Kineska nova godina daleko od domovine

Nova godina je najvažniji, najveći i najduži praznik za Kineze – takođe i najrasprotranjeniji. Kako Kinezi vreme za ulazak u novu godinu računaju prema lunarnom kalendaru i obeležavaju za vreme drugog mladog Meseca posle zimske kratkodnevnice, praznik je pokretan i ove godine dočekuje se večeras, 21. januara.

Centralna figura u proslavi je zmaj, nacionalna maskota i božanski simbol koji donosi sreću. Deo proslave svake kineske Nove godine je Zmajev ples, u kojem učestvuje mnogo ljudi, formirajući ogromnu pokretnu figuru zmaja.

Crvena boja i lampioni zastupljeni su u svim delovima Kine, a jedinstvena simbolika ogleda se i u izobilju najraznovrsnije hrane za novogodišnju večeru i tokom čitave proslave. Ovo je porodični praznik, ali i svetkovina koja živi na ulicama i trgovima.

Kineskinja koja već 15 godina živi u Srbiji, od toga osam u našem gradu, pričala nam je o tome kako bi proslavila Novu godinu da je sada u svojoj domovini.

– Pravimo tradicionalna jela, pevamo i veselimo se, kao i vi. Okupi se cela porodica i priprema se mnogo različitih specijaliteta. Ovde to ne mogu jer nemam potrebne namirnice. U ponoć se pale vatrometi. Sve je u crvenoj boji, crvena donosi sreću.

Sam praznik, Nova godina, slavi se pet dana, kaže naša sagovornica, ali sve do 15. januara, po lunarnom kalendaru, traje proslava.

– U ovom periodu posebno, posećujemo rodbinu i razmenjujemo poklone, upakovane u crveni papir. Pravimo slatka jela, najviše slatke kuglice od pirinča, koje nosimo jedni drugima. Mnogo se radujemo i u veselom raspoloženju pozdravljamo Novu godinu. Ovde, u Kikindi, nema nas mnogo, pa nema ni veće proslave. Napraviću lepu večeru i proslavićemo u krugu porodice.

Zanimalo nas je i da li „godina zeca“, u koju se, po kineskom horoskopu, ulazi, ima određenu simboliku u proslavi.

– To nema nikakve veze. Mi slavimo uvek isto, i nije nam to važno. Mislim da se ovim simbolima više pridaje značaj van Kine nego kod nas.

Da je u Kini, naša sugrađanka bi slavila dve nedelje, posle kojih se praznik završava Festivalom lampiona, kada se u vazduh puštaju papirne crvene svetiljke, simboli radosti i blagostanja.

U našoj zemlji će, u saradnji Vlade Srbije i Ambasade Kine, proslave biti  organizovane u Beogradu, Novom Sadu, Smederevu, Boru i Nišu.

Našoj sagovornici i svim Kinezima, želimo sve najlepše u novoj godini. Ukoliko želite da im čestitate, možete to učiniti na tradicionalnom kineskom – izgovara se: „Cinian kuai l“ – Srećna vam nova godina!

(VIDEO) Vatre Lazarice: Običaj podjednako vole i deca i stariji

Ulice u Kikindi i okolnim selima ove večeri obasjavale su vatre Lazarice. Deca su sa...

(VIDEO) Kikinda dočekala proleće uz Sajam cveća: Od muškatli do egzotične „četke za flašu“

Gradski trg danas je procvetao i zamirisao zahvaljujući šarenilu ponuda rasadnika iz Kikinde i okolnih...

(VIDEO) Pri kraju rekonstrukcija svlačionica u KSC „Jezero“: Kako napreduju radovi uverio se i gradonačelnik Bogdan

Kompletna rekonstrukcija svlačionica za dvoranske sportove u Kulturno-sportskom centru „Jezero“ je u samom finišu. U...

Don`t copy text!