Obeleženo sećanje na Mokrinčane poginule u ratovima devedesetih: vraćamo dostojanstvo borcima i njihovim porodicama

Mladićima Draganu Perišiću (25), Ljubomiru Reljinu (20) i Milanu Kebiću (23), Mokrinčanima, poginulim u ratovima od 1990. do 1999. godine, danas je Mesni odbor Srpskih ratnih veterana u Mokrinu, na svoju slavu, Spasovdan, odao počast kod spomen-obeležja sa njihovim imenima u centru sela.

Vence su položile porodice poginulih i predstavnici Srpskih ratnih veterana, Rezervnih vojnih starešina, Udruženja boraca, ratnih vojnih invalida i članova porodica poginulih, Mesne zajednice i Grada.

– Duboko sam uveren da moramo da gajimo sećanje na poginule i da pokazujemo posebno poštovanje prema njihovim porodicama, koje podnose veliku žrtvu gubitka najmilijih. Siguran sam da borba naših poginulih Mokrinčana i nas, preživelih boraca, neće biti zaboravljena i da će se poginulih sećati i generacije koje dolaze – rekao je Vladimir Radojčić, predsednik Skupštine Udruženja Srpski ratni veterani u Kikindi.

Nastavićemo da se borimo za bolji status svih koji su učestvovali u ratnim dejstvima i da još više čuvamo porodice poginulih, rekao je predsednik Skupštine Grada, Mladen Bogdan.

– Zbog loših političkih odluka nekih koji su bili na vlasti nakon rata, porodice poginulih bile su gurnute u zaborav, dovedene čak do toga da se stide svojih najbližih, a oni koji su sve te strahote preživeli i imali posledice, bili ranjavani, ostajali bez porodica i domova, bili su izopšteni iz društva. Mi to želimo da ispravimo, sada možemo stvari da nazovemo pravim imenom: na našu zemlju izvršena je brutalna, zločinačka agresija, nad našim narodom vršeni su genocid i istrebljenje. Moramo slobodno da pričamo o Jasenovcu, Jadovnu, Jastrebarskom, o svim zločinima koji su činjeni nad Srbima, a da se toga ne stidimo i da se borimo za kulturu sećanja, da obeležavamo naša stratišta i da posećujemo naše spomenike. Zato, u ovakvim prilikama, kažemo: Hvala vam i izvinite što niste mogli mirno i ponosno da živite. Uvek ćemo se truditi da status,  životni uslovi i svakodnevica boraca i porodica poginulih budu bolji, i to i činimo. Nijedan čovek koji se borio za svoju zemlju ne sme da se izostavi ni da se zaboravi – istakao je Bogdan.

On je dodao da lokalna samouprava takođe sarađuje sa nadležnim ministarstvom po pitanju restauracije ratnih memorijala. Prigodnu poeziju na polaganjnju venaca govorili su Petar Krstin i Marko Bošnjakov, učenici šestog razreda OŠ „Vasa Stajić“.

Don`t copy text!