Aleksandra Djuran

pcelari 1

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i privrede raspisalo je dva javna poziva za subvencije pčelarima i proizvođačima šećerne repe, a prijave za ovu finansijsku podršku moguće su do 5. jula.

Za subvencije u pčelarstvu, po košnici pčela, prijave mogu da podnesu poljoprivredni proizvođači koji imaju prijavljeno najmanje 20, a najviše 1.000 košnica, a podsticaj po košnici iznosi 1.000 dinara. Podsticaji se odnose na ovu godinu, a prijave mogu podneti putem platforme eAgrar odnosno portala ePodsticaji.

Kada je reč o podsticajima za proizvođače šećerne repe, ova finansijska podrška odnosi se na useve iz prošle godine. Pravo na podsticaj od 35.000 dinara po hektaru ostvaruju pod određenim uslovima. Proizvođači šećerne repe mogu da ostvare pravo  po hektaru prijavljene i zasejane šećerne repe, a najviše do 500 hektara za ostvareni prinos od najmanje 50 tona po hektaru. Takođe, korisnik ima pravo na ovu subvenciju, s obzirom da je reč o usevu iz 2023. godine, ako je celokupan ostvareni prinos isporučio šećeranama.

Prijave za ovaj vid podrške, podnosi se preko Pisarnice republičkih organa uprave u Beogradu ili poštom na adresu resornog ministarstva – sa naznakom Uprava za agrarna plaćanja.

 

Maja-Gojkovic-Kapija-uspeha-12

Muzej „Tera“ dobitnik je nagrade „Kapija uspeha“ u kategoriji kulturno- istorijskog turizma. Priznanje dodeljuje Privredna komora Vojvodine najboljim kompanijama i pojedincima za postignuti kvalitet usluga u oblasti turizma. Nagrade je uručila predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković koja je poručila da će  Vlada Vojvodine nastaviti da, zajedno sa kompanijama koje ovde posluju gradi još bolju turističku ponudu, ulaganjem u  infrastrukturu i razvoj postojećih potencijala.

-Priznanje je dokaz da kultura i umetnost, koja je i naša primarna delatnost, može da bude značajan zamajac turizma jednog mesta. „Kapija uspeha“ dodeljena nam je za programe koje razvijamo, koji uključuju veliki broj korisnika, kao i one koji se odnose na razne socijalne grupe. Na taj način privlačimo sve više posetilaca u Kikindu i u Muzej „Tera“ – istakao je Aleksandar Lipovan, direktor Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“.

Naš sagovornik za 11. jun u 19 sati, u Galeriji „Tera“, najavljuje razgovor sa multimedijalnom umetnicom Tanjom Ostojić iz Berlina koja je bila učesnica simpozijuma 2013. godine. Već 15. juna biće organizovan celodnevni program u Muzeju „Tera“. Ovom prilikom biće organizovane radionica za roditelje sa malom decom tokom koje će moći da se utiskuju stopala ili šake mališana u ploče od gline. Tokom dana organizovaće se i radionica „Tera herc“ sa Konstantinosom Petrovićem koja će se bazirati na upotrebu boja u muzici i svetlosti.

U ovoj kulturnoj ustanovi uveliko se pripremaju za predstojeći Internacionalni simpozijum skulptura u terakoti „Tera 2024“ koji će trajati tokom jula. I ove godine on će okupiti renomirane umetnike iz sveta koji će stvarati monumentalne skulpture.

A.Đ.

 

 

 

grafika-centar-(1)

Sunovrat nekadašnje fabrike „Grafika“ počeo je prelaskom u vlasništvo novokneževačke „Lepenke“. Sledom različitih događaja ona je zatvorena i  25 godina objekat je bio potpuno napušten. Nedavno ga je kupio Bojan Đurović, za koga je ulaganje u prostor nekadašnje fabrike „Grafika“  bilo dobro ulaganje.

-Pratim prodaje i kada je ovaj objekat ponuđen nisam imao dilemu da li da ga kupim s obzirom na to da su pojedini zakupci pokazali interesovanje da otvore trgovinske objekte u Kikindi, a nisu imali odgovarajuću lokaciju. Zgrada je na dobrom mestu i može da zadovolji potrebe budućih zakupaca tako da je u toku rekonstrukcija kako bi se što pre otvorile nove radnje – istakao je za naš list Đurović.

Budući „Houm centar“ imaće pet objekata odnosno odvojenih poslovnih celina, a trenutno se adaptira prostor za dva.

-Ugovor je potpisan sa dva trgovinska lanca „Forma ideale“ i „Jisk“. Ove firme nemaju prodajna mesta u Kikindi, a njihovo otvaranje biće dobro za sve građane na teritoriji grada i okolnih mesta. Do sada su, za kupovinu u pomenutim radnjama, morali da idu u Zrenjanin. Za preostali prostor još uvek su u toku pregovori. Nekoliko je zainteresovanih i ostaje da se vidi ko će biti još na ovom prostoru. Ugovori su dosta složeni i puno je elemenata na koje se obraća pažnja tako da pregovori duže traju – napominje naš sagovornik.

U objektu će se zaposliti pedesetak radnika, predviđa Đurović jer je minimalni broj po prodajnom mestu 10 do 12 zaposlenih. Deo radnika u kompaniji „Forma ideale“ već je zaposlen i, kako saznajemo, na obuci je u zrenjaninskom salonu, a do 28. juna otvoren je konkurs za pozicije prodavac junior i montažer. Kako na sajtu „Jiska“ nema ponuda za posao u Kikindi pretpostavka je da su za ovu kompaniju već odabrani budući radnici.

-Trudimo se da sve građevinske radove i pristupne puteve završimo što pre. Najrealnije je da će se lokali kompanija „Jisk“ i „Forma ideale“ otvoriti krajem jula, početkom avgusta, a moja obaveza je da ih predam ranije. Za preostali prostor, nadam se da će biti završen u oktobru, novembru – naveo je Đurović.

Bojan Đurović kaže i da je Kikindi neophodna stanogradnja, pošto nema dobru ponudu stambenog prostora. Kako se bavi i ovim poslom razmišlja da, ukoliko pronađe adekvatnu lokaciju, izgradi jednu do dve zgrade.

A.Đ.

ODLIČNA SARADNJA SA GRADOM

Lokalna samouprava pokazala se kao odličan partner, dodao je Bojan Đurović.

-Ni u jednoj lokalnoj samoupravi nisam imao toliko pomoći kao u Kikindi. Želim da istaknem profesionalnost i brzinu prilikom prikupljanja sve neophodne dokumentacije što je meni, kao investitoru, puno značilo jer nisam gubio vreme i mogao sam da se fokusiram na posao zbog kog sam i kupio zgradu – rekao je Đurović.

 

 

mali-maturantski-ples-(8)

Učenici četvrtih razreda gradskih osnovnih škola izveli su „Mali maturantski ples“. Na inicijativu ADZNM „Gusle“ u SC „Jezero“ drugu godinu zaredom organizovana je ova manifestacija.  Ovo je bila prilika da đaci pokažu  koje tradicionalne igre su savladali na časovima fizičkog u školama, a sa njima su bili i njihovi drugari iz Škole folklora „Gusala“.

-Jedna od tri tradicionalne igre koje su zaštićene kao nematerijalno kulturno nasleđe je „Malo kolo“s obzirom na to da je to najpopularniji igrački obrazac u Vojvodini. „Gusle“ su nosilac zaštite i naša je obaveza da čuvamo našu tradiciju. „Mali maturantski ples“ pokazao je da naša deca rado uče da igraju narodne igre. Naši umetnički rukovodioci i saradnici od septembra su radili u osnovnim školama. Nadamo se da će ova manifestacija zaživeti i proširiti se i na region – istakao je direktor ADZNM „Gusle“ Zoran Petrović.

Više od 300 učesnika na ovaj način oprostili su se od svojih učiteljica, a učestvovale su škole „Sveti Sava“, „Žarko Zrenjanin“, „Đura Jakšić“, „Jovan Popović“, „Vuk Karadžić“ i „Feješ Klara“ u kojima se od septembra radi na ovo projektu.

-Dugo godina škole sarađuju sa „Guslama“ i rado smo podržali ovaj projekat. Za sve škole značajno je da đake učimo da čuvaju tradicionalne vrednosti, a naši učenici rado su prisustvovali ovim časovima. Nadamo se da će projekat proširiti i na sela – napomenuo predsednik Aktiva direktora i direktor OŠ „Žarko Zrenjanin“ Tihomir Farkaš.

Male maturante sa tribina su podržali njihovi roditelji, a podršku plesu pružila je i lokalna samouprava. Predstavnici Grada, na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem prisustvovali su plesu, a prvi čovek grada pozdravio je učenike i okupljenu publiku.

-Naši osnovci su uz maturantski ples zakoračali u više razrede. Uz pesmu i igru čuvaju običaje, a započinju i novu tradiciju. Ostaje nam da im poželimo sreću u nastavku školovanja, ali i da pokažemo da njihov grad misli na njih. Ovo je najlepši način da završe školsku godinu i pozdrave se od svojih učitelja i učiteljica – precizirao je Nikola Lukač.

Ples je organizovan kao završetak projekta koji su zajednički realizovali umetnički rukovodioci i asistenti ADZNM „Gusle“, gradske škole i lokalna samouprava.

 

A.Đ.

 

 

bvs-bazen-1

Letnja sezona na otvorenim bazenima počinje 22. juna u Kikindi i u Banatskom Velikom Selu i na dan otvaranja  za sve posetioce  ulazak će biti besplatan. Cena dnevne ulaznice za odrasle je 300 dinara, a za decu 200 dinara.  Sezonska karta za 50 ulazaka je 7.500 dinara, za 25 ulazaka  je 4.500, a za 10 ulazaka je 2.000 dinara  Sezonska kartice plaća se 400 dinara.

 

-Za korisnike 3+ kartice obezbeđeno je 30 odsto popusta. Po 20 procenata popusta mogu da ostvare učenici sa prosekom 5,00, uz svedočanstvo ili knjižicu, kao policija i vatrogasci, prosvetni i medicinski radnici, uz potvrde o zaposlenju. Isti popust od 20 odsto obezbeđen je i za vojsku, uz legitimaciju, kao i za roditelje ili staratelje koji samostalno vode neposrednu brigu o deci. Za penzionere, uz penzionersku karticu,  je  50 odsto popusta – istakao je Dejan Pudar, direktor SC „Jezero“.

Besplatan ulazak imaće deca do 7 godina, trudnice, osobe sa posebnim potrebama  i njihov pratilac, kao osobe sa invaliditetom uz potvrdu.

Kupljene sezonske ulaznice mogu se iskoristiti do 31. maja 2025. godine. Prodaja karata počeće 10. juna na recepciji hale Sportskog centra „Jezero“ Kikinda. Za plaćanje gotovinom od 3. do 10. juna sezonska letnja dopuna od 50 ulazaka je 6.000 dinara.

brainfinity-finale-(2)

Kikindski đaci su dokazali da su najbolji u Srbiji u rešavanju logičkih zadataka. U finalu „Brainfinity“ takmičenja ekipa Gimnazije „Dušan Vasiljev“ zauzela je prvo, a učenici Osnovne škole „Đura Jakšić“ drugo mesto.

Gimnazijalci Mila Radlović, Filip Babić, Milica Savković i Jana Strajnić drugi put su prvaci.

-Na ovom jedinstvenom takmičenju učestvujemo peti put. Kao ekipa takmičimo se još od osnovne škole i kako su svi učesnici osim mene maturanti, dogovorili smo se da nastavimo sa ovom praksom pošto postoji kategorija takmičara 18+ – istakla je Mila Radlović.

Interesantno je i da je u finalu srednjoškolaca bilo devet ekipa iz Kragujevca i jedna iz Kikinde koja je i stala na pobedničko postolje.

-Ove godine takmičenje nije bilo ni malo lako. Od prvog mesta delile su nas sekunde, ali uspeli smo na vreme da rešimo sve zadatke – dodala je Mila.

Četvoročlana ekipa osmaka Teodora Pribiš, Teodora Ćurčin, Sergej Bogosavljev i Ognjen Đomparin,  već četiri godine zaredom uspešna je u nadmetanju gde učenici u timovima rešavaju probleme u realnom kontekstu, koristeći sve prednosti informacionih tehnologija. „Feniksovci“, kako se ekipa zove, bili su drugi i sa srebrnim medaljama, koje sijaju kao zlato, vratili su se u Kikindu. U njihovoj kategoriji bilo je sedam ekipa.

Na ovom takmičenju radili su se logički, kombinatorno – problemski zadaci sa primenom u svakodnevnom životu.

A.Đ.

 

predskolci-ples-(3)

Predškolci su se od svojih vaspitača i vrtića u oprostili na najlepši mogući način uz pesmu i igru. U završnom plesu koji je za temu imao rokenrol, na Gradskom stadionu, pod nazivom „Kad si srećan, pleši“ okupili su budući prvaci iz 18 gradskih i seoskih vrtića. Igru su započeli kultnim rok hitom grupe Kvin „We will rock you“ nastavili su rokenrolom za decu, da bi svoj plesni nastup završili uz nezaobilaznu numeru „Twist again“. Ples uz poznatu kompoziciju „Kad si srećan“ delom je odigran po kiši, tako da će ga mališani sigurno dugo pamtiti.

Ovom događaju prisustvovali su roditelji, ali i bake i deke, koji su sa tribina bodrili svoju decu, kao i gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica  Dijana Jakšić Kiurski, predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan  i članovi Gradskog veća Valentina Mickovski, Melita Gombar, Stevan Iličić. Prvi čovek Grada mališanima je poželeo puno uspeha u školi.

-Najlepši način da se mališani pozdrave od svojih vaspitača, ali i da ih oni isprate u novo životno razdoblje jeste pesma i igra. Četvrta generacija predškolaca priredila je za roditelje, ali i za sve sugrađane plesne tačke kojih ćemo se rado sećati. Ples po kiši je deo odrastanja, a deci će vrtić i vaspitači i ono što su naučili od njih biti uvek u lepom sećanju kao najbezbrižniji deo života – ustakao je gradonačelnik Lukač.

Kristina Drljić, direktorica PU „Dragoljub Udicki“ dodala je da je ovo kruna zajedničkog rada vaspitača, roditelja i dece.

-Na najlepši način opraštamo se od naših predškolaca i u školu ispraćamo divnu generaciju. U programu je bilo 490 predškolaca koji će ovo dugo pamtiti. Možemo da im poželimo da im od sutra svakog dana sija sunca, da uvek budu ovako veseli i nasmejani, da kroz život plešu bez bilo kakvih prepreka i da ih u školi dočekaju samo lepa iskustva, kao što su imali u vrtiću – kazala je Kristina Drljić.

Za sve predškolce obezbeđeni su pokloni koji će im biti potrebni tokom prvih školskih dana.

A.Đ.

 

rusko selo

Za manifestaciju „Miholjski susreti sela“ Kikindi je pripalo 353.000 dinara  od Ministarstvo za brigu o selu. Organizovaće se u Novim Kozarcima i Ruskom Selu.

U Novim Kozarcima biće održana  slikarska kolonija „Miholjski susreti“ na kojoj će učestvovati slikari iz sela i šireg regiona. Tema je banatski pejzaž, a inspiraciju će potražati u samom selu i okolini. Skupu će prisustvovati i deca iz Novih Kozaraca koja će imati priliku da se upoznaju sa gostima, ali i da slikaju. Slike će ostatiti u Galeriji „Zdravko Mandić“ i biće izložene tokom čitave godine .

U Ruskom Selu planiran je turnir u basketu 3X3. Na sportskim terenima u centru sela turnir će biti održan 27. jula, a učestvovaće više ekipa sa takmičarima od 16 do 50 godina.

Ministarstvo za brigu o selu već četvrtu godinu zaredom dodeljuje bespovratnih sredstava za organizovanje manifestacije „Miholjski susreti sela“. U oblasti negovanja tradicije na selu i očuvanja kulturno-istorijskih sadržaja i u 2024. godini ova manifestacija će se od 1. juna do 1. novembra održati u 113 gradova i opština Srbije.

policija-automobil

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi uhapsili su 57-godišnjeg G. B. iz Kikinde zbog sumnje da je izvršio krivična dela nasilje u porodici i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

On se sumnjiči da je u nedelju, u porodičnoj kući, nakon verbalne rasprave, rukama i rukohvatom pištolja zadao supruzi više udaraca po glavi i telu, nanevši joj tako telesne povrede. Nakon toga, G. B. je, kako se sumnja, u kući pucao iz pištolja, koji ima u legalnom posedu, i ispalio pet metaka, od kojih su se četiri zaustavila u zidu sobe i jedan u podu sobe.Oštećena je zbrinuta u Opštoj bolnici u Kikindi.

Policija je potom pretresom stana i drugih prostorija kod osumnjičnog pronašla i uz potvrdu oduzela jedan pištolj u legalnom posedu i četiri komada vatrenog oružja u ilegalnom posedu. Takođe, od osumnjičenog je uz potvrdu oduzeto 2.168 komada municije u legalnom posedu i 890 komada municije u ilegalnom posedu.
G. B. je određeno zadržavanje do 48 časova i on je, uz krivičnu prijavu, priveden tužiocu Osnovnog javnog tužilaštva u Kikindi, na čiji predlog je od strane sudije Osnovnog suda u Kikindi osumnjičenom određen pritvor do 30 dana.

 

stasa-glasanje-(3)

U nedelju, 2. juna, održani su lokalni izbori u 89 lokalnih samouprava u Srbiji među kojima je bila i Kikinda. Na teritoriji grada ima 60 biračkih mesta i sva su otvorena i zatvorena na vreme, saznajemo u Gradskoj izbornoj komisiji.

Nakon obrađenih 100 odsto rezultata na lokalnim izborima za odbornike u Skupštini grada izašlo je 23.453 birača od ukupno upisanih 46.881, što je 50,03 odsto.

 

Za izbornu listu pod rednim brojem jedan „Aleksandar Vučić – Kikinda sutra“ (Ivica Dačić-SPS, Rasim Ljajić SDP, Milan Krkobabić PUPS, Solidarnost i pravda; dr Vojislav Šešelj RS, Aleksandar Vulin PS, Milica Đurđević Stamenkovski SSZ, Miloš Vučević SNS glasalo) je 15.507 birača. Procentualno oni su osvojili 66,13 odsto glasova i 28 mandata u Skupštini grada, tako da je u procentima 71,79 odsto osvojenih mandata.

Izbornu listu „Savez Vojvođanskih Mađara dr Balint Pastor“ podržalo je 1.774 glasača odnosno 6,03 procenta. Sa ovim rezultatima imaju dva mandata u gradskom parlamentu što je u procentima 5,13 odsto.

Izborna lista „Koalicija Izaberi promenu, Ujedinjena opozicija Kikinde, Mirko Šoć“ (Liga socijaldemokrata Vojvodine-Vojvođani, Stranka slobode i pravde, Pokret obnove Kraljevine Srbije, Narodni pokret Srbije, Srpski pokret Dveri, Socijaldemokratska stranka, Srbija Centar, Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara) dobila je 3.388 glasova ili 14,45 odsto, tako da imaju šest mandata što u procentu iznosi 15,38 odsto.

Izborna lista „Koalicija Biram borbu! Biram Kikindu! Demokratska stranka, Zeleno – levi front i Pokret slobodnih građana“ dobila je 1.774 glasova ili  7,57 odsto. U Skupštini grada imaće tri mandata  što iznosi 7,69 procenata.

Izborna lista „Kikinda protiv nasilja Milorad Miki Aleksić“ dobila je 669 glasova ili 2,85 odsto. Sa ovim rezultatom nije pređen cenzus tako da je ova lista ostala bez mandata.

error: Content is protected !!