куд мокрин

416676285_386480697103473_2736748680067045939_н

Културно – уметничко друштво „Мокрин“ организовало је у понедељак, 8. јануара, Божићни концерт на ком су наступиле све секције друштва. Као и годинама раније, Мокринчани су концертну сезону започели наступом пред домаћом публиком, истакао је председник КУД-а Живко Угреновић.

-Бадње вече било је у знаку маскенбала и дружења, а на Божићном концерту представило се свих 180 наших чланова. Поред фолклорних секција имамо и певачке групе и рецитаторску и драмску секцију – напоменуо је Угреновић.

На самом почетку концерта, ком је присуствовао и председник Скупштине Града Младен Богдан, окупљенима је Божић честитао свештеник Бојан Стајић.

-На нама је велика одговорност, да чувамо традицију и културни идентитет народа који живе у нашој средини. Трудимо се да нашим члановима обезбедимо што боље услове за рад, да учествују на фестивалима у земљи и иностранству и да у најбољем светлу представљамо Мокрин и Кикинду  – закључио је Живко Угреновић.

Подсетимо и да је почетком децембра прошле године, под покровитељством локалне самоуправе, у Мокрину су одржани 14. „Сусрети фолклорног стваралаштва“. Поред домаћина наступили су и гости КУД „Свети Ђорђе из Станчева, Фолклорни ансамбл „Доина из Великог Семиклуша, КУД „Светозар Марковић из Новог Сада и КУД „Банат из Новог Кнежевца.

402914710_6260392510728544_7753178359083812969_н

Културно-уметничко друштво “Мокрин” одржаће у понедељак, 8. јануара, Божићни концерт.

Ово ће бити прилика да се представе све секције друштва, али и да мештанима и гостима честитају Божић уз песму и игру.

У Дому културе концерт почиње у 19 сати.

51 Сабор

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ имало је част да, протеклог викенда,  наступи на 51. Сабору народног стваралаштва Србије у Горњем Милановцу, на који су се пласирали са Покрајинске смотре у Врбасу. У конкуренцији тридесет најбољих аматерских културно-уметничких друштава из целе Србије који су представили своје културно наслеђе, КУД „Мокрин“ је имао част да отвори ову престижну манифестацију и да представи свој регион.

Наступ Женске певачке групе, фолклорног ансамбла са традиционалним играма из Баната и оркестра, који се представио са инструменталним нумерама „Игре из Војводине“, испраћен је овацијама.

– Учешће нашег КУД-а на овом догађају представља плод селекције и напорног рада који су уложени на смотрама у Кикинди, Зрењанину и у Врбасу. Изванредна изведба омогућила је публици да упозна богатство и разноликост традиције овог дела Србије – истиче председник КУД-а, Живко Угреновић. – Овај наступ представља огроман корак у афирмацији и очувању нашег културног наслеђа у савременом времену. Пласирати се међу тридесет најбољих културно-уметничких друштава у Србији била је права част и, свакако, један од већих успеха нашег КУД-а. То је резултат преданог рада свих наших чланова, али такође и изузетног залагања наших уметничких руководилаца, Нере Ковачев и Владимира Милованова. Сабор народног стваралаштва Србије је, још једном, доказао огромну вредност очувања културног наслеђа, прикупљања, чувања, приказивања и обнављања традиционалних вредности, игре, песме, музике, ношњи и обичаја са простора Србије.

Седми Сабор у Горњем Милановцу организовали су Централни Савез аматера у култури Србије и Културни центар овог града.

куд мокрин 4

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ представљаће Војводину на престижном Републичком такмичењу, Сабору народног стваралаштва Србије у Горњем Милановцу 14.октобра.

Ово је први пут да се мокрински КУД пласирао на Републичку смотру. После успешних наступа на општинском и зонском такмичењу, чланови КУД-а наступили су на Покрајинској смотри у Врбасу, на 44. Фестивалу фолклорних традиција.

У конкуренцији од чак 51 културно-уметничког друштва, стручни жири је одлучио да Мокринчани, уз још четири КУД-а, представљају Војводину на националном Сабору.

На сваком од својих наступа, КУД из Мокрина је одушевио публику и жири својим изванредним извођењем традиционалних игара из Северног Баната, укључујући „Паорско коло“, „Фицко“, „Велико мокринско коло“, такође и спојем банатских песама: „Да је вишња као трешња“, „Ај Лили Лили“, каже председник КУД-а, Живко Угреновић.

– Овај успех представља потврду нашег преданог рада и посвећености у очувању и промоцији традиције и богате културне баштине. Резултат је труда уметничких руководилаца и играча КУД-а, као и подршке Месне заједнице Мокрин и Града Кикинде. Овај изванредан подухват КУД-а не само што нас поносно представља на националној сцени, већ и наглашава важност очувања и неговања културног наслеђа, чиме се читава заједница инспирише да чува своје традиције и доприноси културном богатству наше земље. Узбуђени смо и нестрпљиви да видимо како ће КУД Мокрин представити Војводину на овом престижном догађају и верујемо да ће нас и даље одушевљавати својим изванредним уметничким перформансима – истакао је Угреновић.

Чланови КУД-а „Мокрин“ већ су, ове године, успешно наступили на међународном Фестивалу фолклора „Златни опанак“ у Ваљеву, на којем су освојили треће место у категорији јуниора. Такође су имали веома запажен наступ на Међународном фестивалу фолклора у Бугарској.

КУД Мокрин 2

Чланови КУД „Мокрин“ управо су се вратили са фестивала у Бугарској. Вечерас су, на „Кикиндском лету“, наступили женска и млађа певачка група, припремни и извођачки фолклорни ансамбл.

– „Кикиндско лето“ је одлична прилика да се и културно-уметничка друштва из села представе овдашњој публици, да могу да се виде резултати нашег годишњег рада – каже председник КУД-а, Живко Угреновић. – Били смо веома активни ове године, много тога смо урадили. На престижном Фестивалу фолклора „Златни опанак“ у Ваљеву припремни ансамбл и оркестар КУД-а су, у јакој конкуренцији, заузели треће место у укупном пласману. Пласирали смо се и за наступ на Покрајинској смотри фолклора у Врбасу, у септембру.

Мокрински КУД одржао је бројне концерте у свом месту, гостовали су на манифестацијама у Зрењанину, Сајану, Александрову, Иђошу, Варјашу у Румунији, и учествовали на фолклорној радионици у Матарушкој бањи, као и у емисији РТС-а, „Шареница“.

Поред наступа на манифестацијама у свом месту, Мокринчани су и сами организовали програме: Пролећни певачки концерт и Дечији фестивал фолклора „Коло води момче, а за њим девојче” са седам КУД-ова и око 200 малишана. Ускршњим концертом обележили су две деценије од обнове рада.

Вечерас су, за Кикинђане, фолклорни ансамбли извели игре из Паланке, Лесковца и Крајишта. Солисти и певачке групе били су изузетни у извођењу старих српских и патриотских песама.

Публика је имала прилику да се увери да се у овом Културно–уметничком друштву, које броји 200 чланова у двема певачким и четири фолклорне групе, ради посвећено и са пуно љубави према народној музичкој и фолклорној традицији. Кикинђани ће следећу прилику да уживају у наступу чланова овог КУД-а имати на „Данима лудаје, у „Гостинској соби“.

КУД Мокрин

Чланови Културно-уметничког друштва „Мокрин“ наступиће на „Кикиндском лету“. У дворишту Курије концерт ће одржати у четвртак, 24. августа, од 20 сати. Улазак је бесплатан. У случају лошег времена, програм ће се одржати у сали Народног позоришта.

мокрин бугарска

Припремни и извођачки ансамбли КУД-а „Мокрин“ учествовали су на Међународном фестивалу фолклора “Фолк Нуанце 2023” у Бугарској.  У приморском граду Несебар – Стари Град, Мокринчани су се публици представили у Античком амфитеатру.

– Драго нам је што нам се, после неколико година, указала прилика да учествујемо на Међународном фестивалу фолклора. Деца су се лепо провела и спојили смо лепо и корисно. Представили смо наш фолклор и традицију, а уједно и сви заједно уживали – истакла је уметнички руководилац Нера Ковачев.

Летњи фестивал мокринским фолклорцима остаће у лепом сећању, а ово је била прилика да се упознају и успоставе сарадњу са другим ансамблима који су учествовали на Фестивалу.

– Част нам је била да представљамо нашу земљу, а домаћинима хвала на гостопримству и одличној организацији. Подршку смо имали од  Месне заједнице Мокрин и Града Кикинде, као и од спонзора који су нам помогли да реализујемо ово путовање – додао је Радослав Прибиш, заменик председника Управног одбора.

Осим КУД-а “Мокрин”, Србију су представљала још два друштва, а учествовали су и фолклорци из Босне и Херцеговине, Румуније и домаћина, Бугарске.

 

имг1749

КУД  „Мокрин“ организовао је први дечији фестивал фолклора „Коло води момче, а за њим девојче“. Након свечаног дефилеа на Варошком тргу, у Дому културе наступило је око 200 деце из културно-уметничких друштва: „Банат” из Новог Кнежевца, „Извор“ из Накова, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, „Александрово“, „Свети Сава“ из Чоке,  „Др Тихомир Остојић“ из Остојићева, „Петар Кочић“ из Нових Козараца, као и домаћини.

Председник КУД-а „Мокрин“ Живко Угреновић  истакао је да је  циљ фестивала да се сачува и негује традиција, песме и игре које су део нас.

-На нама је да подржимо децу која су показала сву лепоту и разноликост наше фолклорне баштине. Учесници су трудом , ангожовањем , а пре свега љубављу према фолклорном наслеђу, учинили овај фестивал јединственим – рекао је Угреновић.

Овакви фестивали  су и прилика да се  деца из других средина упознају, друже и размене искуства. У КУД-у „Мокрин“ већ планирају следеће издање дечијег фестивала и надају се да ће постати препознатљив догађај у културном календару региона.

опанак (4)

На престижном међународном Фестивалу фолклора „Златни опанак“ у Ваљеву, у конкуренцији стотину ансамбала и више од три хиљаде играча, чланови КУД-а из Мокрина постигли су изузетан успех – освојили су треће место у категорији јуниора.

КУД „Мокрин“ је, својим наступом, изазвао одушевљење публике, што је препознао и стручи жири. „Лесковачке игре“ припремног ансамбла уз пратњу оркестра донеле су им заслужено прво место у категорији јуниора од 13 до 16 година, док су се, у укупном пласману, пласирали на треће место, потврђујући своју изузетну посвећеност и квалитет.

Ангажовање и вредан рад на очувању српске фолклорне традиције истакли су овај ансамбл као један од успешнијих на овом реномираном сабору.

„Златни опанак“ у Ваљеву одржава се од 2003. године. Окупља фолклорне ансамбле из целе Србије и дијаспоре.

 

КУД Мокрин 15

КУД „Мокрин“ вечерас је, на Ускршњем годишњем концерту, испунио и сцену и салу Дома културе у овом месту. У програму под називом „Коло шарено играло је весело“ наступило је свих 200 чланова Друштва, од најмлађих, припремних група, до ветерана.

У име Града догађају су присуствовали градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

– Заслуге за овако диван рад Друштва припадају свим члановима и Мокринчанима. Честитам вам што чувате традицију и обичаје овог дела наше земље и ми вас у томе подржавамо. Васкршње свечаности и Мокрин и Кикинду стваљају на мапу света – рекао је Лукач.

Подршка култури и удружењима која се баве очувањем традиције на селима увек је обезбеђена у локалној самоуправи, рекла је Валентина Мицковски.

– На тај начин пружамо могућност деци да науче нешто о својој традицији и култури. Културно-уметничко друштво има и образовни ноту и треба квалитетно да се ради, да се задрже стандарди. Циљ је и задржати младе људе и кроз културу их научити животним вештинама. Сматрам да је КУД „Мокрин“ квалитетно друштво које се труди да, кроз песму, игру и поезију, у сарадњи са Месном заједницом, школом и библиотеком, ради на очувању културне баштине ових простора.

Вечерашњим концертом Друштво је обележило 20 година постојања и активног рада у шест фолклорних секција, двема певачким групама – дечијој и женској, рецитаторској и драмској групи.

– На концерту је сублимиран наш целогодишњи рад и вечерас га представљамо публици. Имамо заиста импозантан број чланова и трудимо се да им обезбедимо што боље услове за рад. Од локалне самоуправе и Месне заједнице имамо изузетну подршку без које не бисмо могли да остваримо овако велики обим рада – рекао је Живко Угреновић, председник КУД „Мокрин“.

Богат програм обухватио је песме и игре из читаве Србије. Праћени изузетним оркестром, чланови Друштва приказали су, са много ентузијазма, све своје таленте. И доказали да се у Морину обичаји и заједништво високо цене и чувају.

 

error: Content is protected !!