Year: 2026

ljubica-vranes-i-dragoljub-bajic

Povodom Svetskog dana muzike, večeras sa poečtkom u 20 časova u bašti Gradske kuće biće upriličeno jedinstveno muzičko veče.

Kulturni centar Kikinda organizuje koncert prvaka opere Narodnog pozorišta u Beogradu, Ljubice Vraneš i Dragoljuba Bajića.

Posetioci će imati priliku da uživaju u vrhunskim interpretacijama u ambijentu jednog od najlepših gradskih prostora, a ulazak na koncert je besplatan.

 

memorijal

Rodno mesto Miroslava Mike Antića i ove godine biće stecište poštovalaca njegovog stvaralaštva.

41. Memorijal „Miroslav Mika Antić“, tradicionalna manifestacija posvećena jednom od najznačajnijih srpskih pesnika, novinara, slikara i filmskih stvaralaca, biće održan u sredu 24. juna, sa početkom u 21 sat, na Varoškom trgu u Mokrinu.

Prema najavljenom programu, učestvovaće poznati glumci i umetnici: Nada Blam, Ivan Tomić, Filip Žmaher, Ruža Čavić, Jelena Trkulja, Branislav Zubović, Miodrag Petrović kao i mladi pesnici Simona Dmitrović, Han Hadžibulić i Natalija Pavličević.

– Jedna od novina ovogodišnjeg Memorijala ‘Mika Antić’ je konkurs za mlade pesnike do 30 godina. Na konkurs su pristigli radovi mladih autora, a stručni žiri je odabrao tri najbolja rada. Njihovi autori će tokom manifestacije u Mokrinu javno predstaviti svoje pesme, nakon čega će publika glasati i izabrati pobednika- kaže za Kikindski portal Goran Ristić, predsednik Saveta Mesne zajednice Mokrin.

Pobednik će, pored Mikine nagrade, dobiti i novčanu nagradu od 100.000 dinara.

-Želja nam je da podržimo mlade stvaraoce i pružimo im priliku da svoje radove predstave široj publici. Takođe, sva tri nagrađena rada biće sačuvana i objavljena u posebnoj publikaciji, koja će postati tradicionalni deo Memorijala i svedočanstvo o novim generacijama pesnika- istakao je Ristić.

fijakeri-(6)

Iako je prva ovogodišnja vožnja fijakerima kroz Kikindu bila najavljena za prošlu nedelju, kiša je poremetila planove organizatora i odložila očekivani početak sezone.

Fijakeri će na ulice Kikinde izaći danas (u nedelju, 21. juna), od 19 časova, sa dobro poznate početne tačke – Dositejeve ulice.

Tokom letnjih meseci, Turistička organizacija Kikinde i Kikindski konjički klub „Banat“ nastavljaju tradiciju nedeljnih vožnji fijakerima, koje iz godine u godinu privlače veliki broj sugrađana i posetilaca.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

uztp
Kako portal NS Uživo navodi u daljem tekstu: Da blokaderi iz dana u dan sve više padaju, govori u prilog činjenica da im je podrška iz Hrvatske nikad veća.

Foto reporter je zabeležio automobile i autobuse hrvatskih registracijskih oznaka na više lokacija u gradu. Pogledajte na linku.

Na Bulevaru oslobođenja, Bulevaru cara Lazara, kao i na parkingu u tržnom centru Big Promenada viđeni su automobili iz Zadra, Vukovara, Osijeka, dok je najveća podrška blokaderima stigla iz Zagreba.

Ovo ogromno prisustvo hrvatskih građana tokom današnjeg protesta u režiji blokadera je samo još jedan dokaz da hrvatske obaveštajne strukture stoje iza pokušaja obojene revolucije u Srbiji.

Izvor: Ns Uživo

morkin-skup-1

Predsednik poslaničke grupe SNS u Skupštini Srbije Milenko Jovanov poručio je sa skupa u Mokrinu da oni koji su širili laži o navodnoj upotrebi zvučnog topa moraju da odgovaraju, ocenivši da je cilj takvih tvrdnji bio izazivanje nestabilnosti i građanskog sukoba u Srbiji.

Obraćajući se okupljenima, Jovanov je zahvalio članovima i simpatizerima stranke na, kako je rekao, istrajnosti tokom protekle skoro dve godine.

– Veliko hvala svima vama na onome što ste izdržali u proteklih skoro dve godine, na svim uvredama i poniženjima koja ste pretrpeli vi i vaše porodice. Ostali ste dosledni, čvrsto uz našu stranku i politiku predsednika Aleksandra Vučića – rekao je Jovanov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

On je istakao da se poslednjih dana otvaraju afere koje jasno pokazuju kako su građani obmanjivani pričama o zvučnom topu.

– Nije slučajno iskorišćena reč „top“. Izmislili su priču da bi optužili predsednika Vučića da je pucao na sopstveni narod, a zatim stvorili atmosferu za sukobe i građanski rat. Malo im je bilo što su podelili porodice, proganjali decu, kvarili maturske večeri i dodele diploma. Nemaju program, ideju ni politiku, pa im je ostala samo mržnja – poručio je Jovanov.

Dodao je da narod Srbije sada traži odgovornost za sve što se dešavalo u prethodnom periodu.

– Vreme za izvinjenja je prošlo. Sada je vreme da odgovaraju oni koji su pokušali da izazovu građanski rat u Srbiji. Svako ko je izmislio, plasirao i širio laži o zvučnom topu mora da snosi odgovornost – istakao je Jovanov.

U obraćanju prisutnima, pozvao je građane da se mobilišu i pruže podršku politici predsednika Srbije i na velikom skupu koji će biti održan 27. juna u Beogradu.

– Pokazaćemo da nas nisu ni uplašili, ni porazili niti pokolebali. Stojimo čvrsto uz politiku Aleksandra Vučića, a kada dođu izbori pobedićemo ih olovkom, dostojanstveno i pristojno, kao i svih prethodnih godina – poručio je Jovanov čije je obraćanje ispraćeno gromoglasnim aplauzima.

Član Glavnog odbora SNS Vladimir Galić istakao je da se širom Srbije održavaju skupovi sa istom porukom.

– Poruka naroda je jasna: Srbija pobeđuje. Pobeđuje politika predsednika Aleksandra Vučića, a ne blokaderska politika. Zato pozivamo sve građane da 27. juna dođu u Beograd i pokažu koliko nas ima – rekao je Galić.

Veliki skup u Mokrinu protekao je u znaku poziva na jedinstvo, političku mobilizaciju i podršku državnoj politici predsednika Vučića.

sastavi-liga-2026-27

Nakon današnjih finalnih utakmica baraža za popunu tri grupe Vojvođanske lige poznati su sastavi liga, za sezonu 2026/27, u nadležnosti Fudbaskog saveza Vojvodine i nižih saveza. Naravno, uslovno rečeno, jer poznato je iz prethodnih sezona, uvek postoji mogućnost odustajanja ili gašenja nekog kluba, kao i obnove celog kluba ili samo seniorskog pogona i uključenje u najniži stepen nadmetanja. Takav smo slučaj imali letos u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”, kada su revitalizovani i u tom stepenu startovali Olimpija (Torda) i Budućnost (Banatski Dvor).
Kako bilo, klubovi sa šire teritorije grada Kikinde, osim Napretka iz Banatske Topole, nisu bili ovoga meseca direktno zainteresovani za ishode doigravanja, a osim toga Topolčani su ispali još nakon polufinala baraža za popunu vojvođanskog „Istoka”, kada Kumančani nisu prošli u finale.
Recimo još, ako su ciljevi baraža bili veća gledanost i zanimiljivost takmičenja, ispunjena je svrha u potpunosti, ali s druge strane sve se maratonski odužilo pa još kroz vrele dane. Dakle, kao dobra strana dodatnih doigravanja može se računati pomenuto, ali uz ranije datume baraža, što će se i dogoditi ako Fudbalski savez Vojvodine i područni savezi na teritoriji naše pokrajine budu dosledni vlastitim obećanjima i nastave sa skraćenjem liga, kako su to već učinili s tri grupe vojvođanskog ranga, tzv. zonama.
Vojvođanska liga „Istok” /14 klubova/: OFK Kikinda, Mladost (Omoljica), Glogonj, Jedinstvo (Vlajkovac), Jedinstvo (Banatsko Karađorđevo), Crvena zvezda (Rusko Selo), Begej (Žitište), Sloboda (Novi Kozarci), Zadrugar (Lazarevo), Borac (Starčevo), Omladinac (Ravni Topolovac), Borac (Sakule), Banatul (Lokve), Crvena zvezda (Pavliš).
Područna liga „Zrenjanin” /16 klubova, skraćuje se za sezonu 2027/28. na 14/: Vojvodina (Perlez), Napredak (Čestereg), Kozara (Banatsko Veliko Selo), Budućnost (Srpska Crnja), 2.oktobar (Kumane), MSK (Mihajlovo), Bilećanin (Sečanj), Polet (Nakovo), ŽFK Banat (Zrenjanin), Mladost (Banatski Despotovac), Vojvodina (Bašaid), Rusanda (Melenci), Jedinstvo (Novi Bečej), Crvena zvezda (Vojvoda Stepa), Borac (Zrenjanin), OFK Klek.
Međuopštinska liga „Kikinda-Žitište” /14 klubova/: Napredak (Banatska Topola), Borac (Aleksandrovo), Delija (Mokrin), ŽAK (Kikinda), Roham (Nova Crnja), Bega (Novi Itebej), Podgrmeč (Žitište), Vojvodina (Novo Miloševo), Jedinstvo (Bočar), Olimpija (Torda), 1.oktobar (Srpski Itebej), Borac (Iđoš), Proleter (Međa), Budućnost (Banatski Dvor).
D. P. 

matura-gimnazija-2026-(6)

Učenici Gimnazije „Dušan Vasiljev“ nakon okupljanja kod fontane ponosno su prošetali Gradskim trgom i tako se pozdravili sa jednim i prigrlili deo života koji im predstoji u budućnosti. Učenik generacije je Bogdan Zavišin koji je završio prirodno-matematički smer.

-Školu sam predstavljao na takmičenjima iz srpskog jezika i jezičke kulture, kao i iz istorije. Sve četiri godine sam polaznik Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ u okviru kog sam istraživao lokalnu istoriju i pisao naučno-istraživačke radove. Imam osvojena dva prva, dva druga i dva treća mesta na republičkim takmičenjima  – kaže Bogdan čiji je cilj da upiše Ekonomski fakultet u Novom Sadu na smeru poslovna informatika.

 

Sportista generacije je Miloš Dobranić, košarkaš.

-Predstavljao sam školu u ekipnim sportovima. Basketu i košarci. Osvajali smo srebrne medalje na vojvođanskim i međuokružnim takmičenjima. Treniram košarku već sedam godina u klubu „Velika Kikinda“ – rekao je Miloš koji planira da upiše FTN u Novom Sadu, proizvodno mašinstvo.

Direktor Aleksandar Aćimov naveo je da je 77 učenika maturiralo u ovoj generaciji:

-Kao i svaku i ovu generaciju pamtićemo po dobrom. Agilni i spremni da pomognu kako jedni drugima, tako i onima kojima je pomoć potrebna. Siguran sam da će biti uspešni mladi ljudi koji znaju šta žele u životu i pronaći će svoj put.

I u narednoj školskoj godini Gimnazija upisuje četiri odeljenja dva prirodno- matematička i dva društveno-jezička.

A.Đ.

Komarci-2

Iz lokalne saouprave obaveštavaju građane da će u ponedeljak, 22. juna  biti obavljen tretman odraslih formi komaraca sa zemlje na teritoriji grade Kikinda.

Tretman će biti izvršen u Kikindi i svim naseljenim mestima u večernjim časovima. Preparat koji će se koristiti je Aqua K-Othrine EW 20 (aktivna materija Deltametrin).

U utorak,  23. juna  biće tretirane odrasle forme komaraca u centru grada u jutarnjim satima, od šest  sati.

Upozoravaju se pčelari da je preparat Aqua K-Othrine EW 20 toksičan za pčele. Dejstvo preparata traje tri dana.

Pomenutima danima biće izvršen i larvicidni tretman komaraca u kanalima i barama na teritoriji Grada Kikinde. Larvicidni tretman nije opasan za pčele.

 

bvs-folklor-(1)

Banatsko Veliko Selo u subotu 20. juna biće domaćin Trećeg dečijeg festivala folklora „Okreni se, moje kolo malo“, manifestacije koja iz godine u godinu okuplja sve veći broj mladih čuvara tradicije iz Srbije i regiona. U organizaciji KUD-a „Marija Bursać“, ovogodišnji festival okupiće više od 350 dece iz 14 kulturno-umetničkih društava iz Vojvodine i drugih krajeva Srbije. Tokom celog dana učesnici će imati priliku da se druže, upoznaju vršnjake iz drugih sredina i predstave bogatstvo narodne tradicije kroz igru i pesmu.

Deo programa biće Dečije igre koje će se održati od 14 do 17 časova u centralnom parku. Nakon toga uslediće svečani defile učesnika u narodnim nošnjama u 18.30 sati, dok će od 19 časova veče biti rezervisano za veliki koncert folklornih ansambala.

Veliku podršku organizaciji pružili su roditelji članova KUD-a, kao i članice udruženja žena koje će za učesnike pripremati krofne, kolače i različita peciva kako bi deca tokom celog dana imala obezbeđene obroke.

Pored domaćina, KUD-a „Marija Bursać“, na festivalu će nastupiti KUD „Mokrin“, SKC „Stevan Sremac“ iz Sente, ANIP „Vlastimir Pavlović Carevac“ iz Velikog Gradišta, KUD „Jovan Aćimac“ iz Kumana, KUD „Aleksandrovo“ iz Subotice, KUD „Đura Jakšić“ iz Srpske Crnje, KUD „Kolo“ iz Melenaca, KUD „Vojvoda Stepa“, KUD „Ilija Preradović“ iz Banatskog Karađorđeva, KUD „Petar Kočić“ iz Čelareva, KUD „Jandrija Tomić-Ćić“ iz Krajišnika, HKPD „Matija Gubec“ iz Tavankuta i KUD „Sveti Sava“ iz Kaća.

Organizatori ističu da je osnovni cilj festivala očuvanje folklorne tradicije, kao i negovanje prijateljstva, zajedništva i pravih vrednosti među najmlađima.

R. K.

photo-2026-06-20-00-31-14-1024x768.jpg.pagespeed.ce.7MDvHWBMJ-

Dokumentarna TV ekskluzivno donosi intervju sa Rodom Blagojevićem, američkim političarem srpskog porekla, koji je govorio o ključnim pitanjima savremenih međunarodnih odnosa, ulozi Srbije na Zapadnom Balkanu i perspektivama saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Tokom razgovora posebna pažnja posvećena je obeležavanju 145 godina diplomatskih odnosa Srbije i SAD, uz osvrt na istorijski razvoj bilateralnih veza i mogućnosti za njihovo dalje unapređenje u narednim godinama.

Blagojević je izneo svoje stavove o povratku Donalda Trampa u Belu kuću, njegovom uticaju na globalne političke procese, kao i o potencijalnom nasleđu koje bi mogao da ostavi na međunarodnoj političkoj sceni.

Jedna od centralnih tema intervjua bila je i mogućnost jačanja saradnje između Srbije, Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, posebno u oblastima ekonomije, bezbednosti, inovacija i novih tehnologija.
Govoreći o geopolitičkom položaju Srbije, Blagojević je ukazao na potencijal naše zemlje da postane jedan od ključnih političkih i ekonomskih partnera SAD na Zapadnom Balkanu, ističući konkretne korake koji bi mogli doprineti dodatnom jačanju međudržavne saradnje.

U razgovoru je bilo reči i o značaju srpske dijaspore u Sjedinjenim Američkim Državama, njenoj ulozi u povezivanju dve zemlje, kao i o mogućnostima za snažnije uključivanje srpske zajednice u razvoj budućih odnosa.
Na kraju intervjua sagovornici su razmatrali perspektive Zapadnog Balkana, preporuke za veću regionalnu stabilnost i razvoj, kao i viziju odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država do 2036. godine.

Intervju sa Rodom Blagojevićem gledajte ekskluzivno na Dokumentarnoj TV u subotu, 20. juna u 12 časova.

 

Izvor: NS uživo

error: Content is protected !!