Yеар: 2026

борац-идос-1
Заједничком вечером, у Борцу из Иђоша обележили су крај сезоне која није задовољила. Оцена је то и председника клуба Марка Челекетића, након што је овај спортски колектив у Међуопштинској лиги, 12 клубова, заузео 10. место.
– Након претходне такмичарске године у којој смо били други и онда нисмо прошли бараж за попуну Подручне лиге, од сениора смо ове сезоне више очекивали и ми у клубу и навијачи, без обзира што је тим био знатно измењен и што су носиоци игре из 2024/25. летос напустили клуб. Било је и пораза несрећним сплетом околности па овај пласман сигурно није реалан, али желимо да све те играче који су отишли, вратимо и онда опет будемо барем други и поново покушамо да уђемо у Подручну лигу – каже Челекетић.
Ако првотимци нису испунили очекивања, у Борцу имају разлога за оптимизам, а реч је о млађим категоријама.
– Када је ова управа организовала први тренинг, дошла су нам петорица дечака, а сада смо стигли до бројке од 60 малишана. Из Иђоша имамо 45, а осталих 15 су из Кикинде, Сајана и Бочара. Јесенас смо укључили млађе пионире у такмичење, сада ћемо и пионире, а онда 2027. и кадете. Тако ћемо, с три млађе селекције и првим тимом, заокружити причу и имати јасну визију и то у селу које има само 1.500 становника.
Иначе, од 2018. до 2023. клуб се није такмичио и та блиска прошлост не сме се више поновити.
– То смо, као управа, обећали и сами себи и целом селу, а дугорочни циљ нам је да најкасније 2032. године, када ће клуб навршити 100 година постојања, уђемо у Подручну лигу, тада с овим клинцима који су сада још увек деца од 10 до 13 година – јасан је Челекетић.
Д. П. 
плави-цуперак

Дојавни системи уграђени су у вртићима „Колибри“, „Мики“ и „Плави чуперак“, а и остали вртићи биће обухваћени.

-На конкурсу Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај одобрено нам је око пет милиона динара за пројекат енергетске ефикасности у „Плавом чуперку“. Биће уграђене соларне плоче које ће служити за грејање и хлађење. То ће довести до значајних уштеда. У претходном периоду окречен је и комплетан вртић „Невен“, а урађена је и фасада.

Током лета уредиће се и објекти где је то неопходно.

бајкери-1

За првих пет месеци ове године у саобраћајним несрећама је живот изгубило 29 возача и путника на мотоциклу и мопеду, што је двоструко више у односу на исти период прошле године, када је погинуло 14 возача на мотоциклу и мопеду.

Важно је да мотоциклисти користе заштитну опрему, буду јасни и видљиви на путу, не буду изненађење другим возачима, поштују саобраћајне прописе и прилагоде брзину условима у саобраћају и својим способностима.

Такође, коришћење заштитне кациге није само законска обавеза, већ најважнија мера која спашава живот возача и путника на двоточкашу и значајно смањује последице саобраћајне незгоде.

-Апелујемо на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на возаче двоточкаша, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност често угрожена и најмањом непажњом- поручју у МУП-у.

Током претходног дана у Републици Србији догодило се 106 саобраћајних незгода, у којима је погинуло једно, а повређено је 47 лица.

матура-60-год-(2)

Некадашњи ученици друге генерације средње Техничке машинске школе, генерација која је дипломирала школске 1965/1966. године обележили су 60 година од матуре. У тадашња два одељења било је 54 ђака, а протекле суботе окупило се њих 12 који су евоцирали успомене на школске дане.

Живојин Исаков, одазвао се позиву да обележи шест деценија од завршетка средње школе. Како истиче, родом из Новог Милошева, сваког дана путовао је до Кикинде, а школских дана сећа се са сетом:

-Од 54 ученика, колико нас је дипломирало, 29 је живих. Са колегама из разреда који су из Кикинде остао сам у контакту свих ових година. Многи су, попут мене, радни век провели у некадашњој Ливници, па смо тако и остали заједно. Добар део нас добијао је и стипендију из фабрике, тако да смо по завршетку средње школе имали обезбеђена радна места и одмах смо били у прилици да се запослимо.

Окупљање му пуно значи, јер, како вели, средњошколски дани остали су му у најлепшем сећању.

-Од када сам у пензији све ређе виђам своје школске другове, а ово је била прилика и да се сретнем и са онима који већ дуго не живе у Кикинди, попут Јована Мраовића који живи у Крагујевцу и сигурно га нисам видео већ 30 година. Део моје генерације живи у Новом Саду, имамо другара и у Лазаревцу, али и у Марибору у Словенији – наводи Исаков.

Јован Мраовић пошто је био стипендиста фабрике „Застава“ Крагујевац и већ у јулу 1966. године запослио се у поменутој фирми и већ 60 година је Крагујевчанин:

-Остао сам сам и све више се присећам школских дана. Основно образовање завршио сам у школи „Ђура Јакшић“. Нисам желео да пропустим ово окупљање и радовао сам се данима уназад сусрету са некадашњим школским друговима. Срећан сам што смо се окупили – открио нам је Мраовић.

У генерацији су биле и три девојке од којих је једна жива, али јој здравствено стање није дозволило да дође на скуп.

 

Окупљени су се у причи дотакли и разредног старешине професора Драгутина Капуна, који је према њиховим речима, био легендаран наставник, а присетили су се и професорице  Милке Будишин.

А.Ђ.

23-ѕудо

Након 18 година на руководећим функцијама у оквиру Џудо Савеза Војводине, наш члан Светислав Вукмирица је на Изборној Скупштини добио поверење и нови мандат за Председника Скупштине Савеза. Наиме, Вукмирица је још 2008. Године изабран за председника Управног одбора Џудо Савеза Војводине и ту функцију је обављао пуних 9 година. Након тога, 2017. Године је изабран за председника Скупштине Савеза и такође је и ту функцију обављао 9 година. Данас је добио нови мандат и заједно са председником Управног одбора Мирољубом Ничићем ће заступати и представљати ЏСВ са основним циљем остварења што бољих резултата, позиционирања Савеза у систему српског спорта, а пре свега са акцентом на предстојеће Олимпијске игре у Лос Анђелесу, САД. Ово је свакако велики успех како за њега лично, тако и за наш клуб и представља потврду квалитета и величине нашег Партизана.

ИЗВОР/ФОТО: ЏК Партизан

екологија

Ветрозаштитни појас стар једну деценије, који је био здрав и виталан, уништен је у дужини од скоро два километра на путу ка Банатској Тополи.

-Овај чин људског немара који је изазвао ширење пожара на отвореном проузроковао је непроцењиву еколошку штету. Док надлежне службе годинама улажу напоре у подизање ветрозаштитних појасева и повећање процента пошумљености, у свега неколико минута, људским фактором је нанета озбиљна деградација природног окружења, уз уништавање флоре и фауне на овом подручју- истиче Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине.

ррр

Бивши гувернер америчке савезне државе Илиноис и некадашњи члан Конгреса Род Благојевић у ексклузивном интервјуу за Балкан Wатцх говорио је о односима Србије и Сједињених Америчких Држава, НАТО бомбардовању 1999. године, политици председника Александра Вучића, улози Србије на Балкану, као и о новом америчком амбасадору у Београду и значају српске дијаспоре у Америци.

Благојевић је оценио да су односи Србије и САД данас знатно бољи него пре две или три деценије, истичући да председник Доналд Трамп има много позитивнији однос према Србији него администрација Била Клинтона.

„Председник Трамп, кога лично познајем, заиста се диви српском народу, разуме његово место у историји и сматра Србе борцима. А и он је борац. И Вучић је борац“, изјавио је Благојевић за Балкан Wатцх.

Благојевић о НАТО бомбардовању и улози Клинтонове администрације

Одговарајући на питање о НАТО бомбардовању 1999. године, Благојевић је подсетио да је био један од ретких чланова америчког Конгреса који се јавно противио војној интервенцији против Србије.

Он је изнео тврдњу да је администрација тадашњег председника Била Клинтона свесно креирала атмосферу која је Србију и Србе представљала у негативном светлу.

„Мислим да је председник Клинтон намерно одлучио да бомбардује Србију како би испровоцирао Србе и Милошевића и створио окружење у којем би међународна заједница видела Србе представљене на непоштен начин кроз пропагандну машинерију у Сједињеним Државама, Великој Британији и Немачкој, где су Срби и Србија изједначавани са нацистичком Немачком“, рекао је Благојевић за Балкан Wатцх.

Додао је да је бомбардовање озбиљно нарушило потенцијал за развој блиских односа између две државе, али да данас види простор за нови почетак и унапређење сарадње.

Вучићева политика између Истока и Запада

Говорећи о вишесмерној спољној политици Србије и односима са Европском унијом, Русијом, Кином и САД, Благојевић је оценио да је управо такав приступ показатељ успешне дипломатије.

„Мислим да је председник Вучић геније у начину на који води своју спољну политику и у чињеници да развија односе са силама попут Русије и Кине, а сада пружа руку и Сједињеним Државама“, рекао је он.

Према његовим речима, Србија треба да одржава односе са свим великим силама и да не буде везана искључиво за једну страну у промењеним међународним околностима.

„Србија треба да буде лидер Балкана“

На питање о улози Србије под администрацијом Доналда Трампа, Благојевић је поручио да Србија има потенцијал да постане водећа држава региона.

„Мислим да Србија треба да буде лидер Балкана, посебно Западног Балкана“, изјавио је за Балкан Wатцх.

Он сматра да би Сједињене Државе требало да покажу веће интересовање за улагања у Србији, наводећи да америчке компаније препознају квалитет српске радне снаге и да постоје значајне могућности за економску сарадњу, посебно у области енергетике и природних ресурса.

О новом амбасадору САД у Београду

Коментаришући именовање новог америчког амбасадора у Србији, Благојевић је рекао да очекује унапређење односа две државе.

Иако је навео да лично не познаје новог амбасадора, истакао је да његова биографија указује на велико искуство у дипломатији и међународним пословима. Такође је подсетио да се својевремено и његово име помињало као могуће решење за амбасадорску функцију у Београду.

Благојевић је оценио и да ће нови амбасадор бити „много бољи од Кристофера Хила“, чији мандат није оценио позитивно.

Дијаспора мора да буде политички организованија

Говорећи о улози српске дијаспоре у САД, Благојевић је оценио да Срби у Америци нису били довољно политички организовани током деведесетих година, за разлику од других заједница које су успешно утицале на америчку политику.

„Мислим да је један од разлога због којих је Србија била третирана на начин на који је била третирана током деведесетих година тај што српска дијаспора није била политички организована као Албанци, Хрвати и муслиманске заједнице“, рекао је Благојевић за Балкан Wатцх.

Он сматра да би српска заједница у Америци требало да буде много активнија у политичком животу и да организовано ради на јачању српских интереса, наводећи да је управо то једна од кључних лекција које су Срби научили из догађаја током распада Југославије и НАТО бомбардовања.

Благојевић је закључио да односи Србије и Сједињених Држава имају велики потенцијал за напредак, посебно у новим геополитичким околностима, уз оцену да су интереси две земље данас усклађенији него што су били претходних деценија.

Извор: Балканwатцх (текст и фото)

задар

Волонтери Црвеног крста Кикинде отпутовали су у Задра где ће, заједно са Удругом удомитеља за дјецу „Осмијех“ из Ђурђевца, учествовати у међународном „Еразмус +“ пројекту размене младих. Кикинђани ће у Хрватској боравити 10 дана током којих ће бити реализован пројекат „Хармонy фор цоннецтион“.

-Ово је друга година сарадње у којој учествује 18 волонтера из нашег града – сазнајемо од секретарке Црвеног крста Данијеле Бјељац. – Ове године тема је ментално здравље.

Циљ програм  је  подстицања младих да размишљају о менталном здрављу.

-Поред учења, ово је прилика да се млади друже, размењују искуства и повежу кроз креативне активности. Пројекат је реализован под окриљем програма који подржава Европска унија, са циљем јачања младих и подстицања интеркултуралне сарадње.

И у наредном периоду Црвени крст наставиће сарадњу са Удругом удомитеља на сличним пројектима.

линглонг-нсз-(3)

Кинеска компанија Линглонг, која у Зрењанину запошљава око 2.500 радника, најавила је ново проширење производних капацитета, што би у наредном периоду могло да отвори између 400 и 800 нових радних места.

Тим поводом, Филијала Кикинда Националне службе за запошљавање, у сарадњи са компанијом Линглонг Зрењанин, организовала је презентацију компаније и услова запослења за све заинтересоване кандидате.

Групно информисање, на које се појавио велики број суграђана, одржано је јуче, након чега су кандидати могли да попуне пријавне формуларе и обаве кратке разговоре са представницима компаније.

-Имамо компанијски превоз из Кикинде и рута је скраћена, тако да до фабрике радници стижу за минимално времена, сат и по времена у одласку и исто толико у доласку  – напомиње Марина Граховац, ХР регрутер у Линглонгу. – Највише нам требају оператери у производњи, на машинама и овог момента неопходно нам је више од стотину радника. Запошљавамо и педесетак људи на одржавању, механичаре и електричаре, а у наредном периоду производња ће се ширити, те ће бити још могућности за запошљавање. Зарада је добра и већа је него у осталим производним компанијама у широј околини. Ради се о појединачним радним местима и не постоји претходно искуство које може да се употреби за рад у компанији, па је неопходна обука за свако радно место. Од радника очекујемо да прате упутства и да се добро сналазе.

Позив је намењен незапосленим лицима, али и свима који разматрају промену посла и желе да се упознају са могућностима које нуди један од највећих послодаваца у региону.

Линглонг је кинески произвођач гума, а фабрика у Зрењанину представља једну од највећих гринфилд инвестиција у Србији последњих година.

Ј. Ц.

 

сова-утина

Пошта Србије издала је две нове поштанске марке у оквиру емисије „Заштићене животињске врсте“, посвећене птицама које су свој дом пронашле у урбаним срединама. У припреми издања, кроз стручно саветовање, учествовали су и представници стручне јавности и организација које се баве заштитом птица.

На маркама су приказане бела рода и утина. Бела рода представљена је кроз колонију у новосадском насељу Клиса, која се сматра највећом ове врсте у Европи. Друга марка посвећена је утини, чије је највеће зимовалиште на Градском тргу у Кикинди.

Уметничку реализацију нових поштанских маркица потписују Мирослав Николић и Анамари Бањац, док су фотографије птица које су послужиле као инспирација за њихов изглед дело чланова и сарадника Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Катарине Пауновић и Александра Вукићевића.

Пошта Србије наставља да промовише природно богатство земље и значај очувања заштићених животињских врста, међу којима посебно место заузимају бела рода и кикиндска утина.

error: Content is protected !!