Završnica Simpozijuma „Tera“ – glina kao izazov izlaska iz ličnog poetskog komfora

Umetnici koji su ove godine imali privilegiju da stvaraju na 42. Simpozijumu „Tera“, polako završavaju svoje radove i sabiraju utiske posle jednomesečnog boravka u našem gradu. U prostoru Ateljea, u punom umetničkom komforu, jednu skulpturu velikog i dve manjeg, galerijskog formata, ostaviće i Saša Pančić iz Beograda, slikar po vokaciji, ali i vajar čije su skulpture u metalu već godinama deo javnog prostora.

– Skultputre su malo van mog uobičajenog rada i poetike. Iz poštovanja prema materijalu koji vam određuje šta možete i šta ne možete, morate biti spremni da izađete iz ličnog poetskog komfora koji ste zidali godinama – precizira Pančić. – „Tera“ je za nas prilika da puno naučimo, bez obzira na iskustvo. Sve je novo. Malo je reći da smo zadovoljni, postali smo tim.

Ledija Kostandini, prva je umetnica iz Albanije, učesnica Simpozijuma. Stvara u različitim medijima, uključujući i instalacije, te joj rad sa glinom nije stran. Stacionirana je u Tirani gde ima svoj studio i radi kao slobodni umetnik.

– Sada se pitam zašto ranije nisam više radila u glini jer sam ovde shvatila da imam talenta i za to. Kada je u pitanju tema, htela sam da izaberem nešto komplikovanije, što je izazov, htela sam da se pomučim. Izabrala sam dve ruke, za to me je inspirisala glina, ne kao materijal, već kao objekt, ona označava našu povezanost sa zemljom – objašnjava Ledija. – Ne mogu ni da opišem osećaj koji imam ovde, i nije u pitanju samo radno iskustvo, jake veze stvorili smo i na ljudskoj osnovi. Sve je jako dobro organizovano, „Tera“ tim je predivan, sve nam omogućavaju. Upoznala sam mnogo ljudi u Kikindi, bili smo na mnogim događajima, videla sam i alternativnu i andergraund život grada koji je jako miran i ima divna mesta za opuštanje. Nadam se da ću imati priliku ponovo da dođem i nadam se daljoj saradnji sa „Terom“ – i drugih umetnika i organizacija iz Albanije.

Sa La Palme na Kanarskim Ostrvima stigao je vajar Horhe Veda.

– Veoma sam prijatno iznenađen, osećam se jako lepo ovde. Rad na „Teri“, grad i ljudi, sve je divno – kaže Horhe. – Moje delo je triptih po grčkom mitu „Otmica Evrope“. Nadam se da ću se vratiti sledeće godine da vidim svoje skulpture na izložbi i sve ljude koje sam ovde upoznao.

Na 42. sazivu stvaraju i Nikola Nenadić iz Hrvatske i Čedomir Vasić i Miroljub Stamenković iz Srbije.

Radove sa ovogodišnjeg simpozijuma Kikinđani će imati priliku da vide na Trgu od sledećeg leta i otvaranja 43. Simpozijuma. Do tada, kao i uvek, „Teru“ promovišu njeni učesnici, oni koji su imali čast da Simpozijum upišu u svoju umetničku biografiju.

Don`t copy text!