Yеар: 2026

пцелар-пцеле-мед-1

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања расписало је Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје у сточарству по кошници пчела за 2026. годину.

Како је наведено у саопштењу Министарства, захтеви се подносе до 15. јула, закључно, искључиво електронским путем, преко платформе еАграр, односно портала еПодстицаји.

Право на подстицаје могу да остваре правна лица, предузетници и носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава који су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава и налазе се у активном статусу, извршили су обнову регистрације за текућу годину, пријавили гајење пчелињих друштава и ХИД број, обележили и регистровали кошнице у Централној бази података, уредно пријавили стање и промене података о пчелињацима, као и да су власници пријављених кошница или да су кошнице у власништву члана породичног пољопривредног газдинства, у складу са важећим прописима.

Подстицај се остварује у износу од 1.000 динара по кошници пчела, за најмање 20, а највише 1.000 кошница.

Додатне информације могу се добити путем телефона Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде: 011/260-79-60, 011/260-79-61, 011/30-20-100, 011/30-20-101 и 011/30-20-118, као и на званичној интернет презентацији еАграр на адреси: https://eagrar.gov.rs.

торонтал

Испред Удружења грађана „Торонтал“ и католичког гробља у Руском Селу у току је изградња нових паркинг места, за шта је из градског буџета издвојено 2,5 милиона динара.

Градоначелник Младен Богдан истакао је да је реч о наставку улагања у месне заједнице и подршци садржајима који из године у годину привлаче све већи број посетилаца.

– Биће уређено укупно 24 до 25 паркинг места испред удружења и код католичког гробља. „Торонтал“ се развија, има све више посетилаца и садржаја, па је било важно да се одговори на потребе удружења и уреди простор испред комплекса – рекао је Богдан.

Он је додао да су средства обезбеђена у оквиру програма за уређење путева и тротоара у селима, за шта је укупно издвојено око пет милиона динара.

Председник Удружења грађана „Торонтал“ Шандор Талпаи нагласио је да је овај комплекс постао једна од препознатљивијих туристичких дестинација на територији града Кикинде.

– Развој инфраструктуре значи и развој села. Само ове године посетило нас је око 500 деце на једнодневним екскурзијама. Поред природног амбијента, нудимо радионице старих заната, грнчарију, батик и стазу са препрекама у шуми, што је посебно занимљиво најмлађима – навео је Талпаи.

Нова паркинг места знатно ће олакшати долазак аутобуса и већих група посетилаца, јер је до сада саобраћај био отежан због проласка пољопривредне механизације.

У „Торонталу“ очекују да ће бити уређено тридесетак паркинг места, како би читав простор испред комплекса и католичког гробља био у потпуности прилагођен потребама посетилаца.

стрељаство

Стрелац Кикинде Душко Петров у финалу Купа Стрељачког савеза Србије, у Новом Саду, освојио је прво место у дисциплини пиштољ средишњег паљења и истовремено поставио нови државни рекорд резултатом од 584 круга.
– Петров је током целог такмичења показао врхунску форму, сигурност и изузетну прецизност, а наступ је крунисао рекордом, којим је потврдио статус једног од најбољих стрелаца Србије и представља успех и за њега и за клуб – истичу у СД Кикинда.
Петров још додаје:
– Веома сам задовољан резултатом и чињеницом да сам успео да оборим рекорд. Ово је награда за велики труд, рад и посвећеност током целе сезоне.
ИЗВОР/ФОТО: СД Кикинда

базени-1

Отворени базени почеће са радом у суботу, 20. јуна, а током предстојећег викенда улаз ће бити бесплатан за све посетиоце у Кикинди и Банатском Великом Селу. Радно време базена биће од 10 до 18 часова.

Према речима директора Културно-спортског центра „Језеро“ Драгана Пецарског, све је спремно за почетак сезоне. Вода је контролисана и исправна, а квалитет је потврдио Завод за јавно здравље.

– Очекујемо лепо време и велики број посетилаца. Сви услови за безбедан и пријатан боравак на базенима су обезбеђени – истакао је Пецарски.

Тренинзи спортских клубова већ су почели, а базене користе пливачи и рониоци.

Предстојећи викенд, према прогнози метеоролога, донеће право летње време, што ће обрадовати све који планирају да освежење потраже на отвореним базенима.

 

наково-стазе-(3)

У Месној заједници Наково завршена је изградња пешачких стаза око језера на ободу села, а како сада изгледа уверили су се градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Бојан Микалачки.  Средства за ову инвестицију, 12,4 милиона динара, опредељена су на конкурсу за унапређење и развој руралне инфраструктуре и услуга Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду.

 

-Оазу у Накову максимално користе и млади и стари. Свакодневно се мајке са децом у колицима шетају око језера, као и рекреативци – сазнајемо од Бранислава Чубрила из Савета Месне заједнице.  – Стаза је завршена за нешто више од месец да и све је урађено квалитетно. Ту је и дечије игралиште, и терен за балоте.

Изграђено је 2.000 квадрата стаза од бехатон плоча. Како је на поменутој локацији тло водопропусно најпре је постојеће земљиште припремљено, као када се асфалтирају путеви.  Пре само деценију језеро је заправо било стара бара око које је створена огромна дивља депонија.

-Заједничким снагама локалне самоуправе и Месне заједнице, а на захтев мештана Наково је добило зелену оазу коју сви радо користе – рекао је градоначелник Младен Богдан. –  Она није место окупљања само Наковчана него и Кикинђана, Великоселци, па и гости из суседне Румуније. Значајна средства су уложена и хвала Покрајини на издвојеном новцу, а у наредном периоду предстоји нам да изнађемо средства за расвету.

Депонија која је постојала је уклоњена и рекултивисана, а бара је продубљена како би била претворена у језеро. Оно не служи само за риболов, него и за мир и одмор. То су препознале прве комшије из Румуније, из Лунге, који су постали редовни посетиоци.

Пошто се заврши изградња стаза, преостаје осветљење. Струја је доведена и половина простора има расвету и исто треба урадити у другом делу.

А.Ђ.

 

мала-матура-полагање-(1)

Ученици осмог разреда основних школа широм Србије у понедељак и уторак полагали су тест из српског односно матерњег језика, док је сутра завршни испит из изборног предмета. На територији града у 15 основних школа малу матуру полаже  416 ученика.

Другог дана матуре, након полагања математике, разговарали смо са осмацима из Основне школе „Вук Караџић“. Максим Катаи, истиче да му је тежи био тест из српског језика:

-Лакша ми је била математика. На тесту из српског језика најтежа су ми била последња три питања. Требало је да анализирамо дати текст. Са друге стране тест из математике подједнако је обухватио све области. Планирам да упишем Техничку школу, смер техничар друмског саобраћаја.

Иван Костенко, слаже се са својим другом из разреда.

-И мени је тест из српског језика био пуно тежи у односу на математику. Од задатака најтежи је био из геометрије. Припремали смо се за завршни испит у школи – каже Иван.

И Михајло Миланов истог је мишљења.

-Српски сам лошије урадио, али надам се да ћу са тестом из математике надокнадити бодове. Разумевање текста је било најтеже у српском, док сам из математике највише „муке“ имао са задатком из геометрије у којем је требало да се одреди пролаз кроз пећину – открио нам је Михајло, који, такође, планира да упише Техничку школу “Михајло Пупин”.

Задаци који су задали највише потешкоћа из српског језика су питања из области књижевности, значења појединих речи и разумевања прочитаног текста. Осмаци из основне школе максимално могу да понесу 60 бодова, док на завршном испиту могу да остваре највише 40 бодова.

 

Прелиминарни резултати завршног испита биће објављени 19. јуна, коначни 22. јуна, док ће листа жеља моћи да се подноси 23. и 24. јуна. Коначни распоред ученика по школама биће објављен 29. јуна

струја

Због радова на електричној мрежи у среду, 17. јуна, од 8.45 до 13 сати без струје ће бити домаћинства у следећим улицама у Кикинди: Саве Липованов од Милоша Црњанског до Киш Михаља, Краљевића Марка од Милоша Црњанског до Иђошког пута, Кумановској од Милоша Црњанског до Иђошког пута, Албертовој парна страна од Милоша Црњанског до Иђошког
пута, Албертовој непарна страна од Киш Михаља до Иђошког пута, Жарка Гавранова, Ђуре Оличкова, Стевана Лакаи Гиге и Киш Михаља

 

гузва-на-путу

Током претходног дана у Републици Србији догодиле су се 93 саобраћајне незгоде, у којима је погинуло једно, а повређено је 49 лица.

Завршена је школска година и почела је летња туристичка сезона која подразумева већи проток саобраћаја, пре свега на главним путним правцима и ка туристичким центрима и веће присуство деце у саобраћају у својству путника.

Прошле године на нашим путевима је живот изгубило деветоро деце у својству путника,
а претпрошле године 16.

-Поштујте прописе, будите обазривији возачи када је у возилу дете, избегавајте непотребна претицања и велике брзине, јер значајно повећавају ризик за настанак саобраћајне незгоде и тежину последица. Превозите децу на прописан начин, уз употребу безбедносног седишта или
подметача, у складу са висином детета, на начин како је предвидео произвођач возила – поручују у МУП-у.

љубица-вранес-(2)

Поводом Светског дана музике, Кикинђане и госте града очекује јединствено музичко вече у башти Градске куће.

Културни центар Кикинда организује концерт првака опере Народног позоришта у Београду, Љубице Вранеш и Драгољуба Бајића, дугогодишњих пријатеља нашег града, који ће наступити у недељу, 21. јуна, са почетком у 20 часова.

Посетиоци ће имати прилику да уживају у врхунским интерпретацијама у амбијенту једног од најлепших градских простора, а улазак на концерт је бесплатан.

Организатори позивају све љубитеље музике да им се придруже и заједно обележе Светски дан музике уз наступ истакнутих уметника српске оперске сцене.

доб-даваоци-2026-(4)

Светски дан добровољних давалаца крви свечано је обележен у  просторијама Црвеног крста. Признања су уручена најхуманијим суграђанима, добровољним даваоцима крви. Плакету за 50 пута дату крв добило је седморо давалаца, док је њих десеторо драгоцену течност даровало 35 пута.

Миро Недић, медицински је брат је Општој болници и свакога дана сведок је колико је крв неопходна. Већ четири деценије је давалац.

-То је једина течност без које не можемо. Ја сам постао давалац у четвртом разреду Медицинске школе и од тада нисам престајао. Већ 38 година радим у здравству и знам колико су даваоци важни. Некада смо крв давали на Одељењу трансфузије, сада у Црвеном крсту. Једном сам чак платио казну пошто сам возио бицикл поред Гимназије „Душан Васиљев“ јер сам журио да стигнем на време да дам крв – открио нам је  Недић.

И суграђанка Весна Бојић крв је дала више од 35 пута:

-Добровољни давалац постала сам пре 26 година. Мој мотив је моје ћерка. Наиме, њој је била неопходна крв пошто је имала тешку операцију. Тада су јој притекли потпуни незнанци у помоћ и даровали јој најдрагоценије- део себе. Након тога решила сам да постанем давалац и докле год будем могла ја ћу давати крв.

Додељене су и плакете „Широко срце“ за најхуманије средине у 2023 години. То су ЈП „Кикинда“, Техничка школа „Михајло Пупин“ и Месна заједница Мокрин.

-Дати крв је најхуманији чин. Наше ученике који су пунолетни подстичемо да постану даваоци и већина њих се радо одазива акцијама. И део наших запослених такође, из свог примера уче ђаке хуманости – казао је директор Техничке школе „Михајло Пупин“ Милорад Карановић.

Окупљенима се обратила председница Црвеног крста Маријана Мирков која се захвалила даваоцима на хуманости и истрајности.

-Велико вам хвала јер показујете колико сте хумани, а да за то не тражите ништа. Ми славимо вашу доброту и вашу жељу да помогнете онима којима је помоћ најпотребнија – додала је Маријана Мирков.

Протекле године крв је дало 860 давалаца, међу којима је њих 83 који су то урадили први пут. Од укупног броја давалаца 10 процената су жене.

-У претходној години Црвени крст, у сарадњи са Заводом за трансфузијом крви, реализовао је 27 акција добровољног давалаштва крви – сазнајемо од секретарке Црвеног крста Данијеле Бјељац. – Путем акција обезбеђујемо довољне јединице крви тако да наши суграђани у примарној здравственој заштити не треба да брину.  Клуб „25“ који окупља младе даваоце крви реализује едукације за средњошколце и тако их мотивише да постану део породице давалаца.

Светски дан добровољних давалаца крви обележава се 14. јуна, а ове године слоган је „Једна кап хуманости спасава животе“. Давање крви није само медицински чин, већ снажан израз солидарности, саосећања и заједничке одговорности.

Како се истиче, иако су напредак медицине, савремена тестирања и безбедносни системи учинили трансфузију сигурнијом него икада, довољне количине безбедне крви и даље зависе искључиво од људи који редовно и добровољно дају крв.

 

Обележавање овог дана установљено је у знак сећања на дан када је 1868. године рођен Карл Ландштајнер, аустријски биолог и лекар који је заслужан за откриће крвних група код људи, за шта је добио Нобелову награду.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!