Крофнијада, седма по реду, организована је поводом Дана села у Иђошу. Окупила је удружења седам удружења из Војводине, а организатор је удружење жена „Иђош“.
-Постојимо 24 године и где год да се појавимо правимо крофне. Испечено је око хиљаду крофни које смо делили Иђошанима и свим посетиоцима. Ни високе температуре нису нас спречиле да их умесимо и печемо. За лепе и укусне крофне потребна је лака рука и пуно љубави – истакла је Биљана Ђурђулов председнице удружења жена „Иђош“.
Прво место у прављењу крофни освојило је удружење жена „Великоселке“ из Банатског Великог Село, друге су биле Новомилошевчанке из удружења „Коло српских сестара“, а трећи су били чланови удружења пензионера „Треће доба“. Оцењивани су изглед, текстура и укус.
Ово место познато је по домаћој посластици, а Горан Станчул, члан Савета месне заједнице истакао је да су иђошке крофне најбоље.
-Значајно је што наше место чува традиционално јело од заборава. Иђош се препознаје по добрим крофнама, а удружење жена је ту да наше место промовише где год да се појаве. Месна заједница има добру сарадњу са свим удружењима у селу, а и међусобно се помажу. Тако је Културно – уметничко друштво „Миливој Оморац“ које је дало допринос манифестацији. Најмлађи су извели неколико кореографија и нашим гостима показали шта знају, а учествовали су и у прављењу крофни – додао је Станчул.
Локална самоуправа подржала је обележавање Дана села и рад и манифестације удружења, напоменуо је Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе.
-Бренд Иђоша су крофне и вино и на нама је да им помогнемо да га очувају и унапреде. По крофнама се ово место мето познаје, не само у Банату, него и шире. Подржаћемо, како програме, тако и месну заједницу у реализацији њихових планова – навео је Тасовац.
У Крофнијади су учествовале екипе из Санада, Нових Козараца, Банатског Великог Села, Лазарева, Боке, Новог Милошева.
Програми обележавања ће трајати до 19. августа када је и црквена слава овог места Преображење, које је познато и као летње Богојављење. Раније је постојао обичај да се у цркви преноћи ноћ уочи Преображења. Болесни из сваког села и околине раније су долазили пешице носећи крст, а током вечери се чита молитва. У поноћ се служи Света Литургија, свети се вода и уз воду гранчице босиљка. Сви који преноће у цркви остају и на јутарњој литургији.
А.Ђ.