Classic Layout

косарка-1

У узбудљивој утакмици последњег кола сезоне Друге регионалне лиге „Север” односно четвртог кошаракашког степена, групе која окуља војвођанске клубове, кошаркаши Велике Кикинде савладали су 93:80 (25:27, 25:19, 22:18, 21:16) новосадски Спорт-Кеy Плус и на паркету „Језера” прославили улазак у виши, трећи ранг надметања!
Победнички пехар првацима уручио је Миле Медаковић, генерални секретар Кошаркашког савеза Војводине, а награђен је и тренер Велике Кикинде Ненад Кнежевић као најбољи у лиги, док је Предраг Радовановић МВП сезоне и њему је појединачни трофеј уручио некадашњи кошаркашки ас Владимир Кузмановић. Још је председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов, Великокинђанима предала медаље, али у целој причи не сме се заборавити Марио Цветковић алфа и омега стручног штаба. Кнежевић је након меча рекао:
– Најбитније је да смо се пласирали у виши ранг, што нам је прошле сезоне, када сам био помоћник Мирку Буцалу, измакло несрећним сплетом околности, а сада је ова титула још слађа.
Председник Велике Кикинде Вања Радојков нагласио је да ове сезоне, за разлику од претхоне, није било еуфорије, али да је резултат дошао.
– Пре две године ушли смо у целу причу врло помпезно и полетно, али неискусно. Желели смо све одмах, а ове је године све ишло  мирно, иако нам је циљ био истоветан. Сада се десило „већ виђено”, али овога пута у нашу корист, а овако се још и лепше све одиграло, пехар смо подигли пред својом публиком у одлично попуњеном „Језеру”. Вредело је одрицати се током овог преиода и нећемо овде стати, ово је тек почетак враћања клуба на старе стазе славе, када се у нашем граду играла врхунска кошарка – јасан је био Радојков.

Д. П. 

пеxелс-миккел-квист-2722911-16024863

У Немачкој је током претходне године забележен значајан пораст кривичних дела са политичком позадином повезаном са левим екстремизмом. Према подацима Савезног министарства унутрашњих послова, број таквих дела порастао је за више од 35%, док су насилни инциденти забележили још израженији раст од 43%. Министар унутрашњих послова Алеxандер Добриндт (ЦСУ) упозорио је да овакав тренд представља озбиљан изазов за правни поредак и безбедност грађана, најавивши јачање примене устава и одлучнији обрачун са левим екстремизмом. Ни Србија, као део европског простора, није остала по страни. И овде се у појединим протестним и блокадерским акцијама све чешће поставља питање где престаје политички активизам, а где почињу притисак, инциденти и отворено насиље. Оно што је посебно алармантно јесте податак да који је нашој редакцији доставио Центар за друштвену стабилност да је пораст лево-екстремистичког, Антифа и зелено-радикалног насиља увећан 187% у односу на 2021. годину.

Забринутост у Немачкој изазивају напади на инфраструктуру и сукоби са полицијом. У појединим случајевима, попут саботаже електро-мреже у Берлину, за коју се везује група Вулкангруппе, последице су директно погодиле десетине хиљада грађана који су усред зиме остали без електричне енергије. Немачке безбедносне службе већ дуже упозоравају на радикализацију дела аутономних и екстремистичких група које делују под паролама антифашизма и климатског активизма, а које се све чешће доводе у везу са насилним методама, укључујући нападе на полицију и критичну инфраструктуру.

Слични обрасци могу се приметити и у Србији током појединих еколошких и политичких блокада, иако су неки случајеви мање радикални него у Немачкој, бројчано су много чешћи. У више наврата бележени су инциденти током протеста против инфраструктурних и рударских пројеката. Блокаде путева, сукоби са полицијом и оштећење имовине постали су део појединих окупљања, иако нису били одлика сваког протеста.

У низу случајева у Србији забележени су озбиљни инциденти који су превазилазили оквир мирног окупљања. Током еколошких протеста и блокада путева против пројеката рудника литијума, поједини блокадери показали су отворено насиље – физички су насртали на полицију, оштећивали имовину и нападали просторије Српске напредне странке. У јавности су забележени бројни случајеви упада у политичке просторије и напада на активисте на терену.

Конкретно, током јула и августа 2025. године у Ваљеву је група демонстраната разбијала стакла, демолирала и палила просторије СНС-а, што је довело до сукоба, хапшења и повређених. У августу исте године у Новом Саду маскирани блокадери, наоружани моткама, палицама и пиротехничким средствима, упадали су у више просторија СНС-а, међу њима и на Булевару ослобођења, у Косовској и Стражиловској улици. Том приликом демолиран је инвентар, паљене су заставе, просипана фарба и физички су нападани присутни активисти и симпатизери.

Забележени су и напади на новинаре који су покушавали да извештавају са лица места. У више наврата, током протеста и блокада, сниматељи и репортери били су изложени ометању, гађању и употреби бибер-спреја, што додатно показује колико лако насилна атмосфера може да се прелије и на оне чији је посао да обавесте јавност. Слични инциденти са бацањем бакљи, каменица, блокадама магистралних путева и железничких праваца бележени су и у Београду и другим градовима, што додатно појачава утисак да се образац радикализације протеста не може више игнорисати.

Поглед редакције портала Српски Угао

Левичари који се тако гласно ките „антифашизмом“ и „борбом за правду“ још једном су показали своје право лице – насиље, хаос и нетрпељивост према свему што није по њиховој мери. Уместо да бране демократију, они је руше циглама, паљењем просторија, нападима на неистомишљенике и саботажама, док део медија и политичара са леве стране такве поступке или прећуткује или оправдава наводним „друштвеним узроцима“. Леви екстремизам није никакво мање зло, већ озбиљна претња сваком уређеном друштву. Било да се појављује на немачким улицама или српским путевима, његов резултат је исти – страх, нестабилност и урушавање поретка. Редакција портала Српски Угао стоји на страни реда, закона и  поштеног човека, а против сваког екстремизма, посебно оног који се покушава представити као друштвени напредак.

Пише: Нина Стојановић,

Извор: Српски угао

рукомет.-мрк-ки-војводина-нс

Дворана: „Језеро”. Судије: Алимпић и Црњански (Бачка Паланка). Седмерци: МРК Кикинда 4(3), Војводина 5(4). Искључења: МРК Кикинда 4 минута, Војводина 6 минута.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 4, Јокић 2, Лисица, Јовановић 7, Ћосић 2, Тодоров, Китановић, Гајски, Панић 5(1), Косановић 1, Петровић 5(2), Ковачевић 3, Гаћиновић.
ВОЈВОДИНА: Драшко, Милић 4, Милета 2, Крсманчић 4(3), Станков 1, Солдатенко, Пушица, Арсенић, Чабрило, Рађеновић 3, Срдановић 6(1), Николић 3, Еномото 2, Предовић 5, Лазић 2, Јовановић 3.
Играч утакмице: Марко Срдановић (Војводина).
И док је у претходних неколико наврата, МРК Кикинда губила, и то убедљиво, од екипа – директних ривала за опстанак, сада је очекивано претрпила пораз у дворани „Језеро” од новосадске Војводине. На одмору било је три плус за Новосађане, у наставку игре, гости су стигли до вишка од 10 погодака, а у финишу клуб с именом нашег града смањио је разлику. У последњем колу основног дела сезоне Кикинда ће гостовати у Шапцу, а након тога, 2. маја стартује догравање за останак у лиги, тзв. плејаут.
Д. П. 

офк-кикинда-зелезницар-индија

Кикинда – Гледалаца: 150. Судија: Марко Марковић (Панчево). Стрелци: Ј. Влалукин 4. и Ђокић 68. минут. Жути картони: Молнар, Милисављевић, Трифуновић (ОФК Кикинда), Мијатовић, Новаковић, Д. Влалукин (Железничар).
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Молнар, Трифуновић, Миленковић (Оторан), Белош (Лекај), Степанчев, Милисављевић, Ћировић, Вучетић, Вујовић (Пашић), Стојановић.
ЖЕЛЕЗНИЧАР: Стошић, Радовић, Костић, Ђокић (Кудрић), Мијатовић (Стаменић), Живановић (Павловић), Илијев (Д. Влалукин), Јездовић, Новаковић, Шишков, Ј. Влалукин.
Лоше су у утакмицу ушли Кикинђани и Инђијци су то одмах казнили. После брзе акције и одигране повратне лопте, Јован Влалукин одлично је реаговао и донео предност фавориту већ у уводу. Током неколико наредних минута, гости су у два наврата могли удвостручити предност па и већ тада осигурати победу, али ипак до одмора није било промене резултата. У наставак меча, чинило се, Инђијци су, чврстом одбраном, играли само да им прође време, а онда у 68. минуту Ђокић је, испоставило се, оверио победу, иако су ближе крају домаћи двапут запретили. Прво је, након прекида, Вујовић главом тукао под пречку, али је Стошић избио лопту у корнер, а још је и Молнар био у доброј шанси, али је слабо шутирао.
Д. П. 

стаса-радак-2

Кикинда ће ускоро имати прилику да ужива у музици једног изузетног младог талента. Четрнаестогодишња саксофонисткиња Сташа Радак одржаће свој солистички концерт у уторак, са почетком у 18 часова, у свечаној сали Народног музеја.

Ова млада уметница, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, већ је скренула пажњу јавности својим запаженим наступима и значајним наградама на домаћим такмичењима. Њена посвећеност, упорност и љубав према музици препознају се у сваком тону који изведе, а управо ће публика у Кикинди имати прилику да то доживи уживо.

Сташа ће се публици представити пажљиво одабраним програмом, на којем ће показати не само техничку зрелост, већ и изражајност која се ретко среће код тако младих извођача. Посебан уметнички печат концерту даће клавирска сарадња са проф. Евом Француски Арањош, чије искуство и музикалност додатно обогаћују овај наступ.

Улаз је слободан, а сви љубитељи музике позвани су да својим присуством увеличају ово вече посвећено таленту, раду и љубави према уметности.

Т. Д.

рцт

На 24. Покрајинском такмичењу талената, одржаном у суботу, 18. априла у Панчеву, полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ из Кикинде остварили су изузетан успех – чак 14 њих обезбедило је пласман на државни ниво такмичења, потврђујући још једном висок квалитет рада и посвећеност како ученика, тако и њихових ментора.

Највиши пласман, освојивши прва места, остварили су Марија Попов (енглески језик), ученица Гимназије и стручне школе „Доситеј Обрадовић“ из Новог Кнежевца, Милана Баштованов (књижевност), ученица Гимназије „Душан Васиљев“, као и Илија Цвијан (српски језик), такође ученик ове гимназије.

Одличне резултате постигли су и ученици који су освојили друга места: Мара Драгин (српски језик), Доротеа Бореновић (физика), Богдан Завишин (историја), и Наум Игњатов (географија), док су трећа места припала Мајди Хелдрих и Ђурђини Петровић (биологија), Владислави Петровић и Теодори Иветић (психологија), као и Вукашину Ћирићу, Марку Блажићу и Јелени Попов (географија).

Посебну захвалност из Центра упутили су дугогодишњем партнеру, компанији „Ле Белиер“, која је и ове године подржала младе таленте финансирајући трошкове превоза ученика и ментора на такмичење, чиме је дала значајан допринос развоју образовања и подршци даровитим ученицима.

Државно такмичење талената биће одржано крајем маја – за ученике основних школа у Бору, а за средњошколце у Панчеву, где ће кикиндски представници имати прилику да још једном покажу знање, труд и таленат на највишем нивоу.

Т. Д.

ссс-кров-радови-(5)

У току је реконструкција дела крова Средње стручне школе „Милош Црњански“. За ове радове Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице  доделио је седам милиона динара.

Радови се обављају на половини крова на којем се налазе азбест-бетонске плоче.  Обухватиће замену старих, дотрајалих плоча новим кровним покривачем, истичу у школи „Милош Црњански“.

Нови кров биће постављен на крило зграде које се налази одмах до Техничке школе „Михајло Пупин“. Захваљујући овом улагању објекат ће бити безбеднији, а ученици ће имати боље услове за рад.

Радници су у посао уведени током ускршњег распуста, а, уколико време дозволи, биће завршен до краја маја.

ускрсњи-концерт-св-козме-и-дамјана-6

Вече испуњено духовном музиком, емоцијама и заједништвом обележило је донаторски васкршњи концерт одржан у Храму Светих Козме и Дамјана, где су Кикинђани још једном показали да су спремни да стану иза своје светиње.

На свечаном концерту наступила су три хора – „Свети Роман Мелод“ из Суботице, домаћи црквени хор „Свети Јосиф Темишварски“, као и дечји хор „Свети Јован Шангајски“, док је посебну атмосферу употпунио наступ гуслара. Након концерта, за све посетиоце уприличена је закуска, као и кратка филмска презентација о историји храма.

Овогодишњи концерт имао је и посебан значај – био је донаторског карактера, са циљем прикупљања средстава за наставак изградње звоника.

– Вечерас обележавамо десет година активног рада нашег црквеног хора, али смо желели да спојимо лепо и корисно. Овај концерт је наставак традиције донаторских окупљања захваљујући којима је храм и изграђен. Сада прикупљамо средства за звоник, чији су темељи већ завршени – истакао је старешина храма протојереј Бобан Петровић.

Он је додао да је реч о великом и значајном пројекту, чија укупна вредност износи око 47 милиона динара, док су темељи коштали око 3,2 милиона. Наредна фаза, која обухвата зидање и изградњу куполе, процењена је на око 22 милиона динара.

– Ово је велики изазов, али и прилика да покажемо заједништво. Верујемо да ћемо, уз помоћ народа и Божју помоћ, успети да довршимо оно што је започето – поручио је отац Бобан.

Да звоник има посебно место у срцима верника показују и речи оних који су присуствовали концерту.

– Моје две унуке вечерас наступају у хору. Желимо да дамо свој прилог јер нам много значи што ће црква добити звоник. То ће бити украс града, али и симбол наше вере – рекла је верница Естер Вучковић.

 

Слично размишља и Бранислава Селаковић, која истиче да је храм центар духовног живота за многе.

– Ово је наш храм, наш светионик. Сваке недеље смо овде и важно је да га заједно градимо и чувамо – казала је она.

Концерт је тако, осим уметничког, имао и снажан симболички значај – као позив на заједништво, солидарност и очување духовних вредности. Звоник, који тек треба да се уздигне, већ сада уједињује људе – баш као што ће једног дана његова звона позивати вернике и одзвањати далеко изнад града.

Т. Д.

струја-радови

Због планираних радова на електромрежи, у среду, 22. априла, у периоду од 9 до 13 часова, без електричне енергије остаће потрошачи у више улица у Кикинди. Искључење обухвата већи број улица и њихових делова, па се грађанима саветује да се на време припреме.

Без струје ће бити:

  • Улица Саве Текелије – од улице Генерала Драпшина до улице Браће Богарошки, као и од улице Браће Богарошки до улице Стевана Сремца
  • Улица Светозара Милетића – од улице Саве Текелије до улице Чанадске, затим од Чанадске до Душана Васиљева, као и зграде број 56 и 58
  • Улица Ђуре Јакшића – од улице Милоша Великог до улице Чанадске, као и од Чанадске до Душана Васиљева, укључујући и кућне бројеве 50 и 68
  • Улица Браће Богарошки – од улице Саве Текелије до кућног броја 56
  • Улица Цара Душана – од улице Милоша Великог до улице Браће Средојев, као и од Браће Средојев до улице Душана Васиљева
  • Улица Чанадска – од улице Браће Богарошки до улице Шабачке, као и од улице Светозара Милетића до улице Браће Богарошки
  • Улица Шабачка – од улице Браће Средојев до кућног броја 27
  • Улица Браће Средојев – од улице Цара Душана до кућног броја 23

Из Електродистрибуције напомињу да, уколико радови буду завршени пре предвиђеног рока, напајање може бити успостављено и раније, док у случају лоших временских услова радови могу бити одложени. Такође, током извођења радова могући су и привремени прекиди у снабдевању електричном енергијом.

3д-пројецт-врховни-суд

Врховни суд Републике Србије донео је одлуку којом је преиначио раније пресуде у спору између компаније „3Д Пројект“ и Града Кикинде и одбио тужбени захтев у целости.

Тиме су оборене одлуке Привредног суда у Новом Саду и Привредног апелационог суда, којима је Град Кикинда био обавезан да исплати око два милиона евра односно за спорне радове на путу од Иђоша до моста на Тиси код Аде односно 109,4 милиона динара са затезном каматом и трошковима поступка.

Врховни суд је, као највиша судска инстанца, одлучујући по ревизији Града, заузео другачији став и правоснажно окончао поступак у корист Града Кикинде.

Међутим, одлука долази након што је новац поменутој фирми већ исплаћен из градског буџета, јер су раније пресуде биле извршне и довеле до блокаде рачуна града.

У тренутку када су претходне пресуде биле на снази, спроведена је принудна наплата из градског буџета.

Сада, након одлуке Врховног суда, правни оквир предвиђа могућност да се повраћај тражи кроз посебан поступак.

Како сазнаје КИКИНДСКИ портал, Град ће покренути одговарајуће правне процедуре за повраћај новца. Пратићемо даљи правни епилог. 

Овакав судски обрт отвара низ питања међу којима и питање одговорности у досадашњим споровима који су имали директан утицај на буџет локалне самоуправе, као и последица које судске одлуке имају на јавне финансије.

error: Content is protected !!