куд мокрин

бозицни-концерт

Чланови Културно-уметничког друштва „Мокрин“ одржаће традиционални Божићни концерт. У сали Дома културе у Мокрину програм је најављен за недељу, 5. јануар, у 19 сати.

(Фото: КУД “Мокрин”)

 

Извор-Новогодисњи-концерт-(4)

Како би песмом и игром испратили стару и дочекали нову годину, чланови Културно-уметничког друштва „Извор“ из Накова приредили су вечерас, у биоскопској сали, Новогодишњи концерт.

– Имамо три фолклорне секције са око 80 чланова и, однедавно, и певачку групу. Пред сваке новогодишње и божићне празнике публици поклонимо концерт. Трудимо се да одржимо добре односе са другим културно-уметничким друштвима и ове године позвали смо у госте КУД „Мокрин“, њихову припремну певачку групу и фолклорни извођачки састав. За овако мало село, са 90 ђака у школи, мислим да је велики успех имати оволико ангажованих у КУД-у – рекла је председница Друштва, Сања Сувачарев.

Представљајући локалну самоуправу, концерту су присуствовали градоначелник Младен Богдан и Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника.

– Члановима КУД „Извор“ који је ове године обележио 20 година рада, желим и убудуће много успеха. Сигуран сам да треба да наставимо са добром сарадњом села и града и ми ћемо се потрудити да тако и буде – рекао је градоначелник и пожелео свима срећне предстојеће празнике.

Деца и млади у културно-уметничким друштвима у селима највише су заслужна за очување и преношење духа традиције, оценила је Дијана Јакшић Киурски.

– За то су заслужни и одрасли који им преносе љубав према фолклору. Када видимо да то чини срећу и задовољство мештанима онда се и ми као град трудимо да подржимо трајање ових друштава – рекла је помоћница градоначелника и свима пожелела да им живот буде испуњен лепим тренуцима. „Ако буде и мање лепих, да имамо снаге и храбрости да их превазиђемо“, додала је.

Наковчани су подржали вредне члланове Друштва и њихове госте и испунили салу до последњег места. Из КУД-а „Извор“ већ најављују нове активности – после рођенданског концерта у априлу, наступиће и на Међународном фестивалу фолклора за који се, кажу, увелико припремају.

С. В. О.

КУД-МОКРИН-(4)

Млађи припремни ансамбл Културно-уметничког друштва „Мокрин“ учествовао је на синоћ одржаном 13. Фестивалу дечијег фолклора у Остојићеву.

– Деца су била одлична и у прохладној децембарској вечери загрејала су дланове и срца препуне сале. Наш КУД представио се играма из Студенице и побрао велики аплауз публике. Захваљујем се и родитељима који су децу возили на Фестивал – каже Живко Угреновић, председник КУД „Мокрин“.

Млади Мокринчани наступили су са кореографијом Јована Анушића, уз ансамбле из Остојићева, Санада, Новог Кнежевца и Кањиже.

Традиционални Фестивал дечијег фолклора у Остојићеву организује Културно-уметничко друштво “Др Тихомир Остојић” које се бави очувањем српске народне традиције и игре.

С. В. О.

(Фото: КУД “Мокрин”)

мокрин-ствараластво-(2)

Културно уметничко друштво „Мокрин“ било је домаћин 15. Сусрета фолклорног стваралаштва. Манифестација се организује поводом краја овогодишње сезоне, истакао је председник мокринског КУД-а Живко Угреновић.

-Фолклор чува традицију и обичаје, а на нама је да знамо ко смо и одакле потичемо. Читаве године вредно радимо и на крају ове већ правимо планове за наредну сезону. Културном уметничко друштво „Мокрин“ има 200 чланова, шест фолклорних секција и две певачке групе – истакао је Угреновић.

Конццерту је присуствовала и чланица Градског већа Маријана Мирков.

-Сусрети фолклорног стваралаштава имају културну вредност да шире традицију нашег народа. Чланови културно уметничких друштава свакодневно вредно раде и чувају наше нематеријално културно наслеђе од заборава – навела је Маријана Мирков.

Горан Ристић, председник МЗ Мокрин похвалио је рад друштва и истакао да су фолклорне манифестације међу најпосећенијама и да су важне за све мештане.

Поред домаћина учествовала су и културно уметничка друштва „Свети Ђорђе“ из Станчева  из Румуније, „Јандрија Томић-Ћић“ из Крајишника, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села и „Свети Сава“ из Кањиже.

Покровитељи догађаја су Град Кикинда и МЗ Мокрин.

А.Ђ.

 

куд-моркин-н

Културно уметничко друштво „Мокрин“ организује 15. Сусрете фолклорног стваралаштва у суботу, 19. октобра, у 18.30 у сали Дома културе у Мокрину.

Поред домаћина учествују културно уметничка друштва: „Свети Ђорђе“ из Станчева  из Румуније, „Јандрија Томић-Ћић“ из Крајишника, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села и „Свети Сава“ из Кањиже.

Покровитељи догађаја су Град Кикинда и МЗ Мокрин.

 

куд-мокрин-деца-(1)

Други фестивал фолклора за децу под називом „Коло води момче, а за њим девојче“ одржан је у Мокрину у организацији КУД-а „Мокрин“.  Фестивал има за циљ очување традиције кроз организацију оваквих догађаја који укључују најмлађе.

-Више од 200 најмлађих чувара наше културне баштине, представило је богатство традиционалне игре и песме.  Кроз фолклор, деца су имају прилику да се упознају са традиционалним играма и песмама, чиме се подстиче љубав према нашој традицији још од најранијег узраста. Поред тога, фестивал је пружио могућност за дружење и међусобно упознавање. Такви догађаји имају дугорочан утицај на формирање идентитета и осећаја заједништва међу генерацијама, чувајући и преносећи вредности које чине срж наше заједнице – истакао је председник КУД-а „Мокрин“ Живко Угреновић.

Програм  је  започет дефилеом учесника на Варошком тргу, након чега су се у Дому културе представили чланови друштава „Банат“ из Остојићева, „Ђура Јакшић“ из Српске Црње, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, „Вук Караџић“ из Санада, „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Петар Кочић“ из Нових Козараца и домаћини из Мокрина.

Фестивал су подржали МЗ Мокрин и Град Кикинда као и многобројни донатори.

А.Ђ.

 

куд-мокрин-деца-најава-(3)

Културно уметничко друштво „Мокрин” организује други фестивал фолклора за децу под називом „Коло води момче а за њим девојче“. У недељу,  у сали Дома културе почиње у 18 часова док је дефиле учесника предвиђен за 17.30 сати, на Варошком тргу.

-Јединствени догађај окупиће најмлађе чуваре наше културне баштине и представиће богатство традиционалног плеса и песме. Главни циљ фестивала је очување наше традиције кроз учешће и дружење деце, који су носиоци будућности нашег културног наслеђа. Наше друштво, као иницијатор овог догађаја, жели да подстакне младе генерације да воле, негују и преносе традиционалне вредности наше заједнице – истакао је Живко Угреновић, председник КУД-а „Мокрин“.

На фестивалу, поред домаћина, учествују  културно-уметничка друштва „Банат“ из Остојићева, „Ђура Јакшић“ из Српске Црње, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, „Вук Караџић“ из Санада, „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Петар Кочић“ из Нових Козараца. Покровитељи су МЗ Мокрин и Град Кикинда.

КУД-Остојићево

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ организује вечерас (понедељак, 17. јун), наступ Женског певачког друштва КУД-а „Др Тихомир Остојић“.

Гошће из Остојићева извешће музичко-сценско дело посвећено животу жена у Банату под називом „Та свакој је записано“.

У Галерији Дома културе програм почиње у 20 сати.

Фарбање-јаја-Мокрин-(4)

У Мокрину, у оквиру 34. Васкршњих свечаности, данас се, традиционално, у Удружењу жена, фарбају ускршња јаја и осликава се споменик на улазу у место.

– Чланице Удружења и КУД-а „Мокрин“ офарбале су, и ове године између 500 и хиљаду јаја, традиционалном техником, у луковини, ишарана детелином и травама, и црвеном бојом. Такође, као и сваке године, осликан је и споменик јајету на улазу у село, и у томе учествују чланови Културно-уметничког друштва и Милош Србљин. Ове године насликали су липицанера – рекао је Живко Угреновић, председник КУД „Мокрин“ и Удружења грађана „Раша Попов“.

И малишани у вртићу „Невен“ и ђаци ОШ „Васа Стајић“ бојили су јаја и цртали на тему Ускрса. Њихови радови биће изложени од 17 сати.

Свечано отварање седме Ускршње изложбе ликовних радова мокринских аутора у организацији УГ „Раша Попов“ заказано је за 20 сати. За седам година, колико се овај програм организује, представљено је више од 250 радова, каже Угреновић. Оба програма одвијаће се у Галерији Дома културе.

Туцанијада, централни догађај Васкршњих свечаности, у недељу ће, на сеоском тргу, почети већ у 9.30, надметањем јуниора. Финале је заказано за 12 сати. Од 20 сати концерт ће одржати Ивана Селаков. Сви програми одвијају се уз подршку Месне заједнице Мокрин.

куд-мокрин-пролецни-концерт-(1)

Културно уметничко друштво „Мокрин” организовало је „Пролећни певачки концерт“  на ком су, осим домаћина, наступили Женска певачка група  КУД-а „Марија Бурсаћ” из Банатског Великог Села, Женски хор „Лира” из Новог Кнежевца и ВИС „Бисери” из Великог Семиклуша из Румуније.

Према речима Владимира Милованова, уметничког руководиоца Женске и дечије певачке групе КУД-а „Мокрин”, програм је био богат и разноврстан програм.

-И публика је певала са извођачима, а на самом крају сви учесници заједно су отпевали песму „Ово је Србија”. То је изазвало мноштво позитивних емоција. Искористио бих ову прилику да позовем публику да буде са нама на  „Ускршњем концерту”, који  организујемо  првог дана Васкрса 5. маја. Тада ће учествовати сви фолклорни ансамбали и певачке групе – истакао је Милованов.

error: Content is protected !!