Вода са чесме је здравствено безбедна, истакла је др Сања Брусин Белош, начелница Одељења хигијене и хумане екологије Завода за јавно здравље, обраћајући се јавности. Узорци из водовода и у јулу и у прве две недеље августа показују да грађани могу да пију воду без икакве бојазни, да у њој нема опасних елемената.
-Узимамо укупно 36 узорака од којих је 21 са бунара и 15 из водоводне мреже. Анализе воде са чесме односно из водовода показују да вода може да се користи за пиће, за кување, хигијенске и све остале санитарне потребе. Од поменутих 15 узорака из водоводне мреже мали број је био хемијски неисправан и то због боје која је била незнатно повећана. Три пута је мања него у сировој води и боја као параметар не представља опасност по здравље. Микробиолошка неисправност у свим узорцима била је нула, што је изванредан резултат у односу на оно што смо имали раније – појаснила је др Брусин Белош.
Извештај са којим је манипулисано у јавности да је повећана концентрација арсена у води за пиће, заправо је вода узоркована са изворишта, односно сирова, непречишћена, вода.
-Фабрика воде је изграђена да би се уклониле све опасне материје које се налазе у непречишћеној води. Поред арсена ту су амонијак, повећан утрошак калијум перманганата, боја. Све ове параметре требало је уклонити и у пречишћеној води коју грађани користе, сем боје и незнатно повишеног натријума у појединим узорцима, нема ниједне од опасних или безопасних материја. Боја није опасна по здравље. Појављује се у појединим узорцима јер су водоводне цеви у граду различитог квалитета и у зависности од места на ком се узоркују може да буде различита. Натријум је један од пет елемената који су витални за функционисање људског организма и нема утицаја на здравље. У појединим минералним водама његова концентрација је пет пута већа од оне која је детектована у појединим узорцима – рекла је др Сања Брусин Белош.
Чедо Гверо, в.д. директор ЈП „Кикинда“ подсетио је да је у више наврата испирана водоводна мрежа и додао да ће се са овим послом наставити и у наредном периоду.
-Вода из бунара се прерађује и грађани то треба да знају. У извештају о квалитету воде нису раздвојене анализе воде са бунара и из водовода и наш задатак биће да их у наредном периоду представљамо засебно како би се знало шта је оно што је прерађен, а шта је непрерађен узорак. Већ четири године смо у пројекту изградње фабрике воде и нисмо успели да постигнемо консензус са свим политичким чиниоцима да се он не користи у дневно политичке сврхе. Нема потребе за подизањем тензије и панике међу суграђанима ради политиканства. Уколико се следећи пут нешто слично догоди, консултоваћемо правни тим. Пијаћа вода није тема за дневно политичке игре – навео је Гверо.
У току је добијање употребне и санитарне дозволе. У ЈП „Кикинди“ очекују да ће их ускоро и добити од надлежних служби.
ОПОЗИЦИЈУ НЕ ИНТЕРЕСУЈУ ЧИЊЕНИЦЕ
Чедо Гверо каже да је позивао представнике опозиционих партија у граду на састанке, али и да виде како функционише фабрика воде.
-Вода за пиће не треба да буде у жижи политичких расправа и политиканства. Стога сам и позвао опозиционе странке да погледају комплетан пројекат, али се никада нико није одазвао тим позивима. Зато не чуди што су са лошим намерама и са полу информацијама изашли у јавност – прецизирао је Гверо.
ЗАДОВОЉНИ ВОДОСНАБДЕВАЊЕМ
Фабрика воде је у завршној фази оптимизације процеса пречишћавања. Током протеклих месеци забележена је екстремна потрошња воде. Комплетан пројекат је огроман искорак на боље за све грађане и све анализе воде биће јавне и доступне, као што су и до сада биле.
-Можемо да будемо задовољни са водоснабдевањем и сталности испоруке воде грађанима. Технологија је комплексна и кад нестане струје имамо застој у производњи. Поновно успостављање система траје између два и четири сата и то су чињенице, а не правдање. Поред фабрике воде на истој траси се и домаћинства снабдевају струјом и свако искакање из система прави проблем. Разговарамо са ЕПС-ом да добијемо нови трафо и то је кључно за решавање – прецизирао је Чедо Гверо.
А.Ђ.