Year: 2026

asfaltiranje-1

Za rehabilitaciju kolovoza u ulicama Stevana Sremca, Stevana Sinđelića, Vojvode Putnika i Vojvode Mišića obezbeđeno je 70 miliona dinara preko Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.

Reč je o značajnom infrastrukturnom projektu koji će unaprediti bezbednost saobraćaja i kvalitet putne mreže u delovima grada kroz koje svakodnevno prolazi veliki broj vozila.

Gradonačelnik Mladen Bogdan danas je u Novom Sadu potpisao ovaj ugovor o dodeli sredstava po javnom konkursu za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti saobraćajne infrastrukture.

– Veoma je važna stvar za Kikindu i Kikinđane što smo obezbedili sredstva za rehabilitaciju ovih saobraćajnica. Zahvalni smo Pokrajinskoj vladi i Upravi za kapitalna ulaganja što su prepoznali značaj projekta za naš grad. U pitanju su ulice koje se intenzivno koriste, dve predstavljaju deo tranzitnog pravca, dok su preostale veoma prometne jer prolaze kroz širi centar grada i pored Gradske pijace – navodi Bogdan.

Nakon potpisivanja ugovora, predstoji sprovođenje administrativnih procedura kako bi se što pre realizovala javna nabavka i počeli radovi.

Uporedo sa pripremama za rekonstrukciju pomenutih ulica, u svim delovima grada u toku je sanacija udarnih rupa.

– Svesni smo da postoje kritične deonice u određenim ulicama, naročito onima koje su opterećene teretnim saobraćajem. Ne bežimo od problema, oni su nam poznati i svakodnevno radimo na njihovom rešavanju. Upravo zbog toga nastavljamo ulaganja u putnu infrastrukturu kako bismo poboljšali uslove za sve učesnike u saobraćaju – poručio je Bogdan.

 

kolping-memorandum-(4)

U Sajanu u Kolping edukativnom centru održana je panel diskusija posvećena razvoju socijalnog preduzetništva kroz saradnju lokalnih samouprava, civilnog sektora i privrede. Ovom prilikom potpisan je i Memorandum o saradnji između Kolping društva Srbije i grada Kikinde koji su parafirali Melinda Tomić, direktorka i Mladen Bogdana, gradonačelnik. Cilj je jačanje lokalnog ekosistema podrške socijalnom preduzetništvu.

-Lokalne zajednice mogu da podrže socijalna preduzeća da se još više razvijaju – navela je Melinda Tomić, direktorica Kolping društva Srbije. – Primer dobre prakse upravo je naše preduzeće koje je imalo punu podršku od Mesne zajednice Sajan i grada Kikinde. Konkretno, proizvode koje izrađujemo lokalna samouprava daje kao korporativne poklone svojim gostima.

Društvo u Sajanu razvija se kako bi postao regionalni centar socijalnog preduzetništva, istakao je gradonačelnik Bogdan.

-Društvo daje mogućnost svim zainteresovanima da steknu iskustvo i da nauče na koji način mogu da razvijaju socijalno preduzetništvo. Na teritoriji grada imamo 1.800 registrovanih preduzetnika i više od polovine su vlasnice žene. Lokalna samouprava podržava ih svake godine, i na nama je da i dalje pomažemo razvoj socijalnog preduzetništva – precizirao je prvi čovek grada.

Događaju je prisustvovala i Danijela Maletić, član Saveta za socijalno preduzetništvo pri Ministarstvu za rad, socijalna i boračka pitanja koja je navela je da su u ovoj oblasti neophodna podzakonska akta jer je Zakon usvojen 2022. godine opšti:

-U Srbiji ima svega 26 registrovanih socijalnih preduzetnika, iako mi imamo informaciju da po ovim principima u Srbiji posluje više od 500 društava. Važno nam je i da lokalne samouprave shvate da svaki socijalni preduzetnik rešava lokalni problem i da sa njima može da sarađuju i u okviru javno-privatnog partnerstva.

Kolping društvo u Sajanu je osnovno je 2001. godine, podsetio je Zoltan Tot, predsednik Saveta Mesne zajednice.

-Ovakva društva važna su za male lokalne zajednice jer pružaju mogućnost, pre svega, ženama da uče i steknu nove veštine i znanja. Socijalna preduzeća mogu da ojačaju selo jer nude mogućnost zapošljavanja, što pomaže u kvalitetu života – naveo je Tot.

Panel diskusija realizovana je u okviru projekta „Održive zajednice: Jačanje socijalnih preduzeća za lokalni razvoj“, koji sprovodi Smart kolektiv u partnerstvu sa Kolping društvom Srbije i Evrokontaktom, uz finansijsku podršku Evropske unije.

A.Đ.

maskenbal-biblioteka-(11)

Narodna biblioteka „Jovan Popović“ organizuje maskenbal za decu, a najmlađi sugrađani imaće priliku da na jedno veče postanu junaci svojih omiljenih knjiga.

Manifestacija pod nazivom „Maske među knjigama“ biće održana 26. juna od 18.30 do 20 časova u biblioteci. Organizatori pozivaju decu da obuku kostime svojih omiljenih književnih likova i pridruže se druženju ispunjenom maštom, knjigama i zabavom. Cilj maskenbala je da kod najmlađih podstakne ljubav prema čitanju i približi im svet književnosti na kreativan i zanimljiv način.

Prijave za učešće otvorene su do 23. juna, a zainteresovani se mogu prijaviti putem imejl adrese kultura@kibiblioteka.org.rs.

Iz biblioteke poručuju da sve učesnike očekuje nezaboravno druženje u društvu omiljenih književnih junaka.

nsz

Filijala Kikinda Nacionalne službe za zapošljavanje, u saradnji sa kompanijom Linglong Zrenjanin, pozvala je zainteresovane kandidate na prezentaciju kompanije i uslova zaposlenja koje ona nudi.

Grupno informisanje će biti održano u sredu, 17. juna, u terminima od 10:00 i 12:00 časova, u sali na trećem spratu Filijale za zapošljavanje Kikinda, Dositejeva 24.

Nakon prezentacije, zainteresovani kandidati imaće priliku da popune prijavne formulare i obave kratke individualne razgovore sa predstavnicima kompanije.

Poziv je upućen nezaposlenim licima, kao i zaposlenima koji razmatraju promenu radnog angažmana, navode u kikindskoj filijali NSZ.

ofk-kikinda

Rade Medić (49) novi je trener OFK Kikinde. Nekadašnji odličan fudbaler kikindskog, tada, drugoligaša, imao je potom zapaženu karijeru i u eliti i inostranstvu, a kao trener radio je u nekoliko klubova severnog Banata. Poslednja ekipa u seniorskoj konkurenciji bila mu je velikoselska Kozara, a u prethodnom periodu u OFK Kikindi bio je zadužen za rad s omladincima. Medić na kormilu nasleđuje Milana Ćuluma koji nije uspeo da izbori opstanak u Srpskoj ligi „Vojvodina”, a osim na klupi značajnih promena biće i u igračkom kadru koji će se od avgusta boriti na vojvođanskom „Istoku” za ekspresan povratak među srpskoligaše.
D. P.

nettofigueiredo-crash-1308575

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se dve saobraćajne u kojima su tri osobe zadobila teške, a jedna  lake telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od milion 102 hiljade dinara.

Saobraćajna nezgoda se dogodile zbog neprilagođene brzine.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je otkriveno 60 prekršaja u kontroli saobraćaja. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno osam vozača, od kojih su dva zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 10 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 14 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 28 ostalih prekršaja.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

Od danas počinje sedmodnevna međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, a koja se istovremeno sprovodi u 34 zemlje, članice ROADPOL mreže saobraćajnih policija Evrope.

Saobraćajna policija će u kontroli angažovati sve raspoložive resurse, uređaje i opremu u cilju zaštite života na našim putevima.

U prvih pet meseci ove godine saobraćajna policija isključila iz saobraćaja više od 22.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, od kojih je više od 3.000 vozača zadržano sa preko 1,2 promila, a više od 1.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da ne upravljaju vozilom ukoliko su konzumirali alkohol ili psihoaktivne supstance i da odgovornim ponašanjem doprinesu očuvanju bezbednosti saobraćaja na putevima.

Tokom prethodne nedelje u Republici Srbiji dogodilo se 688 saobraćajnih nezgoda, u kojima su poginula tri, a povređeno je 343 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se sedam saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno sedam lica.

klek-zak

Klek – Gledalca: 300. Sudija: Dejan Mijatović (Žitište). Strelci: Čimpokić 38, P. Bogdanović 56. i Vulović (kazneni udarac) 72. Crveni kartoni: M. Bogdanović (OFK Klek), Vidicki i Ratko (ŽAK), svi u 82. minutu.
OFK KLEK: Tomić, Dabčević (Grujić), M. Bogdanović, M. Mačkić (Grujesku), Stojanovski, L. Mačkić (Milanović), Čimpokić, Vulović, P. Bogdanović, Zorić (Ćurić), Ratković.
ŽAK: Vidicki, Baba, Stanković (Sivčev), Todorov, Utržen, Terek, Krnić (Malogajski), Boškov (Vrbaški), Ratko, Ćulafić, Hodik.
ŽAK je, nakon prošlonedeljnog poraza od 1:2 na Vašarištu, poražen i drugi put u doigravanju za popunu Područne lige „Zrenjanin”, danas u Kleku, pa su se tako Klečani plasirali u pomenuti rang, a „žuti mravi” i u narednoj sezoni igraće u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”.
D. P.

b4ab282c-3cd7-4b6c-a722-9936fe7dc6d4

Matursko veče Ekonomsko-trgovinske škole ni kiša nije pokvarila. Među 83 učenika najbolji u generaciji je Miloš Kresoja sa smera ekonomski tehničar.

-Bio sam odličan učenik tokom sve četiri godine školovanja, a učestvovao sam i na takmičenjima i u raznim školskim aktivnostima. Školu ću pamtiti po prijateljima, ali i znanju koje sam stekao. Profesori su nam uvek bili na raspolaganju i pripremili su nas za život. Planiram da upišem Ekonomski fakultet u Novom Sadu, smer poslovna informatika – rekao je Kresoja.

Titulu učenika koji je najviše doprineo afirmaciji škole dobio je Ognjen Gucul koji je završio smer ekonomski tehničar:

-Bio sam predsednik Učeničkog parlamenta tri godine i trudio sam se da organizujem veliki broj akcija kako za učenike, tako i humanih. Drago mi je zbog ove titule koje mi puno znači.

Kristijan Preljević, sa trogodišnjeg smera kuvar stekao je priznanje učenika sa najboljim prosekom.

-Oduvek sam voleo kuvarstvo, a nakon završene škole ta ljubav postala je još veća. U planu mi je da završim i četvrtu godinu u ovoj školi. Potrudiću se da budem još bolji u svom poslu jer ovo zanimanje je veoma traženo – saznajemo od Preljevića.

Direktor Robert Vunjak ima samo reči hvale za ovu generaciju:

-Đaci koje ispraćamo nose puno znanja, nagrada, pohvalnica, plaketa sa sobom. Trudili smo se da ih pripremimo za život koji ih očekuje i, siguran sam, da smo uspeli u tome. Već naredne školske godine imaćemo nove učenike u pet odeljenja i četiri obrazovna profila: ekonomski tehničar, komercijalista, kuvar, i konobar i trgovac.

 

ofk-kikinda

Posle tri sezone u društvu srpskoligaša, predstojećeg avgusta OFK Kikinda startovaće na vojvođanskom „Istoku”. Sportski direktor Marko Zečević posla se latio pre godinu dana, a nakon jeseni, kada je sakupljeno samo sedam, minulog proleća Kikinđani su pokušali nemoguće i nisu uspeli, završili su na poslednjoj poziciji, s ukupno 18 bodova.
– Od samog početka znali smo da je pred nama težak zadatak, ali kao i svi u sportu, optimistički smo krenuli, ponajviše zbog činjenice da smo uspeli da barem ne dozvolimo da se klub ugasi ili u surva u najniži stepen nadmetanja. Drugi deo sezone odigrali smo bolje, ali daleko ispod očekivanog nivoa, budući da smo doveli i nekoliko igrača s prvoligaškim iskustvom. Na nekim utakmicama nismo imali ni mrvu sreće, zatim sredinom proleća ušli smo u lošu seriju i više nije bilo mogućnosti da sakupimo dovoljan broj bodova za opstanak. Kako bilo, zahvaljujemo se treneru Ćulumu na angažovanom radu i želimo mu sreću u nastavku karijere – kaže Zečević.
Većina igrača koji su došli iz sa strane, takođe, napušta Gradski stadion.
– Pokušaćemo da se baziramo na fudbalere iz najbliže okoline, uz mlade iz naših selekcija. Gledaćemo i da u novu sezonu uđemo s nekim od kikindskih trenera koji najbolje poznaje igrače iz naše škole fudbala, a blizu smo odluke ko će predvoditi prvi tim. Brzo ćemo potom u dogovoru s trenerom i videti na koje igrače računamo i ko bi mogao da bude pojačanje s terena severnog Banata. Istovremeno, zadatak nam je i da se usredsredimo na što bolji rad u omladinskoj selekciji i razvijamo kikindske fudbalere iz naših brojnih mlađih selekcija.
Sportski direktor ima i poruku za sve koji gaje simpatije prema OFK Kikindi, a mogu pomoći na bilo koji način.
– Zaista, nije fraza kada šaljemo poziv svima da se priključe aktuelnoj upravi u radu i možda samo idejama doprinesu da klub bogate istorije napreduje, a kratkoročno gledano već u ovo vreme iduće godine vrati se među srpskoligaše – jasan je Zečević.
D. P.

error: Content is protected !!