Classic Layout

humanitarni-koncert

Прича која је претходних недеља ујединила Кикинђане и многе људе широм округа добила је свој најлепши могући епилог – Јасна Стокић, за коју су организоване бројне хуманитарне акције, успешно је оперисана и трансплантиран јој је бубрег.

У тренутку када су њена породица и пријатељи прикупљали новац за операцију у иностранству, догодило се нешто чему се, како кажу, нису ни надали. Позив који мења све стигао је изненада, у ноћи између уторка и среде.

– У уторак, око један сат после поноћи, зазвонио је телефон. Из Универзитетског клиничког центра Војводине у Новом Саду јавили су нам да имају два бубрега за трансплантацију. Од шест позваних кандидата, након свих прегледа, једна жена и моја супруга су већ у среду подвргнуте операцији – испричао је њен супруг Саша Стокић.

Операција је, како каже, протекла добро.

– Доктори кажу да је све прошло уредно, без већих компликација – додаје он.

Иако је најтежи део иза ње, Јасну сада очекује период опоравка, који није лак, али носи нову наду.

– Опоравак је тежак и болан, али је сваког дана све лакше. Параметри се постепено доводе у ред. Постоперативни период трајаће око четири недеље – каже Саша.

По повратку кући, уследиће и период изолације, како би се избегле инфекције, јер након трансплантације пацијентима опада имунитет.

За породицу Стокић ова вест значи много више од медицинског успеха.

– Ово је велико олакшање за нас. Прво зато што је коначно оперисана, а друго јер се све догодило код нас, у нашој земљи – каже Саша.

Подсетимо, Јасна је годинама чекала на трансплантацију, а како до позива није долазило, породица је, уз помоћ организације „Буди хуман“ и бројних људи добре воље, покренула акцију прикупљања новца за операцију у Белорусији.

– Супруга је шест година била на листи чекања. До сада су нас позвали само једном. Зато смо, на основу искустава других пацијената, одлучили да покушамо да прикупимо новац за лечење у иностранству – објашњава он.

У томе су успели да прикупе више од половине потребне суме.

– Новац који је прикупљен за Јасну налази се у Фондацији „Буди хуман“, у складу са уговором. Део суме искористиће се за Јаснино лечење, а остатак ће се распоредити на друге кориснике у складу са правилима Фондације – додаје Саша.

Оно што је ову причу учинило посебном није само борба за живот, већ и талас доброте који је пратио сваки њен корак. Од хуманитарних концерата, акција у школама, па до појединачних донација – за Јасну су се ујединили многи.

– Захваљујем се свима који су се на било који начин укључили. Посебно медијима и свим људима, а највише деци. Деца су нас највише одушевила. Данас се често мисли да су окренута само себи, али ја сам се уверио да то није тако – каже Саша.

И заиста, управо су млади, ученици, били покретачи бројних акција, међу којима и хуманитарног концерта „Сви за једну маму“ и мјузикла „Некад и сад“ који су напунили Народно позориште и показали колико један град може да стане уз појединца.

Т. Д.

bazar-cveca

Трг у Кикинди данас је био испуњен бојама, мирисима и жамором – Базар цвећа окупио је велики број грађана који су уживали у лепом времену, сунцу и богатој понуди. Испред цркве смењивале су се тезге са разноврсним садницама, док је пролаз ка општини био испуњен храном, вином, медом и рукотворинама, стварајући праву пролећну атмосферу.

Да је интересовање велико потврђују и сами посетиоци. Један од њих, Радован Сараволац, каже да редовно долази на базар.

-Купио сам украсну траву која тражи пуно воде и цвеће које се залива на сваки трећи или четврти дан. Јако је лепо. Цене су више него раније, али то је последица инфлације.

Хајналка, такође једна од посетитељки, каже да купује само вишегодишње биљке.

-Купила сам далију. Имам велико двориште и волим да ми пролеће и лето буду у бојама. Цене су и даље прихватљиве, упркос поскупљењима. Увек долазим – цвеће ме умирује.

Продавци истичу да је дан протекао успешно, упркос хладном јутру. Роберт Киш из расадника „Еурогарден“ из Старог Бечеја наводи да се овим послом баве већ две деценије.

-Волимо да дођемо у Кикинду, продаја је солидна. Многи нас касније посете и у Старом Бечеју, јер овде направимо добру рекламу. Данас иде одлично – има пуно купаца и једва постижемо да све услужимо. Продајемо само вишегодишње биљке, и зимзелене и листопадне.

Слично искуство има и Грегош Магата из темеринског расадника „Маргарета“.

-Лепо време, лепи људи – пролеће је донело добру атмосферу. После празника, људи су коначно нашли времена да купују. Највише се тражи мушкатла.

Поред биљака, пажњу су привукле и домаће посластице. Радојка Вујадиновић, председница Етно грађанског друштва „Сувача“, истиче да је понуда била разноврсна.

-Имамо пите са лудајом, јабукама и кромпиром, крофне, штрудле са маком, кифлице… Продаја иде одлично, баш смо задовољне. Лепо време је извело људе напоље. Највише се тражи штрудла са маком, али и остало се брзо продаје – пита са кромпиром је већ распродата.

Т. Д.

dodela-kuca-2026

Члан Градског већа Бојан Микалачки присуствовао је јучерашњем потписивању уговора у оквиру програма доделе бесповратних средстава за куповину сеоских кућа, где је укупно 111 младих породица широм Србије обезбедило свој дом, од чега 17 на територији Кикинде.

– Свако ново домаћинство у нашим селима значи живот више – нову децу, нову енергију и сигурнију будућност. Наш циљ је да села око Кикинде буду места у којима се остаје и у која се људи враћају- истакао је Микалачки.

Нови домови биће насељени у чак 41 јединици локалне самоуправе. Мада Војводина предњачи, интересовање је константно и у осталим деловима земље.

Од ове године максималан износ средстава који се одобрава по кући повећан на 1.500.000 динара, али пракса показује да је могуће пронаћи и повољније некретнине. Овога пута најјефтинија кућа, површине 95 квадрата, купљена је за мање од 600 хиљада динара у Српском Крстуру, у општини Нови Кнежевац.

jaja-uskrs

Побусани понедељак, који се обележава првог понедељка после Васкрса, један је од значајних дана у традицији Српске православне цркве. Посвећен је молитвеном сећању на упокојене, а верници тог дана обилазе гробове својих најмилијих, носећи са собом васкршњу радост и наду у живот вечни.

Овај дан дубоко је укорењен у хришћанском учењу о Васкрсењу. Према православном веровању, Васкрс представља победу живота над смрћу, те се управо у данима након празника посебно наглашава вера да смрт није крај, већ прелаз у вечност. Побусани понедељак зато није дан туге, већ тихе радости и сећања, када се молитвом повезују живи и упокојени.

Назив „побусани“ потиче од старог обичаја „побусања“ гробова – односно њиховог уређивања и кићења свежом травом, цвећем и гранчицама. Овај чин има симболично значење обнове живота, у духу пролећа и васкршње поруке.

Обичаји који прате Побусани понедељак разликују се од краја до краја, али суштина је иста. Верници излазе на гробља, пале свеће и приносе молитве за душе преминулих. Свештеници често служе парастосе, а породице доносе и васкршња јаја, која симболизују нови живот. У појединим срединама задржао се и обичај да се део хране подели са сиромашнима, као чин милосрђа у име покојника.

Важно је нагласити да Српска православна црква позива на достојанствено обележавање овог дана, без претераног задржавања на гробљима и без обичаја који немају духовно утемељење. У фокусу је молитва, сећање и вера у васкрсење, а не спољашњи ритуали.

Побусани понедељак подсећа да веза са онима који су нас напустили не престаје. У светлости Васкрса, та веза добија ново значење – као нада да ћемо се поново срести у заједници љубави и живота који нема краја.

kosarka

Кошаркаши Велике Кикинде у суботу с почетком у 20.30 сати, у хали „Језеро” дочекују екипу Спорт Кеј из Новог Сада. Игра се утакмица последњег кола плејф фазе 2. МРЛ регионалне лиге, а победник овог меча ће се следеће сезоне такмичити у вишем рангу такмичења.
Заједно до победе, сви у халу!
КК Велика Кикинда 

lokal-spolja-2

Слике говоре више од хиљаду речи!

Оно што је остало иза дугогодишњег закупца градског локала на тргу, у ком се налазио Паб Ј, скандалозно је и срамотно! Објекат који је у власништву Града остао је у руинираном стању, са зидовима и излогом очигледно са јасном намером оскрнављеним графитима.

 

Оваква деструкција и бахатост довољно говоре за себе, те је сваки коментар сувишан. И суграђани који су данас пролазили овим делом центра града, остали су у шоку и неверици, затечени срамотним призором.

Како сазнајемо, контактирано је и Одељење криминалистичке полиције ПУ Кикинда које је након консултација са јавним тужиоцем Основног јавног тужилаштва у Кикинди, обавестило представнике Града да ће бити поднета кривична пријава (према члану 212 Кривичног законика -Уништење и оштећење туђе ствари).

Однос према јавној имовини је уједно и огледало односа према друштву, а управо они који би држали лекције о систему, неправди и одговорности, сами су себе јасно демантовали- на делу!

theotherkev-bbc-4728618

Британски јавни сервис ББЦ најавио је отказе за око 2.000 сопствених радника ради уштеде од свега 10% буџета. Најављена кадровска промена заказана је пред 18. мај и долазак новог генералног директора Мета Бритина, који под изговором „модернизације“ спроводи драстичну елиминацију запослених, упркос томе што институција стабилно функционише.

Сваки десети радник од укупно 21.500 запослених биће избачен из система. Привремени шеф Родри Талфан Дејвис пласирао је ову одлуку кроз празну реторику о „тешким мерама“ и „нужним реформама“, што у реалности значи масовно дељење отказа без конкретних образложења.

Деценијама ББЦ узима стотине милиона фунти кроз обавезну претплату грађана, што је новац који им је законски загарантован, а не зарађен на слободном тржишту. Јасно се указује да се тај капитал не улаже у јачање новинарства, већ се одлива на високе плате менаџмента, администрацију и споредне пројекте који немају никакве везе са квалитетом програма. Када наступи фаза штедње, први на удару су новинари, техничари и продуценти, док позиције оних који су срозали поверење остају нетакнуте. Такозвана „трансформација“ представља класично пребацивање одговорности на леђа радника, док привилеговани врх система остаје потпуно заштићен.

Поглед редакције портала Српски Угао

На крају, ово је права суштина ББЦ-а – паразит који деценијама силом узима новац грађана, а кад затреба без имало срама баца 2.000 породица на улицу да би елите остале на својим позицијама. Уместо да улаже у поштено новинарство, ББЦ годинама шири пропаганду, лажи и wоке отров, па кад треба штедети – прво коље сопствене новинаре и техничаре. Лицемерно, труло и морално банкротирано до сржи. Јавни сервис који презире и истину и своје раднике.

Извор: Српски угао

skupstina-gradonacelnici

Посланици Скупштине Србије наставили су данас другу редовну седницу пролећног заседања обједињеном начелном расправом о свих 40 тачака дневног реда.

Седници присуствује 114 посланика.

На дневном реду седнице је сет трговинских закона, међу којима су Предлог закона о заштити потрошача, Предлог за измену Закона о трговини, Предлог закона о трговачким праксама за одређене врсте производа.

Пред посланицима је и Предлог закона о упостављању и функционисању система за управљање кохезионом политиком, Предлог закона о спречавању и сузбијању трговине људима и заштити жртава, као и измене Закона о накнадама за коришћење јавних добара.

На дневном реду су и измене Закона о транспорту опасне робе, измене Закона о царинској служби, измене Закона о истраживању несрећа у ваздушном, железничком и водном саобраћају.

Пред посланицима је и неколико одлука из области културе, као и Предлог одлуке о изменама Одлуке о употреби Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Србије и Предлог стратегије управљања минералним и другим геолошким ресурсима Србије до 2040. године са пројекцијама до 2050. године.

На дневном реду је и више предлога закона о потврђивању међудржавних споразума и уговора, као и више предлога одлука које се тичу састава радних тела Народне скупштине.

– Лазаревић: Трговински закони тичу се свих потрошача, и уредба дала резултате

Министарка унутрашње и спољашње трговине Јагода Лазаревић изјавила је данас у Скупштини Србије да је уредба о ограничењу маржи дала резултате и да је инфлација у том периоду оборена и истакла да предложени сет трговинских закона на представља излазну стратегију власти, како тврди опозиција, већ да су у питању закони који се тичу свих потрошача.

Извор: РТВ

 

hram

У Храму светих Козме и Дамјана, у суботу, 18. априла у 19 часова, биће организован Васкршњи концерт. Догађај је добротворног карактера  јер ће се прикупљати средства намењена изградњи звоника.

У програму учествују црквени хор „Свети Роман Мелод“ из Суботице, дечији хор „Свети Јован Шангајски“, црквени хор „Свети Јосиф Темишварски“ из Кикинде и гуслар Иван Гаврилов. Беседу говори јереј Стефан Глигић из Вршца.

ets-dan-skole-2026

Хуманитарном акцијом, дебатом и турниром у фудбалу ученици и запослени обележели су Дан Економско-трговинске школе. Рођендан је обележен у дворишту ОШ „Вук Караџић“, а и овога пута, на иницијативу ученичког парламента, организован хуманитарни базар на којем су се прикупља средства за куповину медицинског помагала за Хану Докић (14) из Мокрина. Посебно су се потрудили ученици са смера кувар који похађа и Марко Саванов.

-Припремили смо слатка и слана јела и сва прикупљена средства од продаје биће донирана. Сви смо са радошћу прихватили овај „задатак“ јер смо желели  да све буде укусно и лепо, посебно што је циљ да помогнемо у куповини инвалидских колица – додао је Марко.

Оливера Шогоров, професорица практичне наставе куварства додала је да су ученици Економско-трговинске школе препознати по својој хуманости.

-Сви заједно, и професори и ученици, потрудили смо се да својим знањем и умећем допринесемо да млада Мокринчанка има што пре добије инвалидска колица која ће јој знатно олакшати свакодневни живот.  Акценат је на здравој храни тако да су у понуди биле пролећне ролнице од поврћа, хумус са поврћем, паштета од туњевине са поврћем, пита са јабукама, као и лимунада. Све је припремљено са пуно љубави и уз добро расположење – прецизирала је Оливера Шогоров.

Роберт Вуњак, директор школе истакао је да је поносан на ђаке који су активни учесници свих догађаја у локалној заједници.

-Од 1947. када је Трговачка академија пресељена у Кикинду и годину дана касније пошто је добила назив Економска школа, пуних 78 година ради у континуитету. Поносан сам на све ђаке који се труде да буду хумани, да помогну, али и да својим примером покажу колико је важно да се поштујемо. Труде се да учествују у свим градским дешавањима и тако допринесу развоју заједнице. Школу похађа 320 ученика у 15 одељења и тренутно смо распоређени у четири простора од којих се у три одражава настава и једва чекамо да се вратимо у нашу зграду која ће бити потпуно обновљена и реконструисана – казао је Вуњак.

Дану школе присуствовали су и чланови Градског већа Тихомир Фаркаш и Тамара Радловић, као и председница Спортског савеза града Јелена Чуданов.

-Ученици Економско-трговинске школе више пута су показали да су друштвено ангажовани, да су хумани и да својим деловањем активно учествују у животу наше Кикинде. Важно нам је да чујемо глас младих и да заједно са њима креирамо још бољу будућност – прецизирао је Фаркаш.

Дан школе пропратила је и дебата о критичком размишљању ученика, слободан изговор, утицај вештачке интелигенције на младе. Организован је и турнир у малом фудбалу у којем су учествовали ученици све четири средње школе и екипа ОШ „Вук Караџић“. Победничка екипа одиграла је утакмицу са тимом професора из ЕТШ, Гимназије „Душан Васиљев“ и школе „Вук Караџић“.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!