Classic Layout

humanitarni-koncert

Priča koja je prethodnih nedelja ujedinila Kikinđane i mnoge ljude širom okruga dobila je svoj najlepši mogući epilog – Jasna Stokić, za koju su organizovane brojne humanitarne akcije, uspešno je operisana i transplantiran joj je bubreg.

U trenutku kada su njena porodica i prijatelji prikupljali novac za operaciju u inostranstvu, dogodilo se nešto čemu se, kako kažu, nisu ni nadali. Poziv koji menja sve stigao je iznenada, u noći između utorka i srede.

– U utorak, oko jedan sat posle ponoći, zazvonio je telefon. Iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu javili su nam da imaju dva bubrega za transplantaciju. Od šest pozvanih kandidata, nakon svih pregleda, jedna žena i moja supruga su već u sredu podvrgnute operaciji – ispričao je njen suprug Saša Stokić.

Operacija je, kako kaže, protekla dobro.

– Doktori kažu da je sve prošlo uredno, bez većih komplikacija – dodaje on.

Iako je najteži deo iza nje, Jasnu sada očekuje period oporavka, koji nije lak, ali nosi novu nadu.

– Oporavak je težak i bolan, ali je svakog dana sve lakše. Parametri se postepeno dovode u red. Postoperativni period trajaće oko četiri nedelje – kaže Saša.

Po povratku kući, uslediće i period izolacije, kako bi se izbegle infekcije, jer nakon transplantacije pacijentima opada imunitet.

Za porodicu Stokić ova vest znači mnogo više od medicinskog uspeha.

– Ovo je veliko olakšanje za nas. Prvo zato što je konačno operisana, a drugo jer se sve dogodilo kod nas, u našoj zemlji – kaže Saša.

Podsetimo, Jasna je godinama čekala na transplantaciju, a kako do poziva nije dolazilo, porodica je, uz pomoć organizacije „Budi human“ i brojnih ljudi dobre volje, pokrenula akciju prikupljanja novca za operaciju u Belorusiji.

– Supruga je šest godina bila na listi čekanja. Do sada su nas pozvali samo jednom. Zato smo, na osnovu iskustava drugih pacijenata, odlučili da pokušamo da prikupimo novac za lečenje u inostranstvu – objašnjava on.

U tome su uspeli da prikupe više od polovine potrebne sume.

– Novac koji je prikupljen za Jasnu nalazi se u Fondaciji „Budi human“, u skladu sa ugovorom. Deo sume iskoristiće se za Jasnino lečenje, a ostatak će se rasporediti na druge korisnike u skladu sa pravilima Fondacije – dodaje Saša.

Ono što je ovu priču učinilo posebnom nije samo borba za život, već i talas dobrote koji je pratio svaki njen korak. Od humanitarnih koncerata, akcija u školama, pa do pojedinačnih donacija – za Jasnu su se ujedinili mnogi.

– Zahvaljujem se svima koji su se na bilo koji način uključili. Posebno medijima i svim ljudima, a najviše deci. Deca su nas najviše oduševila. Danas se često misli da su okrenuta samo sebi, ali ja sam se uverio da to nije tako – kaže Saša.

I zaista, upravo su mladi, učenici, bili pokretači brojnih akcija, među kojima i humanitarnog koncerta „Svi za jednu mamu“ i mjuzikla „Nekad i sad“ koji su napunili Narodno pozorište i pokazali koliko jedan grad može da stane uz pojedinca.

T. D.

bazar-cveca

Trg u Kikindi danas je bio ispunjen bojama, mirisima i žamorom – Bazar cveća okupio je veliki broj građana koji su uživali u lepom vremenu, suncu i bogatoj ponudi. Ispred crkve smenjivale su se tezge sa raznovrsnim sadnicama, dok je prolaz ka opštini bio ispunjen hranom, vinom, medom i rukotvorinama, stvarajući pravu prolećnu atmosferu.

Da je interesovanje veliko potvrđuju i sami posetioci. Jedan od njih, Radovan Saravolac, kaže da redovno dolazi na bazar.

-Kupio sam ukrasnu travu koja traži puno vode i cveće koje se zaliva na svaki treći ili četvrti dan. Jako je lepo. Cene su više nego ranije, ali to je posledica inflacije.

Hajnalka, takođe jedna od posetiteljki, kaže da kupuje samo višegodišnje biljke.

-Kupila sam daliju. Imam veliko dvorište i volim da mi proleće i leto budu u bojama. Cene su i dalje prihvatljive, uprkos poskupljenjima. Uvek dolazim – cveće me umiruje.

Prodavci ističu da je dan protekao uspešno, uprkos hladnom jutru. Robert Kiš iz rasadnika „Eurogarden“ iz Starog Bečeja navodi da se ovim poslom bave već dve decenije.

-Volimo da dođemo u Kikindu, prodaja je solidna. Mnogi nas kasnije posete i u Starom Bečeju, jer ovde napravimo dobru reklamu. Danas ide odlično – ima puno kupaca i jedva postižemo da sve uslužimo. Prodajemo samo višegodišnje biljke, i zimzelene i listopadne.

Slično iskustvo ima i Gregoš Magata iz temerinskog rasadnika „Margareta“.

-Lepo vreme, lepi ljudi – proleće je donelo dobru atmosferu. Posle praznika, ljudi su konačno našli vremena da kupuju. Najviše se traži muškatla.

Pored biljaka, pažnju su privukle i domaće poslastice. Radojka Vujadinović, predsednica Etno građanskog društva „Suvača“, ističe da je ponuda bila raznovrsna.

-Imamo pite sa ludajom, jabukama i krompirom, krofne, štrudle sa makom, kiflice… Prodaja ide odlično, baš smo zadovoljne. Lepo vreme je izvelo ljude napolje. Najviše se traži štrudla sa makom, ali i ostalo se brzo prodaje – pita sa krompirom je već rasprodata.

T. D.

dodela-kuca-2026

Član Gradskog veća Bojan Mikalački prisustvovao je jučerašnjem potpisivanju ugovora u okviru programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoskih kuća, gde je ukupno 111 mladih porodica širom Srbije obezbedilo svoj dom, od čega 17 na teritoriji Kikinde.

– Svako novo domaćinstvo u našim selima znači život više – novu decu, novu energiju i sigurniju budućnost. Naš cilj je da sela oko Kikinde budu mesta u kojima se ostaje i u koja se ljudi vraćaju- istakao je Mikalački.

Novi domovi biće naseljeni u čak 41 jedinici lokalne samouprave. Mada Vojvodina prednjači, interesovanje je konstantno i u ostalim delovima zemlje.

Od ove godine maksimalan iznos sredstava koji se odobrava po kući povećan na 1.500.000 dinara, ali praksa pokazuje da je moguće pronaći i povoljnije nekretnine. Ovoga puta najjeftinija kuća, površine 95 kvadrata, kupljena je za manje od 600 hiljada dinara u Srpskom Krsturu, u opštini Novi Kneževac.

jaja-uskrs

Pobusani ponedeljak, koji se obeležava prvog ponedeljka posle Vaskrsa, jedan je od značajnih dana u tradiciji Srpske pravoslavne crkve. Posvećen je molitvenom sećanju na upokojene, a vernici tog dana obilaze grobove svojih najmilijih, noseći sa sobom vaskršnju radost i nadu u život večni.

Ovaj dan duboko je ukorenjen u hrišćanskom učenju o Vaskrsenju. Prema pravoslavnom verovanju, Vaskrs predstavlja pobedu života nad smrću, te se upravo u danima nakon praznika posebno naglašava vera da smrt nije kraj, već prelaz u večnost. Pobusani ponedeljak zato nije dan tuge, već tihe radosti i sećanja, kada se molitvom povezuju živi i upokojeni.

Naziv „pobusani“ potiče od starog običaja „pobusanja“ grobova – odnosno njihovog uređivanja i kićenja svežom travom, cvećem i grančicama. Ovaj čin ima simbolično značenje obnove života, u duhu proleća i vaskršnje poruke.

Običaji koji prate Pobusani ponedeljak razlikuju se od kraja do kraja, ali suština je ista. Vernici izlaze na groblja, pale sveće i prinose molitve za duše preminulih. Sveštenici često služe parastose, a porodice donose i vaskršnja jaja, koja simbolizuju novi život. U pojedinim sredinama zadržao se i običaj da se deo hrane podeli sa siromašnima, kao čin milosrđa u ime pokojnika.

Važno je naglasiti da Srpska pravoslavna crkva poziva na dostojanstveno obeležavanje ovog dana, bez preteranog zadržavanja na grobljima i bez običaja koji nemaju duhovno utemeljenje. U fokusu je molitva, sećanje i vera u vaskrsenje, a ne spoljašnji rituali.

Pobusani ponedeljak podseća da veza sa onima koji su nas napustili ne prestaje. U svetlosti Vaskrsa, ta veza dobija novo značenje – kao nada da ćemo se ponovo sresti u zajednici ljubavi i života koji nema kraja.

kosarka

Košarkaši Velike Kikinde u subotu s početkom u 20.30 sati, u hali „Jezero” dočekuju ekipu Sport Kej iz Novog Sada. Igra se utakmica poslednjeg kola plejf faze 2. MRL regionalne lige, a pobednik ovog meča će se sledeće sezone takmičiti u višem rangu takmičenja.
Zajedno do pobede, svi u halu!
KK Velika Kikinda 

lokal-spolja-2

Slike govore više od hiljadu reči!

Ono što je ostalo iza dugogodišnjeg zakupca gradskog lokala na trgu, u kom se nalazio Pab J, skandalozno je i sramotno! Objekat koji je u vlasništvu Grada ostao je u ruiniranom stanju, sa zidovima i izlogom očigledno sa jasnom namerom oskrnavljenim grafitima.

 

Ovakva destrukcija i bahatost dovoljno govore za sebe, te je svaki komentar suvišan. I sugrađani koji su danas prolazili ovim delom centra grada, ostali su u šoku i neverici, zatečeni sramotnim prizorom.

Kako saznajemo, kontaktirano je i Odeljenje kriminalističke policije PU Kikinda koje je nakon konsultacija sa javnim tužiocem Osnovnog javnog tužilaštva u Kikindi, obavestilo predstavnike Grada da će biti podneta krivična prijava (prema članu 212 Krivičnog zakonika -Uništenje i oštećenje tuđe stvari).

Odnos prema javnoj imovini je ujedno i ogledalo odnosa prema društvu, a upravo oni koji bi držali lekcije o sistemu, nepravdi i odgovornosti, sami su sebe jasno demantovali- na delu!

theotherkev-bbc-4728618

Britanski javni servis BBC najavio je otkaze za oko 2.000 sopstvenih radnika radi uštede od svega 10% budžeta. Najavljena kadrovska promena zakazana je pred 18. maj i dolazak novog generalnog direktora Meta Britina, koji pod izgovorom „modernizacije“ sprovodi drastičnu eliminaciju zaposlenih, uprkos tome što institucija stabilno funkcioniše.

Svaki deseti radnik od ukupno 21.500 zaposlenih biće izbačen iz sistema. Privremeni šef Rodri Talfan Dejvis plasirao je ovu odluku kroz praznu retoriku o „teškim merama“ i „nužnim reformama“, što u realnosti znači masovno deljenje otkaza bez konkretnih obrazloženja.

Decenijama BBC uzima stotine miliona funti kroz obaveznu pretplatu građana, što je novac koji im je zakonski zagarantovan, a ne zarađen na slobodnom tržištu. Jasno se ukazuje da se taj kapital ne ulaže u jačanje novinarstva, već se odliva na visoke plate menadžmenta, administraciju i sporedne projekte koji nemaju nikakve veze sa kvalitetom programa. Kada nastupi faza štednje, prvi na udaru su novinari, tehničari i producenti, dok pozicije onih koji su srozali poverenje ostaju netaknute. Takozvana „transformacija“ predstavlja klasično prebacivanje odgovornosti na leđa radnika, dok privilegovani vrh sistema ostaje potpuno zaštićen.

Pogled redakcije portala Srpski Ugao

Na kraju, ovo je prava suština BBC-a – parazit koji decenijama silom uzima novac građana, a kad zatreba bez imalo srama baca 2.000 porodica na ulicu da bi elite ostale na svojim pozicijama. Umesto da ulaže u pošteno novinarstvo, BBC godinama širi propagandu, laži i woke otrov, pa kad treba štedeti – prvo kolje sopstvene novinare i tehničare. Licemerno, trulo i moralno bankrotirano do srži. Javni servis koji prezire i istinu i svoje radnike.

Izvor: Srpski ugao

skupstina-gradonacelnici

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas drugu redovnu sednicu prolećnog zasedanja objedinjenom načelnom raspravom o svih 40 tačaka dnevnog reda.

Sednici prisustvuje 114 poslanika.

Na dnevnom redu sednice je set trgovinskih zakona, među kojima su Predlog zakona o zaštiti potrošača, Predlog za izmenu Zakona o trgovini, Predlog zakona o trgovačkim praksama za određene vrste proizvoda.

Pred poslanicima je i Predlog zakona o upostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom, Predlog zakona o sprečavanju i suzbijanju trgovine ljudima i zaštiti žrtava, kao i izmene Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara.

Na dnevnom redu su i izmene Zakona o transportu opasne robe, izmene Zakona o carinskoj službi, izmene Zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju.

Pred poslanicima je i nekoliko odluka iz oblasti kulture, kao i Predlog odluke o izmenama Odluke o upotrebi Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Srbije i Predlog strategije upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima Srbije do 2040. godine sa projekcijama do 2050. godine.

Na dnevnom redu je i više predloga zakona o potvrđivanju međudržavnih sporazuma i ugovora, kao i više predloga odluka koje se tiču sastava radnih tela Narodne skupštine.

– Lazarević: Trgovinski zakoni tiču se svih potrošača, i uredba dala rezultate

Ministarka unutrašnje i spoljašnje trgovine Jagoda Lazarević izjavila je danas u Skupštini Srbije da je uredba o ograničenju marži dala rezultate i da je inflacija u tom periodu oborena i istakla da predloženi set trgovinskih zakona na predstavlja izlaznu strategiju vlasti, kako tvrdi opozicija, već da su u pitanju zakoni koji se tiču svih potrošača.

Izvor: RTV

 

hram

U Hramu svetih Kozme i Damjana, u subotu, 18. aprila u 19 časova, biće organizovan Vaskršnji koncert. Događaj je dobrotvornog karaktera  jer će se prikupljati sredstva namenjena izgradnji zvonika.

U programu učestvuju crkveni hor „Sveti Roman Melod“ iz Subotice, dečiji hor „Sveti Jovan Šangajski“, crkveni hor „Sveti Josif Temišvarski“ iz Kikinde i guslar Ivan Gavrilov. Besedu govori jerej Stefan Gligić iz Vršca.

ets-dan-skole-2026

Humanitarnom akcijom, debatom i turnirom u fudbalu učenici i zaposleni obeleželi su Dan Ekonomsko-trgovinske škole. Rođendan je obeležen u dvorištu OŠ „Vuk Karadžić“, a i ovoga puta, na inicijativu učeničkog parlamenta, organizovan humanitarni bazar na kojem su se prikuplja sredstva za kupovinu medicinskog pomagala za Hanu Dokić (14) iz Mokrina. Posebno su se potrudili učenici sa smera kuvar koji pohađa i Marko Savanov.

-Pripremili smo slatka i slana jela i sva prikupljena sredstva od prodaje biće donirana. Svi smo sa radošću prihvatili ovaj „zadatak“ jer smo želeli  da sve bude ukusno i lepo, posebno što je cilj da pomognemo u kupovini invalidskih kolica – dodao je Marko.

Olivera Šogorov, profesorica praktične nastave kuvarstva dodala je da su učenici Ekonomsko-trgovinske škole prepoznati po svojoj humanosti.

-Svi zajedno, i profesori i učenici, potrudili smo se da svojim znanjem i umećem doprinesemo da mlada Mokrinčanka ima što pre dobije invalidska kolica koja će joj znatno olakšati svakodnevni život.  Akcenat je na zdravoj hrani tako da su u ponudi bile prolećne rolnice od povrća, humus sa povrćem, pašteta od tunjevine sa povrćem, pita sa jabukama, kao i limunada. Sve je pripremljeno sa puno ljubavi i uz dobro raspoloženje – precizirala je Olivera Šogorov.

Robert Vunjak, direktor škole istakao je da je ponosan na đake koji su aktivni učesnici svih događaja u lokalnoj zajednici.

-Od 1947. kada je Trgovačka akademija preseljena u Kikindu i godinu dana kasnije pošto je dobila naziv Ekonomska škola, punih 78 godina radi u kontinuitetu. Ponosan sam na sve đake koji se trude da budu humani, da pomognu, ali i da svojim primerom pokažu koliko je važno da se poštujemo. Trude se da učestvuju u svim gradskim dešavanjima i tako doprinesu razvoju zajednice. Školu pohađa 320 učenika u 15 odeljenja i trenutno smo raspoređeni u četiri prostora od kojih se u tri odražava nastava i jedva čekamo da se vratimo u našu zgradu koja će biti potpuno obnovljena i rekonstruisana – kazao je Vunjak.

Danu škole prisustvovali su i članovi Gradskog veća Tihomir Farkaš i Tamara Radlović, kao i predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov.

-Učenici Ekonomsko-trgovinske škole više puta su pokazali da su društveno angažovani, da su humani i da svojim delovanjem aktivno učestvuju u životu naše Kikinde. Važno nam je da čujemo glas mladih i da zajedno sa njima kreiramo još bolju budućnost – precizirao je Farkaš.

Dan škole propratila je i debata o kritičkom razmišljanju učenika, slobodan izgovor, uticaj veštačke inteligencije na mlade. Organizovan je i turnir u malom fudbalu u kojem su učestvovali učenici sve četiri srednje škole i ekipa OŠ „Vuk Karadžić“. Pobednička ekipa odigrala je utakmicu sa timom profesora iz ETŠ, Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i škole „Vuk Karadžić“.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!