куд мокрин

kud-mokrin-(5)

Članovi Kulturno-umetničkog društva „Mokrin“ drugog dana Vaskrsa održali su Uskršnji koncert. Već po tradiciji pesmom i igrom zatvorili su Vaskršnje svečanosti u Mokrinu koje su ove godine organizovane 36. put. U sali Doma kulture, koja je bila mala da primi sve gledaoce, predstavile su se sve folklorne grupe od najmlađe koju čine predškolci do najstarijih članova okupljenih u izvornoj grupi. Uskršnji koncert je jedan od najvažnijih događaja u toku godine i organizaciono najzahtevniji, saznajemo od Radoslava Pribiša predsednika Upravnog odbora KUD-a „Mokrin“:

-Polovinom februara smo nastavili sa radom posle zimske pauze i imali smo malo vremena za pripremu, nama posebno značajnog, koncerta. Došlo je i do promene umetničkih rukovodilaca, te je i to zahtevalo vreme i prilagođavanje. I pored svega,  sve grupe prikazale su se u najboljem svetlu, naša verna publika uživala u programu.

Koncert je bio humanitarnog karaktera. Sav prihod je  doniran je za kupovinu specijalnih kolica Hani Dokić (14) iz Mokrina, a iz KUD-a i ovom prilikom pozivaju sve ljude dobre volje da pomognu.

-Naše društvo ima oko 180 članova koji rade u šest folklornih grupa, mlađoj pevačkoj grupi i recitatorskoj sekciji. Naš cilj je očuvanje kulturnog nasleđa i narodnog stvaralaštva, tradicije i igara, kao i da članovi aktivno učestvuju u varoškim aktivnostima i doprinesu razvoju zajednice – naveo je Pribiš.

U mokrinskom Kulturno-umetničkom društvu već su započeli sa pripremom i organizacijom Međunarodnog dečijeg festivala folklora, koji će se održati četvrti put  i  koji je planiran za drugu polovinu juna.

 

A.Đ.

farbanje-spomenika-jajetu-4

U duhu Velikog petka i u susret najradosnijem hrišćanskom prazniku, meštani Mokrina i ove godine su ulepšali ulaz u selo – oslikavanjem prepoznatljivog spomenika jajetu, simbola tradicije i identiteta ovog mesta.

Kao deo 36. Vaskršnjih svečanosti, u jutarnjim časovima organizovana je akcija farbanja spomenika, u kojoj su učestvovali najmlađi članovi Kulturno-umetničkog društva „Mokrin“, uz podršku samostalnog umetnika Miloša Srbljina. Pre samog oslikavanja, deca su, zajedno sa umetnikom, očistila i pripremila površinu spomenika, pokazujući da zajedništvo i briga o svom mestu počinju od malih, ali značajnih koraka.

Kako ističu iz KUD-a, cilj ove aktivnosti nije samo očuvanje tradicije, već i podsticanje dece da budu aktivni članovi zajednice.

-Želimo da deca osete da pripadnost KUD-u ne znači samo dolazak na probe, već i učešće u životu sela i doprinos zajednici. Važno je da znaju da su uradili nešto značajno – poručio je predsednik upravnog odbora Radoslav Pribiš.

Ove godine, gornji deo spomenika obojen je u tradicionalnu crvenu boju, dok je donji ostao u prepoznatljivoj plavoj, sa natpisom „Mokrin, dobrodošli“, koji goste dočekuje već na samom ulazu u selo.

Lepo vreme i dobro raspoloženje doprineli su da sve protekne u najboljem redu, a najmlađi učesnici nisu krili zadovoljstvo što su dali svoj pečat jednoj ovako lepoj i značajnoj manifestaciji.

Inače, kulturno-umetničko društvo „Mokrin“ broji oko 180 članova, raspoređenih u šest folklornih sekcija, od najmlađih do najstarijih – što svedoči o snazi zajedništva i očuvanju kulturnog nasleđa. U okviru Vaskršnjih svečanosti, već u ponedeljak u 19 časova u Domu kulture biće održan i tradicionalni uskršnji koncert, na kojem će se predstaviti članovi svih generacija.

T. D.

FOTO SRETENOVIC 063-8106758

U organizaciji Kulturno-umetničkog društva „Mokrin“, juče je održan tradicionalni Božićni koncert, koji je još jednom potvrdio značaj ovog društva u očuvanju narodne tradicije, igre i pesme.

Velika sala bila je ispunjena do poslednjeg mesta, a publika je imala priliku da uživa u bogatom i raznovrsnom programu koji su pripremili članovi svih uzrasnih grupa – od predškolaca do izvođačkog ansambla.

Tokom večeri izvedene su koreografije iz različitih krajeva Srbije – Gruže, Trstenika, Studenice, Šumadije, Pomoravlja, okoline Leskovca, Crnorečja, Užičkog kraja i Vladičinog Hana. Na sceni su se smenjivali izvođački ansambl, izvorna grupa, škola folklora, mlađi i pripremni ansambli, predškolska grupa, kao i pevačke grupe, pružajući publici pravi folklorni mozaik. Poseban utisak ostavili su najmlađi učesnici, koji su pokazali da se tradicija u Mokrinu sa pažnjom i ljubavlju prenosi na nove generacije.

Program je dodatno obogaćen nastupima pevačkih grupa koje su izvele tradicionalne božićne pesme „Božić, Božić, blagi dan“ i „Oj ružice rumena“, dok je recitator Jovan Stepančev kazivao prigodnu božićnu pesmu, čime je upotpunjena svečana i praznična atmosfera.

KUD „Mokrin“ već dugi niz godina sistematski i odgovorno radi na očuvanju i negovanju kulturne baštine, narodnih običaja i identiteta ovog kraja. Kroz kontinuiran rad, redovne probe i brojne javne nastupe, kao i kroz aktivno uključivanje dece i mladih u rad društva. KUD „Mokrin“ daje značajan doprinos prenošenju tradicionalnih vrednosti na nove generacije, čuvajući i razvijajući kulturno nasleđe kao trajnu vrednost savremenog kulturnog života.

Foto: Sretenović

 

KUD-Mokrin-a

Kulturno-umetničko društvo „Mokrin“ organizuje tradicionalni Božićni koncert sutra, 10. januara, u 19 časova, u Domu kulture u Mokrinu. Publiku očekuje program posvećen božićnim pesmama i nastupima svih sekcija folklornog ansambla.

Kako je navedeno u najavi, program će obuhvatiti izvođenje božićnih pesama, kao i nastupe sekcija folklornog ansambla, svih uzrasnih kategorija.

Nastupi dečjih, omladinskih i seniorskih grupa deo su redovnog rada društva, koje kroz ovakve programe predstavlja repertoar narodnih igara i pesama prilagođen prazničnom kontekstu.

silistra-folklor-(1)

Gradonačelnik Mladen Bogdan u utorak, 1. jula,  zajedno sa članovima Kulturno- umetničkog društva „Mokrin“ boravio je u bratskom gradu Silistri u Bugarskoj. I ove godine predstavnici našeg grada deo su Međunarodnog festivala dečijeg folklora i plesa koji se održava 27. put.

-Svake godine u ovo vreme Kikinđani gostuju u Silistri. Važna nam je saradnja sa našim bratskim gradom, a ovo je još jedna prilika da pokažemo našu tradiciju, kulturu i zemlju. Posebno je to važno sada, kada imamo nemile događaje u Srbiji. Najvažnije je biti uz svoje meštane koji svoju zemlju predstavljaju na najbolji mogući način. Ovo je bila prilika da razgovaramo sa našim prijateljima i domaćinima o tome na koji način ćemo produbiti saradnju u narednom periodu.  Mokrinčani su svoje domaćine pozvali na svoj festival koji organizuju u oktobru i mi se nadamo da ćemo i mi imati priliku da uzvratimo gostoprimstvo i srdačnost sa kojima smo dočekani. I ovde se borimo za interese našeg grada, za razliku od onih koji su početkom nedelje pokazali da ih ne zanimaju institucije, ni odluke koje se donose za dobrobit svih i da njihov jedini cilj da se izazove haos i nasilje – istakao je gradonačelnik Bogdan.

Prisutne je pozdravio Stilijan Stojčev iz Silistre koje je, obraćajući se prisutnima, rekao da je ova manifestacija najveći festival igre u Bugarskoj.

-Dragi gosti dobro došli. Naša manifestacija ove godine okupila je oko 400 dece iz Rumunije, Turske, Severne Makedonije, Srbije i Bugarske i neka prijateljstva, koja se ovde, sklope ostanu zauvek u vašim srcima  – kazao je Stojčev.

Zajedno sa članovima KUD-a „Mokrin“ u Silistri je i predsednik Saveta Mesne zajednice Goran Ristić.

-Prvi put učestvujemo na ovoj međunarodnoj manifestaciji i ovo je prilika da se predstavimo i uspostavimo nova prijateljstva. Želimo da Silistra i Mokrin uspostave bolje odnose i očekujemo dobru saradnju u narednom periodu. Festival folklora završava se u četvrtak i siguran sam da će nas naša dečija folklorna grupa predstaviti u najboljem svetlu – dodao je Ristić.

A.Đ.

FOTO SRETENOVIC 063-8106758

U Mokrinu će, u nedelju 22. juna, biti održan Treći dečiji festival folklora „Kolo vodi momče – a za njim devojče“, u organizaciji Kulturno-umetničkog društva „Mokrin“.

Festival će okupiti više od 200 mališana, koji će kroz pesmu, igru i narodnu nošnju predstaviti lepotu i bogatstvo tradicije. Cilj manifestacije je da se deci približi folklorno nasleđe kao živa i inspirativna vrednost koja se neguje i prenosi s generacije na generaciju.

– Posebnu pažnju posvećujemo radu sa decom, jer verujemo da je upravo kroz folklor moguće povezati najmlađe sa kulturom, jezikom i identitetom svog kraja- ističe Živko Ugrenović, predsednik KUD Mokrin.

Koncert će početi u 18 sati u Domu kulture, a prethodiće mu, od 17. 30 časova, svečani defile.

Učestvovaće KUD „Ratko Pavlović – Ćićko“ Ratkovo, KUD „Doina“ Veliki Semikluš, KUD „Banat“ Novi Kneževac, KUD „Đura Jakšić“ Srpska Crnja, KUD „Marija Bursać“ Banatsko Veliko Selo, KUD „Vuk Karadžić“ Sanad, KUD „Dr Tihomir Stojčić“ Ostojićevo, KUD „Milan Ajvaz“ Srpski Krstur, KUD „Sveti Sava“ Veliki Semikluš i Folklorna sekcija „Jefimija“ Rusko Selo.

Festival nema takmičarski karakter. U duhu druženja, deca će imati priliku da se upoznaju, razmene iskustva i zajedno učestvuju u očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa.

 

KUD-Mokrin-a

Mokrinske Vaskršnje svečanosti, niz programa koji se održavaju od Lazareve subote, završavaju se sutra, u ponedeljak, 21. aprila, nastupom članova KUD „Mokrin“. Veliki koncert je, kao i svake godine i uskršnji i godišnji kaže predsednik KUD-a, Živko Ugrenović.

–  Na ovim koncertima prikazujemo sve što smo tokom godine radili. Nastupaju svi članovi, od najmlađeg, to su predškolci, do izvornog ansambla – ukupno šest folklornih grupa, dečija i ženska pevačka grupa, i orkestar KUD-a. Pripremili smo igre iz Niša, Trstenika, Užica, Gruže… – kaže Ugrenović.

O posvećenosti članova Društva, osim mnogobrojnih priznanja, govore i brojni nastupi na različitim manifestacijama, kao i prijateljstva koja neguju sa drugim društvima i organizacijama. U proteklom periodu nastupili su, između ostalog, na manifestaciji NURDOR-a, Uskršnjim igrama u Sajanu, a ovih dana stigao im je i poziv iz Severne Makedonije, za učešće na Međunarodnim festivalima folklora.

Veliki godišnji koncert ovog kulturno-umetničkog društva u Domu kulture u Mokrinu počinje u 19 sati, i ulazak je besplatan.

(Foto: KUD „Mokrin”)

kud-mokrin-bozic-(1)

U prepunom Domu kulture održan je „Božićni koncert“ Kulturno-umetničkog društva „Mokrin“. Ženska i dečija pevačka grupa izveli su božićne pesme, a predstavili su se i sve ostale sekcija društva.

-Ovo je bila prilika da našoj vernoj publici predstavimo božićne običaje. Naše društvo ima oko 200 članova i pored pevačkih i igračkih grupa imamo tamburaški orkestar, recitatorsku i dramsku grupu. Sa ovim nastupom počinjemo koncertnu godinu i na sceni smo imali sve generacije od predškolaca do izvorne grupe – istakao je Živko Ugrenović, predsednik KUD-a „Mokrin“.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Koncert je otvorio gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Posebnu čar ima Božićni koncert u Mokrinu. To je naše najveće selo koje ima veliki broj manifestacija koje treba da neguje i čuva. Kulturno-umetničko društvo okuplja i mlade i starije meštane i društva iz okruženja i važno je da je tako. Budite povezani sa ljudima i budite još aktivniji – naveo je gradonačelnik Bogdan.


Nastup Mokrinčana pohvalila je i pomoćnica.
-Značajan broj dece i mladih deo je mokrinskog kulturno-umetničkog društva i to je siguran zalog da će naša tradicija biti sačuvana. Mnoga seoska društva organizovala su koncerte u proteklom periodu i oni su najbolji čuvari naših običaja i kulture. Na podršku lokalne samouprave svi oni mogu da računaju – dodala je Dijana Jakšić Kiurski.


Pored božićnih pesama i običaja, mnogobrojna publika uživala je i u igrama iz Studenice, Crnorečja, Niša, Leskovca.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!