Aleksandra Djuran

пцелари 1

Министарство пољопривреде, шумарства и привреде расписало је два јавна позива за субвенције пчеларима и произвођачима шећерне репе, а пријаве за ову финансијску подршку могуће су до 5. јула.

За субвенције у пчеларству, по кошници пчела, пријаве могу да поднесу пољопривредни произвођачи који имају пријављено најмање 20, а највише 1.000 кошница, а подстицај по кошници износи 1.000 динара. Подстицаји се односе на ову годину, а пријаве могу поднети путем платформе еАграр односно портала еПодстицаји.

Када је реч о подстицајима за произвођаче шећерне репе, ова финансијска подршка односи се на усеве из прошле године. Право на подстицај од 35.000 динара по хектару остварују под одређеним условима. Произвођачи шећерне репе могу да остваре право  по хектару пријављене и засејане шећерне репе, а највише до 500 хектара за остварени принос од најмање 50 тона по хектару. Такође, корисник има право на ову субвенцију, с обзиром да је реч о усеву из 2023. године, ако је целокупан остварени принос испоручио шећеранама.

Пријаве за овај вид подршке, подноси се преко Писарнице републичких органа управе у Београду или поштом на адресу ресорног министарства – са назнаком Управа за аграрна плаћања.

 

Маја-Гојковиц-Капија-успеха-12

Музеј „Тера“ добитник је награде „Капија успеха“ у категорији културно- историјског туризма. Признање додељује Привредна комора Војводине најбољим компанијама и појединцима за постигнути квалитет услуга у области туризма. Награде је уручила председница Покрајинске владе Маја Гојковић која је поручила да ће  Влада Војводине наставити да, заједно са компанијама које овде послују гради још бољу туристичку понуду, улагањем у  инфраструктуру и развој постојећих потенцијала.

-Признање је доказ да култура и уметност, која је и наша примарна делатност, може да буде значајан замајац туризма једног места. „Капија успеха“ додељена нам је за програме које развијамо, који укључују велики број корисника, као и оне који се односе на разне социјалне групе. На тај начин привлачимо све више посетилаца у Кикинду и у Музеј „Тера“ – истакао је Александар Липован, директор Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“.

Наш саговорник за 11. јун у 19 сати, у Галерији „Тера“, најављује разговор са мултимедијалном уметницом Тањом Остојић из Берлина која је била учесница симпозијума 2013. године. Већ 15. јуна биће организован целодневни програм у Музеју „Тера“. Овом приликом биће организоване радионица за родитеље са малом децом током које ће моћи да се утискују стопала или шаке малишана у плоче од глине. Током дана организоваће се и радионица „Тера херц“ са Константиносом Петровићем која ће се базирати на употребу боја у музици и светлости.

У овој културној установи увелико се припремају за предстојећи Интернационални симпозијум скулптура у теракоти „Тера 2024“ који ће трајати током јула. И ове године он ће окупити реномиране уметнике из света који ће стварати монументалне скулптуре.

А.Ђ.

 

 

 

графика-центар-(1)

Суноврат некадашње фабрике „Графика“ почео је преласком у власништво новокнежевачке „Лепенке“. Следом различитих догађаја она је затворена и  25 година објекат је био потпуно напуштен. Недавно га је купио Бојан Ђуровић, за кога је улагање у простор некадашње фабрике „Графика“  било добро улагање.

-Пратим продаје и када је овај објекат понуђен нисам имао дилему да ли да га купим с обзиром на то да су поједини закупци показали интересовање да отворе трговинске објекте у Кикинди, а нису имали одговарајућу локацију. Зграда је на добром месту и може да задовољи потребе будућих закупаца тако да је у току реконструкција како би се што пре отвориле нове радње – истакао је за наш лист Ђуровић.

Будући „Хоум центар“ имаће пет објеката односно одвојених пословних целина, а тренутно се адаптира простор за два.

-Уговор је потписан са два трговинска ланца „Форма идеале“ и „Јиск“. Ове фирме немају продајна места у Кикинди, а њихово отварање биће добро за све грађане на територији града и околних места. До сада су, за куповину у поменутим радњама, морали да иду у Зрењанин. За преостали простор још увек су у току преговори. Неколико је заинтересованих и остаје да се види ко ће бити још на овом простору. Уговори су доста сложени и пуно је елемената на које се обраћа пажња тако да преговори дуже трају – напомиње наш саговорник.

У објекту ће се запослити педесетак радника, предвиђа Ђуровић јер је минимални број по продајном месту 10 до 12 запослених. Део радника у компанији „Форма идеале“ већ је запослен и, како сазнајемо, на обуци је у зрењанинском салону, а до 28. јуна отворен је конкурс за позиције продавац јуниор и монтажер. Како на сајту „Јиска“ нема понуда за посао у Кикинди претпоставка је да су за ову компанију већ одабрани будући радници.

-Трудимо се да све грађевинске радове и приступне путеве завршимо што пре. Најреалније је да ће се локали компанија „Јиск“ и „Форма идеале“ отворити крајем јула, почетком августа, а моја обавеза је да их предам раније. За преостали простор, надам се да ће бити завршен у октобру, новембру – навео је Ђуровић.

Бојан Ђуровић каже и да је Кикинди неопходна станоградња, пошто нема добру понуду стамбеног простора. Како се бави и овим послом размишља да, уколико пронађе адекватну локацију, изгради једну до две зграде.

А.Ђ.

ОДЛИЧНА САРАДЊА СА ГРАДОМ

Локална самоуправа показала се као одличан партнер, додао је Бојан Ђуровић.

-Ни у једној локалној самоуправи нисам имао толико помоћи као у Кикинди. Желим да истакнем професионалност и брзину приликом прикупљања све неопходне документације што је мени, као инвеститору, пуно значило јер нисам губио време и могао сам да се фокусирам на посао због ког сам и купио зграду – рекао је Ђуровић.

 

 

мали-матурантски-плес-(8)

Ученици четвртих разреда градских основних школа извели су „Мали матурантски плес“. На иницијативу АДЗНМ „Гусле“ у СЦ „Језеро“ другу годину заредом организована је ова манифестација.  Ово је била прилика да ђаци покажу  које традиционалне игре су савладали на часовима физичког у школама, а са њима су били и њихови другари из Школе фолклора „Гусала“.

-Једна од три традиционалне игре које су заштићене као нематеријално културно наслеђе је „Мало коло“с обзиром на то да је то најпопуларнији играчки образац у Војводини. „Гусле“ су носилац заштите и наша је обавеза да чувамо нашу традицију. „Мали матурантски плес“ показао је да наша деца радо уче да играју народне игре. Наши уметнички руководиоци и сарадници од септембра су радили у основним школама. Надамо се да ће ова манифестација заживети и проширити се и на регион – истакао је директор АДЗНМ „Гусле“ Зоран Петровић.

Више од 300 учесника на овај начин опростили су се од својих учитељица, а учествовале су школе „Свети Сава“, „Жарко Зрењанин“, „Ђура Јакшић“, „Јован Поповић“, „Вук Караџић“ и „Фејеш Клара“ у којима се од септембра ради на ово пројекту.

-Дуго година школе сарађују са „Гуслама“ и радо смо подржали овај пројекат. За све школе значајно је да ђаке учимо да чувају традиционалне вредности, а наши ученици радо су присуствовали овим часовима. Надамо се да ће пројекат проширити и на села – напоменуо председник Актива директора и директор ОШ „Жарко Зрењанин“ Тихомир Фаркаш.

Мале матуранте са трибина су подржали њихови родитељи, а подршку плесу пружила је и локална самоуправа. Представници Града, на челу са градоначелником Николом Лукачем присуствовали су плесу, а први човек града поздравио је ученике и окупљену публику.

-Наши основци су уз матурантски плес закорачали у више разреде. Уз песму и игру чувају обичаје, а започињу и нову традицију. Остаје нам да им пожелимо срећу у наставку школовања, али и да покажемо да њихов град мисли на њих. Ово је најлепши начин да заврше школску годину и поздраве се од својих учитеља и учитељица – прецизирао је Никола Лукач.

Плес је организован као завршетак пројекта који су заједнички реализовали уметнички руководиоци и асистенти АДЗНМ „Гусле“, градске школе и локална самоуправа.

 

А.Ђ.

 

 

бвс-базен-1

Летња сезона на отвореним базенима почиње 22. јуна у Кикинди и у Банатском Великом Селу и на дан отварања  за све посетиоце  улазак ће бити бесплатан. Цена дневне улазнице за одрасле је 300 динара, а за децу 200 динара.  Сезонска карта за 50 улазака је 7.500 динара, за 25 улазака  је 4.500, а за 10 улазака је 2.000 динара  Сезонска картице плаћа се 400 динара.

 

-За кориснике 3+ картице обезбеђено је 30 одсто попуста. По 20 процената попуста могу да остваре ученици са просеком 5,00, уз сведочанство или књижицу, као полиција и ватрогасци, просветни и медицински радници, уз потврде о запослењу. Исти попуст од 20 одсто обезбеђен је и за војску, уз легитимацију, као и за родитеље или старатеље који самостално воде непосредну бригу о деци. За пензионере, уз пензионерску картицу,  је  50 одсто попуста – истакао је Дејан Пудар, директор СЦ „Језеро“.

Бесплатан улазак имаће деца до 7 година, труднице, особе са посебним потребама  и њихов пратилац, као особе са инвалидитетом уз потврду.

Купљене сезонске улазнице могу се искористити до 31. маја 2025. године. Продаја карата почеће 10. јуна на рецепцији хале Спортског центра „Језеро“ Кикинда. За плаћање готовином од 3. до 10. јуна сезонска летња допуна од 50 улазака је 6.000 динара.

браинфинитy-финале-(2)

Кикиндски ђаци су доказали да су најбољи у Србији у решавању логичких задатака. У финалу „Браинфинитy“ такмичења екипа Гимназије „Душан Васиљев“ заузела је прво, а ученици Основне школе „Ђура Јакшић“ друго место.

Гимназијалци Мила Радловић, Филип Бабић, Милица Савковић и Јана Страјнић други пут су прваци.

-На овом јединственом такмичењу учествујемо пети пут. Као екипа такмичимо се још од основне школе и како су сви учесници осим мене матуранти, договорили смо се да наставимо са овом праксом пошто постоји категорија такмичара 18+ – истакла је Мила Радловић.

Интересантно је и да је у финалу средњошколаца било девет екипа из Крагујевца и једна из Кикинде која је и стала на победничко постоље.

-Ове године такмичење није било ни мало лако. Од првог места делиле су нас секунде, али успели смо на време да решимо све задатке – додала је Мила.

Четворочлана екипа осмака Теодора Прибиш, Теодора Ћурчин, Сергеј Богосављев и Огњен Ђомпарин,  већ четири године заредом успешна је у надметању где ученици у тимовима решавају проблеме у реалном контексту, користећи све предности информационих технологија. „Фениксовци“, како се екипа зове, били су други и са сребрним медаљама, које сијају као злато, вратили су се у Кикинду. У њиховој категорији било је седам екипа.

На овом такмичењу радили су се логички, комбинаторно – проблемски задаци са применом у свакодневном животу.

А.Ђ.

 

предсколци-плес-(3)

Предшколци су се од својих васпитача и вртића у опростили на најлепши могући начин уз песму и игру. У завршном плесу који је за тему имао рокенрол, на Градском стадиону, под називом „Кад си срећан, плеши“ окупили су будући прваци из 18 градских и сеоских вртића. Игру су започели култним рок хитом групе Квин „Wе wилл роцк yоу“ наставили су рокенролом за децу, да би свој плесни наступ завршили уз незаобилазну нумеру „Тwист агаин“. Плес уз познату композицију „Кад си срећан“ делом је одигран по киши, тако да ће га малишани сигурно дуго памтити.

Овом догађају присуствовали су родитељи, али и баке и деке, који су са трибина бодрили своју децу, као и градоначелник Никола Лукач, његова заменица  Дијана Јакшић Киурски, председник Скупштине града Младен Богдан  и чланови Градског већа Валентина Мицковски, Мелита Гомбар, Стеван Иличић. Први човек Града малишанима је пожелео пуно успеха у школи.

-Најлепши начин да се малишани поздраве од својих васпитача, али и да их они испрате у ново животно раздобље јесте песма и игра. Четврта генерација предшколаца приредила је за родитеље, али и за све суграђане плесне тачке којих ћемо се радо сећати. Плес по киши је део одрастања, а деци ће вртић и васпитачи и оно што су научили од њих бити увек у лепом сећању као најбезбрижнији део живота – устакао је градоначелник Лукач.

Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“ додала је да је ово круна заједничког рада васпитача, родитеља и деце.

-На најлепши начин опраштамо се од наших предшколаца и у школу испраћамо дивну генерацију. У програму је било 490 предшколаца који ће ово дуго памтити. Можемо да им пожелимо да им од сутра сваког дана сија сунца, да увек буду овако весели и насмејани, да кроз живот плешу без било каквих препрека и да их у школи дочекају само лепа искуства, као што су имали у вртићу – казала је Кристина Дрљић.

За све предшколце обезбеђени су поклони који ће им бити потребни током првих школских дана.

А.Ђ.

 

руско село

За манифестацију „Михољски сусрети села“ Кикинди је припало 353.000 динара  од Министарство за бригу о селу. Организоваће се у Новим Козарцима и Руском Селу.

У Новим Козарцима биће одржана  сликарска колонија „Михољски сусрети“ на којој ће учествовати сликари из села и ширег региона. Тема је банатски пејзаж, а инспирацију ће потражати у самом селу и околини. Скупу ће присуствовати и деца из Нових Козараца која ће имати прилику да се упознају са гостима, али и да сликају. Слике ће остатити у Галерији „Здравко Мандић“ и биће изложене током читаве године .

У Руском Селу планиран је турнир у баскету 3X3. На спортским теренима у центру села турнир ће бити одржан 27. јула, а учествоваће више екипа са такмичарима од 16 до 50 година.

Министарство за бригу о селу већ четврту годину заредом додељује бесповратних средстава за организовање манифестације „Михољски сусрети села“. У области неговања традиције на селу и очувања културно-историјских садржаја и у 2024. години ова манифестација ће се од 1. јуна до 1. новембра одржати у 113 градова и општина Србије.

полиција-аутомобил

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди ухапсили су 57-годишњег Г. Б. из Кикинде због сумње да је извршио кривична дела насиље у породици и недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Он се сумњичи да је у недељу, у породичној кући, након вербалне расправе, рукама и рукохватом пиштоља задао супрузи више удараца по глави и телу, наневши јој тако телесне повреде. Након тога, Г. Б. је, како се сумња, у кући пуцао из пиштоља, који има у легалном поседу, и испалио пет метака, од којих су се четири зауставила у зиду собе и један у поду собе.Оштећена је збринута у Општој болници у Кикинди.

Полиција је потом претресом стана и других просторија код осумњичног пронашла и уз потврду одузела један пиштољ у легалном поседу и четири комада ватреног оружја у илегалном поседу. Такође, од осумњиченог је уз потврду одузето 2.168 комада муниције у легалном поседу и 890 комада муниције у илегалном поседу.
Г. Б. је одређено задржавање до 48 часова и он је, уз кривичну пријаву, приведен тужиоцу Основног јавног тужилаштва у Кикинди, на чији предлог је од стране судије Основног суда у Кикинди осумњиченом одређен притвор до 30 дана.

 

стаса-гласање-(3)

У недељу, 2. јуна, одржани су локални избори у 89 локалних самоуправа у Србији међу којима је била и Кикинда. На територији града има 60 бирачких места и сва су отворена и затворена на време, сазнајемо у Градској изборној комисији.

Након обрађених 100 одсто резултата на локалним изборима за одборнике у Скупштини града изашло је 23.453 бирача од укупно уписаних 46.881, што је 50,03 одсто.

 

За изборну листу под редним бројем један „Александар Вучић – Кикинда сутра“ (Ивица Дачић-СПС, Расим Љајић СДП, Милан Кркобабић ПУПС, Солидарност и правда; др Војислав Шешељ РС, Александар Вулин ПС, Милица Ђурђевић Стаменковски ССЗ, Милош Вучевић СНС гласало) је 15.507 бирача. Процентуално они су освојили 66,13 одсто гласова и 28 мандата у Скупштини града, тако да је у процентима 71,79 одсто освојених мандата.

Изборну листу „Савез Војвођанских Мађара др Балинт Пастор“ подржало је 1.774 гласача односно 6,03 процента. Са овим резултатима имају два мандата у градском парламенту што је у процентима 5,13 одсто.

Изборна листа „Коалиција Изабери промену, Уједињена опозиција Кикинде, Мирко Шоћ“ (Лига социјалдемократа Војводине-Војвођани, Странка слободе и правде, Покрет обнове Краљевине Србије, Народни покрет Србије, Српски покрет Двери, Социјалдемократска странка, Србија Центар, Демократска заједница војвођанских Мађара) добила је 3.388 гласова или 14,45 одсто, тако да имају шест мандата што у проценту износи 15,38 одсто.

Изборна листа „Коалиција Бирам борбу! Бирам Кикинду! Демократска странка, Зелено – леви фронт и Покрет слободних грађана“ добила је 1.774 гласова или  7,57 одсто. У Скупштини града имаће три мандата  што износи 7,69 процената.

Изборна листа „Кикинда против насиља Милорад Мики Алексић“ добила је 669 гласова или 2,85 одсто. Са овим резултатом није пређен цензус тако да је ова листа остала без мандата.

error: Content is protected !!