Aleksandra Djuran

elektricni trotinet

Električni trotineti u Srbiji od  juče, 15. juna neće moći da se koriste u saobraćaju bez nalepnice, u skladu sa pravilnikom koji je stupio na snagu 5. aprila ove godine.

U Srbiji  je proizvedeno oko 3.500 nalepnica, koliko je i registrovanih trotineta, a da   policija je počela sa kažnjavanjem vozača koji tu nalepnicu nemaju. U našoj zemlji postoji više od 250.000 električnih trotineta, a njihova brzina ne sme da bude veća od 25 kilometara na sat.
Vlasnici  ovih vozila moraju da odu u ovlašćenu organizaciju koju ovlašćuje Agencija za bezbednost saobraćaja, kako bi trotinet bio pregledan i usaglašen sa uslovima pod kojima može da se koristi.

 

voz-(1)-(1)

Traktor kojim je upravljao M.B. (1977)  naleteo je na na voz. Saobraćajna nezgoda dogodila se večeras u 18.30 sati i to u blizini železničkog mosta na kanalu Dunav-Tisa -Dunav prema Novom Miloševu. Ova lokacija Kikinđanima je poznatija kao Derić.

Vozač traktora, koji se kretao  atarskim putem nije se zaustavio ispred na znaka  stop, i kada je počeo da prelazi preko pružnog  prelaza naleteo je na šinobus koji se kretao od Kikinde ka Novom Miloševu. Vozom je upravljao I.P. ( (1985) iz Novog Žednika.

Na sreću, u nezgodi nema povređenih osoba, ali je pričinjena materijalna šteta koja će biti procenjena nakon što uviđaj bude gotov.

tera-fantastik-(5)

Celodnevni program u Muzeju „Tera“, multimedijalni izlet „Tera fantastik“, okupio je sve generacije na jednom prostoru. Za roditelje i malu decu organizovana je radionica tokom koje su mogli da utiskuju stopala ili šake mališana u ploče od gline. U glini su stvarala i deca među kojima je bila Ivana Đenić koja je sa drugaricama u ploči od gline pravila nacrt Muzeja „Tera“.

-Nije teško raditi sa glinom. Najvažnija je volja i želja da se nešto napravi. Volim da pravim figure od gline, a sada sam prvi put došla na „Teru“ gde mogu puno da naučim – rekla nam je Ivana.

Ljubiša Nikolić, konzervator restaurator imao je najlepši zadatak, da okupljenoj deci, pokaže na koji način mogu da se igraju i tako stvaraju unikatna dela od gline.

-Deca su imala zadatak da urade reljefe dimenzija 30 puta 30. Podstakli smo ih da puste mašti na volju i da izrade ono što žele. Mogli su da dodaju, oduzimaju materijal, utiskuju u glinu. Ploče koje su nastale sastavićemo u jedan zajednički rad koji ćemo ispeći i postaviti na zidu buduće suvenirnice u okviru Muzeja „Tera“ kao zajednički rad. Ovo je prvi put da radimo ovakvu radionicu i zainteresovanih je bilo puno, što nam je pokazatelj da i ubuduće treba da organizujemo sličan program – dodao je Nikolić.

U okviru programa „Ponovo bazar“  istaknuto je na koji način može da posluži reciklaža i reutilizacija stare elektronike. Vuk Psodorov bio je deo ekipe koja je prodavala elektroniku koju su popravili u „Pionir“ slobodnoj školi.

-Elektroniku, koju su nam ljudi donosili zauzvrat za sadnice koje su posadili, mi smo delom popravili, a delom smo iskoristili one elemente koji su upotrebljivi. Tako smo joj dali novi život umesto da završi na otpadu. Elektroniku prodajemo i na taj način sakupljamo sredstva za rad škole – pojasnio je Psodorov.

„Tera fantastik“ još jedan je događaj koji je organizovan kako bi se privuklo što više publike u Muzej „Tera“, kazao je direktor CLPU „Tera“ Aleksandar Lipovan.

-U multidisciplinarnim i multimedijalnim radionicama mogu da učestvuju svi građani. Tu je je i intersektorska povezanost sa neformalnom školom, strit art umetnost koju su prikazali umetnici iz Novog Sada, kao i spoj između različitih grana umetnosti. Zajednički gradimo nove događaje, koji privlače različitu publiku i samim tim od Muzeja „Tera“ gradimo kreativan Distrikt u našem gradu koji privlači sve uzraste – istakao je Lipovan.

Priređena je i izložba grafita regionalnih uličnih umetnika, koji su zainteresovane učili o ovoj uličnoj umetnosti. U okviru radionice „Teraherc“ sa Konstantinosom Petrovićem polaznici su mogli da upotrebe boje u muzici i svetlosti tako da su nastali interesantni muzički instrumenti.

A.Đ.

pregledi-pritisak

Preventivni pregledi, u nedelju, 16. juna biće organizovani i u Domu zdravlja. Za odrasle će se obavljati u ambulanti u Svetosavskoj 53, a za decu u Dečijem dispanzeru od 8 do 15 časova, saznajemo od direktorice dr Biljane Marković.

Pregled odraslih obuhvatiće fizikalni pregled, sa merenjem krvnog pritiska, pulsa, šećera u krvi, a sugrađani će imati mogućnost da izvade krv kako bi se uradila krvna slika, ali i tumor markeri (CEA, Ca19-9, alfa-fetoprotein).

Za decu je predviđen pregled lokomotornog sistema i, ukoliko roditelji dozvole, određivanje šećera u krvi.

Preglede, koji su za sve građane besplatni, organizuje Ministarstvo zdravlja. Cilj je da se otkrije i reaguje u ranoj fazi bolesti kada je izlečenje znatno lakše.

A.Đ.

NASILJE-ZENE-(1)

Slučaj nasilja u porodici u kom je 57-godišnji G.B. pretukao četiri godine mlađu suprugu O.B. koristeći pištolj, iz kog je i ispalio pet metaka koji, na sreću, nisu pogodili žrtvu nasilja nego su završili u zidu i podu sobe, naišao je na osudu javnosti. Oca nasilnika policiji je prijavila 24-godišnja ćerka, studentkinja ekonomije koja je kobnog dana bila u Novom Sadu, gde boravi tokom školske godine. Kako je istakla najveći strah imala je da policija neće stići na vreme i da će majku zateći mrtvu. Dodaje i da je njena majka dugo trpela nasilje, batine, psovke, te da je otac bolesno ljubomoran, kao i da je sada najvažnije da se ona oporavi.

Nasilniku se na teret stavljaju krivična dela nasilje u porodici i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija jer je policija u kući pronašla jedan pištolj u legalnom posedu i četiri komada vatrenog oružja u ilegalnom posedu, a oduzeli su i 2.168 komada municije u legalnom posedu i 890 komada municije u ilegalnom posedu. Na predlog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva, sudije Osnovnog suda u Kikindi osumnjičenom su odredile pritvor do 30 dana.

Nasilje se obično vezuje za osobe koje su na ivici egzistencije i nižeg obrazovanja, međutim, da je to stereotip potvrdio je i ovaj slučaj jer se radi o dobrostojećoj porodici i uglednom privatniku. To potvrđuje i Aleksandra Čolić, pravnica i član  tima za nasilje u porodici Centra za socijalni rad.

-Svi mogu da postanu žrtve nasilje, bez obzira na obrazovanje i društveni status. Dominantna vrsta nasilja sa kojom se susrećemo je fizičko, zanemarivanje i psihičko nasilje, dok se seksualno i ekonomsko nasilje nedovoljno prepoznaju. Tek tokom razgovora sa žrtvama dolazimo do zaključka da postoji i ova vrsta nasilja. Primarno mesto gde se ono odvija je porodica odnosno kuća gde žrtva živi, a nasilnici su najčešće bračni i vanbračni partneri, kako sadašnji tako i bivši, a u određenom broju slučajeva kao nasilnike imamo decu sinove, a ređe ćerke čije žrtve su stariji roditelji – kaže Aleksandra Čolić.

 

Nasilnici su najčešće zaposleni i većina ih konzumira alkohol ili ima neki zdravstveni problem. Starosti su od 30 do 50 godina, u punoj snazi, a njihove žrtve imaju od 18 do 65 godina. Ove godine evidentirana su i 32 slučaja ponovljenog nasilja odnosno žrtve su već evidentirane ove ili prethodnih godina.

-Mobilni tim za nasilje u porodici dostupan je 24 sata i obezbeđujemo sve resurse kojima raspolažemo. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici iz 2017. godine olakšao je rad pomenutom timu jer manje dolazimo u situaciju da žrtvu zbrinjavamo u prihvatilište odnosno sigurne kuće. Sada se izriču hitne mere zabrana prilaska i komunikacija sa žrtvom i iseljenje nasilnika iz stana. U 90 odsto slučajeva po isteku 48 sati mere se produžavaju što nam omogućava da osnažimo žrtvu. Broj mobilnog tima dostupan je svim institucijama, ali ne i javnosti s obzirom na to da je u ranijem periodu, kada je bio javno dostupan, zloupotrebljen  – napominje naša sagovornica.

Po prijavi nasilja u porodici u Centru za socijalni rad otvara se predmet i zadužuje se osoba koja će da ga vodi. Nakon razgovora sa žrtvom procenjuje se da li je potrebno uključiti još neke institucije ili treća lica radi podrške. Psihosocijalnu podršku žrtvama pruža Centar za podršku ženama.

-U prvim danima nakon što je prijavljeno nasilje razgovaramo sa žrtvama i deo njih se odlučuje da pokrene postupak za razvod braka. Sa druge strane ima onih koji nastavljaju da žive zajedno – saznajemo od Aleksandre Čolić.

Nasilnika i to policiji, najčešće prijavljuju same žrtve. One dobijaju i  besplatnu pravnu pomoć kako bi se sačinila tužba za izricanje mera zaštite od nasilja u porodici u parničnom postupku, a pravnik može i da zastupa žrtvu. Centar za socijalni rad takođe ima pravo da podnosi tužbe za nasilje u porodici.

-Postoje oscilacije kada je reč o podnetim tužbama. U 2015. godini, prema podacima službe pravne pomoći, bilo ih je 27, naredne godine 40, 2017. podneto je 50 tužbi, potom smo 2020. godine imali 19 tužbi, 2021.  za dve više, 2022. imali smo 15 koliko ih je bilo i prošle godine.

Aleksandra Čolić ističe da je važno da se nasilje prijavi, te da je neophodno podizati svest celokupne javnosti o tome. To je način da se pomogne žrtvi da izađe iz začaranog kruga, jer sutra, svako može da postane žrtva.

A.Đ.

POVEĆAVA SE BROJ PRIJAVLJENIH NASILJA U PORODICI

Od početka godine do 10. juna na teritoriji grada prijavljeno je 106 slučajeva nasilja u porodici što je povećan broj u odnosu na isti period prošle godine kada ih je bilo 79. Prošle godine i 28 dece neposredno je bilo izloženo nasilju, što je više u odnosu na ranije godine. U 22 slučaja su muškarci žrtve nasilja. U 2023. godini prijavljeno je ukupno 192 nasilja u porodici, 2022. bilo ih je 206, 2021. godine 222, a 2020. kada je bila godina korone, 144.

 

jabuke

Pijace su pune sezonskog voća, a voćari napominju da će ove godine biti značajnog deficita zbog ranijeg cvetanja i mrazeva u martu. Manjak roda usloviće i višu cenu koja neće padati. Jelena Kljajić, savetodavac PSS ističe da je stanje u voćnjacima šarenoliko i prinosi su neujednačeni.

-Problem su predstavljali mrazevi u martu, tako da su kajsije izmrzle u 90 odsto voćnjaka. Nakon toga u martu smo imali visoke temperature, neuobičajene za ovo doba godine, tako da je oplodnja bila loša, što je dovelo do odbacivanja plodova. To se posebno odrazilo na krušku, jabuku, šljivu – kaže naša sagovornica.

Upravo zbog pomenutog kajsija maltene da neće ni biti, a prinos jabuka, krušaka i šljiva će biti lošiji. Trešnje su već obrane, a u pri kraju je i berba višnja i kod ovog voća rod je bio zadovoljavajući.

-Kiša je dobro došla s obzirom na to da značajnijih padavina nije bilo tokom zime i dobrog dela proleća. Ona puno znači i voćarima koji imaju sisteme za navodnjavanje jer je uvek bolji efekat kada imamo padavine koje su takođe neujednačene od mesta do mesta – napomenula je Jelena Kljajić.

Savet za vinogradare je da urade tretman protiv plemenjače, upravo zbog padavina, dok oni koji imaju jabuku treba da je tretiraju protiv venturije.

A.Đ.

 

tehnicka-matura-(6)

Najveća srednja škola u gradu ispratila je 179 maturanata iz sedam odeljenja. Učenik generacije Tehničke škole je Darko Simić, koji je titulu  stekao zahvaljujući takmičenjima i uspehu koji je postigao tokom četvorogodišnjeg školovanja na smeru tehničar informacionih tehnologija.

-Školu sam predstavljao na takmičenjima iz matematike. Uspešan sam bio na opštinskim i okružnim nivoima i stizao sam do republičkih takmičenja. Osim toga visok plasman ostvario sam i na takmičenju iz programiranja. U planu mi je da upišem Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, smer softverski inženjering – rekao je Simić.

Sportista generacije je rukometaš Luka Panić, prvotimac „Kikinde Grindeksa“.

-U narednim mesecima očekuje me puno obaveza s obzirom na to da sam deo juniorske reprezentacije Srbije i pripremamo se za Evropsko prvenstvo u Celju. Trudim se da budem na konačnom spisku, a ako ne svakako sam deo šireg spiska reprezentacije. Godinu dana pauziraću što se daljeg školovanja tiče, a nakon toga planiram upis na fakultet  – istakao je Panić.

Posebne nagrade  za predstavljanje, ali i promociju pravih vrednosti pripale su učenicima Luki Hrkaloviću i Aleksandru Trajkovskom koji su ambasadori generacije.

-Cilj nam je bio organizujemo što više humanitarnih akcija i da se u njih uključi što više učenika. Organizovali smo turnire u fudbalu, košarci, stonom tenisu i šahu – pojasnio je Hrkalović.

Trajkovski napominje da se nada da će i naredna generacija đaka nastaviti sa organizacijom humanitarnih turnira.

-Želja nam je bila da pomognemo našim sugrađanima kojima je pomoć najpotrebnija. Kako bi oplemenili školski prostor iscrtali smo murale ispred sale za fizičko vaspitanje, a inicirali smo i da se stave slike po hodnicima – dodao je Aleksandar.

Direktorica Milanka Halilović kaže da su svi zaposleni u školi ponosni na ovu generaciju.

-Ovu generaciju pamtićemo po tome što su bili veoma aktivni u promociji škole i njenom uređenju. Organizovali su zajedničke humanitarne akcije na inicijativu učeničkog parlamenta, ali i turnire u šahu koji su bili masovni – kazala je Milanka Halilović.

U narednoj školskoj godini u Tehničkoj školi ima mesta za 210 učenika u sedam odeljenja.

A.Đ.

 

dobrovoljni-davaoci-(5)

Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi, 14. jun, svečano je obeležen u  prostorijama Crvenog krsta. Priznanja su uručena najhumanijim sugrađanima, dobrovoljnim davaocima krvi. Nagrade za sto i više davanja, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski uručila je: Siniši Baračkovu, Zoranu Đurđeviću, Draganu Laziću, Ivanu Mijandžiću, Predragu Veličkovu i Mići Stojakoviću.

-Do sada sam krv darovao 104 puta. Dobrovoljni davalac krvi postao sam u vojsci. Moj motiv je bio humanost. Najpre sam vojni rok služio u Somboru, a potom i u Zagrebu. Pošto sam se vratio nastavio sam da dajem krv i evo godine su prošle, a ja sam, nadam se pomogao mnogima. Pozivam sve koji mogu da daruju krv jer naše malo nekome znači mnogo – rekao je Mića Stojaković.

Dodeljene su i plakete „Široko srce“ za najhumanije sredine u 2023 godini. To su JP „Kikinda“, Tehnička škola i Mesna zajednica Nakovo.

-Više od 30 radnika naše kompanije su redovni davaoci krvi i na njih treba da se ugledamo. Ja do sada nisam bio davalac, ali ovo priznanje me je motivisalo da to postanem u narednom periodu. JP „Kikinda“ je u proteklih dve godine pomogla Crvenom krstu, tako što su uz račun sugrađani dobijali i kalendar planiranih akcija dobrovoljnog davalaštva. Kao društveno odgovorno preduzeće odazvali smo se svim pozivima ove humane organizacije da pomognemo – istakao je Čedo Gvero, v.d. direktor JP „Kikinda“.

Okupljenima se obratila Dijana Jakšić Kiurski koja se zahvalila davaocima na humanosti i istrajnosti.

-Krv je jednako život i samim tim to govori koliko je važno da se promoviše dobrovoljno davalaštvo i da se mladi što više uključuju. Stoga im se i mi, kao društvo zahvaljujemo na nesebičnosti i hrabrosti. Kikinda je prepoznata kao humana sredina jer ima veliki broj davalaca. Zato je važno apelovati na sve koji su zdravi da postanu davaoci krvi – dodala je Dijana Jakšić Kiurski.

Uručenjem priznanja Crveni krst zahvalio se i onima koji su krv darovali 75, 50 i 35 puta.

-U prethodnoj godini Crveni krst, u saradnji sa Zavodom za transfuzijom krvi, realizovana je 31 akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Tom prilikom prikupljeno je 1.787 jedinica krvi odnosno 3,56 odsto u odnosu na broj stanovnika što je izuzetan rezultat. Klub „25“ koji okuplja mlade davaoce krvi realizovao je 22 edukacije za srednjoškolce kojima je bio obuhvaćen 381 učenik. Rezultat je 218 prvih davanja u 2023. godini – navela je sekretarka Crvenog krsta Danijela Bjeljac.

Ovom prilikom nagrađeni su i osnovci koji su učetvovali na konkursu Crvenog krsta Srbije „Krv život znači“.

Ove godine obeležava 20 godina od kako je Svetska zdravstvena organizacija proglasila 14. jun za Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi, ali i to da Crveni krst Srbije nacionalni dan dobrovoljnih davalaca krvi proslavlja 11. maja, u nedelji Crvenog krsta.

A.Đ.

bolnica-pregledi-(2)

Besplatni preventivni pregledi, koje organizuje Ministarstvo zdravlja radi rane dijagnostike i promocije prevencije kao najefikasnijeg načina brige o zdravlju, biće nastavljena u nedelju, 16. juna, od 8 do 17 časova. U Opštoj bolnici Kikinda, u delu gde su internističke ambulante, svi odrasli građani, sa ili bez zdravstvenog osiguranja, u nedelju će biti u prilici da besplatno obave dermatološki pregled mladeža, i urade tumor markere CEA (CEA), CA19-9 (CA19-9) i AFP (Alpha Fetoprotein).

Pored toga, zbog velikog interesovanja, građani će i ovoga puta moći da bez zakazivanja, izmere krvni pritisak, urade ultrazvučni pregled abdomena, provere nivo šećera u krvi i kompletnu krvnu sliku u laboratoriji.

Posebno je važno da će u okvuru ove akcije biti organizovani i sistematski pregledi dece na Dečjem odeljenju, a ukoliko pedijatar uoči deformitete lokomotornog sistema, na odeljenju Fizijatrije dete će pregledati specijalista fizijatar. Predviđena je i mogućnost određivanja šećera u krvi, uz pristanak roditelja.

Ministarstvo zdravlja i ovim putem poziva građane da učestvuju u nedeljnoj akciji, obave preventivne preglede i time pozitivno utiču na svoje zdravlje. Posebno pozivaju roditelje dece predškolskog i školskog uzrasta, da iskoriste priliku i na brz i efikasan način provere zdravlje svoje dece.

 

mala-matura

Malu maturu osmaci će polagati 18, 19. i 20. juna, a ne kako je prvobitno bilo planirano od 17. do 19. juna, a povodom zaključka Vlade Srbije da 17. jun, drugi dan Kurban Bajrama, bude neradni dan za pripadnike islamske zajednice u Srbiji. Više od 400 učenika na teritoriji grada završilo je osmi razred, saznajemo od predsednika Aktiva osnovnih škola i direktora OŠ „Žarko Zrenjanin“.

-Mala matura pomerena je za jedan dan i bez obzira na to sve je spremno za završni ispit. Tako će se test iz maternjeg ispita polagati u utorak, 18, iz matematike u sredu, 19, a iz izabranog predmeta u četvrtak, 20. juna. Očekujem da nikakvih problema neće biti i da će učenici uspešno uraditi ovu proveru znanja – rekao je Farkaš.

 

Poslednjeg dana male mature učenici polažu izborni predmet i mogli su da biraju jedan od ponuđenih iz predmeta biologije, istorije, geografije, fizike ili hemije. Za to koji će test polagati ranije su se opredelili. Ispit počinje tačno u 9 i traje do 11 sati.

-Sva uputstva o polaganju ispita učenici su već dobili od svojih razrednih starešina i škola. Svi su se pripremali i siguran sam da su spremni za ono što ih očekuje – dodao je naš sagovornik.

A.Đ.

error: Content is protected !!