Podizanjem zastave Roma na jarbolu ispred Gradske kuće obeležen je Dan ove nacionalne manjine. Kikinda je jedan od prvih gradova u kojima je, pre tri godine, zaživeo ovaj simbolični čin kojim se skreće pažnja na položaj Roma i njegovo unapređenje, rekao je koordinator za romska pitanja u Gradskoj upravi, Željko Radu.
– I sredstva i rad ulažemo u obrazovanje Roma, Gradska uprava pomaže izlazak iz siromaštva romske manjine: obezbedila je sredstva za školski pribor za sve učenike od prvog do osmog razreda, to pokazuje brigu – istakao je Radu. – Grad je oformio i Mobilni tim za unapređenje položaja Roma. U njemu se nalaze i pedagoški asistent i zdravstvena medijatorka i svi koji mogu da pomognu u poboljšanju položaja Roma. Imamo i saradnju sa Predškolskom ustanovom, vodimo evidenciju o tome koliko se romske dece upisuje, koliko imaju problema prilikom upisa. Mi smo prva stanica koja te probleme rešava i rezultati su vidljivi. Ovaj dan obeležavamo kako bi se skrenula pažnja na težak položaj u kojem Romi, nažalost, i dalje žive i na to da su na marginama društva.
Uoči 8. aprila, Svetskog dana Roma, održano je i sportsko druženje, podsetio je Radu i dodao da je ponosan na to koliko je već urađeno na ovom planu, kao i da postoje nove ideje koje će se sprovoditi u delo. Trudimo se i zajedno idemo ka istom cilju, istakao – da Romi budu prihvaćeni i ravnopravni članovi društva.
Svečanom podizanju zastave Roma uz intoniranje himne „Đelem, đelem“, prisustvovali su predstavnici lokalne vlasti: gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski, predsednik Gradskog parlamenta Mladen Bogdan, članovi Gradskog veća i sekretari sekretarijata.
Gradonačelnik je pripadnicima romske populacije čestitao njihov dan.
– U duhu suživota u multinacionalnoj i multikulturalnoj sredini svima omogućavamo maksimalnu integraciju u život Grada; tako je i romska nacionalna manjina apsolutno uključena u sistem odlučivanja. Održavamo kontinuitet pomoći – od socijalnih davanja, preko zapošljavanja, otvaranja novih mogućnosti, uređivanja prostora za pripremu programa i aktivnosti kako bi prikazali svoju tradiciju i kulturu – rekao je Lukač. – Gradska uprava je zaposlila nekoliko visokoobrazovanih Roma i zajedno sa njima rešavamo probleme. Najvažnije i najlepše je da u životu i radu jedni druge uvažavamo, podržavamo i poštujemo.
U Gradu i okolini živi oko tri hiljade Roma. Njihov dan se, planetarno, obeležava 8. aprila, što je odlučeno na kongresu u Poljskoj 1990. godine, kada je i ustanovljena himna kao i zvaničan naziv Rom, u značenju „čovek“.
S. V. O.