Yеар: 2026

асфалтирање-1

За рехабилитацију коловоза у улицама Стевана Сремца, Стевана Синђелића, Војводе Путника и Војводе Мишића обезбеђено је 70 милиона динара преко Управе за капитална улагања АП Војводине.

Реч је о значајном инфраструктурном пројекту који ће унапредити безбедност саобраћаја и квалитет путне мреже у деловима града кроз које свакодневно пролази велики број возила.

Градоначелник Младен Богдан данас је у Новом Саду потписао овај уговор о додели средстава по јавном конкурсу за финансирање и суфинансирање пројеката из области саобраћајне инфраструктуре.

– Веома је важна ствар за Кикинду и Кикинђане што смо обезбедили средства за рехабилитацију ових саобраћајница. Захвални смо Покрајинској влади и Управи за капитална улагања што су препознали значај пројекта за наш град. У питању су улице које се интензивно користе, две представљају део транзитног правца, док су преостале веома прометне јер пролазе кроз шири центар града и поред Градске пијаце – наводи Богдан.

Након потписивања уговора, предстоји спровођење административних процедура како би се што пре реализовала јавна набавка и почели радови.

Упоредо са припремама за реконструкцију поменутих улица, у свим деловима града у току је санација ударних рупа.

– Свесни смо да постоје критичне деонице у одређеним улицама, нарочито онима које су оптерећене теретним саобраћајем. Не бежимо од проблема, они су нам познати и свакодневно радимо на њиховом решавању. Управо због тога настављамо улагања у путну инфраструктуру како бисмо побољшали услове за све учеснике у саобраћају – поручио је Богдан.

 

колпинг-меморандум-(4)

У Сајану у Колпинг едукативном центру одржана је панел дискусија посвећена развоју социјалног предузетништва кроз сарадњу локалних самоуправа, цивилног сектора и привреде. Овом приликом потписан је и Меморандум о сарадњи између Колпинг друштва Србије и града Кикинде који су парафирали Мелинда Томић, директорка и Младен Богдана, градоначелник. Циљ је јачање локалног екосистема подршке социјалном предузетништву.

-Локалне заједнице могу да подрже социјална предузећа да се још више развијају – навела је Мелинда Томић, директорица Колпинг друштва Србије. – Пример добре праксе управо је наше предузеће које је имало пуну подршку од Месне заједнице Сајан и града Кикинде. Конкретно, производе које израђујемо локална самоуправа даје као корпоративне поклоне својим гостима.

Друштво у Сајану развија се како би постао регионални центар социјалног предузетништва, истакао је градоначелник Богдан.

-Друштво даје могућност свим заинтересованима да стекну искуство и да науче на који начин могу да развијају социјално предузетништво. На територији града имамо 1.800 регистрованих предузетника и више од половине су власнице жене. Локална самоуправа подржава их сваке године, и на нама је да и даље помажемо развој социјалног предузетништва – прецизирао је први човек града.

Догађају је присуствовала и Данијела Малетић, члан Савета за социјално предузетништво при Министарству за рад, социјална и борачка питања која је навела је да су у овој области неопходна подзаконска акта јер је Закон усвојен 2022. године општи:

-У Србији има свега 26 регистрованих социјалних предузетника, иако ми имамо информацију да по овим принципима у Србији послује више од 500 друштава. Важно нам је и да локалне самоуправе схвате да сваки социјални предузетник решава локални проблем и да са њима може да сарађују и у оквиру јавно-приватног партнерства.

Колпинг друштво у Сајану је основно је 2001. године, подсетио је Золтан Тот, председник Савета Месне заједнице.

-Оваква друштва важна су за мале локалне заједнице јер пружају могућност, пре свега, женама да уче и стекну нове вештине и знања. Социјална предузећа могу да ојачају село јер нуде могућност запошљавања, што помаже у квалитету живота – навео је Тот.

Панел дискусија реализована је у оквиру пројекта „Одрживе заједнице: Јачање социјалних предузећа за локални развој“, који спроводи Смарт колектив у партнерству са Колпинг друштвом Србије и Евроконтактом, уз финансијску подршку Европске уније.

А.Ђ.

маскенбал-библиотека-(11)

Народна библиотека „Јован Поповић“ организује маскенбал за децу, а најмлађи суграђани имаће прилику да на једно вече постану јунаци својих омиљених књига.

Манифестација под називом „Маске међу књигама“ биће одржана 26. јуна од 18.30 до 20 часова у библиотеци. Организатори позивају децу да обуку костиме својих омиљених књижевних ликова и придруже се дружењу испуњеном маштом, књигама и забавом. Циљ маскенбала је да код најмлађих подстакне љубав према читању и приближи им свет књижевности на креативан и занимљив начин.

Пријаве за учешће отворене су до 23. јуна, а заинтересовани се могу пријавити путем имејл адресе kultura@kibiblioteka.org.rs.

Из библиотеке поручују да све учеснике очекује незаборавно дружење у друштву омиљених књижевних јунака.

нсз

Филијала Кикинда Националне службе за запошљавање, у сарадњи са компанијом Линглонг Зрењанин, позвала је заинтересоване кандидате на презентацију компаније и услова запослења које она нуди.

Групно информисање ће бити одржано у среду, 17. јуна, у терминима од 10:00 и 12:00 часова, у сали на трећем спрату Филијале за запошљавање Кикинда, Доситејева 24.

Након презентације, заинтересовани кандидати имаће прилику да попуне пријавне формуларе и обаве кратке индивидуалне разговоре са представницима компаније.

Позив је упућен незапосленим лицима, као и запосленима који разматрају промену радног ангажмана, наводе у кикиндској филијали НСЗ.

офк-кикинда

Раде Медић (49) нови је тренер ОФК Кикинде. Некадашњи одличан фудбалер кикиндског, тада, друголигаша, имао је потом запажену каријеру и у елити и иностранству, а као тренер радио је у неколико клубова северног Баната. Последња екипа у сениорској конкуренцији била му је великоселска Козара, а у претходном периоду у ОФК Кикинди био је задужен за рад с омладинцима. Медић на кормилу наслеђује Милана Ћулума који није успео да избори опстанак у Српској лиги „Војводина”, а осим на клупи значајних промена биће и у играчком кадру који ће се од августа борити на војвођанском „Истоку” за експресан повратак међу српсколигаше.
Д. П.

неттофигуеиредо-црасх-1308575

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне у којима су три особе задобила тешке, а једна  лаке телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од милион 102 хиљаде динара.

Саобраћајна незгода се догодиле због неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је откривено 60 прекршаја у контроли саобраћаја. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено осам возача, од којих су два задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 10 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 14 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 28 осталих прекршаја.

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(5)

Од данас почиње седмодневна међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, а која се истовремено спроводи у 34 земље, чланице РОАДПОЛ мреже саобраћајних полиција Европе.

Саобраћајна полиција ће у контроли ангажовати све расположиве ресурсе, уређаје и опрему у циљу заштите живота на нашим путевима.

У првих пет месеци ове године саобраћајна полиција искључила из саобраћаја више од 22.000 возача због управљања возилом под дејством алкохола, од којих је више од 3.000 возача задржано са преко 1,2 промила, а више од 1.000 возача због управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.

Министарство унутрашњих послова апелује на грађане да не управљају возилом уколико су конзумирали алкохол или психоактивне супстанце и да одговорним понашањем допринесу очувању безбедности саобраћаја на путевима.

Током претходне недеље у Републици Србији догодило се 688 саобраћајних незгода, у којима су погинула три, а повређено је 343 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се седам саобраћајних незгода у којима је повређено седам лица.

клек-зак

Клек – Гледалца: 300. Судија: Дејан Мијатовић (Житиште). Стрелци: Чимпокић 38, П. Богдановић 56. и Вуловић (казнени ударац) 72. Црвени картони: М. Богдановић (ОФК Клек), Видицки и Ратко (ЖАК), сви у 82. минуту.
ОФК КЛЕК: Томић, Дабчевић (Грујић), М. Богдановић, М. Мачкић (Грујеску), Стојановски, Л. Мачкић (Милановић), Чимпокић, Вуловић, П. Богдановић, Зорић (Ћурић), Ратковић.
ЖАК: Видицки, Баба, Станковић (Сивчев), Тодоров, Утржен, Терек, Крнић (Малогајски), Бошков (Врбашки), Ратко, Ћулафић, Ходик.
ЖАК је, након прошлонедељног пораза од 1:2 на Вашаришту, поражен и други пут у доигравању за попуну Подручне лиге „Зрењанин”, данас у Клеку, па су се тако Клечани пласирали у поменути ранг, а „жути мрави” и у наредној сезони играће у Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”.
Д. П.

б4аб282ц-3цд7-4б6ц-а722-9936фе7дц6д4

Матурско вече Економско-трговинске школе ни киша није покварила. Међу 83 ученика најбољи у генерацији је Милош Кресоја са смера економски техничар.

-Био сам одличан ученик током све четири године школовања, а учествовао сам и на такмичењима и у разним школским активностима. Школу ћу памтити по пријатељима, али и знању које сам стекао. Професори су нам увек били на располагању и припремили су нас за живот. Планирам да упишем Економски факултет у Новом Саду, смер пословна информатика – рекао је Кресоја.

Титулу ученика који је највише допринео афирмацији школе добио је Огњен Гуцул који је завршио смер економски техничар:

-Био сам председник Ученичког парламента три године и трудио сам се да организујем велики број акција како за ученике, тако и хуманих. Драго ми је због ове титуле које ми пуно значи.

Кристијан Прељевић, са трогодишњег смера кувар стекао је признање ученика са најбољим просеком.

-Одувек сам волео куварство, а након завршене школе та љубав постала је још већа. У плану ми је да завршим и четврту годину у овој школи. Потрудићу се да будем још бољи у свом послу јер ово занимање је веома тражено – сазнајемо од Прељевића.

Директор Роберт Вуњак има само речи хвале за ову генерацију:

-Ђаци које испраћамо носе пуно знања, награда, похвалница, плакета са собом. Трудили смо се да их припремимо за живот који их очекује и, сигуран сам, да смо успели у томе. Већ наредне школске године имаћемо нове ученике у пет одељења и четири образовна профила: економски техничар, комерцијалиста, кувар, и конобар и трговац.

 

офк-кикинда

После три сезоне у друштву српсколигаша, предстојећег августа ОФК Кикинда стартоваће на војвођанском „Истоку”. Спортски директор Марко Зечевић посла се латио пре годину дана, а након јесени, када је сакупљено само седам, минулог пролећа Кикинђани су покушали немогуће и нису успели, завршили су на последњој позицији, с укупно 18 бодова.
– Од самог почетка знали смо да је пред нама тежак задатак, али као и сви у спорту, оптимистички смо кренули, понајвише због чињенице да смо успели да барем не дозволимо да се клуб угаси или у сурва у најнижи степен надметања. Други део сезоне одиграли смо боље, али далеко испод очекиваног нивоа, будући да смо довели и неколико играча с прволигашким искуством. На неким утакмицама нисмо имали ни мрву среће, затим средином пролећа ушли смо у лошу серију и више није било могућности да сакупимо довољан број бодова за опстанак. Како било, захваљујемо се тренеру Ћулуму на ангажованом раду и желимо му срећу у наставку каријере – каже Зечевић.
Већина играча који су дошли из са стране, такође, напушта Градски стадион.
– Покушаћемо да се базирамо на фудбалере из најближе околине, уз младе из наших селекција. Гледаћемо и да у нову сезону уђемо с неким од кикиндских тренера који најбоље познаје играче из наше школе фудбала, а близу смо одлуке ко ће предводити први тим. Брзо ћемо потом у договору с тренером и видети на које играче рачунамо и ко би могао да буде појачање с терена северног Баната. Истовремено, задатак нам је и да се усредсредимо на што бољи рад у омладинској селекцији и развијамо кикиндске фудбалере из наших бројних млађих селекција.
Спортски директор има и поруку за све који гаје симпатије према ОФК Кикинди, а могу помоћи на било који начин.
– Заиста, није фраза када шаљемо позив свима да се прикључе актуелној управи у раду и можда само идејама допринесу да клуб богате историје напредује, а краткорочно гледано већ у ово време идуће године врати се међу српсколигаше – јасан је Зечевић.
Д. П.

error: Content is protected !!