Klub sa stadiona „Ilija Pantelić” još jednu sezonu na vojvođanskom „Istoku” završio je u sredini tabele, ovoga puta bio je sedmi, a aktuelna uprava Slobode podnela je kolektivnu ostavku, nevezano za rezultate i na kraju ipak uspešne borbe za izbegavanje igranja u baražu za opstanak u pomenutom rangu. Međutim, nakon sastanka simpatizera kluba, bivših igrača i nekadašnjih članova uprave, rukovodeća garnitura ostaje na čelu kluba, jer nije bilo zainteresovanih da prihvate obaveze, ističe dugogodišnji sekretar Marko Čavka (na slici desno, pokraj predsednika Đure Malidže).
– Došlo je do zamora, lično sam, kao volonter, prvi operativac kluba 14 godina, a ostali članovi uprave tu su bezmalo deceniju. Nakon što smo podneli ostavke, nekoliko ljudi bliskih Slobodi premišljala se i kada je postalo jasno da nemaju vremena za obaveze u klubu, odlučili smo da ostanemo i dalje tu, jer Sloboda je više od kluba i predstavlja ne samo sportsku već i društvenu tradiciju našeg sela. Nismo se povukli na kraju, jer je jasno i da bi se klub bez uprave ne samo survao u najniži rang nego verovatno i ugasio. Tužno bi bilo da se to dogodilo na našem velelepnom sportskom zdanju – kaže Čavka.
Posebnu težinu aktuelnom trenutku daje podatak da će Sloboda naredne godine proslaviti 80 godina postojanja.
– Nastavićemo gde smo zastali, organizovaćemo se, prvi trener ostaje Slobodan Mitrović, pokušaćemo da vratimo neke igrače koji su nosili dres Slobode, a ima najava i da će se dvojica još uvek mlađih fudbalera, naših Novokozarčana, aktivirati nakon više godina neigranja. Napustiće nas veteran Popović i Čubrilo, ostali bi trebali ostati i smatramo da ćemo i dogodine okončati sezonu u sredini tabele – jasan je Čavka.
D. P.
Year: 2026
Povodom obeležavanja Svetskog dana muzike, u prepunoj bašti Gradske kuće, u organizaciji Kulturnog centra Kikinda, održan je prvorazredni muzički događaj. Prvaci opere Narodnog pozorišta iz Beograda, Ljubica Vraneš i Dragoljub Bajić uz klavirsku pratnju mladog Marka Marića, u skoro sat i po muzičkog programa, proveli su egzaltiranu kikindsku publiku kroz različite muzičke žanrove.
– Repertoar je sačinjen od najvećih šlagera, kako domaće muzičke scene, tako i svetske. A ovaj put smo program proširili i sa nekoliko najpopularnijih sevdalinki koje i, inače, s velikim uspehom izvodimo i kroz program koji se se zove Sevdah opera i s kojim smo ove godine napravili „bum“ na našem prostoru, s obzirom na to da se takva forma do sada nije izvodila. Tu pre svega mislim na operske pevače, jer Ljubica Vraneš i ja smo jedni od retkih operskih pevača koji su kadri da pevaju i druge žanrove- naglasio je Dragoljub Bajić, koji je i v. d. upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu.

Puno dvorište Gradske kuće s oduševljenjem je propratilo vokalne bravure ovih renomiranih gostiju našeg grada, a sam Bajić nije krio oduševljenje ponovnim susretom:
– Već smo kod vas u Kikindi imali niz uspešnih nastupa. Ne samo da je kikindska publika fenomenalna, nego je i ovaj prostor u kome smo nastupili, bez lažne skromnosti, jedan od najlepših i najakustičnijih prostora u našoj zemlji, tako da nam je radost bila još veća-podvukao je ovaj umetnik.
Te i vremenski i muzički prijatne nedeljne večeri sa bine su se čule melodije koje su još jednom potvrdile da nisu bez razloge preživele test vremena: „Karmen”, „Volim te budalo mala”, „Bila je tako lijepa”, „Ja te volim”, „Eleno kerko“ i mnoge druge, a u finalu večeri, izvođačima se horski zdušno pridružila i publika zapevavši punog srca „Pjevaćemo šta nam srce zna”.
Koncertu su prisustvovali i gradonačelnik Mladen Bogdan, kao i članica Gradskog veća zadužena za kulturu Marijana Mirkov, koja je još jednom podsetila da je Svetski dan muzike ujedno podsetnik koliko nas umetnost oplemenjuje i koliko muzika puni našu dušu.

– Ovim programom smo i naše Kikinđane podsetili da muzika budi naše najtananije emocije i to nas sve pokreće. Ovim divnim koncertom, ne samo da obeležavamo ovaj Dan, nego se i podsećamo da bez muzike nema lepog života. Iz ovog našeg predivnog dvorišta, sugrađani su izašli punog srca i sigurno će nam posle ovog nastupa duša drugačije disati- zaključila je Marijana Mirkov.
N.S.
Crveni krst u saradnji sa Zavodom za tranfuziju krvi Vojvodine organizuje akciju dobrovoljnog davalaštva krvi.
Akcija traje do 13 sati, davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18 do 65 godina kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primenila.
Naredna akcija je 2. jula.
Na području Policijske uprave u Kikindi u danima vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode u kojima su dve osobe zadobile lakše telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 700.000 dinara.
Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog nepropisne radnje od strane vozača.
Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je otkriveno 128 prekršaja u kontroli saobraćaja.
Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 17 vozača, od kojih je šest vozača zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.
Takođe, otkrivena su 34 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 20 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 57 ostalih prekršaja.
Svetsko prvenstvo u fudbalu se zahuktava. Već po običaju, Panini je objavio album sa samolepljivim sličicama fudbalera koji nastupaju na ovom mundijalu.
Novi format od 48 reprezentacija učesnica, doneo je i veći broj sličica za pupunjavanje, ukupno 980. Ipak to nije pokolebalo kikindske kolekcionare da i ovaj put pokušaju da popune svoje albume. Ako znamo da jedna kesica sa 7 sličica na trafici košta 150 dinara, za popunu, pod uslovom da nema duplikata, potrebno je izdvojiti više od 200 evra.

S obzirom na to da su duplikati neizbežni, naši sugrađani se svake nedelje u 18 časova okupljaju kod fontane na Trgu i razmenjuju sličice. Roditelji dovode mališane, ali ima tu i vremešnih sugrađana kojima je ovaj hobi pasija još od malena. Svake nedelje broj razmenjivača sličica je sve veći.
Uz prepoznatljivo “ovu imam, a tu baš nemam” sledeći susret sakupljača sličica zakazan je za narednu nedelju u isto vreme, na istom mestu.
N. S.
Tokom prethodne nedelje u Republici Srbiji dogodilo se 721 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginuloosam, a povređeno je 372 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se devet saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno osam lica.
Od početka juna u saobraćajnim nezgodama je poginulo 14 lica, od kojih je sedam vozača dvotočkaša, što ukazuje da je svaki drugi poginuli vozač na našim putevima u junu bio vozač dvotočkaša.
-S obzirom na to da je period godine kada se na putevima očekuje veći broj motocikala i mopeda, podsećamo vozače dvotočkaša da je bezbednost u saobraćaju na prvom mestu. Korišćenje zaštitne kacige nije samo zakonska obaveza već najvažnija mera zaštite koja može spasiti živote i značajno smanjiti posledice saobraćajnih nezgoda. Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da obrate posebnu pažnju na bicikliste i motocikliste, naročito u raskrsnicama i prilikom preticanja, jer je njihova bezbednost često ugrožena i najmanjom nepažnjom – navode u MUP-u.
Takođe, važno je da motociklisti koriste zaštitnu opremu, budu vidljivi na putu, poštuju saobraćajne propise, prilagode brzinu uslovima u saobraćaju i vode računa o svojoj vidljivosti.
Kako su nedavno i najavili iz Mesne zajednice Novi Kozarci, u selu su uspešno završeni radovi na uređenju parking prostora ispred prodavnice „PerSu“, kao i parkinga ispred ugostiteljskog objekta koji se nalazi u neposrednoj blizini.
U realizaciji ovog projekta postignuta je dobra saradnja između kompanije „PerSu“ i MZ Novi Kozarci. Kompanija je obezbedila beton i armaturnu mrežu, dok je Mesna zajednica finansirala ivičnjake i betonske cevi. Radove su izveli sami meštani, koji su svojim dobrovoljnim angažovanjem dali ključni doprinos da projekat bude uspešno završen.

-Tokom ovih radova pokazali smo da zajedno možemo mnogo. Posebna vrednost ovog poduhvata ogleda se upravo u zajedništvu, jer su svi učesnici radili bez naknade, vođeni željom da Novi Kozarci budu lepše i uređenije mesto za život. Meštani koji nisu učestvovali fizički, doprineli su organizaciji kroz pripremu hrane i pića za učesnike akcije, što je dodatno pokazalo snagu zajedništva u našem selu – ističe Marko Čavka, potpredsednik Saveta Mesne zajednice Novi Kozarci, inicijator i organizator akcije.

Iz Mesne zajednice upućena je zahvalnost i kompaniji „PerSu“ na, kako navode, izuzetnoj saradnji i društveno odgovornom odnosu prema lokalnoj zajednici. Posebno je naglašeno da ovakvi primeri pokazuju koliko je važna povezanost privrede i lokalnih sredina.
Zahvalnost je upućena i kompaniji „Eko gradnja“ na donaciji betona za uređenje stepenica kod sale Udruženja vozača, koja će uskoro biti potpuno obnovljena.
Podsetimo, nedavno je na isti način, uz dobrovoljni rad meštana, uređen parking ispred „Univereksporta“.
POIMENCE SE ZAHVALILI
Mesna zajednica Novi Kozarci poimence se zahvalila meštanima koji su učestvovali u akciji: Branimiru Markoviću, Jovi Đurđeviću, Dragoslavu Raduloviću, Gradimiru Markoviću, Milanu Jovaniću, Miloradu Tepiću, Velimiru Kiziću, Milanu Dragoljeviću, Radovanu Gveriću, Zvonku Đurđeviću, Milenku Ostojiću, Aleksandru Maksimoviću, Dragi Arambašiću, Milanu Kunovcu, Željku Bogojeviću, Goranu Proliću, Marinku Adamoviću i Zdravku Gavrloviću, kao i Dragi Oljači, vodećem majstoru i Milanu Srediću koji je nesebično ustupio vibro-žabu.
Na plivačkom mitingu „Petnica kup 2026”, u Valjevu, jednom od masovnijih u Srbiji, članovi Velike Kikinde: Jovana Sabo, Lena Stojanović, Jovana Savić, Jelena Stojkov, Marko Protić, Petar Savić i Mihailo Kiurski, osvojili su ukupno 18 medalja – tri zlatne, sedam srebrnih i osam bronzanih.
Nastupilo je 695 plivača iz 39 klubova.
D. P.
Matursko veče proslavili su i maturanti Srednje stručne škole „Miloš Crnjanski“. U ovo generaciji maturiralo je 84 srednjoškolaca, a za đaka generacije proglašena je Elena Mohači:

-Završila sam smer laboratorijski tehničar. Titulu sam stekla zahvaljujući skroz odličnom uspehu u sve četiri godine, kao i učešću na takmičenjima. Stigla sam do republičkog nivoa iz matematike, kao i na republičko takmičenje iz anatomije. Školu sam predstavljala i na školskim takmičenjima u odbojci i rukometu – navela Elena.

Elena Mohači planira da upiše Tehnološki fakultet u Novom Sadu smer biotehnologija.

Emil Hofgezang, direktor napomenuo je da su iz škole ispratili učenike iz četiri odeljenja.

-U narednoj školskoj godini upisujemo jedno odeljenje više. Novina je smer negovatelj. Reč je o trogodišnjem obrazovnom profilu. Upisaćemo i laboratorijske tehničare, arhitektonske tehničare, kao operatere u proizvodnji i pekare.

A.Đ.



U turbulentnoj sezoni, uprava OFK Kikinde sačuvala je klub kojem je prošlog leta pretilo gašenje, tada nakon 116 godina postojanja, ali nije bilo šanse da se Kikinđani ovoga proleća spasu i ispadanja iz srpskoligaške „Vojvodine”. Otišao je i šef struke iz druge sredine, pa će u predstojećoj sezoni OFK Kikindu s klupe predvoditi Rade Medić dosadašnji trener omladinaca ovog kluba.
– Uskoro ću napunuti 50 godina i ovaj povratak na Gradski stadion, iz ličnog ugla kada govorim o fudbalu, vidim kao simbolično zatvaranje kruga u životu i početak nečeg novog. OFK Kikinda je, praktično, moj matični klub iz kojeg sam krenuo u profesionalne fudbalske vode, a sada sam dočekao i da vodim prvu ekipu. Zato je u prvom redu za mene ovo velika čast, nebitno u kojem je rangu seniorski pogon. Dovoljno mi je da pogledam grb i 1909. kao godinu osnivanja – kaže Medić.
Kada klub ispadne u niži rang, posao kreće od temelja.
– Uvek je prva sezona nakon ispadanja osetljiv momenat, tada se podvlači crta odnosno očekuje, pre svega, stabilizicija kluba. Počev od mene, preko igrača, do uprave kluba, svi moramo biti na istom talasu, a tu uz nas i svi treneri mlađih kategorija. Nezahvalno je prognozirati koliko će nam vremena trebati da složimo sve kockice. Ako govorimo ozbiljno, možda dve ili tri godine, naravno, uz težak rad.
Igrači sa strane vratili su se odakle su došli ili potražili nove sredine.
– Godinama unatrag, radeći u drugim klubovima u okolini, pratio sam situaciju i u mojoj OFK Kikindi koja je bila suočena s manjkom nadolaženja mladih igrača spremnih u potpunosti da odmah zaigraju za prvi tim. Sada moramo da vidimo kako to nadoknaditi.
Očekuje se da će juniorska selekcija, koja je već minule sezone u Srpskoj ligi dala nekoliko solidnih igrača, delom biti dovoljna za sklapanje novog prvog tima.
– Ostatak ekipe, nadam se, činiće stariji igrači koji su već nosili dres OFK Kikinde. U toj sintezi, ovi mlađi moraju pokazati zrelost i veliku težnju za radom i treninzima, a motivacije ne sme manjkati.
Na kraju, novi šef struke zaključuje:
– Upoznat sam s tekućim problemima, pola godine sam već u klubu i za mene nema nepoznanica. OFK Kikinda na ovom našem području mora biti klub broj jedan i za svaku vrstu respekta – jasan je Medić.
D. P.