih radova u Beogradu.

-Pisala sam rad iz fizike koji se odnosio na istraživanje seizmičke ugroženosti grada, ali i Severnobanatskog okruga. Prva nagrada omogućila mi je da se plasiram na Međunarodnu konferenciju mladih naučnika u Izmiru u Turskoj na kom će biti učesnika iz čitavog sveta  – saznali smo od Milice Tomić.

Marina Radivojša, imala je naučno-istraživački rad iz biologije.

-Istraživala sam da li fizička aktivnost niskog intenziteta može preventivno da deluje na dijabetes i bolesti uzrokovane povećanim unosom šećera. Eksperiment sam radila na Institutu „Vinča“ i nadam se da ću istraživanje moći još da proširim – napomenula je Marina Radivojša.

Helena Grujić, tri godine je deo Regionalnog centra za talente i ove godine pisala je rad iz fizike.

-Ove godine tema je bila upotreba magnetne rezonance u Severnobanatskom okrugu i koliko ljudi znaju o ovoj dijagnostičkoj metodi. Dokazala sam da je manje štetna od rendgena i da ljudi malo znaju o njoj – dodala je Helena Grujić.

Gradonačelnik Lukač istakao je ovom prilikom da svi mladi i uspešni Kikinđani imaju podršku Grada.

-Želja nam je da nagradimo vaš trud, rad i odricanje. Stoga će lokalna samouprava organizovati ekskurziju na kojoj  ćete se bolje upoznati, ali i videti nešto novo, steći nova iskustva i znanja – precizirao je prvi čovek Grada.

Dijana Jakšić Kiurski dodala je da su talentovani mladi ljudi među najvećim vrednostima koje Kikinda ima.

-Dugujemo im zahvalnost za sve uspehe jer gde god da odu dobiju priznanja i to je najbolja promocija našeg grada. Lokalna samouprava finansira rad Regionalnog centra za talente čiji polaznici na svojim uspesima čine ponosnim – navela je Dijana Jakšić Kiurski.

Ovom prilikom izražena je zahvalnost i mentorima koji rade sa učenicima, prenose im znanja i ljubav prema naučno-istraživačkom radu.

A.Đ.

1711479360295

U Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača održano je humanitarno muzičko veče. Na inicijativu profesorice klavira Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“ Ivane Stražmešter cilj je bio prikupljanje sredstava, ali i sredstava za higijenu za socijalne ustanove i pojedince.

-Dugogodišnju saradnju sa Visokom školom rešili smo da unapredimo. Na radost naših učenika i studenata nadamo se da ćemo i u budućnosti organizovati više ovakvih koncerata – napomenula je Ivana Stražmešter.

 

Ideju su rado prihvatili u Visokoj školi gde su se priključili zaposleni i studenti.

-Nakon početne inicijative došli smo na ideju da pozovemo još učesnika kako bismo upotpunili muzički ugođaj sugrađanima koji su se odazvali i pružili i ostalima priliku da učestvuju u ovom humanom činu. Hvala svima koji su podržali naše muzičko veče – dodao je Aleksandar Mitrevski, asistent iz oblasti muzičke umetnosti VŠSSOV.

Ovo nije prvi put da su studenti pokazali da su velikog srca, podsetila je studentkinja prve godine Violeta Grubor.

-Poznata je naša akcija za Novu godinu tokom koje prikupljamo slatkiše i slaniše za decu koja u vreme praznika borave na Dečijem odeljenju Opšte bolnice, ali i za decu oštećenog sluha, Narodne kuhinje, đake OŠ „6. oktobar“ – kazala je Valentina Grubor.

U programu su učestvovali učenici i nastavnici OMŠ „Slobodan Malbaški“, studenti VŠSSOV, polaznici plesnog studija „Tijane Levnajić“ i korisnici centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“.

 

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!