куд мокрин

kud-mokrin-(5)

Чланови Културно-уметничког друштва „Мокрин“ другог дана Васкрса одржали су Ускршњи концерт. Већ по традицији песмом и игром затворили су Васкршње свечаности у Мокрину које су ове године организоване 36. пут. У сали Дома културе, која је била мала да прими све гледаоце, представиле су се све фолклорне групе од најмлађе коју чине предшколци до најстаријих чланова окупљених у изворној групи. Ускршњи концерт је један од најважнијих догађаја у току године и организационо најзахтевнији, сазнајемо од Радослава Прибиша председника Управног одбора КУД-а „Мокрин“:

-Половином фебруара смо наставили са радом после зимске паузе и имали смо мало времена за припрему, нама посебно значајног, концерта. Дошло је и до промене уметничких руководилаца, те је и то захтевало време и прилагођавање. И поред свега,  све групе приказале су се у најбољем светлу, наша верна публика уживала у програму.

Концерт је био хуманитарног карактера. Сав приход је  дониран је за куповину специјалних колица Хани Докић (14) из Мокрина, а из КУД-а и овом приликом позивају све људе добре воље да помогну.

-Наше друштво има око 180 чланова који раде у шест фолклорних група, млађој певачкој групи и рецитаторској секцији. Наш циљ је очување културног наслеђа и народног стваралаштва, традиције и игара, као и да чланови активно учествују у варошким активностима и допринесу развоју заједнице – навео је Прибиш.

У мокринском Културно-уметничком друштву већ су започели са припремом и организацијом Међународног дечијег фестивала фолклора, који ће се одржати четврти пут  и  који је планиран за другу половину јуна.

 

А.Ђ.

farbanje-spomenika-jajetu-4

У духу Великог петка и у сусрет најрадоснијем хришћанском празнику, мештани Мокрина и ове године су улепшали улаз у село – осликавањем препознатљивог споменика јајету, симбола традиције и идентитета овог места.

Као део 36. Васкршњих свечаности, у јутарњим часовима организована је акција фарбања споменика, у којој су учествовали најмлађи чланови Културно-уметничког друштва „Мокрин“, уз подршку самосталног уметника Милоша Србљина. Пре самог осликавања, деца су, заједно са уметником, очистила и припремила површину споменика, показујући да заједништво и брига о свом месту почињу од малих, али значајних корака.

Како истичу из КУД-а, циљ ове активности није само очување традиције, већ и подстицање деце да буду активни чланови заједнице.

-Желимо да деца осете да припадност КУД-у не значи само долазак на пробе, већ и учешће у животу села и допринос заједници. Важно је да знају да су урадили нешто значајно – поручио је председник управног одбора Радослав Прибиш.

Ове године, горњи део споменика обојен је у традиционалну црвену боју, док је доњи остао у препознатљивој плавој, са натписом „Мокрин, добродошли“, који госте дочекује већ на самом улазу у село.

Лепо време и добро расположење допринели су да све протекне у најбољем реду, а најмлађи учесници нису крили задовољство што су дали свој печат једној овако лепој и значајној манифестацији.

Иначе, културно-уметничко друштво „Мокрин“ броји око 180 чланова, распоређених у шест фолклорних секција, од најмлађих до најстаријих – што сведочи о снази заједништва и очувању културног наслеђа. У оквиру Васкршњих свечаности, већ у понедељак у 19 часова у Дому културе биће одржан и традиционални ускршњи концерт, на којем ће се представити чланови свих генерација.

Т. Д.

FOTO SRETENOVIC 063-8106758

У организацији Културно-уметничког друштва „Мокрин“, јуче је одржан традиционални Божићни концерт, који је још једном потврдио значај овог друштва у очувању народне традиције, игре и песме.

Велика сала била је испуњена до последњег места, а публика је имала прилику да ужива у богатом и разноврсном програму који су припремили чланови свих узрасних група – од предшколаца до извођачког ансамбла.

Током вечери изведене су кореографије из различитих крајева Србије – Груже, Трстеника, Студенице, Шумадије, Поморавља, околине Лесковца, Црноречја, Ужичког краја и Владичиног Хана. На сцени су се смењивали извођачки ансамбл, изворна група, школа фолклора, млађи и припремни ансамбли, предшколска група, као и певачке групе, пружајући публици прави фолклорни мозаик. Посебан утисак оставили су најмлађи учесници, који су показали да се традиција у Мокрину са пажњом и љубављу преноси на нове генерације.

Програм је додатно обогаћен наступима певачких група које су извеле традиционалне божићне песме „Божић, Божић, благи дан“ и „Ој ружице румена“, док је рецитатор Јован Степанчев казивао пригодну божићну песму, чиме је употпуњена свечана и празнична атмосфера.

КУД „Мокрин“ већ дуги низ година систематски и одговорно ради на очувању и неговању културне баштине, народних обичаја и идентитета овог краја. Кроз континуиран рад, редовне пробе и бројне јавне наступе, као и кроз активно укључивање деце и младих у рад друштва. КУД „Мокрин“ даје значајан допринос преношењу традиционалних вредности на нове генерације, чувајући и развијајући културно наслеђе као трајну вредност савременог културног живота.

Фото: Сретеновић

 

KUD-Mokrin-a

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ организује традиционални Божићни концерт сутра, 10. јануара, у 19 часова, у Дому културе у Мокрину. Публику очекује програм посвећен божићним песмама и наступима свих секција фолклорног ансамбла.

Како је наведено у најави, програм ће обухватити извођење божићних песама, као и наступе секција фолклорног ансамбла, свих узрасних категорија.

Наступи дечјих, омладинских и сениорских група део су редовног рада друштва, које кроз овакве програме представља репертоар народних игара и песама прилагођен празничном контексту.

silistra-folklor-(1)

Градоначелник Младен Богдан у уторак, 1. јула,  заједно са члановима Културно- уметничког друштва „Мокрин“ боравио је у братском граду Силистри у Бугарској. И ове године представници нашег града део су Међународног фестивала дечијег фолклора и плеса који се одржава 27. пут.

-Сваке године у ово време Кикинђани гостују у Силистри. Важна нам је сарадња са нашим братским градом, а ово је још једна прилика да покажемо нашу традицију, културу и земљу. Посебно је то важно сада, када имамо немиле догађаје у Србији. Најважније је бити уз своје мештане који своју земљу представљају на најбољи могући начин. Ово је била прилика да разговарамо са нашим пријатељима и домаћинима о томе на који начин ћемо продубити сарадњу у наредном периоду.  Мокринчани су своје домаћине позвали на свој фестивал који организују у октобру и ми се надамо да ћемо и ми имати прилику да узвратимо гостопримство и срдачност са којима смо дочекани. И овде се боримо за интересе нашег града, за разлику од оних који су почетком недеље показали да их не занимају институције, ни одлуке које се доносе за добробит свих и да њихов једини циљ да се изазове хаос и насиље – истакао је градоначелник Богдан.

Присутне је поздравио Стилијан Стојчев из Силистре које је, обраћајући се присутнима, рекао да је ова манифестација највећи фестивал игре у Бугарској.

-Драги гости добро дошли. Наша манифестација ове године окупила је око 400 деце из Румуније, Турске, Северне Македоније, Србије и Бугарске и нека пријатељства, која се овде, склопе остану заувек у вашим срцима  – казао је Стојчев.

Заједно са члановима КУД-а „Мокрин“ у Силистри је и председник Савета Месне заједнице Горан Ристић.

-Први пут учествујемо на овој међународној манифестацији и ово је прилика да се представимо и успоставимо нова пријатељства. Желимо да Силистра и Мокрин успоставе боље односе и очекујемо добру сарадњу у наредном периоду. Фестивал фолклора завршава се у четвртак и сигуран сам да ће нас наша дечија фолклорна група представити у најбољем светлу – додао је Ристић.

А.Ђ.

FOTO SRETENOVIC 063-8106758

У Мокрину ће, у недељу 22. јуна, бити одржан Трећи дечији фестивал фолклора „Коло води момче – а за њим девојче“, у организацији Културно-уметничког друштва „Мокрин“.

Фестивал ће окупити више од 200 малишана, који ће кроз песму, игру и народну ношњу представити лепоту и богатство традиције. Циљ манифестације је да се деци приближи фолклорно наслеђе као жива и инспиративна вредност која се негује и преноси с генерације на генерацију.

– Посебну пажњу посвећујемо раду са децом, јер верујемо да је управо кроз фолклор могуће повезати најмлађе са културом, језиком и идентитетом свог краја- истиче Живко Угреновић, председник КУД Мокрин.

Концерт ће почети у 18 сати у Дому културе, а претходиће му, од 17. 30 часова, свечани дефиле.

Учествоваће КУД „Ратко Павловић – Ћићко“ Ратково, КУД „Doina“ Велики Семиклуш, КУД „Банат“ Нови Кнежевац, КУД „Ђура Јакшић“ Српска Црња, КУД „Марија Бурсаћ“ Банатско Велико Село, КУД „Вук Караџић“ Санад, КУД „Др Тихомир Стојчић“ Остојићево, КУД „Милан Ајваз“ Српски Крстур, КУД „Свети Сава“ Велики Семиклуш и Фолклорна секција „Јефимија“ Руско Село.

Фестивал нема такмичарски карактер. У духу дружења, деца ће имати прилику да се упознају, размене искуства и заједно учествују у очувању нематеријалног културног наслеђа.

 

KUD-Mokrin-a

Мокринске Васкршње свечаности, низ програма који се одржавају од Лазареве суботе, завршавају се сутра, у понедељак, 21. априла, наступом чланова КУД „Мокрин“. Велики концерт је, као и сваке године и ускршњи и годишњи каже председник КУД-а, Живко Угреновић.

–  На овим концертима приказујемо све што смо током године радили. Наступају сви чланови, од најмлађег, то су предшколци, до изворног ансамбла – укупно шест фолклорних група, дечија и женска певачка група, и оркестар КУД-а. Припремили смо игре из Ниша, Трстеника, Ужица, Груже… – каже Угреновић.

О посвећености чланова Друштва, осим многобројних признања, говоре и бројни наступи на различитим манифестацијама, као и пријатељства која негују са другим друштвима и организацијама. У протеклом периоду наступили су, између осталог, на манифестацији НУРДОР-а, Ускршњим играма у Сајану, а ових дана стигао им је и позив из Северне Македоније, за учешће на Међународним фестивалима фолклора.

Велики годишњи концерт овог културно-уметничког друштва у Дому културе у Мокрину почиње у 19 сати, и улазак је бесплатан.

(Фото: КУД „Мокрин”)

kud-mokrin-bozic-(1)

У препуном Дому културе одржан је „Божићни концерт“ Културно-уметничког друштва „Мокрин“. Женска и дечија певачка група извели су божићне песме, а представили су се и све остале секција друштва.

-Ово је била прилика да нашој верној публици представимо божићне обичаје. Наше друштво има око 200 чланова и поред певачких и играчких група имамо тамбурашки оркестар, рецитаторску и драмску групу. Са овим наступом почињемо концертну годину и на сцени смо имали све генерације од предшколаца до изворне групе – истакао је Живко Угреновић, председник КУД-а „Мокрин“.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

Концерт је отворио градоначелник Младен Богдан.

-Посебну чар има Божићни концерт у Мокрину. То је наше највеће село које има велики број манифестација које треба да негује и чува. Културно-уметничко друштво окупља и младе и старије мештане и друштва из окружења и важно је да је тако. Будите повезани са људима и будите још активнији – навео је градоначелник Богдан.


Наступ Мокринчана похвалила је и помоћница.
-Значајан број деце и младих део је мокринског културно-уметничког друштва и то је сигуран залог да ће наша традиција бити сачувана. Многа сеоска друштва организовала су концерте у протеклом периоду и они су најбољи чувари наших обичаја и културе. На подршку локалне самоуправе сви они могу да рачунају – додала је Дијана Јакшић Киурски.


Поред божићних песама и обичаја, многобројна публика уживала је и у играма из Студенице, Црноречја, Ниша, Лесковца.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!