Yеар: 2026

слобода-нк-1

Клуб са стадиона „Илија Пантелић” још једну сезону на војвођанском „Истоку” завршио је у средини табеле, овога пута био је седми, а актуелна управа Слободе поднела је колективну оставку, невезано за резултате и на крају ипак успешне борбе за избегавање играња у баражу за опстанак у поменутом рангу. Међутим, након састанка симпатизера клуба, бивших играча и некадашњих чланова управе, руководећа гарнитура остаје на челу клуба, јер није било заинтересованих да прихвате обавезе, истиче дугогодишњи секретар Марко Чавка (на слици десно, покрај председника Ђуре Малиџе).
– Дошло је до замора, лично сам, као волонтер, први оперативац клуба 14 година, а остали чланови управе ту су безмало деценију. Након што смо поднели оставке, неколико људи блиских Слободи премишљала се и када је постало јасно да немају времена за обавезе у клубу, одлучили смо да останемо и даље ту, јер Слобода је више од клуба и представља не само спортску већ и друштвену традицију нашег села. Нисмо се повукли на крају, јер је јасно и да би се клуб без управе не само сурвао у најнижи ранг него вероватно и угасио. Тужно би било да се то догодило на нашем велелепном спортском здању – каже Чавка.
Посебну тежину актуелном тренутку даје податак да ће Слобода наредне године прославити 80 година постојања.
– Наставићемо где смо застали, организоваћемо се, први тренер остаје Слободан Митровић, покушаћемо да вратимо неке играче који су носили дрес Слободе, а има најава и да ће се двојица још увек млађих фудбалера, наших Новокозарчана, активирати након више година неиграња. Напустиће нас ветеран Поповић и Чубрило, остали би требали остати и сматрамо да ћемо и догодине окончати сезону у средини табеле – јасан је Чавка.
Д. П.

љубица-

Поводом обележавања Светског дана музике, у препуној башти Градске куће, у организацији Културног центра Кикинда, одржан је прворазредни музички догађај. Прваци опере Народног позоришта из Београда, Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић уз клавирску пратњу младог Марка Марића, у скоро сат и по музичког програма, провели су егзалтирану кикиндску публику кроз различите музичке жанрове.

– Репертоар је сачињен од највећих шлагера, како домаће музичке сцене, тако и светске. А овај пут смо програм проширили и са неколико најпопуларнијих севдалинки које и, иначе, с великим успехом изводимо и кроз програм који се се зове Севдах опера и с којим смо ове године направили „бум“ на нашем простору, с обзиром на то да се таква форма до сада није изводила. Ту пре свега мислим на оперске певаче, јер Љубица Вранеш и ја смо једни од ретких оперских певача који су кадри да певају и друге жанрове- нагласио је Драгољуб Бајић, који је и в. д. управника Народног позоришта у Београду.

Пуно двориште Градске куће с одушевљењем је пропратило вокалне бравуре ових реномираних гостију нашег града, а сам Бајић није крио одушевљење поновним сусретом:

– Већ смо код вас у Кикинди имали низ успешних наступа. Не само да је кикиндска публика феноменална, него је и овај простор у коме смо наступили, без лажне скромности, један од најлепших и најакустичнијих простора у нашој земљи, тако да нам је радост била још већа-подвукао је овај уметник.

Те и временски и музички пријатне недељне вечери са бине су се чуле мелодије које су још једном потврдиле да нису без разлоге преживеле тест времена: „Кармен”, „Волим те будало мала”, „Била је тако лијепа”, „Ја те волим”, „Елено керко“ и многе друге, а у финалу вечери, извођачима се хорски здушно придружила и публика запевавши пуног срца „Пјеваћемо шта нам срце зна”.

Концерту су присуствовали и градоначелник Младен Богдан, као и чланица Градског већа задужена за културу Маријана Мирков, која је још једном подсетила да је Светски дан музике уједно подсетник колико нас уметност оплемењује и колико музика пуни нашу душу.

– Овим програмом смо и наше Кикинђане подсетили да музика буди наше најтананије емоције и то нас све покреће. Овим дивним концертом, не само да обележавамо овај Дан, него се и подсећамо да без музике нема лепог живота. Из овог нашег предивног дворишта, суграђани су изашли пуног срца и сигурно ће нам после овог наступа душа другачије дисати- закључила је Маријана Мирков.

Н.С.

добровољни-даваоци

Црвени крст у сарадњи са Заводом за транфузију крви Војводине организује акцију добровољног давалаштва крви.

Акција траје до 13 сати, давалац крви може бити свака здрава, одрасла особастарости од 18 до 65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила.

Наредна акција је 2. јула.

полиција-опсте-(8)

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 700.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописне радње од стране возача.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је откривено 128 прекршаја у контроли саобраћаја.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 17 возача, од којих је шест возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривена су 34 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 20 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 57 осталих прекршаја.

слицице

Светско првенство у фудбалу се захуктава. Већ по обичају, Панини је објавио албум са самолепљивим сличицама фудбалера који наступају на овом мундијалу.

Нови формат од 48 репрезентација учесница, донео је и већи број сличица за пупуњавање, укупно 980. Ипак то није поколебало кикиндске колекционаре да и овај пут покушају да попуне своје албуме. Ако знамо да једна кесица са 7 сличица на трафици кошта 150 динара, за попуну, под условом да нема дупликата, потребно је издвојити више од 200 евра.

С обзиром на то да су дупликати неизбежни, наши суграђани се сваке недеље у 18 часова окупљају код фонтане на Тргу и размењују сличице. Родитељи доводе малишане, али има ту и времешних суграђана којима је овај хоби пасија још од малена. Сваке недеље број размењивача сличица је све већи.

Уз препознатљиво “ову имам, а ту баш немам” следећи сусрет сакупљача сличица заказан је за наредну недељу у исто време, на истом месту.

Н. С.

yмаyее-бикер-2157021-1920

Током претходне недеље у Републици Србији догодило се 721 саобраћајних незгода у којима је погинулоосам, а повређено је 372 лица. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се девет саобраћајних незгода у којима је повређено осам лица.

Од почетка јуна  у саобраћајним незгодама је погинуло 14 лица, од којих је седам возача двоточкаша, што указује да је сваки други погинули возач на нашим путевима у јуну био возач двоточкаша.

-С обзиром на то да је период године када се на путевима очекује већи број мотоцикала и мопеда, подсећамо возаче двоточкаша да је безбедност у саобраћају на првом месту. Коришћење заштитне кациге није само законска обавеза већ најважнија мера заштите која може спасити животе и значајно смањити последице саобраћајних незгода. Апелујемо на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на бициклисте и мотоциклисте, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност често угрожена и најмањом непажњом – наводе у МУП-у.

Такође, важно је да мотоциклисти користе заштитну опрему, буду видљиви на путу, поштују саобраћајне прописе, прилагоде брзину условима у саобраћају и воде рачуна о својој видљивости.

нови-козарци-паркинг-персу

Како су недавно и најавили из Месне заједнице Нови Козарци, у селу су успешно завршени радови на уређењу паркинг простора испред продавнице „ПерСу“, као и паркинга испред угоститељског објекта који се налази у непосредној близини.

У реализацији овог пројекта постигнута је добра сарадња између компаније „ПерСу“ и МЗ Нови Козарци. Компанија је обезбедила бетон и арматурну мрежу, док је Месна заједница финансирала ивичњаке и бетонске цеви. Радове су извели сами мештани, који су својим добровољним ангажовањем дали кључни допринос да пројекат буде успешно завршен.

-Током ових радова показали смо да заједно можемо много. Посебна вредност овог подухвата огледа се управо у заједништву, јер су сви учесници радили без накнаде, вођени жељом да Нови Козарци буду лепше и уређеније место за живот. Мештани који нису учествовали физички, допринели су организацији кроз припрему хране и пића за учеснике акције, што је додатно показало снагу заједништва у нашем селу – истиче Марко Чавка, потпредседник Савета Месне заједнице Нови Козарци, иницијатор и организатор акције.

Из Месне заједнице упућена је захвалност и компанији „ПерСу“ на, како наводе, изузетној сарадњи и друштвено одговорном односу према локалној заједници. Посебно је наглашено да овакви примери показују колико је важна повезаност привреде и локалних средина.

Захвалност је упућена и компанији „Еко градња“ на донацији бетона за уређење степеница код сале Удружења возача, која ће ускоро бити потпуно обновљена.

Подсетимо, недавно је на исти начин, уз добровољни рад мештана, уређен паркинг испред „Универекспорта“.

ПОИМЕНЦЕ СЕ ЗАХВАЛИЛИ

Месна заједница Нови Козарци поименце се захвалила мештанима који су учествовали у акцији: Бранимиру Марковићу, Јови Ђурђевићу, Драгославу Радуловићу, Градимиру Марковићу, Милану Јованићу, Милораду Тепићу, Велимиру Кизићу, Милану Драгољевићу, Радовану Гверићу, Звонку Ђурђевићу, Миленку Остојићу, Александру Максимовићу, Драги Арамбашићу, Милану Куновцу, Жељку Богојевићу, Горану Пролићу, Маринку Адамовићу и Здравку Гаврловићу, као и Драги Ољачи, водећем мајстору и Милану Средићу који је несебично уступио вибро-жабу.

 

21.6.-пливање-1

На пливачком митингу „Петница куп 2026”, у Ваљеву, једном од масовнијих у Србији, чланови Велике Кикинде: Јована Сабо, Лена Стојановић, Јована Савић, Јелена Стојков, Марко Протић, Петар Савић и Михаило Киурски, освојили су укупно 18 медаља – три златне, седам сребрних и осам бронзаних.

Наступило је 695 пливача из 39 клубова.

Д. П.

ссс-матура-2026-(4)

Матурско вече прославили су и матуранти Средње стручне школе „Милош Црњански“. У ово генерацији матурирало је 84 средњошколаца, а за ђака генерације проглашена је Елена Мохачи:

-Завршила сам смер лабораторијски техничар. Титулу сам стекла захваљујући скроз одличном успеху у све четири године, као и учешћу на такмичењима. Стигла сам до републичког нивоа из математике, као и на републичко такмичење из анатомије. Школу сам представљала и на школским такмичењима у одбојци и рукомету – навела Елена.

Елена Мохачи планира да упише Технолошки факултет у Новом Саду смер биотехнологија.

Емил Хофгезанг, директор напоменуо је да су из школе испратили ученике из четири одељења.

-У наредној школској години уписујемо једно одељење више. Новина је смер неговатељ. Реч је о трогодишњем образовном профилу. Уписаћемо и лабораторијске техничаре, архитектонске техничаре, као оператере у производњи и пекаре.

А.Ђ.

 

офк-кикинда-1

У турбулентној сезони, управа ОФК Кикинде сачувала је клуб којем је прошлог лета претило гашење, тада након 116 година постојања, али није било шансе да се Кикинђани овога пролећа спасу и испадања из српсколигашке „Војводине”. Отишао је и шеф струке из друге средине, па ће у предстојећој сезони ОФК Кикинду с клупе предводити Раде Медић досадашњи тренер омладинаца овог клуба.
– Ускоро ћу напунути 50 година и овај повратак на Градски стадион, из личног угла када говорим о фудбалу, видим као симболично затварање круга у животу и почетак нечег новог. ОФК Кикинда је, практично, мој матични клуб из којег сам кренуо у професионалне фудбалске воде, а сада сам дочекао и да водим прву екипу. Зато је у првом реду за мене ово велика част, небитно у којем је рангу сениорски погон. Довољно ми је да погледам грб и 1909. као годину оснивања – каже Медић.
Када клуб испадне у нижи ранг, посао креће од темеља.
– Увек је прва сезона након испадања осетљив моменат, тада се подвлачи црта односно очекује, пре свега, стабилизиција клуба. Почев од мене, преко играча, до управе клуба, сви морамо бити на истом таласу, а ту уз нас и сви тренери млађих категорија. Незахвално је прогнозирати колико ће нам времена требати да сложимо све коцкице. Ако говоримо озбиљно, можда две или три године, наравно, уз тежак рад.
Играчи са стране вратили су се одакле су дошли или потражили нове средине.
– Годинама унатраг, радећи у другим клубовима у околини, пратио сам ситуацију и у мојој ОФК Кикинди која је била суочена с мањком надолажења младих играча спремних у потпуности да одмах заиграју за први тим. Сада морамо да видимо како то надокнадити.
Очекује се да ће јуниорска селекција, која је већ минуле сезоне у Српској лиги дала неколико солидних играча, делом бити довољна за склапање новог првог тима.
– Остатак екипе, надам се, чиниће старији играчи који су већ носили дрес ОФК Кикинде. У тој синтези, ови млађи морају показати зрелост и велику тежњу за радом и тренинзима, а мотивације не сме мањкати.
На крају, нови шеф струке закључује:
– Упознат сам с текућим проблемима, пола године сам већ у клубу и за мене нема непознаница. ОФК Кикинда на овом нашем подручју мора бити клуб број један и за сваку врсту респекта – јасан је Медић.
Д. П.

error: Content is protected !!