Za čišćenje divljih deponija u tri sela šest miliona dinara

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine odobrio je pet miliona dinara Gradu Kikindi na konkursu za čišćenje divljih deponija u Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima. Kako ističe Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj lokalna samouprava izdvojila je milion dinara za ovaj posao, tako da će ukupna vrednost radova biti šest miliona dinara.

-U Sajanu, Ruskom Selu i Novim Kozarcima deponije se nisu čistile nekoliko proteklih godina. Kad god smo ih uklonili, ponovo su nastajale, tako da smo konkurisali za bespovratna sredstva za njihovo uklanjanje. Sa ovim poslom započećemo do kraja oktobra, kako bi do kraja godine on bio završen – rekla je Miroslava Narančić.

Svake godine znatna sredstva ulažu se za uklanjanje  divljih smetlišta.

-Dobri primeri, da su sredstva svrsishodno utrošena, su deponija u Nakovu koja je očišćena pre pet godina. Sada se na mestu, u neposrednoj blizini jezera, nalazi zeleni pojas i šuma. U Banatskoj ulici i na Staroj klanici u Kikindi takođe su postojale deponije i pošto su uklonjene niko godinama ne odlaže otpad na ovim lokacijama. Sa druge strane deponija u Mokrinu, očišćena prošle godine, za koju je izdvojeno 11 miliona dinara, ponovo postaje smetlište. Svega nekoliko dana nakon čišćenja neodgovorni sugrađani ponovo su počeli da odlažu otpad. Ogromna sredstva koja se ulažu mogu da se iskoriste za druge namene – saznajemo od naše sagovornice.

U svakom selu organizovano se sakuplja komunalni otpad, a organizuju se i akcije odnošenja kabastog otpada tokom kojih građani mogu da odlože sve što ne spada u standardno kućno smeće.

-Neophodno je da svi imamo svest o tome da stvaranjem divljih deponija zagađujemo okolinu u kojoj živimo. Važno je da svi zajedno vodimo računa da nam sredina u kojoj živimo bude uređena i zdrava kako bismo dali primer budućim generacijama – zaključila je Miroslava Naraničić.

 

 

 

 

 

 

 

 

Don`t copy text!