Дани лудаје

Дани лудаје 1

Највећа кикиндска туристичка манифестација почела је данас. Основци се на Тргу такмиче у играријама са лудајом, бундеве свих облика и величина расуте су по центру, а већ су стигли и продавци са веома разноликом понудом.

Централна бина је спремна за први концерт – наступ Стефана Миленковића и оркестра „Камерата“, вечерас од 20 сати.

Претходно ће, од 18 сати, у Народној библиотеци, бити проглашени најбољи ликовни и литерарни радови на тему „Плодови јесени“. На истом месту, од 19 сати, др Горан Абрахам одржаће предавање на тему „Здравље на длану, лудаја на тањиру“.

376569881_219478884154243_8992671821322135996_n

Са великом пажњом пропраћена је карневалска поворка која се прошетала данас тргом у Темишвару. Малишани из вртића „Полетарац“, праћени тамбурашким оркестром АДЗНМ „Гусле“ позвали су суседе из Румуније на 38. „Дане лудаје“. Са њима су били представници локалне самоуправе чланови Градског већа Саша Танацков и Љубан Средић.

-„Дани лудаје“ су веома популарни, не само у Темишвару, него и на читавом простору западне Румуније. Ми смо чувари традиције јер су сви наши програми засновани на очувању културног наслеђа, гастрономије, обичаја, свега што краси Банат. Управо то је разлог због ког становници жупанија Тимиш, Арад, Караш радо долазе у Кикинду. И ове године очекујем велики број посетилаца како Румуна, тако и Срба који живе у Румунији, али и свих других народа – истакао је Саша Танацков.

Јавор Радованковић, који живи у Темишвару, дугодишњи је промотер највеће кикиндске манифестације. Овогодишња промоција за  значајан број новинара организована је у Владичанском двору.

-Румуни сваке године са нестрпљењем очекују „Дане лудаје“. Већ неко време се интресују када почиње манифестација и какав је програм и сигуран сам да ће и ове године похрлити у Кикинду. Највише интересовања има за „Банатски фруштук“, мерење такмичарских лудаја, али и концерте. И ово је начин да се још боље повежемо и сарађујемо – рекао је Радованковић.

Задовољство што су Кикинђани промовисали своју манифестацију у Темишвару изразио је и Сорин Јонеску, заменик префекта Жупаније Тимиш и додао да ће у овогодишњем програму учествовати и Срби из Румуније.

-Градови Темишвар и Кикинда имају братски однос. Поносни смо што смо на мапи градова у којима се представљају „Дани лудаје“. Посредовали смо да гранични прелаз Наково – Лунга ради 24 сата. И сами ћемо позвати житеље Темишвара и околине да у што већем броју посете Кикинду и проведу леп викенд уз производе од лудаје. То ће још више продубити братсво између два града и бољу сарадњу између две државе –  напоменуо је Јонеску.

Радно време граничног прелаза 24 сата

Од петка, 15. септембра од 8 часова  до недеље, 17. септембра до поноћи гранични прелаз Наково -Лунга биће отворен нон стоп. На овај начин омогућено је свима да посете све програме у нашем граду и најкраћим путем и дођу и врате се у Румунију.

375236506_685757913071805_2888190418781569757_n

Промоција 38. „Дана лудаја“ организована је данас у Београду. Кнез Михајловом улицом прошетала jе наранџаста поворка позивајући становнике главног града да буду гости Кикинде од 14. до 17. септембра. Са предшколцима из вртића „Наша радост“ био је председник Скупштине града Младен Богдан, а промоцији је присуствовао и водитељ, наш суграђанин, Иван Голушин.

 

Уз богат и разноврстан програм, као и наду да ће се оборити рекорди у дугим и тешким лудајама, Богдан је истакао да је манифестација прилика да се угосте пријатељи и партнери града.

-Имаћемо госте из читаве земље, али и братских градова из региона и других земаља. Ово је прилика да продубимо постојеће и оставримо нове сарадње. Први пут ћемо угостити представнике пољског града Јаслаг, као и једне локалне самоуправе из Румуније – казао је Богдан.

Током четвородневне манифестације Кикинда, као град добрих људи, угости велики број посетилаца. Сви су добродошли, а богат садржај, леп град и гостопримљивост биће позовница да се посетиоци поново врате у наш град, истакао је Младен Богдан на промоцији у Туристичкој организацији Србије.

-Све који су ранијих година били део наше манифестације позивам да дођу опет, а оне који никада нису били позивам да се увере да смо град добрих људи, породице, деце, град у којем ће видети џиновске лудаје. Иако немамо планину, реку или море, имамо шта да понудимо, а то препознају туристи који све више долазе, с обзиром на то да се сваке године број посетилаца у Кикинди повећава за око 15 одсто, што је изнад републичког простора – напоменуо је Богдан.

 

 

dani ludaje deca

„Дани лудаје“, 38. пут, биће одржани од 14. до 17. септембра. Од сутра ће предшколци, као и годинама уназад, посетити неколико градова и позвати их у госте.

Караван ће у понедељак бити у Суботици, у уторак у Сомбору, а у среду у Зрењанину и Новом Саду. У петак ће на „Дане лудаје“ бити позвани Београђани, а затим, у уторак, 12. септембра, и грађани Темишвара.

Наранџаста поворка малишана упознаће потенцијалне госте са програмом манифестације на којој нас очекују такмичење за најтежу и најдужу лудају, и спортски, кулинарски и културни програми, између осталих и: „Карневал предшколаца“, „Банатски фруштук“, „Гостинска соба“, „Европски кутак“, „Сајам предузетника“.

У музичком делу наступиће Стефан Миленковић, „Ју група“, Неле Карајлић, Милица Павловић и Саша Матић.

temisvar7

Још свега две седмице преостало је до највеће и најпознатије кикиндске манифестације „Дани лудаје”. И ове године, весела поворка предшколаца у добром расположењу, уз музичку пратњу, укусну бундевару и љубазне делатнике градске Туристичке организације обићи ће више градова и на препознатљив начин позвати госте у наш град.

Караван промоције „Дана лудаје” у понедељак 4. септембра биће у Суботици, 5. септембра у Сомбору, 6. септембра у Зрењанину и Новом Саду. Становници главног града на 38. манифестацију биће позвани 8. септембра, а суседи из Румуније 12. септембра када ће наранџаста поворка посетити Темишвар.

Овогодишњи „Дани лудаје” биће одржани од 14. до 17. септембра, када посетиоце, поред такмичарског дела -мерења најтеже и најдуже бундеве, очекују традиционални програми попут Банатског фруштука, Гостинске собе, Европског кутка и Карневала предшколаца, уз жанровски различите концертне вечери, незаобилазног вашара и бројних пратећих забавних, спортских и културних садржаја .

 

 

sajam u banjaluci

На трећем Међународном сајму туризма Бањалука 2023, међу 100 излагача и више од 300 учесника, туристичку понуду у којој централно место заузимају „Дани лудаје” представља и наш град. Током три сајамска дана, посетиоци Тржног центра „Делта планет” где се одржава манифестација, у прилици су да се упознају са различитим туристичким дестинацијама, као и да пробају бројне специјалитете.

-Трећи пут смо на овом сајму. Град Кикинда и Туристичка организација Кикинде наступају на заједничком штанду Туристичке организације Србије, са још 17 других општина и градова. Заједничка промоција показује и заједничку жељу да своју земљу представимо на најбољи начин, тако да сваки град представи нешто другачије и њему својствено–наводи Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације Кикинде.

Штанд „престoнице бундеве” привукао је пажњу својом аутентичном понудом којој доприносе вредни и креативни овдашњи предузетници, удружења , пољопривредна газдинства.

– Поносни смо на наше мале произвођаче, који нас прате све ове године и припремају нове производе од бундеве које пласирамо тржишту, што се показало као сјајна формула за успех. Ту су пиво и сајдер од бундеве Бир кингса, ликери и пекмези од бундеве Удружења жена Иђош, сокови и ликери, такође од лудаје, Бутер ленда, уља, путери, брашно од бундеве ПГ Крстоношић, незаобилазни шампон од бундеве, али и вина Малбашић, производи од лешника Нуто из Накова… Домаћинима је стало да се људи у Републици Српској, и шире у Босни и Херцеговини упознају са туристичком понудом Србије и буду наши гости -каже в. д. директорица Туристичке организације Кикинде.

Са туристичком понудом Кикинде, на сајму, из прве руке упознали су се и градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, као и генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић.

sajma turzima bg4

Да од 14. до 17. септембра буду гости Кикинде и највеће и најдуговечније овдашње туристичке манифестације „Дани лудаје”, Туристичка организација Града Кикинде позива и бројне посетиоце 44. Међународног сајма туризма у Београду. Кикинда се, у оквиру туристичке понуде Војводине, данас представља у павиљону Покрајинског секретаријата за привреду и туризам.

-Као добитници сертификата „Најбоље из Војводине”, добили смо сјајну прилику да промовишемо „Дане лудаје” на Сајму туризма у Београду- каже за Кикиндски портал Татјана Вуковић из Туристичке организације Града Кикинде.  -Веома је посећен сајам, мноштво је гостију, како страних, тако и домаћих, и посебно је задовољство што можемо да представимо нашу манифестацију у правом светлу. Понели смо и разне аутентичне производе од лудаје из Кикинде, од наших локалних произвођача. Из Удружења жена из Иђоша донели смо ликер и пекмез од лудаје, ту је и пиво од лудаје Бир кингса, као и производи ПГ Крстоношић, Нуто Наково и други. Драго ми је да на овај начин скрећемо пажњу и одавде из Хале 1 београдског Сајма позивамо госте да нам дођу у Кикинду.

Сајам туризма у Београду траје од 23. до 26. фебруара, под слоганом „Кад је одмор, није тешко”. Војводина се у оквиру павиљона од преко 200 квадратних метара и „Винске улице“ представља разноврсним тематским садржајима у оквиру кампање под слоганом „Од класике до магије“, која одсликава њене туристичке, винске и гастрономске особености, као и мултукултуралност и мултиетничност.

 

najbolje iz vojvodine

На 53. Сајму туризма у Новом Саду 21 производу односно манифестацији додељене су ознаке “Најбоље из Војводине”. Престижан сертификат који додељује Покрајинска влада понела су чак два бренда из Кикинде – „Дани лудаје” и Хубертове ракије- кајсија и дуња.

-Награда је заиста понос свих нас. Желим да се захвалим свим грађанима Кикинде и свих околних места , Граду Кикинди и свим излагачиам и посетиоцима,јер  без њих не бисмо стигли до 37. Дана лудаје, а посебно не до ове награде- каже  Јасмина Миланков, директорица  Туристичке организације Града Кикинде.

Задовољство новом потврдом квалитета, не крије ни Мирослав Кнежевић, сувласник Дестилерије „Хуберт“.

-Дестилерија Хуберт већ 15 година успешно послује на домаћем и светском тржишту. Награда нам много значи, сам назив довољно говори- јасан је Кнежевић.

Покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић доделио је сертификате  које ће добитници моћи да користе три године.

-Са поносом можемо да покажемо шта имамо. Сви добитници ознаке су понос ове земље. Поносимо се регионалним пореклом- истакао је Иванишевић на чију је иницијативу, прошле године, поново успостављена додела ознаке која је синоним строго провереног квалитета.

Влада АП Војводине је 2004. године установила ознаку „Најбоље из Војводине“, али се престижно звање није додељивало од 2016. године.

Прошле године, ознаку је добило 18 брендова. Ове године добитници су још и зрењанински Дани пива, шидска Сремска куленијада, новосадски Међународни пољопривредни сајам, манифестација Стапарски ћилим, панчевачка Колонија веза и златовеза.

Међу добитницима знака су Шубаре и прслуци од јагњећег крзна из Беркасова, послужавници, кутије и сувенири које производи Радионица Петровић 021, Недеља моде, Мекст конфекција, инђијско Келтско село, палићка Мала гостиона.

На листи одликованих производа су органско уље сунцокрета Универекспорта, хумус намар Грин хаус фуда, органско поврће са Салаша 275, сир амбасадор Млекаре фармер, производи од лешника предузетнице Јелене Пинћир, Ангус бургер фирме Штранд и козји производи Млекаре карпе дием.

Ознака „Најбоље из Војводине” значи да је корисник испунио најригорозније услове Југоинспекта и Туристичке организације Војводине.

 

 

 

dani ludaje

Покрајинска влада доделила је знак „Најбоље из Војводине” 21 бренду: за десет манифестација, девет производа, а у области услуга додељена су два знака. Добитници су кикиндски Дани лудаје, зрењанински Дани пива, шидска Сремска куленијада, новосадски Међународни пољопривредни сајам, манифестација Стапарски ћилим, и панчевачка Колонија веза и златовеза.

Како се наводи у одлуци објављеној у Службеном листу, међу добитницима ознаке су и Шубаре и прслуци од јагњећег крзна из Беркасова, те послужавници, кутије и сувенири које производи новосадска Радионица Петровић 021.

Најбољи из Војводине су и „Српска недеља моде“ у Новом Саду и Мекст конфекција.

На листи одликованих производа су: органско уље сунцокрета Универекспорта, хумус намар Грин хаус фуда, Хубертове ракије – кајсија и дуња, органско поврће са Салаша 275, сир амбасадор Млекаре фармер, производи од лешника предузетнице Јелене Пинћир, Ангус бургер фирме Штранд и козји производи Млекаре карпе дием.

Добитници су и инђијско Келтско село, те палићка Мала гостиона. Ознаку “Најбоље из Војводине” сви добитници моћи ће да користе три године.

Ознака, која није додељивана последњих неколико година, поново је успостављена на иницијативу Покрајинског секретаријата за привреду и туризам. Одлуку о добитницима донели су „Југоинспект”, најстарија и највећа државна и међународно призната контролна организација, и Туристичка организација Војводине.

– Ознака „Најбоље из Војводине”, после дуже паузе, поново је додељена прошле године. И ове године је било велико интересовање за добијање овог симбола квалитета, имали смо више од 50 пријављених из целе Војводине – рекао је Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам.

Прошле године, знак „Најбоље из Војводине“ понело је 18 производа, услуга и манифестација.

 

„Дани лудаје” и ове године нису протекли без спортских догађаја уприличених поводом и у склопу ове манифестације. Играна је одбојка, тенис, мали фудбал за ветeрaне и оне најмлађе, одржано је надметање у гађању глинених голубова, а промовисан је аикидо.

Традиционални „Лудаја куп

Одбојкашки клуб КИ 0230 уприличио је традиционални, 13. По реду „Лудаја куп”, међународни одбојкашки турнир на којем су се окупиле одбојкашице из домаћих клубова и гошће из: Босне и Херцеговине, Мађарске и Румуније. На дводневном турниру у „Језеру” и фискултурним дворанама кикиндских школа, надметале су се: пионирке, претпионирке, кадеткиње и осам категорија девојчица у мини одбојци. Манифестацију су посетили Јелена Чуданов председница Спортског савеза Кикинде и Драган Пецарски градски већник за спорт.

Одбојка је врло леп спорт, посебно занимљив девојчицама па ми је драго што се у нашем граду организује овакав турнир, који ће и убудуће имати подршку Спортског савеза и Града Кикинде. Жеља нам је да спорт омасовимо да би деца имала прилику да се у што већој мери баве било којом активношћу рекла је Чуданова.

Пецарски је додао:

Турнир је организован на врхунском нивоу и опет је, после дешавања с короном, окупио велики број екипа.

Првог дана учествовале су 42 екипе у три категорије, напоменула је Тамара Радловић тренирица у клубу.

Другог дана турнира наступило је много екипа у мини одбојци. Имали смо и такмичење кадеткиња, с 18 екипа казала је Радловићева.

Jубиларни „Сова куп”

На тениским теренима СЦ „Језеро”, ТК Кикинда организовао је, такође дводневни, иначе јубиларни 10. турнир „Сова куп”. Девојчице и дечаци такмичили су се у узрасним категоријама од 10 до 18 година, а учествовали су и ветерани и рекреативци. Турнир је окупио стотинак такмичара из: Бечеја, Куле, Београда, Новог Сада, Суботице, Зрењанина, Мокрина и Кикинде, отворила га је, већ поменута  председница ССК Чуданова, а био је присутан и Пецарски.

Тенис је врло популаран спорт, посебно међу млађом популацијом, а Град је препрознао значај организовања оваквог турнира, који ћемо подржавати и у наредном периоду и настојати да подигнемо на још виши ниво да бисмо наставили да развијамо не само спорт већ и спортски туризам у нашем граду – истакао је Пецарски.

Председник ТК Кикинда Дејан Ћирић оценио је турнир као одличан и подсетио на успехе нашег клуба у последњих неколико година.

У овом моменту имамо две генерације изузетних такмичара, који су успели да на државним екипним првенствима освоје медаље. Момци су 2018. године освојили бронзу и исти успех поновили две године касније. Можемо да истакнемо и добру екипу девојчица, која има потенцијал за врхунске резултате у наредном периоду похвалио се Ћирић.

Сусрет рекреативаца железнице

Друштво пријатеља железнице Кикинда било је домаћин 37.  „Сусрета пријатеља железнице Кикинде, Жомбоља и Сегедина”. Домаћини сусрета припремили су богат програм, не само спортски, за госте и учеснике, а турнир у малом фудбалу одиграли су у мокринској дворани.

Иако је резултат био у другом плану, срчано су се сви борили за освајање пехара, који су потом свечано додељани у просторијама железничке станице. Појединцима, заслужним за организацију и одржавање ових традиционалних сусрета, додељене су дипломе и захвалнице. Двадесетједногодишње дружење љубитеља железнице пријатељских градова и овај пут завршено је у пријатној атмосфери и договорима за следећи сусрет у Жомбољу – казао је Иван Симић из кикиндског Друштва љубитеља железнице.

Такмичење у малом фудбалу одржано је и у балону ШФ Млади вукови, играли су клинци и ове године своју  „Фудбалудијаду”, а такмичење у гађању глинених голубова, у организацији кикиндског Клуба за гађање летећих мета Сова, организовано је на стрелишту код „Циглане” између Накова и Банатског Великог Села, док је Аикидо клуб Сунце имао промоцију свога спорта на градском тргу.

error: Content is protected !!