На Крофнијади у Иђошу испечено хиљаду крофни: Прво место припало Великоселкама

Крофнијада, седма по реду, организована је поводом Дана села у Иђошу. Окупила је удружења седам удружења из Војводине, а организатор је удружење жена „Иђош“.

-Постојимо 24 године и где год да се појавимо правимо крофне. Испечено је око хиљаду крофни које смо делили Иђошанима и свим посетиоцима. Ни високе температуре нису нас спречиле да их умесимо и печемо. За лепе и укусне крофне потребна је лака рука и пуно љубави – истакла је Биљана Ђурђулов председнице удружења жена „Иђош“.

 

Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Великоселке“ из Банатског Великог Село, друге су биле Новомилошевчанке из удружења „Коло српских сестара“, а трећи су били чланови удружења пензионера „Треће доба“. Оцењивани су изглед, текстура и укус.

Ово место познато је по домаћој посластици, а Горан Станчул, члан Савета месне заједнице истакао је да су иђошке крофне најбоље.

-Значајно је што наше место чува традиционално јело од заборава. Иђош се препознаје по добрим крофнама, а удружење жена је ту да наше место промовише где год да се појаве. Месна заједница има добру сарадњу са свим удружењима у селу, а и међусобно се помажу. Тако је Културно – уметничко друштво „Миливој Оморац“ које је дало допринос манифестацији. Најмлађи су извели неколико кореографија и нашим гостима показали шта знају, а учествовали су и у прављењу крофни – додао је Станчул.

Локална самоуправа подржала је обележавање Дана села и рад и манифестације удружења, напоменуо је Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе.

-Бренд Иђоша су крофне и вино и на нама је да им помогнемо да га очувају и унапреде. По крофнама се ово место мето познаје, не само у Банату, него и шире. Подржаћемо, како програме, тако и месну заједницу у реализацији њихових планова – навео је Тасовац.

У Крофнијади су учествовале екипе из Санада, Нових Козараца, Банатског Великог Села, Лазарева, Боке, Новог Милошева.

Програми обележавања ће трајати до 19. августа када је и црквена слава овог места Преображење, које је познато и као летње Богојављење. Раније је постојао обичај да се у цркви преноћи ноћ уочи Преображења. Болесни из сваког села и околине раније су долазили пешице носећи крст, а током вечери се чита молитва. У поноћ се служи Света Литургија, свети се вода и уз воду гранчице босиљка. Сви који преноће у цркви остају и на јутарњој литургији.

А.Ђ.

ТВОЈ БРЗИ ИНФО: Ново на Кикиндском порталу (Видео)

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

(ВИДЕО) Бачкоградиштани победници „3х3 фудбал финала Србије”

Састав из Бачког Градишта победник је „3x3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у...

Don`t copy text!