Младићима Драгану Перишићу (25), Љубомиру Рељину (20) и Милану Кебићу (23), Мокринчанима, погинулим у ратовима од 1990. до 1999. године, данас је Месни одбор Српских ратних ветерана у Мокрину, на своју славу, Спасовдан, одао почаст код спомен-обележја са њиховим именима у центру села.
Венце су положиле породице погинулих и представници Српских ратних ветерана, Резервних војних старешина, Удружења бораца, ратних војних инвалида и чланова породица погинулих, Месне заједнице и Града.
– Дубоко сам уверен да морамо да гајимо сећање на погинуле и да показујемо посебно поштовање према њиховим породицама, које подносе велику жртву губитка најмилијих. Сигуран сам да борба наших погинулих Мокринчана и нас, преживелих бораца, неће бити заборављена и да ће се погинулих сећати и генерације које долазе – рекао је Владимир Радојчић, председник Скупштине Удружења Српски ратни ветерани у Кикинди.
Наставићемо да се боримо за бољи статус свих који су учествовали у ратним дејствима и да још више чувамо породице погинулих, рекао је председник Скупштине Града, Младен Богдан.
– Због лоших политичких одлука неких који су били на власти након рата, породице погинулих биле су гурнуте у заборав, доведене чак до тога да се стиде својих најближих, а они који су све те страхоте преживели и имали последице, били рањавани, остајали без породица и домова, били су изопштени из друштва. Ми то желимо да исправимо, сада можемо ствари да назовемо правим именом: на нашу земљу извршена је брутална, злочиначка агресија, над нашим народом вршени су геноцид и истребљење. Морамо слободно да причамо о Јасеновцу, Јадовну, Јастребарском, о свим злочинима који су чињени над Србима, а да се тога не стидимо и да се боримо за културу сећања, да обележавамо наша стратишта и да посећујемо наше споменике. Зато, у оваквим приликама, кажемо: Хвала вам и извините што нисте могли мирно и поносно да живите. Увек ћемо се трудити да статус, животни услови и свакодневица бораца и породица погинулих буду бољи, и то и чинимо. Ниједан човек који се борио за своју земљу не сме да се изостави ни да се заборави – истакао је Богдан.
Он је додао да локална самоуправа такође сарађује са надлежним министарством по питању рестаурације ратних меморијала. Пригодну поезију на полагањњу венаца говорили су Петар Крстин и Марко Бошњаков, ученици шестог разреда ОШ „Васа Стајић“.